Historie więźniów Majdanka, którzy odważyli się na ucieczkę, poznają w dniach 5–7 października uczniowie lubelskich gimnazjów oraz szkół średnich.
Ciężkie warunki bytowania w obozie koncentracyjnym na Majdanku doprowadzały więźniów do granic wytrzymałości. Często jedyną szansę ocalenia widzieli oni w ucieczkach. Ich próby podejmowali w pojedynkę i w grupach. Ucieczki indywidualne były efektem sprzyjającej okazji, oddalenia się poza zasięg straży obozowej. Ucieczki zorganizowane poprzedzały przeważnie drobiazgowe przygotowania.
Podczas warsztatów historycznych (realizowanych w godzinach 9.00–10.15 oraz 11.00–12.15) młodzież dowie się, jak wyglądał system strzeżenia i sposoby izolacji więźniów w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Uczniowie poznają również kulisy wybranych ucieczek z obozu, m.in. losy jeńców radzieckich, którzy zbiegli w lipcu 1942 roku, czy dwóch więźniarek, które schowane do worków z odzieżą zostały wywiezione z obozu przez jednego z członków załogi obozowej.
Po warsztatach uczestnicy wezmą udział w grach terenowych w przestrzeni Muzeum (w godzinach 10.30–12.00 oraz 12.30–14.00). Znajdą tam informacje na temat obozowej codzienności, które należało uwzględnić, planując ucieczkę z Majdanka.
Pierwszy etap projektu „Majdanek – historie nieoczywiste”, wspólnej inicjatywy Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice” w Lublinie i Państwowego Muzeum na Majdanku, poświęcony był działalności Radia Majdanek. Efekty działań zrealizowanych podczas czerwcowej edycji można znaleźć na stronie www.historienieoczywiste.pl. Projekt jest realizowany w ramach programu Patriotyzm Jutra przy dofinansowaniu Muzeum Historii Polski.