Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

19 stycznia 2022 r.
6:37

Uczyć dalej albo zrezygnować. Coraz więcej nauczycieli chce pożegnać się z zawodem

90 4 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Archiwum)

Niskie wypłaty, zmiany wprowadzone przez ustawę Lex Czarnek, ciągła nagonka – to najczęściej wskazywane powody przez nauczycieli, którzy rozważają pożegnanie się z zawodem. Ich liczba rośnie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nauczyciele na warunki pracy skarżą się od lat. I od lat dopominają się podwyżek.

– Nauczyciele od zawsze mówią też o tym, że będą odchodzić z zawodu, ale wygląda na to, że teraz wreszcie zaczną działać – uważa jedna z moderatorek facebookowej grupy „Nauczyciel zmienia zawód. Grupa wsparcia”. Tylko w ostatnim tygodniu przyłączyło się do niej blisko 3 tys. osób.

Takie nastroje potwierdzają wyniki ankiety przeprowadzonej przez Forum Oświatowe Nauczycieli i Dyrektorów. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, takie rozwiązanie rozważa ponad 60 proc. zapytanych nauczycieli: ok. 49 proc. myśli o odejściu z zawodu w najbliższych latach, a blisko 11 proc. rozważa ten krok jeszcze w tym roku.

Kolejne 27 proc. nauczycieli czeka na rozwój sytuacji. Mniej niż 6 proc. ankietowanych nie planuje żadnych zmian, przy czym blisko 4 proc. - ze względu na wiek - chce wytrwać do emerytury.

Jak zmienia się szkoła

– Pracuję jako nauczyciel w różnych szkołach w woj. lubelskim od kilkudziesięciu już lat. Pieniądze w tym zawodzie zawsze były słabe i niesatysfakcjonujące. Protestowaliśmy, żeby to zmienić. Strajkowaliśmy. Ale nastroje nigdy nie były takie złe jak dziś – zauważa moderatorka strony.

Co się zmieniło?

– Nie daje się nam spokojnie wykonywać swojej pracy – mówi historyk uczący w liceum. I wylicza, co go najbardziej boli: – Zmiany w pisanej na kolanie podstawie programowej, która nie jest tworzona w oparciu o wiedzę naukową, ale o mity powielane przez rządzących. Plus zwiększenie nadzoru kuratorów oraz opiniowanie przez nich zajęć prowadzonych w szkołach przez organizacje zewnętrzne. A to dziś stanowiska obsadzane partyjnie. Taki system powoduje, że gdy któryś kurator kompromituje się bzdurnymi wypowiedziami, nie musi się martwić o pracę. Nie jest zwolniony, chociaż wszyscy - oprócz partyjnych kolegów - widzą, że na to stanowisko się nie nadaje – dodaje.

– Chcą nam zwiększać pensum. Mówią, że teraz będziemy musieli mieć czas po lekcjach dla każdego dziecka, żeby te nie musiały korzystać z korepetycji. W ten sposób sugeruje się, że dotychczas źle ich uczymy – denerwuje się anglista uczący w dwóch podstawówkach.

Dla rządzących jesteśmy nikim

– Z tego co piszą nauczyciele wynika, że coraz bardziej denerwuje ciągła nagonka na nas. Jesteśmy chłopcem do bicia. Mówi się, że źle pracujemy, mamy za dużo wolnego, czy za dużo zarabiamy. W ten sposób bez przerwy narusza się naszą godność osobistą. Wiele osób nie jest w stanie już tego znieść, mimo że kocha uczyć – mówi moderatorka grupy wsparcia.

– Lubię uczyć. Są plusy tego zawodu. Ale z każdym miesiącem jest też coraz więcej minusów. Ostatnie informacje o poniżających nas mailach pisanych przez rządzących w 2019 r., kiedy strajkowaliśmy, dla mnie są chyba takim gwoździem do trumny. Dla rządzących jesteśmy nikim. Takie samo podejście przejmują niektórzy rodzice i kontakty z nimi są coraz trudniejsze. Dlatego coraz poważniej zastanawiam się nad przekwalifikowaniem. Dałam sobie czas na tą decyzję do Wielkanocy – mówi nauczycielka chemii.

Dodaje, że w tym roku kończy wychowawstwo w swojej klasie i to dla niej dobry moment na rozstanie się z zawodem.

W statystykach nic się nie zmienia

Tego, że nauczyciele żegnają się z zawodem, nie widać jeszcze w urzędowych dokumentach.

– Nie stwierdzamy faktu odchodzenia nauczycieli z zawodu z wyjątkiem przechodzenia na emeryturę – stwierdza Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Departamentu Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin. – Jedynym deficytem kadrowym, jaki powtarza się co roku, są pojedyncze braki w wykwalifikowanej kadrze w szkolnictwie zawodowym w obszarze przedmiotów zawodowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium