Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

26 listopada 2019 r.
7:08

"Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko": Mali przyrodnicy z Krasienina

0 2 A A

Mają od 3 do 6 lat i cudownych rodziców, którzy postanowili wychowywać ich w miłości do zwierząt i przyrody. Stąd pomysł na zmianę otoczenia szkoły, w której maluchy spędzają dużą część dnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pewnego dnia znaleźliśmy w Dzienniku Wschodnim informację o konkursie ekologicznym i stwierdziliśmy, że to coś akurat dla naszej szkoły. W akcję zaangażowało się wielu rodziców. Nikogo nie trzeba było namawiać – opowiada Iwona Smolińska, koordynator projektu edukacyjnego „Mali przyrodnicy” w Szkole Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Kolonii Krasienin w gminie Niemce.

Co nas otacza

Mowa o konkursie jaki ogłosiliśmy wspólnie z Grupą Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” SA. W ramach akcji „Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” namawialiśmy placówki oświatowe do podjęcia aktywnych działań proekologicznych. Liczyła się inwencja i zaangażowanie w zabawę uczniów, którzy nauczą się, jak wielką wagą jest ochrona środowiska. Wybraliśmy 12 najlepszych pomysłów. Jednym z nich był właśnie projekt wymyślony w szkole w Kolonii Krasienin.

– Właściwa postawa wobec środowiska kształtuje się przez całe życie, ale jej podstawy zdobywa się w dzieciństwie i młodości, kiedy człowiek jest wrażliwy na wszystko, co go otacza – podkreśla Iwona Smolińska. – Zetknięcie dzieci z przyrodą wywołuje u nich chęć aktywnego działania. Budzi uczucie opiekuńczości i przyjaźni wobec świata roślin i zwierząt. Szczególnie ważne jest takie właśnie uczenie się przez przeżywanie. Rozbudza ono uczucia i sprawia, że wiedza o przyrodzie i jej zasobach oraz jej ochronie staje się wartością, której chcemy bronić i dla której chcemy pozyskiwać innych.

Gołębie czy sikorki?

Przygotowanie projektu działań ekologicznych to jedno. Drugie – to jego realizacja. Dzięki rodzicom i ich dzieciom, z zerówki i oddziału przedszkolnego, wspieranych przez wychowawców i dyrekcję szkoły, wszystko udało się znakomicie.

Na drzewach wokół szkoły powieszono karmniki i budki lęgowe. Przy ich wykonaniu nieoceniona okazała się pomoc fachowca-stolarza. Już kilka minut po ich zawieszeniu zaglądały do nich pierwsze ciekawskie sikorki. Robiły to tym chętniej, że dzieci wysypały im ziarenka. Nie zabrakło też słoniny.

– Najbardziej podobają mi się budki lęgowe. Chciałbym, żeby pojawiły się w nich... gołębie – powiedział z nadzieją Krystian.
Lenka, która bardzo ucieszyła się z możliwości dokarmiania ptaków i z tego, że z okien szkolnej stołówki lub sali, w której bawią się przedszkolaki, będzie mogła je podglądać, wolałaby, żeby do karmników przylatywały sikorki.

Na to, że szkolny karmnik upodobają sobie właśnie sikorki liczy także Gabrysia, która każdej zimy dokarmia je na własnym podwórku.

– A mnie podobają się wszystkie kolorowe ptaszki – podsumowuje Sophie.

Ścieżka edukacyjna

Dzięki zdobytej nagrodzie rodzice zakupili wiele drzewek i krzewów. Wokół szkoły zasadzono: modrzew europejski, lipę drobnolistną, sosnę zwyczajną, jarząb pospolity, klon jasnolistny, dereń jadalny, głóg jednoszyjkowy, brzozę brodawkowatą, dąb szypułkowy, orzech włoski, sumak octowiec, kalinę koralową, oliwnik wąskolistny, tabułę japońską i pęcherznicę kalinolistną.

– Utworzono z nich ścieżkę edukacyjną, bo przy każdej roślinie stanęła tabliczka z informacjami o niej – mówi Anna Czernicka-Szpakowska, dyrektor Zespołu Szkół w Krasieninie. – Bardzo cieszymy się z nowych roślin. Mamy nadzieję, że doskonale się przyjmą i szybko urosną, bo wokół szkoły potrzebny jest cień.

– Drzewa są bardzo potrzebne i dobrze, że będzie ich dużo. Będziemy mogli dobrze oddychać, bo będzie dużo tlenu – cieszy się Kuba, który najbardziej lubi dęby. Wysokie, piękne i mające mnóstwo żołędzi. Jego koleżanka, Sandra, uważa, że wszystkie drzewa są piękne. Trzyma tylko kciuki, żeby się przyjęły i na wiosnę zaczęły rosnąć.

Rodzice, którzy wymyślili akcję, nie mają wątpliwości. – Na pewno tak będzie, skoro w sadzenie roślin tak bardzo zaangażowały się wszystkie przedszkolaki.

ZIELONY WOLONTARIAT. POCZUJ CHEMIĘ DO BYCIA EKO

„Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” - był konkursem dla dzieci młodzieży w wieku szkolnym organizowanym przez Dziennik Wschodni i Patrona konkursu Grupę Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” SA.

Do udziału zaprosiliśmy szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, domy kultury, biblioteki z województwa lubelskiego - wszystkie te instytucje, które pracują z dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym. Nagrodą była kwota do 2000 zł na wymyślony przez nich projekt ekologiczny.

Dziś prezentujemy działania jednego z 12 laureatów konkursu. Kolejne prezentacje w najbliższych wydaniach Dziennika Wschodniego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, by wnętrza Twojego domu były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Sekretem jest strefowanie przestrzeni, które pozwala na stworzenie harmonijnego i praktycznego układu w mieszkaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy możemy zyskać więcej niż tylko porządek i estetykę.

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, znalezienie odpowiednich pracowników fizycznych stało się prawdziwym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Globalizacja, migracje oraz zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy, wprowadzając zarówno możliwości, jak i wyzwania. Jak więc skutecznie dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią nasze oczekiwania?

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium