Przeglądowe badania wskazują, że zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza szybko poprawia zdrowie osób, które nim oddychają oraz ogranicza zachorowalność – informuje pismo „Annals of the American Thoracic Society”
Ten tekst ukazał się 19 czerwca 2020 r. w specjalnym dodatku do "Dziennika Wschodniego" - "Ekologiczny Dom".
Naukowcy związani z Environmental Committee of the Forum of International Respiratory Societies (Komitet Ochrony Środowiska Forum Międzynarodowych Towarzystw Oddechowych, FIRS) dokonali przeglądu działań, które zmniejszyły zanieczyszczenie powietrza w różnych miejscach na świecie.
Na przykład już po tygodniu od wprowadzenia zakazu palenia w Irlandii nastąpił 13-procentowy spadek umieralności ze wszystkich przyczyn, 26-procentowy spadek zdarzeń związanych z chorobą niedokrwienną serca, 32-procentowy spadek udarów. Co ciekawe, największe korzyści wystąpiły wśród osób niepalących.
W USA zamknięcie huty stali w Utah na 13 miesięcy spowodowało zmniejszenie hospitalizacji z powodu zapalenia płuc, zapalenia opłucnej, zapalenia oskrzeli i astmy o połowę, a absencja szkolna spadła o 40 proc.. Dzienna śmiertelność spadła o 16 proc. na każde zmniejszenie o 100 μg/m3 poziomu cząstek stałych (PM10) w powietrzu. U kobiet, które były w ciąży, gdy huta była zamknięta rzadziej dochodziło do przedwczesnego porodu.
W ramach 17-dniowej „strategii transportowej” (transportation strategy) w Atlancie w stanie Georgia podczas Igrzysk Olimpijskich w 1996 r. zamknięto część miasta, aby pomóc sportowcom w dotarciu na zawody na czas, ale także znacznie zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. W ciągu następnych czterech tygodni wizyty dzieci z powodu astmy w klinikach spadły o ponad 40 proc., a wizyty na oddziałach ratunkowych o 11 proc.. Liczba hospitalizacji z powodu astmy zmniejszyła się o 19 proc.
Podobnie, kiedy Chiny nałożyły ograniczenia dotyczące przemysłu oraz przemieszczania się osób w czasie Olimpiady w Pekinie, czynność płuc mieszkańców tego miasta poprawiła się w ciągu dwóch miesięcy, przy mniejszej liczbie wizyt lekarskich związanych z astmą i mniejszej śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Raport analizuje także wpływ polityk środowiskowych pod względem ekonomicznym. W 25 lat po wejściu w życie ustawy o czystym powietrzu amerykańska EPA oszacowała, że korzyści zdrowotne przekroczyły koszty 32-krotnie, co pozwoliło zaoszczędzić 2 biliony dolarów i była to jedna z najbardziej skutecznych polityk zdrowia publicznego w USA.
Emisje głównych zanieczyszczeń – pyłu zawieszonego (PM), tlenków siarki, tlenków azotu, tlenku węgla, lotnych związków organicznych i ołowiu – zostały w latach 1990–2015 zmniejszone o 73 proc., podczas gdy produkt krajowy brutto USA wzrósł o ponad 250 proc.
– Zdawaliśmy sobie sprawę, że kontrola zanieczyszczeń przynosi korzyści, ale ich wielkość i stosunkowo krótki czas osiągnięcia były imponujące. Nasze ustalenia wskazują na niemal natychmiastowy i znaczący wpływ na zdrowie zmniejszonego narażenia na zanieczyszczenie powietrza. Bardzo ważne jest, aby rządy niezwłocznie przyjęły i egzekwowały wytyczne WHO dotyczące zanieczyszczenia powietrza – powiedział główny autor badania, dr Dean Schraufnagel. – Działania mające wpływ na cały kraj mogą zmniejszyć śmiertelność z różnych przyczyn w ciągu kilku tygodni. Lokalne programy, takie jak ograniczenie ruchu, również szybko poprawiły wiele parametrów zdrowotnych. Zanieczyszczenie powietrza jest w dużej mierze możliwym do uniknięcia zagrożeniem dla zdrowia, które dotyka wszystkich.