Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

19 kwietnia 2021 r.
18:36

Farma wiatrowa koło Kraśnika? Władze miasta mają obawy

Autor: Zdjęcie autora ona
0 3 A A
(fot. Pixabay)

Koło Kraśnika ma stanąć siedem wiatraków. Inwestycja może oznaczać spore problemy dla właścicieli działek zlokalizowanych w promieniu ok. 2 km. Może też blokować rozwoju Kraśnika pod kątem mieszkalnictwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Gdybym wiedziała jak rzeczywiście wygląda sytuacja to na pewno nie kupowałabym działki w tym miejscu – jak się okazało w strefie chronionej związanej z zaplanowaną farmą wiatrową. Tyle, że nikt o niczym nas nie poinformował. Straciłam pieniądze, ponad 100 tys. zł. Dla mnie to bardzo dużo kwota – podkreśla jedna z mieszkanek Kraśnika (imię i nazwisko do wiadomości redakcji-red.).

– Nie jestem przeciwnikiem ekologicznych źródeł energii – akcentuje Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Jednak budowa farmy wiatrowej na terenie gminy wiejskiej Kraśnik, w obrębie Piaski, będzie miała negatywny wpływ na rozwój terenów mieszkaniowych. Może wyłączyć możliwość tworzenia zabudowy mieszkaniowej na obszarze 150 ha i uderzy w grupę 1000 mieszkańców, którzy są właścicielami nieruchomości na tym terenie. Chcemy pomóc mieszkańcom w rozwiązaniu tego problemu.

Sprawa dotyczy planowanej w okolicach miejscowości Dąbrowa Bór w gminie Kraśnik, która sąsiaduje z Kraśnikiem budowy farmy wiatrowej. Zgodnie z obowiązującymi od 2016 r. przepisami (tzw. ustawą odległościowa dotycząca farm wiatrowych) odległość nowo budowanych turbin wiatrowych od zabudowań i terenów chronionych nie może być mniejsza niż 10-krotność wysokości całego urządzenia.

– Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy wiejskiej Kraśnik dopuszcza budowę elektrowni złożonej z 7 wiatraków o wysokości do 215 m, a więc o zasięgu oddziaływania w promieniu 2150 m – podaje Wojciech Wilk. – Ze względu na strefę wyznaczoną zasięgiem oddziaływania wiatraków nie możemy obecnie wydawać kolejnych decyzji o warunkach zabudowy, które potrzebne są do uzyskania pozwolenia na budowę w tej strefie. Ponieważ po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego miejski plan zagospodarowania przestrzennego nie obowiązuje na większości terenu miasta, chcemy przystąpić do opracowania nowego studium i częściowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta, tak aby na tym konkretnym obszarze mogło rozwijać się budownictwo mieszkaniowe. Mamy na to czas do lipca 2022 r. Jeśli ten częściowy plan zostanie uchwalony, to jest szansa, że będzie można stawiać domy w strefie wyznaczonej przez zakres oddziaływania farmy. Dlatego zwróciłem się do radnych, aby podjęli w piątek uchwałę w tej sprawie.

Nowe studium dotyczy terenu znajdującego się między ul. Gen. Ryszarda Kuklińskiego a obwodnicą północną miasta.

– W sposób naturalny teren ten mógłby być wykorzystany pod budownictwo jednorodzinne, ale też wielorodzinne – podkreślał podczas sesji burmistrz Kraśnika.

– Moim zdaniem postawienie farmy wiatrowej tak blisko miasta jest wbrew naszym interesom i interesom naszym mieszkańców – podkreślał podczas piątkowej sesji radny Tomasz Saj (Klub Radnych PiS). – To może być inwestycja zagrażająca nawet zdrowiu i dobrostanowi mieszkańców. A może też w znaczący sposób wpłynąć na ograniczenie przedsiębiorczości.

– Prosiłbym pana burmistrza, aby jak najbardziej zintensyfikować prace dotyczące przygotowania planu, by jak najszybciej można było pomóc mieszkańcom odblokować możliwość inwestowania na tych terenach – apelował radny Krzysztof Ślusarz (klub radnych burmistrza Porozumienie i Rozwój).

– To jest między Kraśnikiem starym a fabrycznym – zaznaczył radny Krzysztof Latosiewicz (PiR). – Nie wyobrażam sobie aby powstała taka martwa strefa.

Inwestor ma już pozwolenie na budowę. Zgodnie z zapowiedziami firmy OX2, „prace montażowe rozpoczną się w 2022 r., a cały projekt powinien zostać sfinalizowany i przekazany do eksploatacji komercyjnej do końca 2023 r.”

Jak to możliwe, że urzędnicy z miasta o tych planach nie wiedzieli? Zwłaszcza, że o budowie farmy wiatrowej w gminie Kraśnik mówiło się już od co najmniej 10 lat. – Pracowałam wtedy w TV Kraśnik to było w 2009 albo w 2010 r. Sama – jako reporterka, uczestniczyłam w konsultacjach społecznych, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 3 – przyznaje radna Angelika Marcinkowska (PiR).

Później sprawa ucichła. – Nie wiem czemu do tej pory farma wiatrowa nie powstała – przyznaje radna Marcinkowska. I dodaje: Teraz to jest wyścig z czasem. Jeśli urząd miasta byłby o tej inwestycji informowany to mielibyśmy czas na reakcję. Jeśli zaś miasto nie było stroną w postępowaniu to nikt ani burmistrza ani jego urzędników o niczym nie informował.

– Na etapie wydawania pozwolenia na budowę, co jest dla mnie niezrozumiałe, Miasto Kraśnik zostało wykluczone jako strona postępowania. Nie uczestniczyliśmy zatem w toczącym się postępowaniu – dodaje burmistrza Kraśnika. – Nie byliśmy informowani o podejmowanych działaniach, co ograniczyło nasze możliwości interwencji. Między innymi dlatego podjąłem działania zmierzające do unieważnienia wydanych pozwoleń na budowę farmy wiatrowej i wznowienia postępowania (podobne działania podjął też kraśnicki Związek Międzygminny Strefa Usług Komunalnych-red.). – Skierowałem w tej sprawie pisma do Głównego Inspektora Budowlanego. Zwróciłem się także do wójta gminy Kraśnik, aby w planie zagospodarowania przestrzennego gminy dokonano zmian i zasięg oddziaływania elektrowni wiatrowych obejmował jedynie teren gminy, a nie miasta.

Tymczasem mieszkańcy, których dotyczy temat zbierają podpisy pod protestem. Mają ich już ok. 500. W poniedziałek chcą złożyć pismo m.in. w Urzędzie Miasta Kraśnik i Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

Protestujący czekają też na informacje. – Na sesji nie dowiedziałem się niczego nowego. Urzędnicy nie przedstawili żadnych konkretów. Nie usłyszeliśmy np. jaki będzie obszar oddziaływania wiatraków ani czy w tym obszarze będzie można się wybudować? Bez odpowiedzi jest też pytanie, czy jak do lipca 2022 r. nie zostanie zmieniony miejscowy plan to czy będą wydawane decyzje o warunkach zabudowy? – wylicza Anna Oszust, kolejna z protestujących osób, która chce postawić dom przy ul. gen. Kuklińskiego. – Mamy już ogrodzenie i przyłącza. Tyle, że przy obecnym stanie prawnym i tak nie będziemy mogli rozpocząć budowy. Urząd Miasta Kraśnik nie wydaje już „wuzetek”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Na Wydziale Ekonomicznym UMCS odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa: „Bezpieczna Lubelszczyzna w bezpiecznej Europie. Informacja i dezinformacja”

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Coraz więcej Polaków zgłasza się po pomoc w zakresie oddłużania. Liczba bankrutów rośnie z miesiąca na miesiąc. Rok 2023 pod względem ilości zgłaszanych upadłości konsumenckich był nawet rekordowy! Również borykasz się z problemami finansowymi i posiadasz zobowiązania, jakich nie jesteś w stanie opłacić?

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

33-latek jest podejrzany o wykorzystanie seksualne młodej dziewczyny. Do zdarzenia miało dojść w miniony weekend na imprezie w gminie Dzwola.

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Tym razem złodzieje wykorzystali metodę na policjanta i przedstawiciela banku. Prawdziwi mundurowi poszukują sprawców. W grę wchodzi łącznie ponad 200 tysięcy złotych

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Po domowej porażce z Lechią Gdańsk Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże o PKO BP Ekstraklasę. W czwartek (godz. 20.30) zielono-czarni zmierzą się na wyjeździe z GKS Katowice w ramach ostatniego meczu 29. kolejki Fortuna I Ligi

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"
aktualizacja
galeria

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"

Wielka ewakuacja w Białej Podlaskiej. Saperzy przewiozą i zdetonują bomby lotnicze odnalezione podczas prac budowlanych przy ulicy Sidorskiej.

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Kolejne produkty z zagranicy nie wjadą do Polski. IJHARS zatrzymał transport mrożonych jeżyn z powodu wystąpienia larw robaków.

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium