Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 czerwca 2024 r.
18:00

Dziś Festiwal Smaku. Lublin - plac Teatralny

(fot. Lubelskie Rolnictwo/FB)

Ten weekend będzie znakomitą okazją dla mieszkańców naszego województwa do zapoznania się z szeroką ofertą produktów charakterystycznych dla naszego regionu. 22 - 23 czerwca (sobota-niedziela) na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur odbędzie się Lubelski Festiwal Produktów Tradycyjnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W lubelskiej ofercie znajduje się wiele ciekawych potraw. Niektóre z nich w ostatnim czasie znalazły się na ogólnopolskiej liście produktów tradycyjnych. Na terenie województwa lubelskiego funkcjonują dziesiątki producentów, którzy zajmują się wytwarzaniem oryginalnych wyrobów.

- Jesteśmy małą manufakturą. Uprawiamy zboże, które służy potem jako pasza dla świń, które hodujemy, a z których następnie wyrabiamy nasze produkty. Nasza produkcja jest bardzo szeroka. Wyrabiamy między innymi: kiełbasę, salcesony, polędwicę łososiową, słoninę marynowaną i wędzoną w przyprawach. Naszym najsłynniejszym produktem jest tzw. schabobaleron, czyli połączenie schabu i karkówki. Dzięki temu każdy może zjeść, to co lubi – mówi Grażyna Kęska z Dobrosławowa, właścicielka manufaktury "Wędliny od Jasia". 

W naszym województwie powstają również produkty na bazie kwiatów.

- Do ich wytwarzania wykorzystujemy płatki z dzikiej róży. Wszystkie produkty tworzymy ręcznie z róż, które rosną na naszych plantacjach. Najbardziej popularna jest konfitura różana. Można ją dodawać do kanapek lub drożdżówek. Wyroby z dzikiej róży mają również lecznicze zastosowanie. Są bardzo dobrym wsparciem dla osób, które borykają się z problemami kostno-stawowymi - opowiada Jolanta Mazurkiewicz z Manufaktury Różanej w Końskowoli. Manufaktura zajmuje się również produkcją przetworów z niedocenianego współcześnie owocu.

- Do swoich wyrobów wykorzystujemy również pigwowca. Myślę, że jest to niesłusznie zapomniany przez nas owoc, który w idealny sposób sprawdza się na czas upałów. W swojej ofercie mamy napój z pigwowca. Produkujemy również syropy, które mogą być znakomitym zamiennikiem lemoniady – dodaje nasza rozmówczyni. 

Ciekawym punktem programu ma być "bitwa kulinarna”, w której zmierzą się ze sobą: śledź znad Bałtyku oraz karp z Lubelszczyzny. Hodowlą tego ostatniego zajmuje się gospodarstwo rybackie z Bełżca. Po posiłku chętni będą mogli spróbować regionalnych piw kraftowych. Do dyspozycji uczestników będą również tradycyjne cydry lubelskie.

W sobotę zaplanowano rozstrzygnięcie tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu pt. "Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Smaki Regionów" dla województwa lubelskiego. Konkurs ma na celu wskazanie najlepszych przysmaków pochodzących z poszczególnych części Polski. W ten sposób organizatorzy chcą uchronić tradycyjne, regionalne produkty oraz przepisy na ich przygotowanie od zapomnienia.

- W wyborze zwycięskiego produktu regionalnego pod uwagę brany jest jego związek z tradycją oraz walory smakowe. Nagradzamy specjały, które można spożywać od razu po przygotowaniu lub jako dodatek do innych potraw. Z kolei w kategorii potrawa wybierany jest najlepsze danie, które wykonuje się w regionalnych gospodarstwach agroturystycznych - tłumaczy Rafał Serej, kierownik oddziału rolnictwa i żywności Urzędu Marszałkowskiego. W komisji konkursowej zasiadają przedstawiciele Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. 

Lubelskie produkty regionalne docenione

Dotychczas na ogólnopolskiej, ministerialnej liście wyrobów tradycyjnych województwo lubelskie reprezentowały m.in. lody lubartowskie, nadwiślańskie maślanki, czy masło z Bychawy. Doceniono także piroga z Bychawy, baranowskie racuchy, bezy z Ostrowa Lubelskiego, czy jabłuszko lubelskie w cieście. Na liście nie mogło również zabraknąć słynnego lubelskiego cebularza.

W tym roku do tego zestawienia dołączył placek drożdżowy z kruszonką. Popularnością cieszyły się również potrawy rybne. Szczególnie doceniono: pochodzącą z Lubelszczyzny nadwiślańską zupę z suma, czy pasztet z karpia z żurawiną, który powstaje w gospodarstwie rybackim w Bełżcu.

Na liście uplasowały się również dwa produkty pasieki "Malinowa Kraina" znajdującej się we wsi Karczmiska, w powiecie opolskim.

- Nasz sztandarowy produkt to miód malinowy. Lubelszczyzna jest znana z tego rodzaju miodu, ponieważ w żadnym innym regionie Polski nie wytwarza się go. Nasz produkt został zarejestrowany w Regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych pod nazwą "Miód Wielokwiatowy z Karczmisk" - opowiada Ireneusz Kwaśniak, właściciel pasieki. - Oprócz tego wytwarzamy także miody tradycyjne, takie jak miód akacjowy, rzepakowy, lipowy, czy spadziowy- dodaje.

Warto skorzystać z okazji i wybrać się na Lubelski Festiwal Produktów Tradycyjnych. Wydarzenie będzie się odbywało w sobotę i niedzielę na placu przy CSK w godz. 12-20. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty