Od kwietnia do końca czerwca tego roku najwięcej spamu wysłały komputery w Stanach Zjednoczonych: ponad 15 % całego światowego spamu. To dzięki nim mamy coraz więcej komputerów-zombie.
1. USA 15,2%
2. Indie 7,7%
3. Brazylii 5,5%
4. UK 4,6%
5. Korea S 4,2%
6. Francja 4,1%
7. Niemcy 4,0%
8. Włochy 3,5%
9. Rosja 2,8%
10. Wietnam 2,7%
11. Polska 2,5%
12. Rumunia 2,3%
Pozostałe kraje: 40,9%
Co gorsza – ostrzegają specjaliści z Sophos – nie chodzi tylko o niechciane reklamy towarów, ale także o rozsyłane linki do zainfekowanych stron internetowych, które prowadzą do zarażenia komputera złośliwym oprogramowaniem.
– To smutne, że spam rozsyłany za pośrednictwem komputerów w Europie rośnie: Wielka Brytania, Francja, Włochy i Polska wkradły się do rankingu na początku roku – podkreśla Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos.
– Motywowani finansowo przestępcy wykorzystują zainfekowane komputery zombie nie tylko do prowadzenia kampanii spam, ale również do kradzieży tożsamości i kont bankowych. To ciężka batalia, uświadamianie użytkowników o niebezpieczeństwach klikania na linki lub załączniki w wiadomości spam oraz, że ich komputery mogą już być pod kontrolą cyberprzestępców. Przedsiębiorstwa i użytkownicy komputerów muszą przyjąć bardziej aktywne podejście do filtrowania spamu i bezpieczeństwa w celu uniknięcia własnego wkładu do tego globalnego problemu.
A tak wygląda podział spamu generowanego w okresie kwiecień - czerwiec 2010 ze względu na kontynenty:
Europa: 35,0%
Azja; 30,9%
Ameryka Północna: 18,9%
Ameryka Południowa; 11,5%
Afryka; 2,5%
– Spam nadal będzie problemem globalnym, tak długo, jak będzie przynosił zyski spamerom. Z ekonomicznego punktu widzenia, przestępcy mają dobry powód by nadal to robić, nawet jeśli tylko niewielki odsetek odbiorców kliknie na linki – Cluley. – Zbyt wielu użytkowników komputerów wystawia się na ryzyko zainfekowania złośliwym programem, który włącza ich komputer do botnetu. Aby walczyć ze spamerami, poza aktualnym oprogramowaniem dbającym o bezpieczeństwo komputera, trzeba oprzeć się pokusie zakupu produktów reklamowanych za pośrednictwem spamu.
Spam składa się na 97% wszystkich e-maili otrzymywanych przez serwery pocztowe firm. Wykorzystywany w dużej mierze jako metoda sprzedaży nielegalnych lub podrobionych towarów, niemal cały spam pochodzi z zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem komputerów (tzw. botów lub zombie), które są kontrolowane przez cyberprzestępców.
Więcej na: www.sophos.pl