Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

13 września 2021 r.
20:27

Hrubieszów pokazał jak się robi Budżet Obywatelski. Zbadali to naukowcy

12 1 A A
Zdjęcie ilustracyjne. W BO można zagłosować na np. montaż elementów Street Workout Parku
Zdjęcie ilustracyjne. W BO można zagłosować na np. montaż elementów Street Workout Parku (fot. Archiwum)

We wtorek ostatni dzień głosowania w budżecie obywatelskim. Mieszkańcy mają do wydania 100 tys. złotych. Zapewne zrobią to bardzo chętnie, bo jak oceniają naukowcy, zainteresowanie BO jest tu ponadprzeciętne na tle innych miast.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budżet Obywatelski 2022 wchodzi w końcową fazę. Wtorek jest ostatnim dniem, kiedy mieszkańcy mogą zdecydować, czy ważniejsze jest dla nich: miejsce do aktywności fizyczno-umysłowej przy SP nr 2; wsparcie biblioteki z okazji 100-lecia istnienia i wzbogacenie jej zasobów; montaż elementów Street Workout Parku przy SP nr 3; budowa placu Street Workout przy SP Nr 1; posadzenie 12 platanów na Deptaku a może budowa chodnika łączącego ul. Podzamcze z ul. Zamojską.

Głosują nawet nastolatki

Na wybrany projekt głosują osoby pełnoletnie, 16-18-latki z udziałem opiekuna. Budżet to 100 tys. złotych, na jedno zadanie można wydać maksymalnie 25 tys. zł. i tak oszacowano projekty. Jedynie chodnik ma kosztować 8200 tys. zł.

- W Hrubieszowie na BO przeznacza się relatywnie mniejsze środki niż w innych miastach, ale oczywiście nie mniej niż wynika to z kalkulacji podanej w ustawie. Zwraca uwagę większe niż w wielu innych badanych ośrodkach zainteresowanie mieszkańców, które wyraża się m.in. we frekwencji w głosowaniach. Na tle wielu innych polskich miast jest to rezultat ponadprzeciętny – zauważa prof. dr hab. Jacek Sroka z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, który realizuje projekt badawczy poświęcony BO.

Krakowscy naukowcy wybrali 12 miast w kraju, z naszego regionu to Hrubieszów i Puławy.

Aktywni

W przypadku Hrubieszowa zauważyli aktywność mieszkańców i to, że działa tu Platforma Partycypacji Społecznej. Narzędzie powstałe przy okazji realizacji założeń modelowej rewitalizacji miasta posłużyło także do przeprowadzenia ankiety, którą przygotowali badacze. Jednocześnie miasto, a to kolejny plus, nie rezygnuje z tradycyjnych form komunikacji. Działa punkt informacyjny dla zainteresowanych BO, można głosować w sposób tradycyjny.

Organizowane są spotkania osiedlowe.

Na podstawie dotąd zebranego materiału naukowcy mogą stwierdzić, że większość informacji o BO badani mieszkańcy Hrubieszowa czerpią z... internetu (88 proc.).

- Projektodawcy to często osoby młode, których działalność nierzadko nie kończy się na jednym projekcie, ale stanowi wstęp do różnych form aktywizmu lokalnego. W tym sensie udział w BO dla niektórych, zwłaszcza młodszych osób może stanowić element „szkoły lokalnych liderów” – zauważa prof. Jacek Sroka.

Chcą więcej pieniędzy

- Badani wśród pewnych mankamentów wymieniają przede wszystkim skromną kwotę kierowaną do budżetowania obywatelskiego, co jest uwarunkowane przede wszystkim ogólną wielkością środków budżetowych. Z tej puli (+/- 100 tys. rocznie) dużą część przeznacza się na projekty zgłaszane przez jednostki oświatowe, które w porównaniu z wieloma innymi potencjalnymi projektodawcami mają lepsze zasoby merytoryczne i organizacyjne oraz większy potencjał mobilizacyjny w głosowaniach nad projektami BO - dodaje badacz.

Na tegorocznej liście hrubieszowskich projektów walczących o pieniądze, co drugi jest pomysłem „szkolnym”.

- Interesującym rozwiązaniem, które mogłoby temu zaradzić jest wydzielenie, w zgodzie z ustawą, puli na projekty oświatowe, w sposób podobny, jak to ma miejsce w badanym także przez nas Gorzowie Wielkopolskim – zauważa prof. Sroka.

Naukowcy zapowiadają, że efekty badań i analiz projektu „Ewolucja budżetu obywatelskiego w Polsce – w kierunku deliberacji czy plebiscytu? Zostaną opublikowane w przyszłym roku w formie współautorskiej książki. Będą w niej praktyczne rekomendacje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

Przepis na udaną rozmowę o pracę
galeria

Przepis na udaną rozmowę o pracę

22 kwietnia br. ruszyła kolejna edycja warsztatów Lublin Skills Up. To cykl bezpłatnych spotkań wspierających kompetencje na rynku pracy

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

63-letnia pacjentka pomyślnie przeszła operację naprawy dwóch zastawek na pracującym sercu. Lekarze ze szpitala przy ul. Jaczewskiego zastosowali metodę jako pierwsi w województwie.

Puławska rodzina sokołów się powiększyła

Puławska rodzina sokołów się powiększyła

Nie tylko w Lublinie mamy sokolą rodzinę. Na kominie Zakładów Azotowych Puławy wykluły się 4 pisklęta.

Zwarcie Marty Wcisło z Michałem Moskalem. Poszło o kasę z Bogdanki
galeria

Zwarcie Marty Wcisło z Michałem Moskalem. Poszło o kasę z Bogdanki

Posłanka Marta Wcisło posądza były zarząd LW Bogdanka o "ciche" finansowanie kampanii wyborczej Michała Moskala z PiS. Nie odbywało się to bezpośrednio, ale poprzez szeroko płynące darowizny dla OSP, Kół Gospodyń Wiejskich, instytucji kultury z okręgu wyborczego Moskala. Te działania miały mu ułatwić uzyskanie mandatu w ostatnich wyborach do parlamentu. Moskal zaprzecza i życzy Marcie Wcisło, aby przekazywała strażakom-ochotnikom, gospodyniom wiejskim jeszcze większe kwoty, niż on w 2023 roku.

Gigainwestycja w Małaszewiczach. Więcej pytań niż odpowiedzi

Gigainwestycja w Małaszewiczach. Więcej pytań niż odpowiedzi

Nie wiadomo, kiedy ruszy rozbudowa portu przeładunkowego w Małaszewiczach. Jeszcze przed wyborami samorządowymi politycy PiS i PSL prześcigali się na deklaracje w sprawie tej epokowej inwestycji. Tymczasem, ministerstwo infrastruktury odpowiada, że harmonogram się opóźni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!