Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

24 września 2017 r.
21:02

Pilot z Lubelskiego symbolem Królewskich Sił Powietrznych RAF. Zdeklasował Brytyjczyków

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 11 A A
Głosowanie zmobilizowało Polonię na Wyspach i Polaków w kraju. Efekt był piorunujący. Z wynikiem ponad 325 tysięcy głosów Franciszek Kornicki zdeklasował swoich dziesięciu kolegów – Brytyjczyków
Głosowanie zmobilizowało Polonię na Wyspach i Polaków w kraju. Efekt był piorunujący. Z wynikiem ponad 325 tysięcy głosów Franciszek Kornicki zdeklasował swoich dziesięciu kolegów – Brytyjczyków

Wereszyn i gmina Mircze już przygotowują się na fetę. A to za sprawą ich krajana, ppłk Franciszka Kornickiego, który zwyciężył w internetowym plebiscycie na pilota, ikonę 100-lecia Królewskich Sił Powietrznych RAF

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W plebiscycie zorganizowanym przez Muzeum RAF i dziennik „The Telegraph” Polak zdeklasował Brytyjczyków – zdobył ponad 325 tys. głosów, a drugi w kolejności zaledwie 6,3 tys.

Kornicki urodził się w Wereszynie, małej miejscowości w gminie Mircze w powiecie hrubieszowskim. – Jego rodzina mieszkała dwa domy od biblioteki. Korniccy już tam nie mieszkają, wyprowadzili się pod Warszawę. Sam podpułkownik po raz ostatni był w Wereszynie w 1938 roku, na pogrzebie tragicznie zmarłego brata – mówi Marta Małysek, wójt gminy Mircze.

Dziś ppłk Kornicki, rocznik 1916, ma 101 lat. – Do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie trafił w 1937 roku. Był tym rocznikiem, który nie otrzymał promocji. W czerwcu 1939 roku już pachniało wojną i wszystkich podchorążych wysłano do dywizjonów. Nie było szans na przeprowadzenie zaplanowanej na sierpień promocji – mówi dr ppłk pil. rezerwy Roman Kozłowski z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

– Kornicki trafił do Lwowa. Stamtąd ruszył dalej. Przez Rumunię i Francję na Wyspy, gdzie brał udział w Bitwie o Anglię w szeregach m.in. słynnego Dywizjonu 303. Został najmłodszym dowódcą eskadry, a potem dywizjonu w Polskich Siłach Powietrznych – mówi dr Roman Kozłowski. Świadczą o tym liczne odznaczenia. Podczas wojny został uhonorowanym Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. W 2011 otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Po wojnie przez 20 lat służył w RAF. Dziś mieszka w Anglii i jest ostatnim żyjącym dowódcą polskiego dywizjonu z czasów II Wojny Światowej.

W związku z przyszłoroczną rocznicą 100-lecia RAF historycy i pracownicy z Muzeum RAF wytypowali listę 11 pilotów, którzy wzięli udział w plebiscycie „The People’s Spitfire Pilot”. Jak twierdzi kustosz muzeum, nie chodziło o listę najlepszych pilotów, z największą liczbą zestrzeleń, ale o pilotów o nietuzinkowym życiorysie, którzy podczas II WŚ latali spitfire’ami, czyli ikoną brytyjskiego lotnictwa. W tej 11. znalazł się tylko jeden Polak.

Głosownie zmobilizowało Polonię na Wyspach i Polaków w kraju. Efekt był piorunujący. Z wynikiem ponad 325 tysięcy głosów polski pilot zdeklasował pozostałych dziesięciu. Inni piloci nie przekroczyli 7 tys głosów.
Ppłk Franciszek Kornicki będzie więc twarzą obchodów 100-lecia RAF. Jego sylwetka w sakli 1:1 wraz z jego historią zostanie ustawiona przy kultowym myśliwcu Spitfire MK VB o numerze taktycznym BL614. Ten egzemplarz pierwsze loty odbył w 1941 roku. Był w służbie przez całą wojnę.

Ale nie tylko RAF uhonoruje ppłk Kornickiego. – Zamierzamy w Wereszynie powiesić pamiątkową tablicę o ppłk. Franciszku Kornickim. Będziemy o tym mówić na najbliższej sesji Rady Gminy – zapowiada wójt Marta Małysek.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Chełmianin N / 26 września 2017 r. o 15:04
0
                    FIŚ GAZETOWY!! Facebook!! Dziennik Wschodni - Strona główna, napisano, iż Pilot ppłk Kornicki z Lubelszczyzny. zaś  kto użył  tego synonimu, pojęć nie odróżnia, i potwierdził,  że rozum nie zna historii ojczyzny. Pilot ppłk  Kornicki  z Wereszyna  z Lubelskiego, ponieważ  Lubelszczyzna - to nie województwo, a tępy na Facebooku celowo kłamstwo wmawia żeby ludzie - uwierzyli w jego chore maniactwo! Morał taki!! Niektórzy z Dziennika Wschodniego, nie uznają nauki i prawa i mają fisia gazetowego.
Avatar
Gość / 25 września 2017 r. o 12:03
0
dziwne kryteria ...
Avatar
Gość / 25 września 2017 r. o 09:54
0
Walczył tam też Jan Jakubowski z Bychawy
Avatar
Giorg / 25 września 2017 r. o 09:02
0
Dużo zdrowia Panie Pułkowniku ! Dziękujemy ! 
Avatar
Gość / 25 września 2017 r. o 08:49
0
As polskiego lotnictwa myśliwskiego Stanisław Skalski: Pamiętam, że prowadzący mnie strażnik zapytał po drodze: – Kto was sądził? – Widaj. Pokiwał głową ze współczuciem. – To macie czapę. Nie pomylił się. 7 kwietnia 1950 roku po kilkunastominutowym procesie opartym na fałszywych zarzutach major Stanisław Skalski został skazany na karę śmierci. Proces poprzedziło brutalne śledztwo w areszcie MBP przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Avatar
Gość / 25 września 2017 r. o 06:56
0
I to właściwy moment na przeprowadzenie referendum. pt. czy jesteś za przyłączeniem Brytanii do Polski. W końcu nasze złoto już tam jest !!
Avatar
Maszzap / 24 września 2017 r. o 22:30
0
sadistic.pl dzięki za reklame
Avatar
Gość / 24 września 2017 r. o 22:12
0
ale wstyd zrobili dżemojadom ,tam już nie ma narodu ,wyciapciacili sie na brązowo ,szkoda było tracić życie na takich niewdzięczników i durniów
Avatar
Gość / 24 września 2017 r. o 21:33
0
I pomyslec ze komunistyczni sedziowie skazywali polskich pilotow z Anglii na kare smierci.
Avatar
Gość / 24 września 2017 r. o 21:31
0
BRAWO POLACY !!
Avatar
Chełmianin N / 26 września 2017 r. o 15:04
0
                    FIŚ GAZETOWY!! Facebook!! Dziennik Wschodni - Strona główna, napisano, iż Pilot ppłk Kornicki z Lubelszczyzny. zaś  kto użył  tego synonimu, pojęć nie odróżnia, i potwierdził,  że rozum nie zna historii ojczyzny. Pilot ppłk  Kornicki  z Wereszyna  z Lubelskiego, ponieważ  Lubelszczyzna - to nie województwo, a tępy na Facebooku celowo kłamstwo wmawia żeby ludzie - uwierzyli w jego chore maniactwo! Morał taki!! Niektórzy z Dziennika Wschodniego, nie uznają nauki i prawa i mają fisia gazetowego.
Avatar
Gość / 25 września 2017 r. o 12:03
0
dziwne kryteria ...
Avatar
Gość / 25 września 2017 r. o 09:54
0
Walczył tam też Jan Jakubowski z Bychawy
Avatar
Giorg / 25 września 2017 r. o 09:02
0
Dużo zdrowia Panie Pułkowniku ! Dziękujemy ! 
Avatar
Gość / 25 września 2017 r. o 08:49
0
As polskiego lotnictwa myśliwskiego Stanisław Skalski: Pamiętam, że prowadzący mnie strażnik zapytał po drodze: – Kto was sądził? – Widaj. Pokiwał głową ze współczuciem. – To macie czapę. Nie pomylił się. 7 kwietnia 1950 roku po kilkunastominutowym procesie opartym na fałszywych zarzutach major Stanisław Skalski został skazany na karę śmierci. Proces poprzedziło brutalne śledztwo w areszcie MBP przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Avatar
Gość / 25 września 2017 r. o 06:56
0
I to właściwy moment na przeprowadzenie referendum. pt. czy jesteś za przyłączeniem Brytanii do Polski. W końcu nasze złoto już tam jest !!
Avatar
Maszzap / 24 września 2017 r. o 22:30
0
sadistic.pl dzięki za reklame
Avatar
Gość / 24 września 2017 r. o 22:12
0
ale wstyd zrobili dżemojadom ,tam już nie ma narodu ,wyciapciacili sie na brązowo ,szkoda było tracić życie na takich niewdzięczników i durniów
Avatar
Gość / 24 września 2017 r. o 21:33
0
I pomyslec ze komunistyczni sedziowie skazywali polskich pilotow z Anglii na kare smierci.
Avatar
Gość / 24 września 2017 r. o 21:31
0
BRAWO POLACY !!
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dekoder 4K – czym jest i dlaczego warto go wybrać?

Dekoder 4K – czym jest i dlaczego warto go wybrać?

W dzisiejszych czasach właściwie codziennie mamy do czynienia z kolejnymi nowinkami technologicznymi. Co kilka lat, stopniowo, dochodzi do tzw. skoków technologicznych. W wyniku jednego z nich powstała telewizja 4K, która wyprzedziła (jeszcze do niedawna najnowocześniejszą) telewizję Full HD. Czym charakteryzuje się telewizja 4K i dlaczego warto w nią zainwestować? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Czym jest termogeneza i jak wybrać dobry spalacz termogeniczny?

Czym jest termogeneza i jak wybrać dobry spalacz termogeniczny?

Termogeneza to zjawisko bardzo pomocne podczas redukcji. Na czym polega i w jaki sposób wesprzeć jego przebieg? Dowiedz się, jak znaleźć właściwy i bezpieczny spalacz termogeniczny.

Lublin. Kurtka, bluza, spodnie. Policja szuka sklepowego złodzieja

Lublin. Kurtka, bluza, spodnie. Policja szuka sklepowego złodzieja

Policja publikuje zdjęcia ze sklepowego monitoringu. Nagrany mężczyzna ukradł ubrania za blisko 800 złotych.

Tokarka CNC do metalu - czym jest i jak działa?

Tokarka CNC do metalu - czym jest i jak działa?

W przypadku obróbki metalu potrzeba dużej precyzji oraz specjalistycznych urządzeń. Osoby chcące uzyskać najwyższą jakość stawiają na zaawansowane technologie, które pozwalają zaoszczędzić czas, jednocześnie maksymalizując efektywność. Przykładem jest m.in. tokarka CNC do metalu, która bardzo dobrze się sprawdza przede wszystkim przy dużym nakładzie pracy.

Znamy laureatów specjalnej nagrody im. Jerzego Giedroycia

Znamy laureatów specjalnej nagrody im. Jerzego Giedroycia

Sławomir M. Nowinowski i Rafał Stobiecki otrzymali specjalną nagrodę im. Jerzego Giedroycia za książkę pt. „Mam na Pana nowy zamach... Wybór korespondencji Jerzego Giedroycia z historykami i świadkami historii 1946-2000”. Nagroda została "wręczona" wirtualnie podczas konferencji naukowej na UMCS

Na darmowy test na COVID-19 do apteki. "Uruchomienie punktu wymazowego nie jest takie proste"

Na darmowy test na COVID-19 do apteki. "Uruchomienie punktu wymazowego nie jest takie proste"

W aptece będzie można zrobić darmowy test na Covid-19. W czwartek wchodzą w życie nowe przepisy, które na to pozwalają. Farmaceuci mają jednak obawy, czy uda im się w ogóle zorganizować punkty wymazowe

Lubelscy drogowcy ostrzegają. Dziś na trasach może być kiepsko

Lubelscy drogowcy ostrzegają. Dziś na trasach może być kiepsko

Na drogi zostało wysłanych 37 sztuk sprzętu, a w gotowości są kolejna pojazdy. Dziś jazda może być szczególnie trudna i nieprzyjemna.

Ślubowanie polskich olimpijczyków przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie
film

Ślubowanie polskich olimpijczyków przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie

Warszawa. W Warszawie odbyło się ślubowanie części polskich olimpijczyków udających się na zimowe igrzyska w Pekinie.

Lex Hoc idzie do kosza? PiS będzie miał nowy plan na pandemię

Lex Hoc idzie do kosza? PiS będzie miał nowy plan na pandemię

Projekt ustawy pozwalający na sprawdzanie przez pracodawców, który z pracowników się zaszczepił jest już nieaktualny. Teraz PiS ma pokazać nowe rozwiązania na walkę w pandemią koronawirusa.

Lider zespołu disco polo stanął w obronie obsługi lokalu. Został zaatakowany i ma pękniętą czaszkę

Lider zespołu disco polo stanął w obronie obsługi lokalu. Został zaatakowany i ma pękniętą czaszkę

Lider zespołu disco polo Nokaut z Chełma trafił do szpitala po tym, jak w jednym z lokali przeciwstawił się agresywnym mężczyznom. Mówi, że nie mógł biernie patrzeć na to, jak niszczą wyposażenie klubu i wyzywają obsługę

Azoty Puławy znalazły następcę Andriia Akimenki

Azoty Puławy znalazły następcę Andriia Akimenki

Na prawym skrzydle od nowego sezonu grać będzie 29-letni Dmitry Kornev

Lublin: Radny chce obniżki czynszu dla rzemieślników

Lublin: Radny chce obniżki czynszu dla rzemieślników

O obniżenie o połowę czynszów za miejskie lokale wynajmowane przez rzemieślników apeluje do Ratusza miejski radny Marcin Nowak (klub prezydenta Żuka).

Chcieli na swój koszt wyrównać chodnik, aby pomóc choremu synowi. "Sprawa okazała się koszmarem"
Reportaż Uwagi! TVN
film

Chcieli na swój koszt wyrównać chodnik, aby pomóc choremu synowi. "Sprawa okazała się koszmarem"

Po wypadku syna, który choruje na wrodzoną łamliwość kości, chcieli na swój koszt wyremontować krzywy chodnik pod domem, a przy okazji drewnianą szopę. Niespodziewanie spotkali się z niezrozumiałą odmową. Jakie znaczenie w sprawie ma fakt, że ich sąsiadką jest matka burmistrza?

Spektakl "Słoneczna linia" w Lublinie
22 lutego 2022, 20:00

Spektakl "Słoneczna linia" w Lublinie

Głośny spektakl i znakomita obsada w Lublinie. Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na pokaz "Słonecznej linii" z Magdaleną Boczarską i Borysem Szycem. Wydarzenie odbędzie się 22 lutego o godz. 20.

Pożegnanie z zakupami w niedziele. Duże sieci się zamkną, małe sklepy zacierają ręce
Pierwsza strona Dziennika

Pożegnanie z zakupami w niedziele. Duże sieci się zamkną, małe sklepy zacierają ręce

W niedziele zakupów w dużych sklepach już nie zrobimy. W lutym wchodzi w życie uszczelniony zakaz handlu. Duże sieci zapowiadają, że się do niego dostosują. Za to mali sklepikarze już zacierają ręce

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!