Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

20 grudnia 2019 r.
19:31

Powstaje Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa. Rewitalizacja ma pomóc wyludniającemu się miastu

Autor: Zdjęcie autora agdy
64 11 A A
Wizualizacja Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa
Wizualizacja Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa (fot. UM Hrubieszów)

Zaczęło się od utrudnień i trzeba nadkładać drogi. Nie ma przejazdu ani przejścia przy posesji 3 Maja 10 w Hrubieszowie. To zabytkowy budynek, który właśnie jest remontowany w ramach rewitalizacji w centrum miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To było zwyczajowe przejście przez działkę należącą do miejskiej nieruchomości, taka wewnętrzna uliczka. Hrubieszów nie jest duży, nie trzeba nadkładać 3 km ale rozumiemy, że mieszkańcy potrzebują czasu, żeby się przyzwyczaić do zmiany. I, że dla wielu osób to była dogodna droga. Ale za względów bezpieczeństwa trzeba było ją zamknąć – mówi Anna Wójcik-Dąbrowska, podinspektor ds. rewitalizacji i projektów w Wydziale Inwestycji i Rozwoju UM Hrubieszów.

Chodzi o przejście między budynkiem dawnego Syndykatu Rolniczego a ogrodzeniem ZUS. Głównie korzystali z niego mieszkańcy pobliskich bloków.

– Musieliśmy zamknąć przejazd i przejście, zaczęliśmy już organizować sobie plac budowy. Trwa wyburzanie przybudówek – tłumaczą przedstawiciele spółki Furmanek Renewal, która jest generalnym wykonawcą remontu i adaptacji budynku przy ul. 3 Maja 10. Firma z Daleszyc zamienia go w Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa.

I tak będzie blisko rok, do jesieni 2020. Wówczas pochodząca z 1920 roku nieruchomość stanie się miejscem, które ma integrować różne grupy mieszkańców – od młodzieży, przez seniorów, po całe rodziny. To tu ma się rozwijać wolontariat, tu znajdą siedzibę różne organizacje społeczne, które będą miały okazję, by współpracować: Centrum Wolontariatu, Uniwersytet Trzeciego Wieku czy Centrum Partnerstwa Publiczno-Społecznego. Nie mówiąc o bibliotece, która zajmie cały parter.

– Pewnie już wiosną na stronie projektu i na stronie miasta zaczną się pojawiać informacje o naborach, zaproszenia do udziału w różnych działaniach związanych z powstającym centrum. Będziemy też docierać bezpośrednio do różnych grup mieszkańców – dodaje urzędniczka.

Wcześniej niż Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa i zamknięta uliczka, otwarty zostanie Punkt Do Spraw Rewitalizacji. Choć prace remontowe się nawet jeszcze nie zaczęły. Jak oceniają urzędnicy do końca roku powinna zostać podpisana umowa z wykonawcą.

Punkt, którego otwarcie zaplanowane jest na czerwiec przyszłego roku i ma się zbiec z początkiem sezonu turystycznego, powstanie w jednym z lokali w sutkach na Rynku.

– Lokal jest własnością miasta, dlatego spełnia wymogi projektu i może przejść taką zmianę. Ma 120 metrów kwadratowy powierzchni, na wizualizacjach robi wrażenie bardzo dużego, bo ma kilka otworów okiennych. Od października jest pusty - mówi Anna Wójcik-Dąbrowska i dodaje, że na przeszkodzie rewitalizacji całych sutek stoi to, że przynajmniej 10 proc. lokali nie ma uregulowanej sytuacji własnościowej.

Przebudowa miejskiej części dawnych żydowskich kramów, które powstały na wzór wschodnich bazarów zakłada stworzenie przestrzeni dla Informacji Turystycznej, gdzie turyści będą mogli kupić pamiątki i artystyczne rękodzieło. Będzie miejsce na toalety, pomieszczenia socjalne i porządkowe.

W innych lokalach handlowych sutek jeszcze działają różne sklepy. Ale jest ich tu coraz mniej. Punkt, który powstanie, ma pokazać jakie zdaniem fachowców drzemią w tej zabudowie możliwości.

– Mieszkańcy interesują się zmianami, sporo osób przyszło na konferencję. Pierwszego dnia było ponad sto osób, drugiego około 60 – dodaje podinspektor ds. rewitalizacji i projektów.

Dwudniowe spotkanie odbyło się w zeszłym tygodniu i było podsumowaniem całego projektu rewitalizacji śródmieścia Hrubieszowa. Była tam też mowa o trzecim pomyśle, którego realizacja jest najmniej zaawansowana, bo miasto ma wstępną koncepcję zagospodarowania ale dopiero szuka zewnętrznych pieniędzy. Chodzi o murowane podziemia pod centrum Hrubieszowa.

Internauci, którzy komentują informacje dotyczące Hrubieszowa narzekają, że miasto się wyludnia, nie ma nowych miejsc pracy, bo władze nie ściągają inwestorów. Że Hrubieszów żyje jeszcze dzięki granicy. Zastanawiają się, kto utrzyma miejski basen, który właśnie powstaje.

Uczestnicy konferencji byli zdania, że właśnie takie działania jak tworzenie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa, to dobry kierunek. Bo rewitalizacja to już nie remont budynku ale polityka społeczna.

– Rewitalizacja ma być narzędziem pomagającym średnim i małym miastom w Polsce w ograniczaniu skutków procesu kurczenia się. Poprawa jakości życia w centralnych częściach miast, ma zachęcić byłych mieszkańców do powrotu zarówno do śródmieścia, jak i do samego miasta – tłumaczyła Katarzyna Spadło z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, która była jednym z prelegentów.

– Widzimy negatywne aspekty związane ze spadkiem ludności naszego miasta. Prognozy mówią, że rokrocznie ubywa 150-200 osób. Wszystkie działania, które prowadzimy, mają na celu przede wszystkim zatrzymanie odpływu ludności. Temu służy między innymi rewitalizacja. Będziemy konsekwentni i mam nadzieję, że nam się to uda – komentował Paweł Wojciechowski, zastępca burmistrza Hrubieszowa.

(fot. UM Hrubieszów)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium