Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

20 grudnia 2019 r.
19:31

Powstaje Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa. Rewitalizacja ma pomóc wyludniającemu się miastu

Autor: Zdjęcie autora agdy
64 11 A A
Wizualizacja Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa
Wizualizacja Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa (fot. UM Hrubieszów)

Zaczęło się od utrudnień i trzeba nadkładać drogi. Nie ma przejazdu ani przejścia przy posesji 3 Maja 10 w Hrubieszowie. To zabytkowy budynek, który właśnie jest remontowany w ramach rewitalizacji w centrum miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To było zwyczajowe przejście przez działkę należącą do miejskiej nieruchomości, taka wewnętrzna uliczka. Hrubieszów nie jest duży, nie trzeba nadkładać 3 km ale rozumiemy, że mieszkańcy potrzebują czasu, żeby się przyzwyczaić do zmiany. I, że dla wielu osób to była dogodna droga. Ale za względów bezpieczeństwa trzeba było ją zamknąć – mówi Anna Wójcik-Dąbrowska, podinspektor ds. rewitalizacji i projektów w Wydziale Inwestycji i Rozwoju UM Hrubieszów.

Chodzi o przejście między budynkiem dawnego Syndykatu Rolniczego a ogrodzeniem ZUS. Głównie korzystali z niego mieszkańcy pobliskich bloków.

– Musieliśmy zamknąć przejazd i przejście, zaczęliśmy już organizować sobie plac budowy. Trwa wyburzanie przybudówek – tłumaczą przedstawiciele spółki Furmanek Renewal, która jest generalnym wykonawcą remontu i adaptacji budynku przy ul. 3 Maja 10. Firma z Daleszyc zamienia go w Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa.

I tak będzie blisko rok, do jesieni 2020. Wówczas pochodząca z 1920 roku nieruchomość stanie się miejscem, które ma integrować różne grupy mieszkańców – od młodzieży, przez seniorów, po całe rodziny. To tu ma się rozwijać wolontariat, tu znajdą siedzibę różne organizacje społeczne, które będą miały okazję, by współpracować: Centrum Wolontariatu, Uniwersytet Trzeciego Wieku czy Centrum Partnerstwa Publiczno-Społecznego. Nie mówiąc o bibliotece, która zajmie cały parter.

– Pewnie już wiosną na stronie projektu i na stronie miasta zaczną się pojawiać informacje o naborach, zaproszenia do udziału w różnych działaniach związanych z powstającym centrum. Będziemy też docierać bezpośrednio do różnych grup mieszkańców – dodaje urzędniczka.

Wcześniej niż Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa i zamknięta uliczka, otwarty zostanie Punkt Do Spraw Rewitalizacji. Choć prace remontowe się nawet jeszcze nie zaczęły. Jak oceniają urzędnicy do końca roku powinna zostać podpisana umowa z wykonawcą.

Punkt, którego otwarcie zaplanowane jest na czerwiec przyszłego roku i ma się zbiec z początkiem sezonu turystycznego, powstanie w jednym z lokali w sutkach na Rynku.

– Lokal jest własnością miasta, dlatego spełnia wymogi projektu i może przejść taką zmianę. Ma 120 metrów kwadratowy powierzchni, na wizualizacjach robi wrażenie bardzo dużego, bo ma kilka otworów okiennych. Od października jest pusty - mówi Anna Wójcik-Dąbrowska i dodaje, że na przeszkodzie rewitalizacji całych sutek stoi to, że przynajmniej 10 proc. lokali nie ma uregulowanej sytuacji własnościowej.

Przebudowa miejskiej części dawnych żydowskich kramów, które powstały na wzór wschodnich bazarów zakłada stworzenie przestrzeni dla Informacji Turystycznej, gdzie turyści będą mogli kupić pamiątki i artystyczne rękodzieło. Będzie miejsce na toalety, pomieszczenia socjalne i porządkowe.

W innych lokalach handlowych sutek jeszcze działają różne sklepy. Ale jest ich tu coraz mniej. Punkt, który powstanie, ma pokazać jakie zdaniem fachowców drzemią w tej zabudowie możliwości.

– Mieszkańcy interesują się zmianami, sporo osób przyszło na konferencję. Pierwszego dnia było ponad sto osób, drugiego około 60 – dodaje podinspektor ds. rewitalizacji i projektów.

Dwudniowe spotkanie odbyło się w zeszłym tygodniu i było podsumowaniem całego projektu rewitalizacji śródmieścia Hrubieszowa. Była tam też mowa o trzecim pomyśle, którego realizacja jest najmniej zaawansowana, bo miasto ma wstępną koncepcję zagospodarowania ale dopiero szuka zewnętrznych pieniędzy. Chodzi o murowane podziemia pod centrum Hrubieszowa.

Internauci, którzy komentują informacje dotyczące Hrubieszowa narzekają, że miasto się wyludnia, nie ma nowych miejsc pracy, bo władze nie ściągają inwestorów. Że Hrubieszów żyje jeszcze dzięki granicy. Zastanawiają się, kto utrzyma miejski basen, który właśnie powstaje.

Uczestnicy konferencji byli zdania, że właśnie takie działania jak tworzenie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa, to dobry kierunek. Bo rewitalizacja to już nie remont budynku ale polityka społeczna.

– Rewitalizacja ma być narzędziem pomagającym średnim i małym miastom w Polsce w ograniczaniu skutków procesu kurczenia się. Poprawa jakości życia w centralnych częściach miast, ma zachęcić byłych mieszkańców do powrotu zarówno do śródmieścia, jak i do samego miasta – tłumaczyła Katarzyna Spadło z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, która była jednym z prelegentów.

– Widzimy negatywne aspekty związane ze spadkiem ludności naszego miasta. Prognozy mówią, że rokrocznie ubywa 150-200 osób. Wszystkie działania, które prowadzimy, mają na celu przede wszystkim zatrzymanie odpływu ludności. Temu służy między innymi rewitalizacja. Będziemy konsekwentni i mam nadzieję, że nam się to uda – komentował Paweł Wojciechowski, zastępca burmistrza Hrubieszowa.

(fot. UM Hrubieszów)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mieszkaniec / 21 grudnia 2019 r. o 09:06
+11
Przez osiem ostatnich lat władze nic nie zrobiły aby ściągnąć dużego inwestora. Za nim przyszłyby kolejne. Władzy najlepiej wychodzi dzielenie podatków i remonty. Przecież syndykat to kolejne koszty tak jak wykup obligacji wyemitowanych na budowę basenu. Czy mieszkańcy wiedzą jakie to są koszty? Czy ktoś policzył jakie to będą koszty utrzymania tego wszystkiego?To nie generuje zysków tylko kolejne etaty do obsadzenia. Zgadnijcie kogo. W dobie cyfryzacji liczba urzędników rośnie. Moim zdaniem jeśli w tej kadencji burmistrz nie sprowadzi biznesu do miasta to miasto upadnie do 2050 roku. Liczba mieszkańców ma oscylować w tych okolicach w liczbie 10 tysięcy. To będzie samobój miasta. Koszty życia na pewno nie ściągną byłych mieszkańców do powrotu...o nie.... To jest ostatni dzwonek aby wykorzystać choćby posła- ministra Sasina aby zrobił coś w tym mieście. Podobno ma ruszyć jego biuro poselskie. Zobaczymy jakie inicjatywy zostaną przedstawione. Przecież taka dobra jest współpraca miasta z powiatem. Jedno co się rzuca w oczy to tylko mnóstwo zdjęć i filmów z uroczystości z udziałem władz. Wymienianie ich z nazwiska nawet jak nie są głównymi bohaterami wydarzeń. To przypomina bardziej propagandę PRL niż nowoczesny samorząd. Pora na radykalne ruchy. Dość pucowania trupa jakim jest hrubieszowszczyzna. Kiedyś miasto i region na trakcie handlowym a obecnie miasto znane tylko ze zdjęć władz na uroczystościach. Ludzie zrozumcie, że gospodarz musi wybiegać w planach na wiele lat do przodu a nie chwalić się budową basenu bez wsparcia okolicznych gmin albo remontami budynków. To nie przyniesie żadnych zysków tylko koszty a skoro tak to przede wszystkim trzeba się postarać aby Hrubieszów nie był postrzegany jako miasto, gdzie wszystko jest droższe. Poczynając od śmieci po wodę czy ceny paliwa. Burmistrzu, Starosto pora do roboty!
Przez osiem ostatnich lat władze nic nie zrobiły aby ściągnąć dużego inwestora. Za nim przyszłyby kolejne. Władzy najlepiej wychodzi dzielenie podatków i remonty. Przecież syndykat to kolejne koszty tak jak wykup obligacji wyemitowanych na budowę basenu. Czy mieszkańcy wiedzą jakie to są koszty? Czy ktoś policzył jakie to będą koszty utrzymania tego wszystkiego?To nie generuje zysków tylko kolejne etaty do obsadzenia. Zgadnijcie kogo. W dobie cyfryzacji liczba urzędników rośnie. Moim zdaniem jeśli w tej kadencji burmistrz nie sprowadzi bizne... rozwiń
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 21:18
+7
żal remont budynku na wyludniające się miasto ha ha. Przemysł tylko może pomóc. Brak przemysłu nigdy nie ożywi regionu.
Avatar
Ggjm / 21 grudnia 2019 r. o 01:55
+5
żal remont budynku na wyludniające się miasto ha ha. Przemysł tylko może pomóc. Brak przemysłu nigdy nie ożywi regionu.
 Przemysł jest. Ale w chinach i w azji
Avatar
zadziwiony / 20 grudnia 2019 r. o 21:39
+5
na saksy, na dziki zachód, do hameryki. Ale zawsze na zachód ludzie jechali po lepsze życie. I nic tego nie zmieni. Do Hrubieszowa być może przyjedzie trochę Ukraińców i tyle. Niemcy w byłej NRD włożyli wagon pieniędzy i nic nie dało bo małe miasta też się tam wyludniająa ludzi jadą na ... zachód. Jedynie Berlin z przyczyn polityczno-historycznych uczyniono stolicą i jako tako trwa.Ale rozumiem włodarzy że teraz moda na rewitalizacje i można na to dostać dofinansowanie. Bo na nową drogę już nie za bardzo
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 21:35
+5
To był żydowski sztetl to i żydowskie zapewne dziedzictwo
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 r. o 12:02
+4
Dlaczego zlikwidowano zakład przetwarzania konopi? Hrubieszowskie słynęło z uprawy konopi. Z konopi można wytwarzać odzież (zamiast ze sztucznych tworzyw),pościel,artykuły przemysłowe,płyty pażdzierzowe,modny ostatnio pelet itp. Przy produkcji grupa osób miałaby pracę. Zyskali by także rolnicy.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 r. o 00:33
+3
Spokojnie, wyludnienie jest tymczasowe. W Afryce jest 200 milionów ludzi gotowych na natychmiastową przeprowadzkę do Europy. I wraz ze zmianami klimaty masowe migracje nastapia.
Avatar
bol / 29 grudnia 2019 r. o 12:19
+2
na rozwój gospodarczy trzeba mieć pomysł a tego niestety brak
Avatar
wed / 29 grudnia 2019 r. o 12:31
0
zewnętrzne wsparcie finansowe miejscowych inicjatyw niczego nie zmieni, basen, centrum kultury, Sutki to tylko generowanie przyszłych kosztów juz Zamość i Chełm stojace gospodarczo o niebo lepiej niż nasze miasteczko borykaja sie z utrzymaniem basenów a co będzie tutaj? od 30 lat władza nie ma pomysłu na rozwój gospodarczy, nikt z inwestorów nie puka do bram miasta, równiez miasto nie wabi inwestorów atrakcyjną zachetą, miasto się wyludnia i normalnie umiera, będziemy kolejnym Grabowcem, Uchaniami, Mirczem czy Dołhobyczowem, nie potrafimy sprzedać tego co jest atrakcyjne turystycznie, brak jest szalonej głowy która mogłaby sprostać dzisiejszym wyzwaniom
zewnętrzne wsparcie finansowe miejscowych inicjatyw niczego nie zmieni, basen, centrum kultury, Sutki to tylko generowanie przyszłych kosztów juz Zamość i Chełm stojace gospodarczo o niebo lepiej niż nasze miasteczko borykaja sie z utrzymaniem basenów a co będzie tutaj? od 30 lat władza nie ma pomysłu na rozwój gospodarczy, nikt z inwestorów nie puka do bram miasta, równiez miasto nie wabi inwestorów atrakcyjną zachetą, miasto się wyludnia i normalnie umiera, będziemy kolejnym Grabowcem, Uchaniami, Mirczem czy Dołhobyczowem, nie potrafimy sp... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2019 r. o 22:53
0
To miasto to trup. Gdyby nie fakt, że to miasto znajduje się przy granicy z Ukrainą to już dawno to miasto by upadło. Przy granicy z Ukirainą mnóstwo ludzi żyje ze sprzedaży fajek i innych rzeczy z przemytu. Tutaj nic się nie rozwija, bezrobocie chyba największe w całej Polsce. Tyle, się mówi, że pracy w brud, ale w Hrubieszowie to cud znaleźć jakąkolwiek prace. Zero jakiegokolwiek przemysłu, a władza chce basen budować i jakieś centrum rewitalizować. Pytanie kto to utrzyma? Władza to tylko chętnie w jakichś uroczystościach uczestniczy i podnosi opłaty za śmieci zamiast ściągać inwestorów , by tworzyli miejsca pracy i w formie podatków dokładali sie do budżetu miejskiego. Wtedy będą pieniądze na basen itd.
To miasto to trup. Gdyby nie fakt, że to miasto znajduje się przy granicy z Ukrainą to już dawno to miasto by upadło. Przy granicy z Ukirainą mnóstwo ludzi żyje ze sprzedaży fajek i innych rzeczy z przemytu. Tutaj nic się nie rozwija, bezrobocie chyba największe w całej Polsce. Tyle, się mówi, że pracy w brud, ale w Hrubieszowie to cud znaleźć jakąkolwiek prace. Zero jakiegokolwiek przemysłu, a władza chce basen budować i jakieś centrum rewitalizować. Pytanie kto to utrzyma? Władza to tylko chętnie w jakichś uroczystościach uczestniczy i p... rozwiń
Avatar
wed / 29 grudnia 2019 r. o 12:31
0
zewnętrzne wsparcie finansowe miejscowych inicjatyw niczego nie zmieni, basen, centrum kultury, Sutki to tylko generowanie przyszłych kosztów juz Zamość i Chełm stojace gospodarczo o niebo lepiej niż nasze miasteczko borykaja sie z utrzymaniem basenów a co będzie tutaj? od 30 lat władza nie ma pomysłu na rozwój gospodarczy, nikt z inwestorów nie puka do bram miasta, równiez miasto nie wabi inwestorów atrakcyjną zachetą, miasto się wyludnia i normalnie umiera, będziemy kolejnym Grabowcem, Uchaniami, Mirczem czy Dołhobyczowem, nie potrafimy sprzedać tego co jest atrakcyjne turystycznie, brak jest szalonej głowy która mogłaby sprostać dzisiejszym wyzwaniom
zewnętrzne wsparcie finansowe miejscowych inicjatyw niczego nie zmieni, basen, centrum kultury, Sutki to tylko generowanie przyszłych kosztów juz Zamość i Chełm stojace gospodarczo o niebo lepiej niż nasze miasteczko borykaja sie z utrzymaniem basenów a co będzie tutaj? od 30 lat władza nie ma pomysłu na rozwój gospodarczy, nikt z inwestorów nie puka do bram miasta, równiez miasto nie wabi inwestorów atrakcyjną zachetą, miasto się wyludnia i normalnie umiera, będziemy kolejnym Grabowcem, Uchaniami, Mirczem czy Dołhobyczowem, nie potrafimy sp... rozwiń
Avatar
bol / 29 grudnia 2019 r. o 12:19
+2
na rozwój gospodarczy trzeba mieć pomysł a tego niestety brak
Avatar
Gość / 25 grudnia 2019 r. o 22:53
0
To miasto to trup. Gdyby nie fakt, że to miasto znajduje się przy granicy z Ukrainą to już dawno to miasto by upadło. Przy granicy z Ukirainą mnóstwo ludzi żyje ze sprzedaży fajek i innych rzeczy z przemytu. Tutaj nic się nie rozwija, bezrobocie chyba największe w całej Polsce. Tyle, się mówi, że pracy w brud, ale w Hrubieszowie to cud znaleźć jakąkolwiek prace. Zero jakiegokolwiek przemysłu, a władza chce basen budować i jakieś centrum rewitalizować. Pytanie kto to utrzyma? Władza to tylko chętnie w jakichś uroczystościach uczestniczy i podnosi opłaty za śmieci zamiast ściągać inwestorów , by tworzyli miejsca pracy i w formie podatków dokładali sie do budżetu miejskiego. Wtedy będą pieniądze na basen itd.
To miasto to trup. Gdyby nie fakt, że to miasto znajduje się przy granicy z Ukrainą to już dawno to miasto by upadło. Przy granicy z Ukirainą mnóstwo ludzi żyje ze sprzedaży fajek i innych rzeczy z przemytu. Tutaj nic się nie rozwija, bezrobocie chyba największe w całej Polsce. Tyle, się mówi, że pracy w brud, ale w Hrubieszowie to cud znaleźć jakąkolwiek prace. Zero jakiegokolwiek przemysłu, a władza chce basen budować i jakieś centrum rewitalizować. Pytanie kto to utrzyma? Władza to tylko chętnie w jakichś uroczystościach uczestniczy i p... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 r. o 12:02
+4
Dlaczego zlikwidowano zakład przetwarzania konopi? Hrubieszowskie słynęło z uprawy konopi. Z konopi można wytwarzać odzież (zamiast ze sztucznych tworzyw),pościel,artykuły przemysłowe,płyty pażdzierzowe,modny ostatnio pelet itp. Przy produkcji grupa osób miałaby pracę. Zyskali by także rolnicy.
Avatar
mieszkaniec / 21 grudnia 2019 r. o 09:06
+11
Przez osiem ostatnich lat władze nic nie zrobiły aby ściągnąć dużego inwestora. Za nim przyszłyby kolejne. Władzy najlepiej wychodzi dzielenie podatków i remonty. Przecież syndykat to kolejne koszty tak jak wykup obligacji wyemitowanych na budowę basenu. Czy mieszkańcy wiedzą jakie to są koszty? Czy ktoś policzył jakie to będą koszty utrzymania tego wszystkiego?To nie generuje zysków tylko kolejne etaty do obsadzenia. Zgadnijcie kogo. W dobie cyfryzacji liczba urzędników rośnie. Moim zdaniem jeśli w tej kadencji burmistrz nie sprowadzi biznesu do miasta to miasto upadnie do 2050 roku. Liczba mieszkańców ma oscylować w tych okolicach w liczbie 10 tysięcy. To będzie samobój miasta. Koszty życia na pewno nie ściągną byłych mieszkańców do powrotu...o nie.... To jest ostatni dzwonek aby wykorzystać choćby posła- ministra Sasina aby zrobił coś w tym mieście. Podobno ma ruszyć jego biuro poselskie. Zobaczymy jakie inicjatywy zostaną przedstawione. Przecież taka dobra jest współpraca miasta z powiatem. Jedno co się rzuca w oczy to tylko mnóstwo zdjęć i filmów z uroczystości z udziałem władz. Wymienianie ich z nazwiska nawet jak nie są głównymi bohaterami wydarzeń. To przypomina bardziej propagandę PRL niż nowoczesny samorząd. Pora na radykalne ruchy. Dość pucowania trupa jakim jest hrubieszowszczyzna. Kiedyś miasto i region na trakcie handlowym a obecnie miasto znane tylko ze zdjęć władz na uroczystościach. Ludzie zrozumcie, że gospodarz musi wybiegać w planach na wiele lat do przodu a nie chwalić się budową basenu bez wsparcia okolicznych gmin albo remontami budynków. To nie przyniesie żadnych zysków tylko koszty a skoro tak to przede wszystkim trzeba się postarać aby Hrubieszów nie był postrzegany jako miasto, gdzie wszystko jest droższe. Poczynając od śmieci po wodę czy ceny paliwa. Burmistrzu, Starosto pora do roboty!
Przez osiem ostatnich lat władze nic nie zrobiły aby ściągnąć dużego inwestora. Za nim przyszłyby kolejne. Władzy najlepiej wychodzi dzielenie podatków i remonty. Przecież syndykat to kolejne koszty tak jak wykup obligacji wyemitowanych na budowę basenu. Czy mieszkańcy wiedzą jakie to są koszty? Czy ktoś policzył jakie to będą koszty utrzymania tego wszystkiego?To nie generuje zysków tylko kolejne etaty do obsadzenia. Zgadnijcie kogo. W dobie cyfryzacji liczba urzędników rośnie. Moim zdaniem jeśli w tej kadencji burmistrz nie sprowadzi bizne... rozwiń
Avatar
Ggjm / 21 grudnia 2019 r. o 01:55
+5
żal remont budynku na wyludniające się miasto ha ha. Przemysł tylko może pomóc. Brak przemysłu nigdy nie ożywi regionu.
 Przemysł jest. Ale w chinach i w azji
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 r. o 00:33
+3
Spokojnie, wyludnienie jest tymczasowe. W Afryce jest 200 milionów ludzi gotowych na natychmiastową przeprowadzkę do Europy. I wraz ze zmianami klimaty masowe migracje nastapia.
Avatar
Anna / 20 grudnia 2019 r. o 23:47
-5
Hrubieszów to dno dna.
Avatar
zadziwiony / 20 grudnia 2019 r. o 21:39
+5
na saksy, na dziki zachód, do hameryki. Ale zawsze na zachód ludzie jechali po lepsze życie. I nic tego nie zmieni. Do Hrubieszowa być może przyjedzie trochę Ukraińców i tyle. Niemcy w byłej NRD włożyli wagon pieniędzy i nic nie dało bo małe miasta też się tam wyludniająa ludzi jadą na ... zachód. Jedynie Berlin z przyczyn polityczno-historycznych uczyniono stolicą i jako tako trwa.Ale rozumiem włodarzy że teraz moda na rewitalizacje i można na to dostać dofinansowanie. Bo na nową drogę już nie za bardzo
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 21:35
+5
To był żydowski sztetl to i żydowskie zapewne dziedzictwo
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Spotkania z wybitnymi radiowcami - Agata Kasprolewicz
9 marca 2021, 18:00

Spotkania z wybitnymi radiowcami - Agata Kasprolewicz

Radio Lublin zaprasza na zupełnie nowy cykl "Radio MasterClass", czyli spotkania z wybitnymi radiowcami. Już 9 marca o godz. 18 będzie można posłuchać dziennikarki, Agaty Kasprolewicz.

Marek Saganowski (Motor): W Pruszkowie spodziewamy się zupełnie innego meczu niż w Grudziądzu

Marek Saganowski (Motor): W Pruszkowie spodziewamy się zupełnie innego meczu niż w Grudziądzu

Na konferencji prasowej przed meczem ze Zniczem Pruszków na pytania dziennikarzy odpowiadał Marek Saganowski.

Kolejne województwo z ostrymi obostrzeniami

Kolejne województwo z ostrymi obostrzeniami

Minister zdrowia ogłosił zaostrzenie zasad w województwie pomorskim.

Budowa obwodnicy Kraśnika i trasy na Podkarpacie. Festiwal wahadeł
ZDJĘCIA
galeria

Budowa obwodnicy Kraśnika i trasy na Podkarpacie. Festiwal wahadeł

Drogowcy uczulają, że podczas prowadzonych prac, kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami. Chodzi o dwie trasy wojewódzkie.

Lublin. W centrum wytną część drzew, ułożą tu kostkę

Lublin. W centrum wytną część drzew, ułożą tu kostkę

27 drzew ma być usuniętych podczas planowanej przez miasto przebudowy skweru abp. Józefa Życińskiego tuż obok Al. Racławickich. Projekt przewiduje też 35 nowych drzew. Miasto stara się już o pozwolenie na wykonanie prac budowlanych.

„Dziupla” a w niej 52 silniki. Głównie włoskie

„Dziupla” a w niej 52 silniki. Głównie włoskie

Pogranicznicy z Hrebennem razem z policją namierzyli samochodową „dziuplę”. Specjalizowała się w silnikach.

Mateusz Kompanicki (Avia Świdnik): Mam nadzieję, że to nie było moje ostatnie słowo w wyższej lidze

Mateusz Kompanicki (Avia Świdnik): Mam nadzieję, że to nie było moje ostatnie słowo w wyższej lidze

Rozmowa z Mateuszem Kompanickim, zawodnikiem Avii Świdnik

Tragedia w środku nocy. Koło Świdnika pieszy zginął pod kołami ciężarówki

Tragedia w środku nocy. Koło Świdnika pieszy zginął pod kołami ciężarówki

Mężczyzna szedł po zmroku, a nie miał żadnych elementów odblaskowych.

Na granicy w Dorohusku pokazał wynik testu. Cały autokar wraca na Ukrainę

Na granicy w Dorohusku pokazał wynik testu. Cały autokar wraca na Ukrainę

– Do odprawy granicznej na kierunku wjazdowym do Polski stawił się bowiem podróżny, który podczas kontroli granicznej przedstawił pozytywny test badania na Covid-19 – informuje straż graniczna.

Trudne czasy dla wszystkich, ale niektórzy potrzebują jeszcze większego wsparcia

Trudne czasy dla wszystkich, ale niektórzy potrzebują jeszcze większego wsparcia

Pandemia koronawirusa sprawia, że wszyscy musimy radzić sobie z życiem w trudnych czasach obostrzeń sanitarnych. Jest jednak grupa, dla której jest to znacznie trudniejsze niż dla większości z nas. Mowa o bezdomnych.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin odpoczywa od ligi. Dzisiaj zagra w Pucharze Polski

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin odpoczywa od ligi. Dzisiaj zagra w Pucharze Polski

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin na własne życzenie straciła trzecie miejsce na zakończenie rundy zasadniczej w lidze. Jednak zanim akademiczki powalczą o medale Mistrzostw Polski w play-offach, czeka je rywalizacja w Suzuki Pucharze Polski w Gdyni

Czyszczenie, pielęgnacja, malowanie i renowacja mebli drewnianych – poradnik od A do Z!

Czyszczenie, pielęgnacja, malowanie i renowacja mebli drewnianych – poradnik od A do Z!

Meble wykonane z drewna są niezwykle szykowne, stylowe i eleganckie. Ze względu na wysokiej jakości materiał, ich zakup jest najczęściej inwestycją na długie lata.

Koronawirus Lubelskie: Wciąż więcej nowych zakażonych niż ozdrowieńców

Koronawirus Lubelskie: Wciąż więcej nowych zakażonych niż ozdrowieńców

W województwie lubelskim mamy 450 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - wynika z oficjalnych statystyk rządu z 5 marca 2021 r. Zmarło 16 osób.

Koronawirus 5 marca 2021. Blisko 16 tysięcy zachorowań

Koronawirus 5 marca 2021. Blisko 16 tysięcy zachorowań

15,8 nowych przypadków koronawirusa i ponad 260 osób zmarłych. To najnowsze dane pandemiczne.

Krzysztof Cugowski o swojej karierze i powodach rozpadu Budki Suflera
film

Krzysztof Cugowski o swojej karierze i powodach rozpadu Budki Suflera

Krzysztof Cugowski skończył niedawno 70 lat, z czego 50 poświęcił pracy artystycznej. Mimo to nie zwalnia tempa. Tworzy nowe projekty muzyczne i nagrywa kolejne płyty. Z samą Budką Suflera nagrał ponad 20 albumów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.