Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

29 stycznia 2021 r.
21:02

Jest decyzja w sprawie Szkoły Podstawowej nr 5 w Kraśniku

0 1 A A
W Kraśniku, w związku z COVID-19 sesje rady miasta są hybrydowe
W Kraśniku, w związku z COVID-19 sesje rady miasta są hybrydowe

Jeden głos przeważył o tym, że władze Kraśnika będą mogły przystąpić do planu związanego z oświatowymi zmianami. w czwartek radni dali zielone światło burmistrzowi do tego by rozpoczęły się konsultacje z rodzicami i przygotowania do przeniesienia dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej nr 5 z al. Niepodległości na ul. ks. Popiełuszki – do budynku, w którym uczą się starsi uczniowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Przysłuchując się dyskusji mam wrażenie, że państwo podchodzicie do tego tematu bardzo emocjonalne – zauważył radny Krzysztof Ślusarz (klub radnych burmistrza Porozumienie i Rozwój). – Rozumiem, że jesteście przywiązani do tej szkoły, że wasze dzieci do niej uczęszczały, może i wy do niej chodziliście. Ale szkoła to nie tylko budynek. My jej nie zamykamy. Budynek zostaje w zasobach miasta. Być może będzie wykorzystany w lepszy sposób. Być może szkoła tu jeszcze wróci. Zastanawiamy się nad finansami i patrzymy na demografię. Liczby mówią same za siebie. I moim zdaniem jest jak najbardziej zasadne przeniesienie dzieci do jednego budynku.

Bo taki właśnie jest zamiar Ratusza – przeniesienie młodszych uczniów SP nr 5, z budynku przy al. Niepodległości do budynku przy ul. ks. Popiełuszki, gdzie uczą się uczniowie klas IV-VIII.

Niektórzy radni mieli co do tego spore wątpliwości. – Projekt przenosin filii szkoły nr 5, całej infrastruktury, ale też uczniów i nauczycieli do szkoły nominalnej budzi od dłuższego czasu wiele pytań i kontrowersji – przyznał radny Tomasz Saj (klub radnych Prawa i Sprawiedliwości). – Tematem, którym się zajmujemy żyje społeczność Kraśnika. Z tych też powodów radny chciał aby zostały doprecyzowane pewne kwestie np. jakie będą oszczędności?

– Sprawę przeniesienia uczniów na ul. ks. Popiełuszki trzeba rozpatrywać w kilku aspektach – podkreślił wiceprzewodniczący rady Jarosław Jamróz (PiS). – Ważny jest aspekt ekonomiczny (500 tys. oszczędności rocznie-red.), ale też bardzo ważna jest kwestia bezpieczeństwa dzieci.

– „Piątka” stanie się szkołą wypełnioną niemal po brzegi – podejrzewała wiceprzewodnicząca rady Marzena Pomykalska (Wspólny Kraśnik). – A tak to rozumiem, bo pan kierownik (Krzysztof Babisz-red.) na posiedzeniu komisji powiedział, że istnieje konieczność wygospodarowanie dodatkowych 5 sal lekcyjnych. I oceniła: W innych szkołach, w innych częściach miasta dzieci będą mieć komfortowe warunki. Klasy będą mniej liczne. Szkoły będą pracować od rana i krótko. To jest argument, który mi osobiście daje wiele do myślenia.

Część radnych argumenty urzędników przekonały. – Budynek dawnego gimnazjum jest naprawdę imponujący. I ja przyznam szczerze, że nie obawiam się pogorszenia się warunków – przyznała przewodnicząca rady Dorota Posyniak. – Co więcej mam przekonanie, że dzieci będą czuły się w tej szkole dobrze i bezpiecznie. Będą dobrze zaopiekowane. Nikomu nie stanie się krzywda.

Wątpliwości miał zaś ojciec jednego z uczniów. – Reprezentuję pewną część rodziców i mieszkańców, którzy są rozżaleni i zaskoczeni – stwierdził Grzegorz Gęza, który podliczał że w ciągu 2 dni uzbierali 311 popisów pod sprzeciwem. – Ta szkoła ma coś więcej niż tylko sprawy ekonomiczne – akcentował mężczyzna.

Burmistrz Wojciech Wilk zaś uspokajał: – Nie można mówić o likwidacji szkoły nr 5, a mam wrażenie, że zwłaszcza w wypowiedzi pani radnej Marzeny Pomykalskiej takie przeświadczenie wybrzmiało – stwierdził burmistrz. – SP nr 5 zostaje. Zdajemy sobie sprawę co do zasług i wiemy jak ona jest potrzebna. Podejmujemy pierwszy krok. Abyśmy mogli działać dalej potrzebujemy uchwały intencyjnej. Są obostrzenia i nie mogliśmy rozmawiać ze wszystkim rodzicami. Skupiliśmy się na rozmowie z Radą Rodziców. Poza jednym głosem wstrzymującym rada te zmiany zaakceptowała.

Burmistrz przekonywał, że na pewno uda się zrobić oddzielne wejście. – Można też zrobić dodatkowe klasy, które będą spełniać wszystkie standardy związane z budynkami oświatowymi. Pewne jest także, że można zrobić świetlicę w miejscu biblioteki pedagogicznej (która najprawdopodobniej zostanie przeniesiona). Jest też stołówka i doskonała baza sportowa. Więc zdaje się, że wszystkie te elementy, o które chodzi rodzicom zostaną zrealizowane – przewidywał Wojciech Wilk.

Ostatecznie za podjęciem uchwały intencyjnej głosowało 9 radnych, przeciwko było 8 radnych, trzy osoby wstrzymały się od głosu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy
Zdjęcia
galeria

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy

Największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) dobiegła końca. Przez trzy dni, od czwartku do soboty, na festiwalowej scenie wystąpiło 12 artystów. Ostatniego dnia zagrali i zaśpiewali: Organek, Kayah, Pidżama Porno i Lordofon.

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA
Zdjęcia

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award)!

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium