Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

13 marca 2020 r.
21:01

Lublin: Jesteśmy gotowi na epidemię? "Łóżka respiratorowe potrzebne są nie tylko pacjentom z koronawirusem"

26 35 A A

– Z nieoficjalnych informacji od służb medycznych wynika, że mamy w mieście 10 wolnych respiratorów – alarmowała na dzisiejszej konferencji prasowej Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Pytała, czy w związku z tym Lublin jest gotowy na przewidywaną przez ministra zdrowia zwiększoną liczbę zakażonych koronawirusem, która w najbliższym czasie może przekroczyć nawet tysiąc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Posłanka zwróciła uwagę, że brakuje informacji na temat przygotowania sprzętowego. Dlatego zapytała szpitale, ile mają respiratorów, które są niezbędne dla pacjentów w najcięższym stanie, z ostrą niewydolnością oddechową i zapaleniem płuc.

Odpowiedziały jej tylko trzy lubelskie placówki. Szpital przy Kraśnickiej ma 44 respiratory, ale tylko 5 jest wolnych. Podobnie jest w szpitalach klinicznych. Szpital przy Staszica na 37 respiratorów ma tylko 10 wolnych, podobnie jak szpital przy Jaczewskiego.

O pełne dane dotyczące respiratorów i przygotowania sprzętowego w województwie lubelskim poprosiliśmy urząd wojewódzki. Nie dostaliśmy jeszcze odpowiedzi.

Problem z respiratorami

- W polskich szpitalach jest ponad 10 tys. respiratorów, problemem jest jednak to, ile jest wolnych. Przecież łóżka respiratorowe potrzebne są nie tylko pacjentom z koronawirusem, ale też innym w ciężkim stanie, przebywającym oprócz oddziałów intensywnej terapii również na oddziałach np. kardiologii, pulmonologii, neurologii - komentuje Jakub Kosikowski, lekarz, który pracuje w puławskim szpitalu. - W szpitalach takie łóżka zajęte są też w części przez pacjentów, którzy nie będą w stanie oddychać bez respiratora, nie wymagają już jednak leczenia w szpitalu, ale nie ma ich gdzie wypisać. W zakładach opiekuńczo-leczniczych, gdzie mogliby przebywać, jest za mało łóżek z respiratorami, dostęp do nich graniczy z cudem.

Część respiratorów jest też w mniejszych szpitalach powiatowych. - Każdy szpital musi mieć oddział intensywnej terapii i nie można im ich zabrać, a one nie leczą najcięższych przypadków.

Na przykład w Krasnymstawie są 4 łóżka na oddziale intensywnej terapii, a w Puławach było ich do tej pory 6 - mówi Kosikowski. - Liczymy jednak, że nowa organizacja zadziała. Do szpitala w Puławach mają być kierowani pacjenci z koronawirusem lub podejrzeniem w najcięższym stanie m.in. ze względu na choroby współistniejące.

W związku z tym szpital ma dostać dodatkowe respiratory, wsparcie dodatkowego personelu oraz środki ochrony. Do celów intensywnej terapii w puławskim szpitalu mogą być też, w razie potrzeby, przystosowane inne oddziały. - Szpital ma mieć docelowo ok. 40 respiratorów. Nie każdy pacjent z COVID-19 wymaga jednak szpitala. Pacjenci z lekkimi objawami lub bez objawów mogą być izolowani w kwarantannie w domu - tłumaczy lekarz.

Kombinezony wielokrotnego użytku?

- W naszym województwie i Lublinie ze środkami ochronnymi na razie nie jest źle. Są transporty kombinezonów, masek, rękawic, gogli dla ratowników medycznych. Do transportu zakażonych pacjentów lub tych z podejrzeniem, dostajemy pomarańczowe kombinezony, przeciwchemiczne, które są najlepsze, gwarantują stuprocentową ochronę – opowiada nam ratownik medyczny z Lublina. – Wiemy jednak, że musimy się przygotować na znaczny wzrost, który już jest zapowiadany. Wówczas takie zapasy mogą się szybko wyczerpać i być może będziemy musieli wrócić do wielorazowego użytku – podkreśla.

Wówczas, jak tłumaczy ratownik, odzież ochronna byłaby dezynfekowana w komorze dekontaminacyjnej. – Po dekontaminacji używalibyśmy jej ponownie. Teraz, jeśli transportujemy pacjenta na oddział zakaźny, całą odzież ochronną tam zostawiamy. Jest ona pakowana do specjalnych worków i utylizowana przez szpital – mówi nasz rozmówca. - Do dezynfekcji karetek używamy specjalnych urządzeń do dezynfekcji, które rozpyla się w karetce. Zostaliśmy też wcześniej przeszkoleni, jak postępować w przypadku takich transportów.

Gorzej z procedurami

Zdaniem naszego rozmówcy, gorzej jest z przygotowaniem pod kątem procedur czy przepływu informacji między służbami. - To utrudnia nam pracę. Sanepid nie zawsze dobrze kieruje pacjentów, zdarza się, że stacje z różnych powiatów przekazują inne informacje. Dyspozytornie też nie w każdym przypadku mogą przez telefon zidentyfikować stan pacjenta i zakwalifikować jako podejrzenie o zakażenie koronawirusem - tłumaczy ratownik. - Czasem spowodowane jest to tym, że ludzie ukrywają, że mieli kontakt z osobą zagrożoną. Są też sytuacje odwrotne, że objawy od razu kojarzą z koronawirusem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium