Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 marca 2024 r.
20:00

Młodzi lubią seniorów. Każde spotkanie to uśmiech na twarzy

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A
W ramach programu młodzież prowadzi cotygodniowy wolontariat w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Ametystowej w Lublinie.
W ramach programu młodzież prowadzi cotygodniowy wolontariat w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Ametystowej w Lublinie. (fot. nadesłane )

Grupa nastolatków integruje się z lubelskimi seniorami. W wolnym czasie chodzą do DPS-u. - Jakiś czas temu wraz z moimi znajomymi zauważyliśmy, że brakuje nam większych interakcji ze starszymi osobami. Do tej pory spędzaliśmy tylko czas z naszymi dziadkami – zauważa Hanna Zawadzka, uczennica I LO w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z takiej właśnie potrzeby zrodził się „Pokoleniowy Dialog” -  inicjatywa uczniów V LO im. M. Skłodowskiej-Curie, I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, Szkoły w Chmurze i Liceum im. Jana Sobieskiego. Powstał on w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, dzięki której nastolatkowie tworzą własne inicjatywy społeczne.

Wyjątkowe doświadczenie

- Nasza grupa składa się z młodych entuzjastów, którzy pragną aktywnie angażować się w społeczność. Projekt ma na celu integrację i tworzenie pozytywnych relacji pomiędzy różnymi pokoleniami, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych – mówi Kamil Kowalik, uczeń Szkoły w Chmurze.

W ramach programu młodzież prowadzi cotygodniowy wolontariat w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Ametystowej w Lublinie. W placówce przebywa obecnie 57 osób w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorych. W tym samym miejscu prowadzone są również Mieszkania Treningowe dla 39 osób
z niepełnosprawnością intelektualną i chorujących psychicznie.

- Perspektywa patrzenia na świat tych osób jest diametralnie różna. Chodzi m.in. o poglądy i wartości. Na spotkaniach rozmawiamy o życiu. Seniorzy chętnie opowiadają nam swoje historie z młodości, dzielą się spostrzeżeniami. Mogłoby się wydawać, że różnica 60 lat jest nie do pokonania. Mimo to udaje się nam znaleźć wspólny język. Kontakt z seniorami jest według nas wyjątkowym doświadczeniem, dlatego zdecydowaliśmy się trafić do grupy, która może być najbardziej narażona na samotność – przyznaje Hania.

Prezentacje i pogadanki

Jak przyznają pracownicy DPS-u, okres pandemii był najbardziej dotkliwy dla podopiecznych, jeśli chodzi o izolację i ograniczenie kontaktów. Ogromną rolę w tym czasie zaczęli pełnić wolontariusze. Ich obecność jest niezmiennie ważna przez cały czas i koncentruje się m.in. na organizacji czasu wolnego mieszkańców, zaspokojeniu ich potrzeb społecznych, integracji i niwelowaniu barier społecznych.

- Wolontariusze świadczą wsparcie zarówno w kontakcie indywidualnym z mieszkańcami jak również z grupą, poprzez współprowadzenie zajęć grupowych, plastycznych, muzycznych, tematycznych, a także pomoc w organizacji imprez okolicznościowych – mówi Katarzyna Wawszczuk, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II w Lublinie. I jak dodaje: - Nasi Wolontariusze to z reguły osoby zgłaszające się indywidualnie, które dowiedziały się o możliwości podjęcia wolontariatu przez Internet bądź od znajomych, ale gościmy również grupy zorganizowane, w tym od kilku już lat osoby ze Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich i Wspólnoty Legionu Maryja.

Wśród chętnych do pomocy znaleźli się również lubelscy licealiści, którzy podbili serca mieszkańców DPS. Młodzież prowadziła autorskie zajęcia, w tym prezentację na temat zagrożeń w sieci, pogadanki, organizowała gry planszowe, ćwiczenia pamięci, czy zajęcia kulinarne. Wolontariusze pomagali również mieszkańcom w obsłudze urządzeń technicznych i wychodzili z nimi na spacery.

Porada dla pokolenia

W ostatnim czasie młodzież rozszerzyła swoją działalność.

- Zaczęliśmy prowadzić sondy uliczne, podczas których pytamy ludzi na ulicy w różnym wieku, z różnych grup, o jakąś jedną poradę dla młodszego pokolenia. Ale też o to, czego żałują, lub co chcieliby w swoim życiu zmienić – mówi Kamil Kowalik.

Nastolatkowie odwiedzają różne miasta w Polsce i próbują nawiązać rozmowę. Efekty ich pracy można znaleźć w mediach społecznościowych.

- Utwierdziliśmy się w tym, że brak dialogu międzypokoleniowego jest ogromny. Często obie strony nie są świadome, że czegoś takiego im brakuje. Nasza grupa bardzo to doceniła i tak samo wygląda to chyba z drugiej strony. Nawet pięć minut rozmowy potrafi dać komuś do myślenia – zauważa Hania.

Twórcy projektu spotkali się z pozytywnym odbiorem swojej działalności.

- Ludzie piszą do nas, że poprawiliśmy im dzień. Albo, że dało im to do myślenia. Widzimy, że mamy realny wpływ na zmianę myślenia poprzez treści, które udostępniamy – mówią.

Aby rozwinąć swoją działalność, młodzież uruchomiła internetową zbiórkę na portalu pomagam.pl. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup artykułów potrzebnych w DPS-ie oraz na bieżące potrzeby projektu. Ma to umożliwić młodym dotarcie do większej grupy osób i promowanie międzypokoleniowego dialogu.

W nieodległej perspektywie młodych wolontariuszy czeka matura, a ich codziennością jest nauka w szkole. Pomimo wielu możliwości spędzenia wolnego czasu, decydują się jednak na „Pokoleniowy Dialog”.

- Czasami jest ciężko, ale nie traktujemy tego jako obowiązek do odklepania. Po każdym spotkaniu w DPS-ie wychodzę z uśmiechem na twarzy – przyznaje Hania. - Czuję wtedy, że bardziej stąpam po ziemi. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar w kamienicy na Starym Mieście w Zamościu. Mieszkaniec zdążył się ewakuować. Ale na poddaszu strażacy znaleźli nieprzytomnego mężczyznę.

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]
galeria

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]

To był awans w wielkim stylu. MKS Lublin przepustkę do kolejnej rundy zapewnił sobie już po dwóch dniach turnieju ćwierćfinałowego mistrzostw Polski juniorek młodszych.

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyje 51-latek.

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącił dziewczynkę i uciekł. Policja zatrzymała 57-letniego kierowcę.

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna organizuje konkurs fotograficzny. Jego celem jest przedstawienie atrakcyjności miasta.

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

W dzisiejszym świecie, mobilność jest kluczowym czynnikiem sukcesu, zwłaszcza dla branży transportowej. Jednakże, podróżowanie i prowadzenie pojazdów wiąże się z pewnymi wymogami i regulacjami, których należy przestrzegać. Jednym z istotnych aspektów dla kierowców zawodowych jest posiadanie kodu 95 oraz właściwego prawa jazdy.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Pierwszą imprezą minionego tygodnia było 48 Kryterium Asów Tytani Kolarstwa Polskiego w Chorzowie. Przedstawiciele Lubelskie Perła Polski Cycling Team od samego początku nadawali ton rywalizacji na Górnym Śląsku.

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów
foto
galeria

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów

Równo o godzinie 9 uczniowie rozpoczęli egzamin z języka polskiego. Ponad 11 tys. ósmoklasistów zmierzy się z pierwszym w swoim życiu poważniejszym egzaminem.

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zbiorniki na deszczówkę to nie tylko ekologiczne rozwiązanie pomagające w gospodarowaniu zasobami naturalnymi, ale również praktyczne narzędzie, które może znacząco przyczynić się do zrównoważonego rozwoju każdego gospodarstwa domowego. W dobie rosnących cen wody i coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych, gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej staje się nie tylko opcją, ale często koniecznością.

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Od niedawna praca z domu stała się powszechnym modelem zatrudnienia, wykorzystywanym przez coraz więcej pracowników i pracodawców. Zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych spoza biura daje zarówno pracownikom, jak i firmom szereg korzyści, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Warto bliżej przyjrzeć się zaletom i wadom pracy z domu, aby lepiej zrozumieć, jak ten model wpływa na pracowników i pracodawców.

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Przez długie miesiące znęcał się nad matką. 32-latek trafił do aresztu.

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Ocieplenie starego domu może być jedną z najważniejszych inwestycji, które możesz podjąć, aby poprawić komfort życia, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zwiększyć wartość swojej nieruchomości. W tej analizie przyjrzymy się różnym aspektom ocieplenia starych domów, włączając w to korzyści, techniki, a także możliwe wyzwania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty