Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 marca 2024 r.
20:00

Młodzi lubią seniorów. Każde spotkanie to uśmiech na twarzy

Autor: Zdjęcie autora KaNa
W ramach programu młodzież prowadzi cotygodniowy wolontariat w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Ametystowej w Lublinie.
W ramach programu młodzież prowadzi cotygodniowy wolontariat w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Ametystowej w Lublinie. (fot. nadesłane )

Grupa nastolatków integruje się z lubelskimi seniorami. W wolnym czasie chodzą do DPS-u. - Jakiś czas temu wraz z moimi znajomymi zauważyliśmy, że brakuje nam większych interakcji ze starszymi osobami. Do tej pory spędzaliśmy tylko czas z naszymi dziadkami – zauważa Hanna Zawadzka, uczennica I LO w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z takiej właśnie potrzeby zrodził się „Pokoleniowy Dialog” -  inicjatywa uczniów V LO im. M. Skłodowskiej-Curie, I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, Szkoły w Chmurze i Liceum im. Jana Sobieskiego. Powstał on w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, dzięki której nastolatkowie tworzą własne inicjatywy społeczne.

Wyjątkowe doświadczenie

- Nasza grupa składa się z młodych entuzjastów, którzy pragną aktywnie angażować się w społeczność. Projekt ma na celu integrację i tworzenie pozytywnych relacji pomiędzy różnymi pokoleniami, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych – mówi Kamil Kowalik, uczeń Szkoły w Chmurze.

W ramach programu młodzież prowadzi cotygodniowy wolontariat w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Ametystowej w Lublinie. W placówce przebywa obecnie 57 osób w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorych. W tym samym miejscu prowadzone są również Mieszkania Treningowe dla 39 osób
z niepełnosprawnością intelektualną i chorujących psychicznie.

- Perspektywa patrzenia na świat tych osób jest diametralnie różna. Chodzi m.in. o poglądy i wartości. Na spotkaniach rozmawiamy o życiu. Seniorzy chętnie opowiadają nam swoje historie z młodości, dzielą się spostrzeżeniami. Mogłoby się wydawać, że różnica 60 lat jest nie do pokonania. Mimo to udaje się nam znaleźć wspólny język. Kontakt z seniorami jest według nas wyjątkowym doświadczeniem, dlatego zdecydowaliśmy się trafić do grupy, która może być najbardziej narażona na samotność – przyznaje Hania.

Prezentacje i pogadanki

Jak przyznają pracownicy DPS-u, okres pandemii był najbardziej dotkliwy dla podopiecznych, jeśli chodzi o izolację i ograniczenie kontaktów. Ogromną rolę w tym czasie zaczęli pełnić wolontariusze. Ich obecność jest niezmiennie ważna przez cały czas i koncentruje się m.in. na organizacji czasu wolnego mieszkańców, zaspokojeniu ich potrzeb społecznych, integracji i niwelowaniu barier społecznych.

- Wolontariusze świadczą wsparcie zarówno w kontakcie indywidualnym z mieszkańcami jak również z grupą, poprzez współprowadzenie zajęć grupowych, plastycznych, muzycznych, tematycznych, a także pomoc w organizacji imprez okolicznościowych – mówi Katarzyna Wawszczuk, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II w Lublinie. I jak dodaje: - Nasi Wolontariusze to z reguły osoby zgłaszające się indywidualnie, które dowiedziały się o możliwości podjęcia wolontariatu przez Internet bądź od znajomych, ale gościmy również grupy zorganizowane, w tym od kilku już lat osoby ze Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich i Wspólnoty Legionu Maryja.

Wśród chętnych do pomocy znaleźli się również lubelscy licealiści, którzy podbili serca mieszkańców DPS. Młodzież prowadziła autorskie zajęcia, w tym prezentację na temat zagrożeń w sieci, pogadanki, organizowała gry planszowe, ćwiczenia pamięci, czy zajęcia kulinarne. Wolontariusze pomagali również mieszkańcom w obsłudze urządzeń technicznych i wychodzili z nimi na spacery.

Porada dla pokolenia

W ostatnim czasie młodzież rozszerzyła swoją działalność.

- Zaczęliśmy prowadzić sondy uliczne, podczas których pytamy ludzi na ulicy w różnym wieku, z różnych grup, o jakąś jedną poradę dla młodszego pokolenia. Ale też o to, czego żałują, lub co chcieliby w swoim życiu zmienić – mówi Kamil Kowalik.

Nastolatkowie odwiedzają różne miasta w Polsce i próbują nawiązać rozmowę. Efekty ich pracy można znaleźć w mediach społecznościowych.

- Utwierdziliśmy się w tym, że brak dialogu międzypokoleniowego jest ogromny. Często obie strony nie są świadome, że czegoś takiego im brakuje. Nasza grupa bardzo to doceniła i tak samo wygląda to chyba z drugiej strony. Nawet pięć minut rozmowy potrafi dać komuś do myślenia – zauważa Hania.

Twórcy projektu spotkali się z pozytywnym odbiorem swojej działalności.

- Ludzie piszą do nas, że poprawiliśmy im dzień. Albo, że dało im to do myślenia. Widzimy, że mamy realny wpływ na zmianę myślenia poprzez treści, które udostępniamy – mówią.

Aby rozwinąć swoją działalność, młodzież uruchomiła internetową zbiórkę na portalu pomagam.pl. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup artykułów potrzebnych w DPS-ie oraz na bieżące potrzeby projektu. Ma to umożliwić młodym dotarcie do większej grupy osób i promowanie międzypokoleniowego dialogu.

W nieodległej perspektywie młodych wolontariuszy czeka matura, a ich codziennością jest nauka w szkole. Pomimo wielu możliwości spędzenia wolnego czasu, decydują się jednak na „Pokoleniowy Dialog”.

- Czasami jest ciężko, ale nie traktujemy tego jako obowiązek do odklepania. Po każdym spotkaniu w DPS-ie wychodzę z uśmiechem na twarzy – przyznaje Hania. - Czuję wtedy, że bardziej stąpam po ziemi. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty