Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

21 listopada 2020 r.
15:27

Koronawirus: Obostrzenia na najbliższe 100 dni. 28 listopada zacznie się "etap odpowiedzialności"

Autor: Zdjęcie autora ask
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Archiwum)

Rząd przedstawił dzisiaj szczegółowe informacje na temat obostrzeń obowiązujących w Polsce w kolejnych tygodniach. Przed nami „100 dni solidarności w walce z COVID-19”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Koronawirus to trudny przeciwnik. Walka z nim musi być przemyślana. Ostatnie obostrzenia doprowadziły do wyhamowania epidemii. Jednak nie na tyle, żeby w daleko idący sposób rozluźniać obecne restrykcje. Po analizie danych dotychczasowych zachorowań, przedstawiamy kompleksowy plan i jasne założenia na nadchodzące 100 dni. Pozwoli nam to łatwiej dostosować się do epidemicznej rzeczywistości: zarówno tej gospodarczej, jak i społecznej – informuje rząd.

Od 28 listopada do 27 grudnia obowiązywać będzie "etap odpowiedzialności".

– Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym – informuje rząd

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 mkw. W godz. 10-12 w dni powszednie obowiązywać będą godziny dla seniorów.

Wydarzenia kulturalne i kina: Działalność zawieszona.

Komunikacja zbiorowa: Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym: 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Kult religijny: Ograniczenie liczby osób w kościołach – max. 1 os. na 15 mkw., obowiązek zachowania odległości min. 1.5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

Zgromadzenia i spotkania: W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób.

Imprezy organizowane w domu: Z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

Wesela, komunie i konsolacje: Zakaz organizacji.

Targi i wydarzenia: Wyłącznie w formie online.

Parki rozrywki: Działalność zawieszona.

Edukacja: Nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Hotele: Działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków.

Gastronomia: Wyłącznie na wynos i na dowóz.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne: Funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1.5 m odległości między stanowiskami.

Siłownie, kluby fitness i aquaparki: Działalność zawieszona.

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe: Bez udziału publiczności.

---

Najwcześniej 28 grudnia, ale w zależności od sytuacji epidemicznej, wprowadzony zostanie "etap stabilizacji", czyli powrót do podziału Polski na trzy strefy – czerwoną, żółtą i zieloną.

STREFA CZERWONA zostanie wprowadzona, gdy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 19 tys. Obowiązywać wtedy będą następujące zasady:

– Przemieszczanie się: dystans 1.5 m od innych osób; ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 16 mogą poruszać się jedynie z rodzicem.

– Wydarzenia kulturalne i kina: 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność – przy udostępnieniu co czwartego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie.

– Komunikacja zbiorowa: Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym: 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

– Kult religijny: Ograniczenie liczby osób w kościołach - max. 1 os. na 15 mkw., obowiązek zachowania odległości min. 1.5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

– Zgromadzenia i spotkania: w zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób, odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

– Imprezy organizowane w domu: Z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

– Wesela, komunie i konsolacje: zakaz organizacji.

– Targi i wydarzenia: wyłącznie w formie online.

– Parki rozrywki: działalność zawieszona.

– Edukacja: uczniowie klas I-III szkoły podstawowej – nauka stacjonarna.

– Sklepy i galerie handlowe: Ograniczona liczba klientów – max. 1 os. na 15 mkw., Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godz. 10 – 12.

– Hotele: Działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków.

– Gastronomia: Wyłącznie na wynos i na dowóz.

– Salony fryzjerskie i kosmetyczne: Funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1.5 m odległości między stanowiskami.

– Siłownie, kluby fitness i aquaparki: Działalność zawieszona.

– Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe: Bez udziału publiczności.

STREFA ŻÓŁTA – kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 9.4 tys.

– Przemieszczanie się: Brak ograniczeń.

– Wydarzenia kulturalne i kina: 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność – przy udostępnieniu co czwartego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie.

– Komunikacja zbiorowa: Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym: 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

– Kult religijny: Ograniczenie liczby osób w kościołach – max. 1 os. na 7 mkw.

– Zgromadzenia i spotkania: W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 25 osób. Odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

– Wesela, komunie i konsolacje: Ograniczenie liczby gości – max. 50 osób.

– Targi i wydarzenia: Wyłącznie w formie online.

– Parki rozrywki: Ograniczona liczby osób – max. 1 os. na 7 mkw.

– Edukacja: Nauczanie hybrydowe.

– Sklepy i galerie handlowe: Ograniczona liczby klientów – max. 1 os. na 7 mkw.

– Hotele: Działalność bez ograniczeń.

– Gastronomia: Otwarte w godz. 6 – 21.

– Salony fryzjerskie i kosmetyczne: Brak ograniczeń.

– Siłownie, kluby fitness i Aquaparki: Siłownie i kluby fitness – 1 os. na 7 mkw.; aquaparki – max. 50 proc. obłożenia.

– Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe: 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność.

STREFA ZIELONA – kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 3.8 tys.

– Przemieszczanie się: Brak ograniczeń.

– Wydarzenia kulturalne i kina: 50 proc. miejsc zajętych przez publiczność.

– Komunikacja zbiorowa: Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym: 100 proc. liczby miejsc siedzących, albo 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących.

– Kult religijny: Ograniczenie liczby osób w kościołach – max. 1 os. na 4 mkw.

– Zgromadzenia i spotkania: W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 100 osób.

– Wesela, komunie i konsolacje: Ograniczenie liczby gości – max. 100 osób.

– Targi i wydarzenia: Ograniczenie liczby uczestników – max. 1 os. na 4 mkw.

– Parki rozrywki: Ograniczona liczba osób – max. 1 os. na 4 mkw.

– Edukacja: Nauczanie hybrydowe.

– Sklepy i galerie handlowe: Działalność bez ograniczeń.

– Hotele: Działalność bez ograniczeń.

– Gastronomia: Działalność bez ograniczeń.

– Salony fryzjerskie i kosmetyczne: Działalność bez ograniczeń.

– Siłownie, kluby fitness i aquaparki: Siłownie i kluby fitness – 1 os. na 7 mkw.; aquaparki – max. 50 proc. obłożenia.

– Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe: 50 proc. miejsc zajętych przez publiczność.

Jeśli jednak liczba zakażeń w ciągu siedmiu kolejnych dni będzie przekraczała 27 tys. zachorowań, wprowadzona zostanie kwarantanna narodowa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kozłówka w niedzielę zaprasza na urodziny. Darmowe zwiedzanie z atrakcjami
historia

Kozłówka w niedzielę zaprasza na urodziny. Darmowe zwiedzanie z atrakcjami

Koncert orkiestry, wystawy, militaria, filmowe seanse - to wszystko i wiele więcej w niedzielę będzie to zobaczenia i posłuchania w Muzeum Zamoyjskich w Kozłówce. Placówka 16 listopada zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi - bez biletów.

Kamienice przy ulicy Królewskiej nr 1‒3 zniszczone w trakcie walk o Lublin w lipcu 1944 r. w wyniku potyczki między sowieckimi i niemieckimi czołgami (autor nieznany, zbiory APL)
DODATEK IPN

Lublin. Wolność utracona – zniszczone miasto

Dzień 11 listopada 1918 r. przyjęto jako umowną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Rozpoczęła się wówczas wieloletnia odbudowa państwa, utrwalanie jego granic, ładu politycznego oraz integracja społeczeństwa.

Zdjęcie ilustracyjne

Bractwo Miłosierdzia św. Brata Alberta prosi o wsparcie dla ogrzewalni w Lublinie

Ogrzewalnia od 1 października przyjmuje mężczyzn, którzy nie mają gdzie spędzić nocy. Placówka codziennie udziela wsparcia potrzebującym, zapewniając im schronienie, ciepło i możliwość zadbania o podstawowe potrzeby.

Filip Luberecki (z prawej) ma szansę zagrać w reprezentacji Polski U21

Czterch piłkarzy Motoru i jeden trener udało się na zgrupowania reprezentacji narodowych

W najbliższych dniach odbędą się mecze reprezentacji narodowych, zarówno tych pierwszych, jak i młodzieżowych. W trakcie przerwy w rozgrywkach na zgrupowania poszczególnych drużyn udało się pięciu przedstawicieli Motoru Lublin

PGE Start Lublin po raz ostatni w tym sezonie wystąpi we własnej hali w europejskich pucharach

PGE Start Lublin po raz ostatni w tym sezonie wystąpi we własnej hali w europejskich pucharach

W środę rywalem lublinian będzie bułgarski Rilski Spotis

Zdjęcie ilustracyjne

Zima coraz bliżej – reagujmy, gdy ktoś potrzebuje pomocy

Dzięki szybkiej i empatycznej reakcji dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie, 66-letni bezdomny mężczyzna otrzymał niezbędną pomoc i schronienie. Funkcjonariusze znaleźli go na jednej z posesji w Lubartowie, gdzie od pewnego czasu spał pod gołym niebem.

Koncert, iluminacje i patriotyczny mural. Jak w Lublinie będziemy obchodzić Święto Niepodległości?
11 listopada 2025, 9:00

Koncert, iluminacje i patriotyczny mural. Jak w Lublinie będziemy obchodzić Święto Niepodległości?

Nie zabraknie znanych artystów, nowoczesnych aranżacji i ponadczasowego przesłania. Z okazji 107. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na mieszkańców Lublina czeka wiele patriotycznych atrakcji.

Lubelszczyzna pamięta  o obrońcach Niepodległej...
DODATEK IPN

Lubelszczyzna pamięta o obrońcach Niepodległej...

Wśród wielu dat w historii Polski jedną z najpiękniejszych i najważniejszych jest 11 listopada 1918 r. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał upragnioną niepodległość i ponownie pojawił się na mapie Europy. Wspólny wysiłek podjęli zarówno wielcy politycy – tacy jak Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski czy Roman Dmowski – jak i zwykli żołnierze, mieszkańcy wsi, miast i miasteczek.

Pegimek otworzy okienko w galerii
Świdnik

Pegimek otworzy okienko w galerii

To będzie duże ułatwienie dla mieszkańców Świdnika. W centrum miasta powstanie punkt obsługi klientów Pegimeku.

Mateusz Kochalski w kadrze! Awaryjne powołanie

Mateusz Kochalski w kadrze! Awaryjne powołanie

Ostatnie tygodnie to zdecydowanie wspaniały czas dla Mateusza Kochalskiego. Wychowanek BKS-u Lublin właśnie otrzymał awaryjne powołanie do reprezentacji Polski na listopadowe mecze eliminacyjne.

11 listopada zostanie oficjalnie odsłoniony mural, który powstał kilka dni temu przy ul. Zamojskiej – jadąc od strony centrum, ul. Bernardyńską lub ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, trafimy na niego niemal na wprost (kamienica po prawej stronie)

Lublin świętuje 107. rocznicę odzyskania niepodległości

Z okazji 107. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada na mieszkańców Lublina czeka wiele patriotycznych atrakcji. Obok koncertu, odsłonięcia muralu i okolicznych miejskich iluminacji nie zabraknie również momentów bardziej oficjalnych.

Rowery jechały z Belgii do Krasnegostawu. Policja rozbija międzynarodową szajkę złodziei

Rowery jechały z Belgii do Krasnegostawu. Policja rozbija międzynarodową szajkę złodziei

Ponad 170 rowerów, w tym głównie elektrycznych, zabezpieczyli kryminalni z Krasnegostawu podczas szeroko zakrojonej akcji wymierzonej w grupę przestępczą kradnącą jednoślady w Belgii i Holandii. Na czele szajki miał stać 27-letni mieszkaniec powiatu krasnostawskiego. Sprawa, prowadzona od półtora roku, ma charakter rozwojowy.

Drugie życie łopat turbin wiatrowych. Naukowcy z Lublina chcą je ponownie wykorzystać

Drugie życie łopat turbin wiatrowych. Naukowcy z Lublina chcą je ponownie wykorzystać

Zużyte łopaty turbin wiatrowych to rosnący problem dla branży energetycznej. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej i partnerskich uczelni sprawdzają, jak nadać im drugie życie – tym razem w konstrukcjach inżynierskich.

We wtorek w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbędzie się I Memoriał Andrzeja Kasprzaka

We wtorek w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbędzie się I Memoriał Andrzeja Kasprzaka

Można się tylko cieszyć, że postać Andrzeja Kasprzaka doczekała się swojego uhonorowania. Ten wybitny zawodnik Lublinianki w latach 60-tych i 70-tych cieszył oczy kibiców w Lublinie swoją wybitną grą

Przed nami IV Janowiecki Bieg Niepodległości nad zalewem
Janowiec

Przed nami IV Janowiecki Bieg Niepodległości nad zalewem

W tegorocznych biegach nad janowieckim zalewem weźmie udział ponad 250 zawodników. Rywalizacji sportowej będą towarzyszyć atrakcje kulturalne, w tym występ zespołu śpiewaczego Oblasianki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium