Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

17 lutego 2022 r.
7:36

Do tej pory w szpitalu tymczasowym w Lublinie zmarło 67 osób

Szpital tymczasowy w Targach Lublin
Szpital tymczasowy w Targach Lublin (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

W szpitalu tymczasowym w Lublinie wciąż leżą pod tlenem pacjenci z COVID-19. Obecnie zajętych jest 28 łóżek, tj. połowa dostępnych miejsc. Od około tygodnia widoczny jest niewielki wzrost liczby przyjmowanych pacjentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szpital tymczasowy w Lublinie funkcjonuje od końca 2020 r., został lokalizowany na terenie Centrum Targowo - Wystawienniczego Targów Lublin S.A. pod patronatem Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie. Aby wejść do strefy, w której znajdują się chorzy na COVID-19, trzeba ubrać się najpierw w jednorazową odzież z flizeliny, następnie w kombinezony ochronne, po dwie pary rękawiczek, czepki na włosy, maseczki i przyłbice.

W pomieszczeniu wielkości sporej sali sportowej rzędami, jedno przy drugim, stoją szpitalne łóżka - jest ich 56. W środę po południu zajętych było 28 - równo połowa. Większość zajmujących je pacjentów korzysta z tlenoterapii. Przeważają osoby starsze, choć są też młodzi ludzie w wieku 20-30 lat.

>>> Czytaj także: Jest zdrowy, ale od miesiąca nie może wyjść z domu. 9-latek jak w więzieniu

Od kilku dni w szpitalu tymczasowym przebywa 83-letni Józef. Jest chętny do rozmowy. Opowiada, że na początku, jak się źle poczuł, nie chciał za bardzo zgłosić się do lekarza.

– Miałem katar i kaszel, tak jak przy zwykłej grypie, ale podejrzewałem, że to może być właśnie koronawirus – wspomina. Zrobił test - faktycznie, okazało się, że jest zakażony, więc musi pozostać w domowej izolacji. Jednak w niedzielę wieczorem poczuł się znacznie gorzej. – Dostałem duszności, byłem bardzo osłabiony. Pogotowie zabrało mnie do szpitala tymczasowego. Teraz czuję się już znacznie lepiej. Personel, towarzystwo wspaniałe, ale wolałbym do domu – przyznał pan Józef. Jak powiedział z naciskiem, trzy razy był szczepiony przeciwko COVID-19, w tym dawką przypominającą. – Jeszcze do tego zaszczepiłem się przeciwko grypie. Nie wiem, czemu akurat mnie dopadł koronawirus – westchnął.

W szpitalu przebywa również pani Katarzyna, która właśnie czyta książkę o historii rodziny Gucci. Jak mówi, filmu jeszcze nie widziała, bo starała się ograniczać wizyty w miejscach publicznych w czasie pandemii.

– Trudno powiedzieć, gdzie się zakaziłam. Również dobrze mogłam "złapać covida" w windzie – opowiada. Jako, że dostała wysokiej temperatury, zdecydowała się na wykonanie testu aptecznego. – Okazało się, że to COVID-19. Niestety, choruję na astmę i odczuwałam bardzo dużą duszność, trafiłam do szpitala tymczasowego – mówi pacjentka przyznając jednocześnie, że nie jest szczepiona. – I nie będę się nigdy szczepić, nawet pomimo pobytu tutaj – zarzeka się. Już po krótkiej rozmowie można odnieść wrażenie, że trudno ją będzie przekonać.

Przeciwko COVID-19 nie zdecydowała się też zaszczepić 87-letnia Janina. Kilka dni temu dostała 40-stopniowej gorączki. – Straciłam przytomność w domu. Cały dzień wtedy spałam, czułam się wyczerpana. Jak się ocknęłam, to nie wiedziałam gdzie się znajduję i co się stało. Przeszło mi przez myśl, że to może być COVID-19, chociaż nikt w moim otoczeniu nie chorował – wspomina. Może teraz się zaszczepi? Może.

Pierwszego pacjenta przyjęto w szpitalu tymczasowym w Lublinie 29 grudnia 2020 roku. Do tej pory było tu ponad tysiąc hospitalizacji z powodu COVID-19. Najstarszy pacjent miał 94 lata, a najmłodszy 19. W szpitalu tymczasowym odnotowano dotychczas 67 zgonów.

– Ponad połowa hospitalizacji miała miejsce podczas tzw. czwartej fali, tj. od końca września ubiegłego roku. Najwięcej przyjęć było w listopadzie i na początku grudnia. W okresie świątecznym poziom hospitalizacji wyraźnie zmalał i taki stan utrzymywał się przez ponad miesiąc. Od około tygodnia odnotowujemy ponowny, choć jeszcze nieznaczny, wzrost liczby przyjmowanych pacjentów. Dziś jest ich 28. Codziennie przybywa średnio od 2 do 4 chorych – przekazała w środę rzecznik szpitala tymczasowego w Lublinie Anna Guzowska.

Aktualnie w woj. lubelskim z powodu COVID-19 hospitalizowanych jest 1,2 tys. pacjentów, w tym 67 na łóżkach respiratorowych. W regionie dostępnych jest łącznie 1,7 tys. miejsc covidowych. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium