Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

26 lipca 2021 r.
6:37

Lubelskie na przedostatnim miejscu. Mało szczepień to możliwe regionalne obostrzenia

Wczoraj akcję promocyjną szczepień zorganizowano w Bełżycach. Sołectwo, z którego zaszczepiło się najwięcej osób ma dostać grill gazowy ufundowany przez starostę lubelskiego. Chętnych nie brakowało
Wczoraj akcję promocyjną szczepień zorganizowano w Bełżycach. Sołectwo, z którego zaszczepiło się najwięcej osób ma dostać grill gazowy ufundowany przez starostę lubelskiego. Chętnych nie brakowało (fot. Maciej Kaczanowski)

Dramatycznie spada liczba pacjentów chętnych na szczepienia przeciwko COVID-19. Niektóre punkty już zostały zamknięte. A to od poziomu zaszczepienia będą zależały decyzje o wprowadzeniu obostrzeń, także regionalnych. Lubelskie jest na przedostatnim miejscu w kraju jeśli chodzi o liczbę szczepień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W lipcu obserwujemy dramatyczny spadek liczby pacjentów, którzy zgłaszają na szczepienie przeciwko COVID-19. W maju w punkcie szczepień przy ul. Radziwiłłowskiej podaliśmy 11 tysięcy dawek, w czerwcu – 10 tysięcy, a do końca lipca będzie ich niespełna 1500 – przyznaje Anna Guzowska, rzeczniczka Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, pod który podlegają punkty szczepień przy ul. Radziwiłłowskiej i Langiewicza. Dodaje, że aktualnie przeważają pacjenci, którzy zgłaszają się na podanie drugiej dawki.

– W lipcu punkt przy Radziwiłłowskiej działał tylko 5 dni, podczas gdy wcześniej był otwarty każdego dnia, szczepiąc 500-600 osób w godz. 8-20. Jeszcze w czerwcu mieliśmy rekordowy dzień, kiedy zaszczepiliśmy 620 osób. W tym momencie jeśli na konkretny dzień jest zapisanych zaledwie kilku pacjentów, są oni przyjmowani przy ul. Langiewicza, gdzie na stałe działa poradnia i personel jest cały czas dostępny – mówi rzeczniczka SPSK1.

Podobnie jest w szpitalu w Chełmie. – Widzimy bardzo duży spadek liczby pacjentów, którzy zgłaszają się do punktu w naszym szpitalu. W rekordowym tygodniu, na przełomie kwietnia i maja mieliśmy aż 2600 takich osób, podczas gdy w ubiegłym tygodniu zaledwie 200, plus ok. 30 pacjentów dziennie w mobilnym punkcie – przyznaje Kamila Ćwik, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Chełmie. – Dlatego cały czas angażujemy się we wszystkie dodatkowe akcje promocyjne, np. jednodniowe szczepienia organizowane przy parafiach czy w mobilnych punktach – dodaje dyrektor.

Natomiast punkt szczepień powszechnych w Kraśniku, uruchomiony w połowie kwietnia przy ul. Popiełuszki już został zamknięty.
Coraz mniejsze zainteresowanie szczepieniami widać w całym kraju. Do tej pory wykonano ponad 33 mln szczepień, a w pełni zaszczepionych jest blisko 17 mln Polaków. – Z jednej strony to duże liczby, ale z drugiej nadal niesatysfakcjonujące – przyznał w piątek Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień. Zaznaczył, że liczba rejestracji na szczepienia spadła o kilkanaście procent, porównując ostatni i poprzedni tydzień.

>>> W Bełżycach piknik ze szczepionkami. Grill dla najlepszych galeria

Tymczasem to właśnie od poziomu zaszczepienia będą zależały decyzje o wprowadzaniu obostrzeń w związku ze spodziewaną czwartą falą epidemii.

– Jeśli stopień wyszczepienia będzie wyższy, możemy się spodziewać, że apogeum czwartej fali nie będzie stanowiło zagrożenia dla systemu opieki zdrowotnej, a z tym są związane wszystkie decyzje dotyczące obostrzeń – tłumaczył w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. – Jeśli będziemy widzieli, że jest zagrożenie dla wydolności infrastruktury leczniczej, to takie decyzje bedą podejmowane – zapowiedział Niedzielski.

Jak wyjaśnił szef resortu zdrowia, w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii czy we Włoszech, za dużym wzrostem liczby zakażeń nie idzie wzrost hospitalizacji. – Tak działają szczepienia, które chronią przede wszystkim przez ciężkim przebiegiem choroby. Porównując czwartą falę z drugą i trzecią, mamy więc o wiele mniejsze ryzyko wprowadzenia obostrzeń, bo jest mniejsza presja na szpitalnictwo – zaznaczył Niedzielski. Nie powiedział jednak, czy lockdown można wykluczyć.

Przyznał natomiast, że rozważana jest regionalizacja obostrzeń, a wyznacznikiem będzie poziom zaszczepienia w konkretnym województwie. Przypomnijmy, że Lubelskie jest pod tym względem na przedostatnim miejscu w kraju.

Na razie nie ma decyzji o wprowadzaniu rozwiązań, dotyczących obowiązkowych szczepień np. dla medyków czy różnicowaniu dostępu do usług dla zaszczepionych i niezaszczepionych. Jak wyjaśnił Dworczyk, chodzi o to, żeby nie wywołać odwrotnego skutku i jeszcze bardziej nie zniechęcić do szczepień.

Dlatego na razie rząd korzysta z rozwiązań motywujących. Chodzi m.in. o premie dla lekarzy rodzinnych, którzy będą mieli wysoki poziom wykonanych szczepień, szczególnie w grupie pacjentów powyżej 55. roku życia. Chodzi o to, żeby zachęcali do szczepień i je promowali.

Ponadto pacjenci, u których po pierwszej dawce szczepionki wystąpiły skutki uboczne, będą mogli przyjąć drugą dawkę preparatu innego producenta.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium