Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

11 lipca 2021 r.
21:09

Pierwszy pacjent z Deltą w Lubelskiem wyzdrowiał już dawno, ale wyniki badań znamy dopiero teraz

334 1 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Pacjent trafił do szpitala na przełomie czerwca i lipca, ale wyniki badań przyszły dopiero teraz. Do momentu ogłoszenia jego zakażenia, pacjent zdążył już wyzdrowieć i opuścić szpital.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O pierwszym przypadku Delty, potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi, sanepid poinformował w piątek. Indyjską mutację wykryto u pacjenta z Białej Podlaskiej. Co ciekawe, trafił on do szpitala jeszcze na przełomie czerwca i lipca. Wyniki badań przyszły dopiero teraz.

Dlaczego trzeba było czekać aż dwa tygodnie? – Odstęp czasowy pomiędzy uzyskanym dodatnim wynikiem badania potwierdzającego zakażenie wirusem SARS-CoV-2, a informacją o wariancie wirusa w danej próbce, wynika z czasu niezbędnego do dostarczenia materiału do badania i poddaniu go sekwencjonowaniu – tłumaczy Magdalena Kaproń z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Dodaje, że takie badanie wykonuje się w laboratorium Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

– Pacjent z wykrytym wariantem Delta był hospitalizowany w naszym szpitalu. Został już wypisany, jako ozdrowieniec – informuje Magdalena Us, rzeczniczka szpitala wojewódzkiego w Białej Podlaskiej.

Sanepid zapewnia: – Zostało przeprowadzone dochodzenie epidemiologiczne w celu odizolowania osób z kontaktu. Osoby te przed zakończeniem kwarantanny mają zaproponowane badania na obecność wirusa SARS-CoV-2.

– W okresie wakacyjnym, który może sprzyjać pojawieniu się nowych wariantów wirusa SARS–CoV-2 szczególnie wzmocniony jest nadzór epidemiologiczny. Jako inspekcja sanitarna jesteśmy przygotowani na to, że te obce warianty będą się pojawiać – podkreśla Magdalena Kaproń. Zaznacza, że sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie jest stale monitorowana.

– W przypadku potwierdzenia każdego pojedynczego zakażenia, nie wiemy z jakim wariantem wirusa możemy mieć do czynienia. Jest to ustalane dopiero na podstawie wyników sekwencjonowania – dodaje Kaproń.

– Wariant Delta w porównaniu np. do Alfy, czyli mutacji brytyjskiej ma znacznie większą zdolność do rozprzestrzenienia się. Ocenia się, że szybkość jego transmisji jest większa o 64 proc. Również współczynnik reprodukcji Delty jest wysoki i wynosi od 5 do 8, co oznacza, że jedna zakażona osoba jest w stanie zainfekować nawet 8 kolejnych – zwraca uwagę prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. Dodaje: – Niepokojący jest fakt, że wystarczy bardzo krótki kontakt z osobą zakażoną, a nawet oddychanie tym samym powietrzem w pomieszczeniu, które ta osoba opuściła, aby się zakazić.

Naukowcy ostrzegają, że Delta jest „wariantem podstępnym”. – Początkowe objawy zakażenia mogą być mylone ze zwykłym przeziębieniem, ponieważ pojawia się katar, ból gardła, kaszel. W związku z tym zakażeni mogą nie mieć świadomości, że są chorzy i będą zakażać kolejnych – tłumaczy Szuster-Ciesielska.

Ponadto, jak pokazują statystyki, ozdrowieńcy mają słabą ochronę przed tym wariantem. Aby ją wzmocnić, powinni się zaszczepić. Najwięcej nowych przypadków obserwuje się u osób niezaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które przyjęły tylko jedną dawkę szczepionki. Naukowcy zwracają też uwagę, że ochrona poszczepienna w przypadku wariantu Delta jest i tak niższa w porównaniu do innych mutacji. Zamiast ok. 90 proc., wynosi 60-80 proc. W przypadku pierwszej dawki jest to zaledwie 30 proc., a nawet mniej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium