Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

22 października 2020 r.
19:28

Sejm jest za dodatkami dla lekarzy i prawem do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek

9 7 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/Archiwum)

Dodatki do wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z COVID-19, zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za błędy popełnione podczas leczenia i wprowadzenie prawa do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek – to kilka z rozwiązań zawartych w nowelizacji przyjętej w czwartek przez Sejm.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Za nowymi przepisami głosowało 423 posłów, 11 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski tuż po głosowaniu powiedział, że to dobry projekt. "Nie ma bytów idealnych, ale ten projekt rzeczywiście odpowiada na potrzeby, które związane są z dynamicznie rozwijającą się pandemią" – podsumował. Dziękował też posłom opozycji za przyjęte w czwartek w czasie sejmowej komisji zdrowia rozwiązania.

Podczas prac w komisji jednocześnie procedowano cztery poselskie projekty związane z walką z koronawirusem – autorstwa Lewicy, KO, PiS i PSL. Ostatecznie zdecydowana większość przepisów uchwalonej nowelizacji jest zbieżna z projektem Prawa i Sprawiedliwości. W ustawie znalazły się również niektóre rozwiązania zaproponowane w projektach Lewicy i KO.

Obrady komisji zdrowia trwały ponad 11 godzin i skończyły się w nocy ze środy na czwartek. Do projektu zgłoszono 53 wnioski mniejszości – poprawki opozycji, które nie zyskały akceptacji komisji. Podczas czwartkowego głosowania żaden z wniosków nie zyskał poparcia większości posłów, podobnie jak 23 poprawki zgłoszone w drugim czytaniu.

Nowelizacja zakłada m.in. wyłączenie z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii personelu medycznego walczącego z COVID-19. Zgodnie z nowymi przepisami nie popełniają przestępstwa lekarze, pielęgniarki i ratownicy, którzy lecząc pacjentów z COVID-19 i działając w szczególnych okolicznościach, dopuścili się czynu zabronionego, chyba że był on wynikiem rażącego niezachowania ostrożności.

Podwyższono też pensję personelu medycznego skierowanego przez wojewodę do walki z epidemią do 200 proc. z dotychczasowego 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy. Wynagrodzenie ma być wypłacane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Nie może być ono niższe niż uposażenie, które taka osoba otrzymywała w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym wydana została decyzja o jej delegowaniu do pracy.

Jednocześnie nie tylko personel medyczny, ale także funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służba Ochrony Państwa delegowani do pracy przy epidemii będą mieli prawo do 100 proc. uposażenia w przypadku kwarantanny lub izolacji. Zyskali je również funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz Służby Więziennej delegowani do zadań przy epidemii.

Kolejną kwestią, którą reguluje ustawa, jest ułatwienie zatrudniania w Polsce lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską. Będą oni mogli być zatrudniani w systemie ochrony zdrowia po spełnieniu wymogów ustawowych (np. pod warunkiem posiadania co najmniej trzyletniego doświadczenia zawodowego jako lekarz specjalista).

Nowelizacja przewiduje, że do pracy przy COVID-19 będzie można delegować młodych lekarzy, którzy są w trakcie stażu podyplomowego oraz tych, którzy ukończyli staż podyplomowy, lecz nie uzyskali prawa wykonywania zawodu, bo nie zdali egzaminu końcowego.

Ponadto skierowani do udzielania świadczeń zdrowotnych w związku z epidemią COVID-19 mogą być również m.in. studenci i doktoranci kierunków medycznych oraz osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat ukończyły kształcenie w zawodzie medycznym.

Samorządy lekarskie na wniosek wojewody lub właściwego ministra zdrowia będą musiały w ciągu 7 dni przekazać tym organom listę osób wykonujących zawód medyczny, które można skierować do zwalczania epidemii. We wniosku będą musiały zawrzeć dane dotyczące takiej osoby: imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer prawa wykonywania zawodu medycznego, jeżeli został nadany.

Ponadto podwyższono z 60 do 65 lat wiek mężczyzn wykonujących zawód medyczny, którzy mogą być oddelegowani do zwalczania epidemii. Dla kobiet pozostawiono go na poziomie 60 lat. Zachowano również przepis, zgodnie z którym do pracy można też skierować lekarza, którego dziecko nie przekroczyło 14 lat (w pierwotnym projekcie PiS planowano wykreślić ten przepis).

Wydłużono też okres realizacji recept do 150 dni od dnia wystawienia na leki, które są obecnie niedostępne. 150 dni, czyli 5 miesięcy, to tyle, jak uzasadniono, ile może trwać tzw. sezon grypowy.

Z kolei wpisanie w ustawę rozwiązania zmierzającego do karania grzywną za nieprzestrzeganie obostrzeń (m.in. noszenia maseczek) ma przyczynić się do skutecznego egzekwowania tych restrykcji i uniknąć wątpliwości interpretacyjnych. Wprowadzono także przepis, zgodnie z którym nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa będzie stanowiło uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży.

Nowe przepisy zakładają również, że do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID-19 – gdy zamawiającym jest samorząd – nie stosuje się ustawy Prawo zamówień publicznych, jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub wymaga tego ochrona zdrowia publicznego. Zastrzeżono jednak, że w ciągu 14 dni samorząd musi zamieścić w Biuletynie Zamówień Publicznych informację o firmie lub podać imię i nazwisko podmiotu, z którym zawarł umowę na wykonanie zamówienia.

Ponadto wzmocniono kompetencje wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego, by usprawniać umieszczanie pacjentów między szpitalami pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Umożliwiono także ministrowi zdrowia powołanie krajowego koordynatora ratownictwa medycznego.

Koordynatorzy mogą wydawać decyzje administracyjne zobowiązujące szpitale do przyjęcia osób wymagających pilnej hospitalizacji. W odniesieniu do szpitali w tym samym województwie, w którym przebywa pacjent, decyzję podejmuje wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego. Gdy pacjent będzie wymagał hospitalizacji w innym województwie, wówczas decyzję podejmuje koordynator krajowy.

Ponadto poszerzono katalog osób mogących pobierać wymazy o osoby, które współpracują z systemem ratownictwa medycznego oraz współpracujące albo będące ratownikami w systemie ministra obrony narodowej.

Ponadto minister zdrowia będzie mógł teraz zawiesić kierownika placówki leczniczej, który mimo pandemii nie realizuje wydanych obowiązków lub wydanych mu poleceń.

Sejm nie przychylił się do poprawek opozycji, m.in. do zmiany wprowadzającej zasiłki opiekuńcze dla rodziców opiekujących się dziećmi, które nie uczęszczają do szkoły np. z powodu wprowadzenia pracy zdalnej. Nie zaakceptowano również poprawki o utworzeniu funduszu celowego w wysokości 5 mld zł przeznaczonego m.in. na zakup testów diagnostycznych, 10 mln dawek szczepionek przeciw grypie i sprzętu do intensywnej terapii.

Wprowadzono przepis, który pozwala odmówić przedsiębiorcy pomocy publicznej za naruszenie ograniczeń, nakazów i zakazów udzielanej mu w ramach łagodzenia skutków ekonomicznych epidemii. Musi on jednak, ubiegając się o wsparcie finansowe, złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, że nie naruszył w żaden sposób obowiązujących obostrzeń. Jeśli złoży fałszywe oświadczenie, będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanych w ramach pomocy środków wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie.

Poszerzono także wykaz podmiotów, które za zgodą wojewody w czasie epidemii nie podlegają przepisom m.in prawa budowlanego czy dotyczące planowania i zagospodarowania przestrzennego o inne niż wykonujące działalność leczniczą. Ma to usprawnić budowę i organizację tymczasowych szpitali, bądź przeznaczenia na ten cel uzdrowiska, czy prywatnego szpitala. Budowa takiej placówki leczniczej może być powierzona innemu podmiotowi niż leczniczy w drodze polecenia.

Przy tworzeniu m.in. szpitali tymczasowych nie będzie wymagane stosowanie rozporządzenia w sprawie wymagań dotyczących np. warunków techniczno-sanitarnych, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zbadają płuca palaczy. Za darmo i blisko domu

Zbadają płuca palaczy. Za darmo i blisko domu

To ważne badanie dla wszystkich obecnych i byłych palaczy. Do 6 miast i wsi zajedzie Mobilne Centrum Niskodawkowej Tomografii Komputerowej, w którym można wykonać darmowe badanie.

Lublin w Europejskiej Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi? Chce tego radna Kwiatkowska

Lublin w Europejskiej Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi? Chce tego radna Kwiatkowska

– Jako miasto wielonarodowościowe, wielokulturowe Lublin powinien przystąpić do Europejskiej Koalicji Miast przeciwko rasizmowi – uważa radna Monika Kwiatkowska. Wiceprzewodnicząca Rady Miasta napisała w tej sprawie interpelację do prezydenta Krzysztofa Żuka.

Orlen Oil Motor Lublin najlepszym zespołem PGE Ekstraligi

Gala PGE Ekstraligi żużlowej. Orlen Oil Motor Lublin z kolejnymi wyróżnieniami

W piątkowy wieczór odbyła się Gala PGE Ekstraligi podsumowująca sezon 2024. W trakcie jej trwania rozdano Szczakiele. Prym w wyróżnieniach wiedli oczywiście zawodnicy Orlen Oil Motoru Lublin

Domowy kompleks Legii trwa. Polski Cukier Start z pierwszą porażką w sezonie 24/25
galeria

Domowy kompleks Legii trwa. Polski Cukier Start z pierwszą porażką w sezonie 24/25

W pierwszym domowym meczu sezonu 24/25 Polski Cukier Start zmierzył się z Legią. A tak się składa, że ze stołecznym klubem, zwłaszcza u siebie czerwono-czarnym wyraźnie w ostatnim czasie nie szło. Wystarczy wspomnieć, że poprzednio z wygranej u siebie z tym rywalem cieszyli się w... 2017 roku. Niestety, lublinianie jeszcze poczekają, bo w piątkowy wieczór przegrali 78:89.

Dzień Ratownictwa Medycznego: „Jesteście takimi realnymi aniołami”
Zdjęcia
galeria

Dzień Ratownictwa Medycznego: „Jesteście takimi realnymi aniołami”

W najbliższą niedzielę (13 października) przypada Dzień Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji już dzisiaj wojewoda Krzysztof Komorski oraz wicewojewoda Wojciech Wołoch spotkali się z pracownikami Dyspozytorni Medycznej oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy ul. Wojciechowskiej w Lublinie.

Kapusty i wrzosy ozdobią miasto. Wiemy, gdzie się pojawią

Kapusty i wrzosy ozdobią miasto. Wiemy, gdzie się pojawią

Ponad 4 tys. roślin miasto zasadzi na reprezentacyjnych placach Lublina, by cieszyły oczy przechodniów podczas jesiennych spacerów.

Zamiast ziemi do kwiatów wykopała pocisk

Zamiast ziemi do kwiatów wykopała pocisk

Niebezpieczne znalezisko odkryła mieszkanka powiatu włodawskiego. Wykopując ziemie do kwiatów natrafiła na pocisk moździerzowy.

Jerzy Kulej w 2010 roku gościł w Klubie Sportowym Paco przy ul. Zana 72 w Lublinie.
Zdjęcia

Jerzy Kulej od dziś na wielkim ekranie. Mistrz boksu wielokrotnie przyjeżdżał do Lublina

Dziś na ekrany kin w całej Polsce wchodzi film "Kulej. Dwie strony medalu". To historia najbardziej barwnego małżeństwa Polski lat 60-tych, Jerzego - legendarnego boksera oraz Heleny, jego żony. Wybitny pięściarz, dwukrotny mistrz olimpijski, jeden z najlepszych zawodników w historii pięściarstwa wielokrotnie gościł w Lublinie. Dwie z jego wizyt przypominamy na naszych łamach.

Zwykle korzystają z motocykli, ale jesienią korzystają z busów. Kazimierscy wolontariusze znów wybierają się na Ukrainę, by zadbać o polskie cmentarze. Takie, o których jak sami mówią, nikt już nie pamięta

Jadą na Wołyń, by dbać o miejsca pamięci. Potrzebne wsparcie

Członkowie kazimierskiego stowarzyszenia wybierają się w daleką podróż na Ukrainę. Chcą odwiedzić mogiły, porządkować cmentarze i naprawić uszkodzoną przez warunki atmosferyczne tablicę upamiętniającą pochowanych mieszkańców polskiej wioski.

Znowu w Zamościu ktoś znalazł worek z kasą, a w nim 12 tysięcy złotych

Znowu w Zamościu ktoś znalazł worek z kasą, a w nim 12 tysięcy złotych

To już drugi w tym miesiącu „Worek z kasą” znaleziony w Zamościu. Ponownie ktoś w popularnej loterii organizowanej przez Totalizatora Sportowego kupując los za 10 złotych wygrał 12 tysięcy złotych.

Kto na prezesa MPWiK? "Jeśli nie wygra to będzie skandal"

Kto na prezesa MPWiK? "Jeśli nie wygra to będzie skandal"

Dariusz Dąbrowski stery w komunalnej spółce przejął w lipcu zeszłego roku, zastępując odwołanego poprzednika, Bernarda Rudkowskiego. I chociaż od ostatniego konkursu minęło niewiele czasu, władze miasta ogłosiły już kolejny. Załoga MPWiK-u liczy na jego unieważnienie.

Druga noga lotniska Lublin. Cargo już działa
galeria

Druga noga lotniska Lublin. Cargo już działa

10 tysięcy ton i obsługa największych samolotów transportowych na świecie – tak w skrócie można określić nowe cargo, które dziś rozpoczęło działalność. Ma to być druga noga lotniska i recepta na deficyt sięgający ponad 35 milionów złotych w roku 2023.

50 lat minęło… wyjątkowy jubileusz w lubelskiej podstawówce
Zdjęcia
galeria

50 lat minęło… wyjątkowy jubileusz w lubelskiej podstawówce

W 1974 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 40 w Lublinie po raz pierwszy usłyszeli tu szkolny dzwonek. Od tamtej pory wykształciło się tysiące lublinian.

Zima bez mrozu? Prognozy sugerują łagodną zimę, ale czy naprawdę tak będzie?

Zima bez mrozu? Prognozy sugerują łagodną zimę, ale czy naprawdę tak będzie?

Najnowsze prognozy meteorologiczne na sezon zimowy 2024/2025 wskazują na łagodniejszą zimę niż zwykle, z temperaturami powyżej normy i ograniczonymi opadami śniegu na nizinach. Czy rzeczywiście możemy spodziewać się zimy bez mrozu? Analiza najnowszych danych sugeruje, że choć ogólny trend wskazuje na cieplejszą zimę, nadal możliwe są krótkotrwałe epizody mroźnej pogody i śnieżyc.

Jechał autem i dachował. Z samochodu wypadły butelki po alkoholu

Jechał autem i dachował. Z samochodu wypadły butelki po alkoholu

Na prostym odcinku kierowca zjechał z drogi do lasu i dachował autem. W samochodzie było pełno butelek po alkoholu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium