Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

11 września 2021 r.
15:37

Wojewoda lubelski: Jesteśmy na przedostatnim miejscu, jeśli chodzi o wskaźnik zaszczepień przeciw COVID-19

187 6 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Województwo lubelskie jest na przedostatnim miejscu, jeśli chodzi o wskaźnik zaszczepień; wskaźnik zakażeń przez ostatnie dwa dni był najwyższy w kraju - podkreślił w sobotę wojewoda lubelski Lech Sprawka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wojewoda, który wziął udział w sobotnim pikniku prozdrowotnego "Zadbaj o zdrowie" połączonym z akcją szczepień przeciw COVID-19, wezwał mieszkańców regionu do refleksji.

- Jesteśmy na przedostatnim miejscu, w sensie negatywnym, jeśli chodzi o wskaźnik zaszczepień na 100 tys. mieszkańców, bo on jest obiektywnym miernikiem osób w pełni zaszczepionych. Nie mamy jeszcze nawet 4 tys. zaszczepionych na 10 tys. mieszkańców. Na ostatnim miejscu jest Podkarpackie, przed nami Świętokrzyskie, Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie, Małopolska – podkreślił Sprawka podczas pikniku.

Piknik odbywa się na placu Zamkowym w Lublinie. Podczas akcji można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich, poszerzyć wiedzę o zdrowiu i zaszczepić się przeciw COVID-19. Szczepionkę mogą przyjąć zarówno dorośli, jak i dzieci od 12. roku życia. To odpowiedź na rosnącą liczbę zakażeń. W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 530 nowych i potwierdzonych przypadkach zarażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej przypadków zarażenia odnotowano w woj. lubelskim (68).

- Wskaźnik zakażeń w woj. lubelskim przez ostatnie dwa dni był zdecydowanie najwyższy w kraju – zauważył Sprawka. Zwrócił uwagę na związek między liczbą osób zaszczepionych, a liczbą zakażeń. - Niewątpliwie jest korelacja między tymi dwoma wskaźnikami. Stąd też lekkie larum, wezwanie do mieszkańców o refleksję – apelował.

Według wojewody, spośród około 60 pacjentów, którzy obecnie przebywają w szpitalach w regionie, sześciu przebywa pod respiratorami. - Okazuje się, że 3/4 pacjentów jest niezaszczepiona. W Lublinie, na czterech pacjentów podłączonych do respiratorów tylko jeden jest zaszczepiony, ale to, że on tam jest wynika z choroby współistniejącej, która także go dotyka – zauważył Sprawka.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wojewodę, wszyscy pacjenci zarażeni koronawirusem poddawani leczeniu w szpitalach w Chełmie i Białej Podlaskiej są niezaszczepieni. Jak zaznaczył, statystyka pokazuje, że osoby zaszczepione są bardziej odporne na zakażenie, a w przypadku zakażenia jest mniejsza szansa, że choroba będzie miała ciężki przebieg.

- Jest mniejszy procent hospitalizacji oraz znacznie mniejszy poziom hospitalizacji wymagających intensywnej terapii i niestety z finałem w postaci zgonu włącznie – dodał Sprawka.

Wojewoda zaapelował do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, księży i władz lokalnych o zachęcanie do szczepień. - Lekarz POZ dysponuje wiedzą, który z pacjentów jest zaszczepiony i może punktowo trafiać z akcją profilaktyczną zachęcającą do szczepień. Dlatego apeluję do lekarzy POZ. Podobny apel kieruję do księży, którzy mają możliwość wpływania na postawy mieszkańców wsi. Wreszcie apel na poziomie gminy. Wójt, za pośrednictwem sołtysów, może dotrzeć do wielu mieszkańców – powiedział Sprawka.

Zapytany o perspektywy rozwoju epidemii koronawirusa w woj. lubelskim Sprawka nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. - Dosyć duży wkład w dużą liczbę zakażeń przedwczoraj i wczoraj ma ognisko w szpitalu w Krasnymstawie. Tam w tej chwili ponad 30 osób jest zakażonych w ramach tego samego ogniska. To jest 1/3 dziennej liczby zachorowań – powiedział wojewoda. Dodał, że pozostałe zakażenia w regionie są rozproszone po pozostałych powiatach.

- Jeśli uda nam się wygaszać ogniska w Krasnymstawie i w dwóch szkołach i przedszkolu w Lublinie to jest nadzieja na to, że liczba zakażeń spadnie. Jeżeli nie wybuchną kolejne ogniska. A tutaj pewności nie ma – powiedział Sprawka. Następnie wojewoda zaprosił na sobotni piknik prozdrowotny.

Na placu Zamkowym powstało miasteczko profilaktyczne. Zainteresowani mogą m.in. wykonać badania znamion, USG, mammografię piersi, EKG, skorzystać z porad i konsultacji w zakresie profilaktyki nowotworów, stomatologii, rehabilitacji po COVID-19 oraz oddać krew. Można też poszerzyć swoją wiedzę o grzybach.

- Do dyspozycji mieszkańców są grzyboznawcy, którzy służą poradami. Można przyjść, spytać, zweryfikować swoje wątpliwości w tym zakresie – powiedziała wojewódzki inspektor sanitarny Jolanta Korniszuk.

Podczas pikniku można też dokonać pomiaru ciśnienia krwi, tętna, saturacji, tkanki tłuszczowej, poziomu glukozy, przewidziano możliwość konsultacji endokrynologa, fizjoterapeuty, psychologa, dietetyka, diabetologa, podologa oraz badanie wad postawy, profilaktyki osteoporozy, reumatoidalnego zapalenia stawów, depresji poporodowej, bólów kręgosłupa, nadciśnienia, otyłości, nowotworów przewodu pokarmowego i bezdechu sennego.

O godz. 13.00 rozpocznie się panel dyskusyjny na temat szczepień i szczepionek. Wezmą w nim udział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz (lekarz specjalista chorób zakaźnych, Uniwersytet Medyczny w Lublinie), prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska (wirusolog, immunolog, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), dr n. med. Grażyna Semczuk (lekarz specjalista chorób zakaźnych), dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk (lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny) i Magdalena Bis (psycholog, psychoterapeuta, UMCS). Dyskusja potrwa do godz. 15.00. Jej celem jest przedstawienie faktów i obalenie mitów o szczepionkach mRNA i szczepieniach przeciw COVID-19.

Dla dzieci i młodzieży organizatorzy przewidzieli gry, konkursy z nagrodami i inne zabawy. Piknik prozdrowotny na placu Zamkowym w Lublinie potrwa do godz.15.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kroll / 11 września 2021 r. o 18:03
+9
Miejsce zgodne ze świadomością mieszkańców. Inteligencja i samodzielne myślenie to cecha wyuczona a nie dar boski. No ale czego wymagać od studentów i słuchaczy uczelni "Umim z Jutube".
Avatar
Yorik / 11 września 2021 r. o 20:39
+3
Odwieczny proces nazywany DOBOREM NATURALNYM.
Avatar
Jasin / 11 września 2021 r. o 17:34
+3
[li]Profesorskie podsumowanie:[/li] [li]"- Jeżeli mamy do czynienia z chorobą taką, jak COVID-19, gdzie śmiertelność jest mała, to te grupy do badania muszą być dużo większe. To muszą być dziesiątki tysięcy pacjentów, żeby wykazać efekt działania leku - podsumował.[/li]
   Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. I nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując japę samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi
   Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. I nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując japę samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi rozwiń
Avatar
Japolan / 11 września 2021 r. o 17:18
+3
Wstrętna próba instrumentalnego wykorzystania księży i manipulowania ludźmi za pośrednictwem duchownych, którzy w przyszłości mogą zostać pozwani o odszkodowanie (w związku z czyjąś śmiercią lub zmarnowaniem zdrowia szenraną miksturą) lub oskarżeni o pomocnictwo w zbrodni przeciwko ludzkości. Ekskomunika należy się za tak obrzydliwe, manipulacyjne, traktowanie wiary, ludzi wierzących i duchownych. [li]Profesorskie podsumowanie:[/li] [li]"- Jeżeli mamy do czynienia z chorobą taką, jak COVID-19, gdzie śmiertelność jest mała, to te grupy do badania muszą być dużo większe. To muszą być dziesiątki tysięcy pacjentów, żeby wykazać efekt działania leku - podsumował."[/li] [ul] [li]Czytaj więcej na ***s://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-profesor-wojciech-szczeklik-oszolomieni-pandemia-pomijalismy,nId,5475842#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome[/li] [/li] [/ul]
Wstrętna próba instrumentalnego wykorzystania księży i manipulowania ludźmi za pośrednictwem duchownych, którzy w przyszłości mogą zostać pozwani o odszkodowanie (w związku z czyjąś śmiercią lub zmarnowaniem zdrowia szenraną miksturą) lub oskarżeni o pomocnictwo w zbrodni przeciwko ludzkości. Ekskomunika należy się za tak obrzydliwe, manipulacyjne, traktowanie wiary, ludzi wierzących i duchownych. [li]Profesorskie podsumowanie:[/li] [li]"- Jeżeli mamy do czynienia z chorobą taką, jak COVID-19, gdzie śmiertelność jest mała, to te g... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 września 2021 r. o 16:40
0
Ale za to w ilości zakażeń jesteśmy na 1 miejscu !!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 11 września 2021 r. o 15:41
-1
--- Vermont - najbardziej WYSZCZEPIONY stan w USA (67%) odnotowuje 1050% wzrost nadmiarowych zgonów w gr. wiekowej 24-44 lata !!! Pewnie w Vermont nagle wystąpiła jakąś nowa epidemia nieznanej nikomu choroby atakującej młodszych ludzi.... zastanówcie się ludzie, w co nas żymianie szumowskee i Niedzielskee wpędzili
Avatar
Yorik / 11 września 2021 r. o 20:39
+3
Odwieczny proces nazywany DOBOREM NATURALNYM.
Avatar
Kroll / 11 września 2021 r. o 18:03
+9
Miejsce zgodne ze świadomością mieszkańców. Inteligencja i samodzielne myślenie to cecha wyuczona a nie dar boski. No ale czego wymagać od studentów i słuchaczy uczelni "Umim z Jutube".
Avatar
Jasin / 11 września 2021 r. o 17:34
+3
[li]Profesorskie podsumowanie:[/li] [li]"- Jeżeli mamy do czynienia z chorobą taką, jak COVID-19, gdzie śmiertelność jest mała, to te grupy do badania muszą być dużo większe. To muszą być dziesiątki tysięcy pacjentów, żeby wykazać efekt działania leku - podsumował.[/li]
   Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. I nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując japę samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi
   Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. I nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując japę samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi rozwiń
Avatar
Japolan / 11 września 2021 r. o 17:18
+3
Wstrętna próba instrumentalnego wykorzystania księży i manipulowania ludźmi za pośrednictwem duchownych, którzy w przyszłości mogą zostać pozwani o odszkodowanie (w związku z czyjąś śmiercią lub zmarnowaniem zdrowia szenraną miksturą) lub oskarżeni o pomocnictwo w zbrodni przeciwko ludzkości. Ekskomunika należy się za tak obrzydliwe, manipulacyjne, traktowanie wiary, ludzi wierzących i duchownych. [li]Profesorskie podsumowanie:[/li] [li]"- Jeżeli mamy do czynienia z chorobą taką, jak COVID-19, gdzie śmiertelność jest mała, to te grupy do badania muszą być dużo większe. To muszą być dziesiątki tysięcy pacjentów, żeby wykazać efekt działania leku - podsumował."[/li] [ul] [li]Czytaj więcej na ***s://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-profesor-wojciech-szczeklik-oszolomieni-pandemia-pomijalismy,nId,5475842#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome[/li] [/li] [/ul]
Wstrętna próba instrumentalnego wykorzystania księży i manipulowania ludźmi za pośrednictwem duchownych, którzy w przyszłości mogą zostać pozwani o odszkodowanie (w związku z czyjąś śmiercią lub zmarnowaniem zdrowia szenraną miksturą) lub oskarżeni o pomocnictwo w zbrodni przeciwko ludzkości. Ekskomunika należy się za tak obrzydliwe, manipulacyjne, traktowanie wiary, ludzi wierzących i duchownych. [li]Profesorskie podsumowanie:[/li] [li]"- Jeżeli mamy do czynienia z chorobą taką, jak COVID-19, gdzie śmiertelność jest mała, to te g... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 września 2021 r. o 16:40
0
Ale za to w ilości zakażeń jesteśmy na 1 miejscu !!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 11 września 2021 r. o 15:41
-1
--- Vermont - najbardziej WYSZCZEPIONY stan w USA (67%) odnotowuje 1050% wzrost nadmiarowych zgonów w gr. wiekowej 24-44 lata !!! Pewnie w Vermont nagle wystąpiła jakąś nowa epidemia nieznanej nikomu choroby atakującej młodszych ludzi.... zastanówcie się ludzie, w co nas żymianie szumowskee i Niedzielskee wpędzili
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Usługi deratyzacji w Kielcach: w jaki sposób przebiega proces walki ze szkodnikami?

Usługi deratyzacji w Kielcach: w jaki sposób przebiega proces walki ze szkodnikami?

Pojawienie się w budynku szczurów lub innych gryzoni to znak, że trzeba jak najszybciej przeprowadzić deratyzację. Mowa o zabiegu zwalczania tych zwierząt, które są przecież szkodnikami. Deratyzacja pomieszczeń w profesjonalnym wykonaniu przebiega szybko i sprawnie. W poniższym artykule przybliżamy nieco tę procedurę.

Azoty Puławy w Mielcu zmierzą się z przedostatnią w tabeli Stalą

Azoty Puławy w Mielcu zmierzą się z przedostatnią w tabeli Stalą

Dziś o godzinie 20 Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Handball Stalą Mielec. Będzie to przedostatni tegoroczny występ o punkty podopiecznych trenera Roberta Lisa. Transmisja na platformie Emocje.pl

Lider w polskich systemach dla firm i jego Partnerzy

Lider w polskich systemach dla firm i jego Partnerzy

Systemy ERP używane są przez firmy do planowania i zarządzania zasobami oraz codziennymi czynnościami, takimi jak sprzedaż, udokumentowanie obrotów, produkcja, wypłaty dla pracowników czy finanse. Głównym zadaniem systemu ERP jest zintegrowanie wszystkich procesów zachodzących w firmie, dzięki czemu zarządzanie staje się łatwiejsze, a określone czynności realizowane są w znacznie krótszym czasie - są wręcz zautomatyzowane. Wiodącym dostawcą i producentem systemów do zarządzania klasy ERP w Polsce jest Comarch S.A.

Jak zmienia się klimat w Polsce?

Jak zmienia się klimat w Polsce?

Czeka nas coraz więcej dni z uciążliwymi upałami, mniej dni bardzo mroźnych i nieco więcej opadów. Nastąpi również wydłużenie okresu wegetacyjnego. Ponad 30 klimatologów przeanalizowało różne aspekty zmian klimatu w naszym kraju.

Samodzielna księgowość działalności gospodarczej

Samodzielna księgowość działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami, które niejednokrotnie trudno wykonać samodzielnie. Jednym z elementów składających się na posiadanie i wykonywanie usług za pomocą własnej formy jest wystawianie faktur i pilnowanie całej dokumentacji, która jest niezbędna i należy ją przechowywać przez określony czas. Szukając odpowiedniego rozwiązania, warto zwrócić uwagę na Małą księgowość, system udostępniony drogą internetowa, który pozwoli zarządzać wszelkimi najważniejszymi sprawami związanymi z dokumentami, fakturami i niebiednymi w działalności księgami.

Pijany i niewidoczny. Pieszy potrącony przez samochód

Pijany i niewidoczny. Pieszy potrącony przez samochód

Brak odblasków i upojenie alkoholem najprawdopodobniej doprowadziły do wypadku, do którego doszło w Kłoczewie. Po zmroku starszy mężczyzna został potrącony przez samochód.

Meble z drewna olchowego czy egzotycznego? – Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Meble z drewna olchowego czy egzotycznego? – Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Meble ogrodowe bezsprzecznie należą do jednych z istotniejszych elementów wyposażenia domowego. To właśnie dzięki nim pragniemy przebywać na tarasie całymi godzinami razem z naszymi najbliższymi, ale i filiżanką kawy i dobrą książką. Nieustannie jednak pojawiają się pytania, jaki rodzaj mebli wybrać – z drewna egzotycznego czy też olchowego? Nie czekaj więc i już teraz dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze!

Sucha karma dla psa, czy mokra - co wybrać?

Sucha karma dla psa, czy mokra - co wybrać?

Właściciele czworonogów obowiązkowo muszą dbać o zdrowe żywienie swoich pupili. Każdy opiekun psa jednak na pewno chociaż raz się zastanawiał, co jest lepsze: karma sucha czy mokra dla psa?

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet rozpoczyna udział w mistrzostwach świata

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet rozpoczyna udział w mistrzostwach świata

W Hiszpanii rozpoczęły się mistrzostwa świata w piłce ręcznej kobiet. W imprezie biorą też udział Polki, które dostały się tam dzięki otrzymaniu „dzikiej karty”. Dzisiaj Biało-Czerwone rozegrają swój pierwszy mecz w turnieju

Koronawirus w Polsce, 3 grudnia. W Lubelskiem zmarły 34 osoby

Koronawirus w Polsce, 3 grudnia. W Lubelskiem zmarły 34 osoby

W całej Polsce jest 26 965 przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 3 grudnia 2021 r. Zmarło 470 osób zakażonych koronawirusem.

Seniorzy z Radzynia Podlaskiego będą mieć jeszcze więcej zniżek

Seniorzy z Radzynia Podlaskiego będą mieć jeszcze więcej zniżek

Radzyń Podlaski rozdał już seniorom karty uprawniające do zniżek. Teraz chęć przystąpienia do programu ma powiat radzyński.

Prokuratura sprawdza górki czechowskie

Prokuratura sprawdza górki czechowskie

Czy miejscy urzędnicy przekroczyli uprawnienia podczas prac nad studium przestrzennym Lublina dotyczącym m.in. górek czechowskich? Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Lublinie. Ratusz zapewnia, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Skoki narciarskie. Dwa konkursy w Wiśle - gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie

Skoki narciarskie. Dwa konkursy w Wiśle - gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie

Po konkursach w Niżnym Tagile i Ruce najlepsi skoczkowie świata zawitają do Wisły. Na skoczni imienia Adama Małysza w weekend odbędą się dwa konkursy – jeden drużynowy i jeden indywidualny

Minister zlecił prowadzenie telefonu zaufania fundacji księdza egzorcysty

Minister zlecił prowadzenie telefonu zaufania fundacji księdza egzorcysty

Jedna wielka ustawka – tak konkursie Ministerstwa Zdrowia na prowadzenie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży mówią posłowie Koalicji Obywatelskiej. I zarzucają kłamstwo ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi, którego resort zlecił to zadanie fundacji prowadzonej przez księdza egzorcystę.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 4-5 grudnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 4-5 grudnia

Piłkarze powoli udają się na zasłużony odpoczynek. W niedzielę o godz. 16 ostatni mecz w tym roku rozegra Motor Lublin, który zmierzy się u siebie z rezerwami Śląska Wrocław. Planowane są także dwa zaległe spotkania Hummel IV ligi

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium