Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

11 września 2021 r.
15:37

Wojewoda lubelski: Jesteśmy na przedostatnim miejscu, jeśli chodzi o wskaźnik zaszczepień przeciw COVID-19

187 6 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Województwo lubelskie jest na przedostatnim miejscu, jeśli chodzi o wskaźnik zaszczepień; wskaźnik zakażeń przez ostatnie dwa dni był najwyższy w kraju - podkreślił w sobotę wojewoda lubelski Lech Sprawka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wojewoda, który wziął udział w sobotnim pikniku prozdrowotnego "Zadbaj o zdrowie" połączonym z akcją szczepień przeciw COVID-19, wezwał mieszkańców regionu do refleksji.

- Jesteśmy na przedostatnim miejscu, w sensie negatywnym, jeśli chodzi o wskaźnik zaszczepień na 100 tys. mieszkańców, bo on jest obiektywnym miernikiem osób w pełni zaszczepionych. Nie mamy jeszcze nawet 4 tys. zaszczepionych na 10 tys. mieszkańców. Na ostatnim miejscu jest Podkarpackie, przed nami Świętokrzyskie, Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie, Małopolska – podkreślił Sprawka podczas pikniku.

Piknik odbywa się na placu Zamkowym w Lublinie. Podczas akcji można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich, poszerzyć wiedzę o zdrowiu i zaszczepić się przeciw COVID-19. Szczepionkę mogą przyjąć zarówno dorośli, jak i dzieci od 12. roku życia. To odpowiedź na rosnącą liczbę zakażeń. W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 530 nowych i potwierdzonych przypadkach zarażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej przypadków zarażenia odnotowano w woj. lubelskim (68).

- Wskaźnik zakażeń w woj. lubelskim przez ostatnie dwa dni był zdecydowanie najwyższy w kraju – zauważył Sprawka. Zwrócił uwagę na związek między liczbą osób zaszczepionych, a liczbą zakażeń. - Niewątpliwie jest korelacja między tymi dwoma wskaźnikami. Stąd też lekkie larum, wezwanie do mieszkańców o refleksję – apelował.

Według wojewody, spośród około 60 pacjentów, którzy obecnie przebywają w szpitalach w regionie, sześciu przebywa pod respiratorami. - Okazuje się, że 3/4 pacjentów jest niezaszczepiona. W Lublinie, na czterech pacjentów podłączonych do respiratorów tylko jeden jest zaszczepiony, ale to, że on tam jest wynika z choroby współistniejącej, która także go dotyka – zauważył Sprawka.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wojewodę, wszyscy pacjenci zarażeni koronawirusem poddawani leczeniu w szpitalach w Chełmie i Białej Podlaskiej są niezaszczepieni. Jak zaznaczył, statystyka pokazuje, że osoby zaszczepione są bardziej odporne na zakażenie, a w przypadku zakażenia jest mniejsza szansa, że choroba będzie miała ciężki przebieg.

- Jest mniejszy procent hospitalizacji oraz znacznie mniejszy poziom hospitalizacji wymagających intensywnej terapii i niestety z finałem w postaci zgonu włącznie – dodał Sprawka.

Wojewoda zaapelował do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, księży i władz lokalnych o zachęcanie do szczepień. - Lekarz POZ dysponuje wiedzą, który z pacjentów jest zaszczepiony i może punktowo trafiać z akcją profilaktyczną zachęcającą do szczepień. Dlatego apeluję do lekarzy POZ. Podobny apel kieruję do księży, którzy mają możliwość wpływania na postawy mieszkańców wsi. Wreszcie apel na poziomie gminy. Wójt, za pośrednictwem sołtysów, może dotrzeć do wielu mieszkańców – powiedział Sprawka.

Zapytany o perspektywy rozwoju epidemii koronawirusa w woj. lubelskim Sprawka nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. - Dosyć duży wkład w dużą liczbę zakażeń przedwczoraj i wczoraj ma ognisko w szpitalu w Krasnymstawie. Tam w tej chwili ponad 30 osób jest zakażonych w ramach tego samego ogniska. To jest 1/3 dziennej liczby zachorowań – powiedział wojewoda. Dodał, że pozostałe zakażenia w regionie są rozproszone po pozostałych powiatach.

- Jeśli uda nam się wygaszać ogniska w Krasnymstawie i w dwóch szkołach i przedszkolu w Lublinie to jest nadzieja na to, że liczba zakażeń spadnie. Jeżeli nie wybuchną kolejne ogniska. A tutaj pewności nie ma – powiedział Sprawka. Następnie wojewoda zaprosił na sobotni piknik prozdrowotny.

Na placu Zamkowym powstało miasteczko profilaktyczne. Zainteresowani mogą m.in. wykonać badania znamion, USG, mammografię piersi, EKG, skorzystać z porad i konsultacji w zakresie profilaktyki nowotworów, stomatologii, rehabilitacji po COVID-19 oraz oddać krew. Można też poszerzyć swoją wiedzę o grzybach.

- Do dyspozycji mieszkańców są grzyboznawcy, którzy służą poradami. Można przyjść, spytać, zweryfikować swoje wątpliwości w tym zakresie – powiedziała wojewódzki inspektor sanitarny Jolanta Korniszuk.

Podczas pikniku można też dokonać pomiaru ciśnienia krwi, tętna, saturacji, tkanki tłuszczowej, poziomu glukozy, przewidziano możliwość konsultacji endokrynologa, fizjoterapeuty, psychologa, dietetyka, diabetologa, podologa oraz badanie wad postawy, profilaktyki osteoporozy, reumatoidalnego zapalenia stawów, depresji poporodowej, bólów kręgosłupa, nadciśnienia, otyłości, nowotworów przewodu pokarmowego i bezdechu sennego.

O godz. 13.00 rozpocznie się panel dyskusyjny na temat szczepień i szczepionek. Wezmą w nim udział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz (lekarz specjalista chorób zakaźnych, Uniwersytet Medyczny w Lublinie), prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska (wirusolog, immunolog, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), dr n. med. Grażyna Semczuk (lekarz specjalista chorób zakaźnych), dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk (lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny) i Magdalena Bis (psycholog, psychoterapeuta, UMCS). Dyskusja potrwa do godz. 15.00. Jej celem jest przedstawienie faktów i obalenie mitów o szczepionkach mRNA i szczepieniach przeciw COVID-19.

Dla dzieci i młodzieży organizatorzy przewidzieli gry, konkursy z nagrodami i inne zabawy. Piknik prozdrowotny na placu Zamkowym w Lublinie potrwa do godz.15.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kroll / 11 września 2021 r. o 18:03
Miejsce zgodne ze świadomością mieszkańców. Inteligencja i samodzielne myślenie to cecha wyuczona a nie dar boski. No ale czego wymagać od studentów i słuchaczy uczelni "Umim z Jutube".
Avatar
Yorik / 11 września 2021 r. o 20:39
Odwieczny proces nazywany DOBOREM NATURALNYM.
Avatar
Jasin / 11 września 2021 r. o 17:34
[li]Profesorskie podsumowanie:[/li] [li]"- Jeżeli mamy do czynienia z chorobą taką, jak COVID-19, gdzie śmiertelność jest mała, to te grupy do badania muszą być dużo większe. To muszą być dziesiątki tysięcy pacjentów, żeby wykazać efekt działania leku - podsumował.[/li]
   Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. I nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując japę samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi
   Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. I nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując japę samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi rozwiń
Avatar
Japolan / 11 września 2021 r. o 17:18
Wstrętna próba instrumentalnego wykorzystania księży i manipulowania ludźmi za pośrednictwem duchownych, którzy w przyszłości mogą zostać pozwani o odszkodowanie (w związku z czyjąś śmiercią lub zmarnowaniem zdrowia szenraną miksturą) lub oskarżeni o pomocnictwo w zbrodni przeciwko ludzkości. Ekskomunika należy się za tak obrzydliwe, manipulacyjne, traktowanie wiary, ludzi wierzących i duchownych. [li]Profesorskie podsumowanie:[/li] [li]"- Jeżeli mamy do czynienia z chorobą taką, jak COVID-19, gdzie śmiertelność jest mała, to te grupy do badania muszą być dużo większe. To muszą być dziesiątki tysięcy pacjentów, żeby wykazać efekt działania leku - podsumował."[/li] [ul] [li]Czytaj więcej na ***s://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-profesor-wojciech-szczeklik-oszolomieni-pandemia-pomijalismy,nId,5475842#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome[/li] [/li] [/ul]
Wstrętna próba instrumentalnego wykorzystania księży i manipulowania ludźmi za pośrednictwem duchownych, którzy w przyszłości mogą zostać pozwani o odszkodowanie (w związku z czyjąś śmiercią lub zmarnowaniem zdrowia szenraną miksturą) lub oskarżeni o pomocnictwo w zbrodni przeciwko ludzkości. Ekskomunika należy się za tak obrzydliwe, manipulacyjne, traktowanie wiary, ludzi wierzących i duchownych. [li]Profesorskie podsumowanie:[/li] [li]"- Jeżeli mamy do czynienia z chorobą taką, jak COVID-19, gdzie śmiertelność jest mała, to te g... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 września 2021 r. o 16:40
Ale za to w ilości zakażeń jesteśmy na 1 miejscu !!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 11 września 2021 r. o 15:41
--- Vermont - najbardziej WYSZCZEPIONY stan w USA (67%) odnotowuje 1050% wzrost nadmiarowych zgonów w gr. wiekowej 24-44 lata !!! Pewnie w Vermont nagle wystąpiła jakąś nowa epidemia nieznanej nikomu choroby atakującej młodszych ludzi.... zastanówcie się ludzie, w co nas żymianie szumowskee i Niedzielskee wpędzili
Avatar
Yorik / 11 września 2021 r. o 20:39
Odwieczny proces nazywany DOBOREM NATURALNYM.
Avatar
Kroll / 11 września 2021 r. o 18:03
Miejsce zgodne ze świadomością mieszkańców. Inteligencja i samodzielne myślenie to cecha wyuczona a nie dar boski. No ale czego wymagać od studentów i słuchaczy uczelni "Umim z Jutube".
Avatar
Jasin / 11 września 2021 r. o 17:34
[li]Profesorskie podsumowanie:[/li] [li]"- Jeżeli mamy do czynienia z chorobą taką, jak COVID-19, gdzie śmiertelność jest mała, to te grupy do badania muszą być dużo większe. To muszą być dziesiątki tysięcy pacjentów, żeby wykazać efekt działania leku - podsumował.[/li]
   Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. I nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując japę samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi
   Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. I nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując japę samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi rozwiń
Avatar
Japolan / 11 września 2021 r. o 17:18
Wstrętna próba instrumentalnego wykorzystania księży i manipulowania ludźmi za pośrednictwem duchownych, którzy w przyszłości mogą zostać pozwani o odszkodowanie (w związku z czyjąś śmiercią lub zmarnowaniem zdrowia szenraną miksturą) lub oskarżeni o pomocnictwo w zbrodni przeciwko ludzkości. Ekskomunika należy się za tak obrzydliwe, manipulacyjne, traktowanie wiary, ludzi wierzących i duchownych. [li]Profesorskie podsumowanie:[/li] [li]"- Jeżeli mamy do czynienia z chorobą taką, jak COVID-19, gdzie śmiertelność jest mała, to te grupy do badania muszą być dużo większe. To muszą być dziesiątki tysięcy pacjentów, żeby wykazać efekt działania leku - podsumował."[/li] [ul] [li]Czytaj więcej na ***s://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-profesor-wojciech-szczeklik-oszolomieni-pandemia-pomijalismy,nId,5475842#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome[/li] [/li] [/ul]
Wstrętna próba instrumentalnego wykorzystania księży i manipulowania ludźmi za pośrednictwem duchownych, którzy w przyszłości mogą zostać pozwani o odszkodowanie (w związku z czyjąś śmiercią lub zmarnowaniem zdrowia szenraną miksturą) lub oskarżeni o pomocnictwo w zbrodni przeciwko ludzkości. Ekskomunika należy się za tak obrzydliwe, manipulacyjne, traktowanie wiary, ludzi wierzących i duchownych. [li]Profesorskie podsumowanie:[/li] [li]"- Jeżeli mamy do czynienia z chorobą taką, jak COVID-19, gdzie śmiertelność jest mała, to te g... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 września 2021 r. o 16:40
Ale za to w ilości zakażeń jesteśmy na 1 miejscu !!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 11 września 2021 r. o 15:41
--- Vermont - najbardziej WYSZCZEPIONY stan w USA (67%) odnotowuje 1050% wzrost nadmiarowych zgonów w gr. wiekowej 24-44 lata !!! Pewnie w Vermont nagle wystąpiła jakąś nowa epidemia nieznanej nikomu choroby atakującej młodszych ludzi.... zastanówcie się ludzie, w co nas żymianie szumowskee i Niedzielskee wpędzili
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Polski Cukier AZS UMCS gra z Crveną Zvezdą Belgrad. Wygrana da awans

Polski Cukier AZS UMCS gra z Crveną Zvezdą Belgrad. Wygrana da awans

Polski Cukier AZS UMCS w środę może sobie zapewnić awans do fazy play-off. Musi jednak pokonać na wyjeździe Crvenę Zvezdę Belgrad. Mecz rozpocznie się o godz. 19.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022.  Znamy wyniki

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Znamy wyniki

Wiadomo już, jakie wyrażenie zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2022. Co oznacza essa?

Lubelskie. Drogowcy apelują o ostrożność. Cały dzień ma być taka pogoda

Lubelskie. Drogowcy apelują o ostrożność. Cały dzień ma być taka pogoda

Opady deszczu ze śniegiem utrudniają jazdę w regionie. Wszystkie drogi są przejezdne, ale drogowcy apelują o ostrożność.

8-letnia Maja potrzebuje Waszego wsparcia. "Rehabilitacja przynosi efekty, ale jest kosztowna"
wideo
film

8-letnia Maja potrzebuje Waszego wsparcia. "Rehabilitacja przynosi efekty, ale jest kosztowna"

Maja urodziła się z bardzo poważną wadą kręgosłupa i wodogłowiem. Rehabilitacja czyni u dziewczynki cuda, niestety brakuje na nią pieniędzy.

Lublin. W tym miejscu parkomaty rosną znienacka i równie nagle znikają
Po naszym artykule

Lublin. W tym miejscu parkomaty rosną znienacka i równie nagle znikają

Nie ma już parkomatów, które z dnia na dzień ustawiono między blokami i biurami przy ul. Nałęczowskiej 18 w Lublinie. Ale ich usunięcie nie kończy sprawy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 7 grudnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 7 grudnia 2022 r.

Mundial 2022: Portugalia – Szwajcaria 6:1. Totalna demolka i pewny awans

Mundial 2022: Portugalia – Szwajcaria 6:1. Totalna demolka i pewny awans

Nie było kolejnej sensacji w starciu 1/8 finału katarskich mistrzostw świata. Reprezentacja Portugalii nie dała najmniejszych szans Szwajcarii ogrywają ją 5:1 i pewnie awansując do ćwierćfinału, gdzie jej rywalem dość niespodziewanie będzie Maroko

32. Mikołajki Folkowe czyli muzyczne atrakcje w Chatce Żaka. "Chcemy stworzyć nową, współczesną definicję folku"
8 grudnia 2022, 9:00

32. Mikołajki Folkowe czyli muzyczne atrakcje w Chatce Żaka. "Chcemy stworzyć nową, współczesną definicję folku"

– Nie znam lepszego sposobu na poczucie świątecznego klimatu z początkiem grudnia niż Mikołajki Folkowe w Chatce Żaka – podkreśla dyrektora instytucji, Izabela Pastuszko, i zaprasza na festiwal który wystartuje już 8 grudnia.

W tej gminie powstaną aż trzy fermy drobiu. Wójt zarzuca hejt protestującym mieszkańcom

W tej gminie powstaną aż trzy fermy drobiu. Wójt zarzuca hejt protestującym mieszkańcom

Wielkie kurniki stają się zmorą powiatu bialskiego. W nadbużańskiej gminie Kodeń planowane są aż trzy takie inwestycje, a największa z nich ma pomieścić milion kur. Mieszkańcy obawiają się, że straci na tym turystyka.

Choinka w Pałacu Prezydenckim przystrojona po zamojsku. Zrobili to uczniowie Plastyka

Choinka w Pałacu Prezydenckim przystrojona po zamojsku. Zrobili to uczniowie Plastyka

Przygotowywali się do tego półtora miesiąca, a w ostatni piątek uczniowie Liceum Plastycznego im. Bernardo Morando w Zamościu pojechali do Warszawy i w Pałacu Prezydenckim wspólnie z Pierwszą Damą ubrali choinkę w wykonane przez siebie ozdoby.

Partia Hołowni chwali się nowymi władzami w regionie

Partia Hołowni chwali się nowymi władzami w regionie

Senator Jacek Bury został przewodniczącym lokalnych struktur Polski 2050. Wiceprzewodniczącymi będą radna wojewódzka Ewa Jaszczuk i posłanka Joanna Mucha. Ta ostatnia funkcję w zarządzie regionu łączy z zasiadaniem w krajowych władzach ugrupowania, co nie jest zgodne z partyjnym statutem.

Parafianka po rekolekcjach odebrała dziwny telefon. Na szczęście wszystko słyszał ksiądz

Parafianka po rekolekcjach odebrała dziwny telefon. Na szczęście wszystko słyszał ksiądz

Podają się za policjantów, pracowników banków, szwagrów. Mówią, żeby z nikim na ten temat nie rozmawiać i jak najszybciej przekazać pieniądze. Ofiarą oszustów padają już nie tylko seniorzy.

Lublin. W wyrzuconych śmieciach była faktura na jego nazwisko

Lublin. W wyrzuconych śmieciach była faktura na jego nazwisko

500 zł mandatu zapłacił mężczyzna, który wyrzucił swoje domowe śmieci na ulicę. Miał pecha, bo wśród odpadów strażnicy miejscy znaleźli jego dane.

Lublin już wystrojony na święta
Zdjęcia
galeria

Lublin już wystrojony na święta

Do 2 lutego w centrum Lublina ma działać świąteczna iluminacja, którą w całości włączono dzisiaj po godzinie 16 podczas spotkania przed Ratuszem.

Lodowisko w Puławach otwarte w deszczu. Są nowe ceny

Lodowisko w Puławach otwarte w deszczu. Są nowe ceny

Pogoda nie dopisała, ale grupa dzieci i młodzieży, we wtorek po godz. 15 pojawiła się na tafli lodowiska przy ul. Hauke-Bosaka. Młodzi łyżwiarze chwalą lód, a ich rodzice cieszą się ze sportowej alternatywy dla komputera.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium