Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

6 listopada 2020 r.
8:18

Znamy datę uruchomienia szpitala w Targach Lublin

Autor: Zdjęcie autora PAP
Targi Lublin
Targi Lublin (fot. Maciej Kaczanowski)

27 listopada ma ruszyć szpital tymczasowy w Lublinie. Planowane jest tam uruchomienie oddziału intensywnej terapii z 80 łóżkami i oddziału chorób zakaźnych, gdzie w sumie będzie 400-480 łóżek. Szpital ma być uruchomiany etapami, w miarę potrzeb.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzięki szpitalom tymczasowym baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o 5,5 tys.

W większości województw szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19 będą gotowe do końca listopada.

Pierwszy szpital tymczasowy, na Stadionie Narodowym, w środę osiągnął gotowość operacyjną i w czwartek, według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczął przyjmowanie pierwszych pacjentów.

– Dzisiaj trafi do tego szpitala tymczasowego pierwszy pacjent – mówił premier w czwartek na konferencji prasowej, podkreślając, że podobnych szpitali w całym kraju "już rośnie kilkanaście". – W większości miast wojewódzkich lub w miastach wybranych do tego celu w poszczególnych województwach – przekazał Morawiecki.

Szpital na Stadionie Narodowym w pierwszym etapie będzie dysponował 300 łóżkami dla pacjentów z COVID-19. W ciągu tygodnia liczba łóżek będzie zwiększona do 500. Docelowo ma być ich 1,2 tys., w tym sto łóżek OIOM-owych. Szpital ten jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. W stolicy powstanie jeszcze druga taka placówka – w hali EXPO XXI, którą nadzorować będzie Wojskowy Instytut Medyczny.

Na Dolnym Śląsku, we Wrocławiu, rozpoczęły się prace przy budowie kolejnego szpitala tymczasowego, który ma być gotowy pod koniec listopada. Obecnie trwa montaż dwóch pawilonów i apteki. Szpital prowadzony będzie przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny i powstaje w centrum kongresowym przy ul. Rakietowej. Placówka będzie miała 400 miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19, w tym 50 miejsc respiratorowych.

W Małopolsce ma działać pięć szpitali tymczasowych: cztery w Krakowie i jeden w Krynicy-Zdroju, które łącznie mają zapewnić 1,1 tys. dodatkowych łóżek covidowych. Będą one uruchamiane stopniowo. Pierwsza taka placówka w Krakowie powstała w kompleksie budynków zajmowanych jeszcze rok temu przez Szpital Uniwersytecki u zbiegu ulic Kopernika i Botanicznej, gdzie docelowo ma powstać 250 łóżek, w tym 50 stanowisk z respiratorami.

Drugi szpital tymczasowy – z 375 łóżkami – ma być utworzony w hali EXPO Kraków, przy ul. Galicyjskiej. Za jego przygotowanie medyczne odpowiada Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera. Generalnym wykonawcą prac jest Chemobudowa SA. Na razie nie podpisano jeszcze umowy w tej sprawie, ale w obiekcie trwają już pierwsze prace.

Kolejne trzy tymczasowe szpitale mają wybudować w Małopolsce spółki skarbu Państwa. Tauron na ok. 170 łóżek w małej hali Tauron Areny i na 200 łóżek w 20. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Krynicy-Zdroju. Grupa Azoty SA miała stworzyć szpital ze 150 miejscami w hali Cracovii przy al. Focha, ale będzie on uruchamiany w innym miejscu. Nie zostało ono jeszcze ustalone.

W Poznaniu szpital tymczasowy ma zostać uruchomiony do końca listopada. W halach Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) docelowo będzie 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem.

Szpital zorganizowany zostanie na ponad 30 tys. mkw., w pawilonach 5, 5A, 7, 7A, 8, 8A, w pasażu i w pawilonie 13. W halach wydzielone będą sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyny leków, główny magazyn medyczny, zaplecze sanitarne dla pacjentów oraz pomieszczenia dla obsługi medycznej i socjalnej.

Poznańska placówka będzie dysponowała pracownią tomografii komputerowej, pracowniami ultrasonografii i elektrokardiografii. Na terenach przyległych wyznaczone będą strefa dezynfekcji i ozonowania karetek pogotowia, parking dla kadry szpitala i lądowisko dla powietrznego transportu medycznego. Zamontowany zostanie zbiornik, do którego cysterny będą transportować tlen medyczny.

W województwie kujawsko-pomorskim szpital tymczasowy ma powstać w Ciechocinku, gdzie do tego celu zostanie wykorzystany wojskowy szpital uzdrowiskowy.

Do 7 grudnia ma być gotowy na przyjęcie chorych na COVID-19 tymczasowy szpital dla woj. lubuskiego. Jest organizowany w nowym budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. W szpitalu tym powstanie 170 miejsc covidowych, w tym 25 respiratorowych.

27 listopada ma ruszyć szpital w Lublinie, który będzie się mieścił w obiekcie Targów Lublin. Będzie on filią szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie. Planowane jest tam uruchomienie oddziału intensywnej terapii z 80 łóżkami i oddziału chorób zakaźnych (podzielonego na 10 pododdziałów), gdzie w sumie będzie 400-480 łóżek. Szpital ma być uruchomiany etapami, w miarę potrzeb.

W łódzkiej hali EXPO trwają już prace adaptacyjne związane z budową szpitala dla woj. łódzkiego. W szpitalu ma być od 250 do 300 miejsc dla chorych na COVID-19 i ma ruszyć w drugiej połowie listopada.

Z kolei według wojewody opolskiego w regionie jest sześć w pełni przekształconych szpitali dla chorych na COVID-19. Dodatkowe osiem pracuje w trybie hybrydowym. W tym regionie na koniec listopada br. dostępnych będzie 1,3 tys. łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu został tzw. szpitalem koordynującym dla szpitala tymczasowego, który powstaje w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym. Szpital na 150 łóżek ma być gotowy pod koniec listopada.

W województwie podlaskim szpitale tymczasowe będą dwa, oba pod nadzorem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Białymstoku. Jeden będzie się znajdował w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a drugi powstaje w budynku przy ul. Żurawiej, obok klinik zakaźnych szpitala USK, gdzie przyspieszono trwające od kilku lat prace budowlane. W obu szpitalach tymczasowych ma być łącznie około dwustu łóżek covidowych.

Nowy budynek szpitala MSWiA w Rzeszowie będzie pełnił rolę szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 na Podkarpaciu. W placówce, która działalność rozpocznie na początku grudnia, będzie docelowo 160 łóżek, w tym 40 respiratorowych.

Na Pomorzu, w budynku sanatorium MSWiA w Sopocie, od tygodnia trwają prace związane z adaptacją pomieszczeń na potrzeby szpitala tymczasowego. Zgodnie z założeniami w placówce znajdzie się 200 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Jej prowadzeniem zajmie się Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Gdańsku. Ma tam powstać 200 łóżek dla pacjentów zmagających się z koronawirusem.

Drugi szpital tymczasowy na Pomorzu ma powstać na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich (MTG). Jego budową zajmie się Grupa Lotos. W planach jest zorganizowanie do 400 miejsc dla chorych na COVID-19. Za koordynację medycznej organizacji placówki będzie odpowiadała spółka Copernicus. Służby prasowe wojewody pomorskiego podkreślają jednak, że wciąż nie ma ostatecznej decyzji w sprawie utworzenia szpitala polowego w halach wystawienniczych Amber Expo.

Pierwszy w woj. śląskim szpital tymczasowy powstaje w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Decyzje w sprawie lokalizacji dwóch kolejnych mają zapaść w piątek – poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Prace w MCK postępują sprawnie. Ich pierwszy etap to budowa instalacji tlenowej i wentylacyjnej. W placówce ma być 500 miejsc, w tym 100 łóżek respiratorowych. Według zapowiedzi pierwsi chorzy na COVID-19 znajdą tam pomoc jeszcze w listopadzie.

Hala ma być podzielona na dwie duże przestrzenie – jedną z łóżkami respiratorowymi i drugą – z pozostałymi 400. Wydzielone będą tam boksy dla 20-25 pacjentów, funkcjonujące jak oddziały szpitalne, każdy z odrębną opieką lekarską, pielęgniarską i obsługą. Sprzęt ma pochodzić z Agencji Rezerw Materiałowych, zabezpieczono też finansowanie w razie konieczności zakupów uzupełniających.

Rozpoczęły się prace przy budowie szpitala tymczasowego w Targach Kielce. Powstanie on na terenie trzech hal: E, F i G. Placówka miała być oddana do użytku 20 października, jednak, jak poinformował prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń, "poprosiliśmy o zgodę na przesuniecie zakończenia budowy o dwa tygodnie. To najbardziej realny termin".

Docelowo w szpitalu tymczasowym przygotowanych ma zostać 300 miejsc (z możliwością rozbudowy do 1000) dla chorych na COVID-19, w tym około 50 miejsc respiratorowych. Podmiotem merytorycznie odpowiedzialnym za działalność placówki będzie Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.

W woj. warmińsko-mazurskim na połowę listopada planowane jest uruchomienie szpitali tymczasowych w Nidzicy i w Szczytnie, przeznaczonych dla pacjentów z SARS-CoV-2. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowywanych jest 50 miejsc w Nidzicy i 70 miejsc w Szczytnie. Będą to wyłącznie tzw. łóżka respiratorowe.

W obu tych miastach szpitale powstaną w osobnych, nieużytkowanych jeszcze budynkach przy miejscowych szpitalach, które pełnić będą role patronackich. W Nidzicy – w Zespole Opieki Zdrowotnej przy ul. Mickiewicza, a w Szczytnie w Zespole Opieki Zdrowotnej przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie.

W Szczecinie powstaną dwa szpitale tymczasowe. Jeden będzie zlokalizowany w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena drugi w budynku M w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na szczecińskich Pomorzanach.

W szpitalu tymczasowym na Pomorzanach ma być około 150 łóżek dla pacjentów w lżejszym stanie, którzy nie będą podłączeni do respiratorów i 25 łóżek OIOM.

Wojewodowie wszystkich regionów rekrutują kadry medyczne do szpitali tymczasowych i apelują o zgłaszanie się. Potrzebni są: lekarze, pielęgniarki, ratownicy i opiekunowie medyczni, salowe, pracownicy obsługi technicznej i technicy elektroradiologii, a także przedstawiciele służb mundurowych, studenci, harcerze i wolontariusze, którzy mają podstawowe kompetencje w zakresie pomocy medycznej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium