Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

23 stycznia 2015 r.
17:04
Edytuj ten wpis

70. rocznica wyzwolenia obozu KL Auschwitz bez Elie Wiesela?

0 0 A A

27 stycznia obchodzona będzie 70. rocznica wyzwolenia obozu KL Auschwitz. Ten dzień jest równocześnie Międzynarodowym Dniem Pamięci Holocaustu, ustanowionym przez ONZ na wniosek noblisty Elie Wiesela, byłego więźnia tego obozu. Nie otrzymał on osobistego zaproszenia na nadchodzące uroczystości w Oświęcimiu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Elie Wiesel, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, twórca terminu Holocaust i najbardziej znany w świecie więzień Auschwitz, nie otrzymał ich także pięć lat temu na 65. Rocznicę, o czym obszernie pisaliśmy. Kuriozalność ówczesnych tłumaczeń w sprawie byłaby może i zabawna, gdyby nie dotyczyła sprawy naprawdę ważnej wizerunkowo dla Polski.

Ten nurt relacji Muzeum KL Auschwitz z Elie Wieselem jest podtrzymywany także obecnie.

Uzyskawszy informację od dziennikarza jednej z największych gazet nowojorskich o tym, że organizatorzy nie wysłali Elie Wieselowi zaproszenia, fakt ten potwierdziliśmy. Zapytaliśmy Muzeum, dlaczego noblista zaproszenia nie dostał. Odpowiedział nam Piotr Sawicki z Biura Prasowego. Cytujemy fragment wyjaśnienia:

"Na obchody 70. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz zaproszeni są wszyscy byli więźniowie obozu. Oni bowiem są najważniejszymi honorowymi gośćmi. Ze swojej strony wysłaliśmy zaproszenia do wszystkich tych, z którymi mamy kontakt”.

Wynika z tego, że Muzeum ze swoim najbardziej rozpoznawalnym w świecie więźniem kontaktu nie posiada. Czytamy też:

"Pragnę zauważyć, że we wszystkich informacjach o obchodach zawsze podkreślamy, iż każdy były więzień Auschwitz jest na nie zaproszony. Jest zresztą bardzo wiele przypadków, że zgłaszają się do nas byli więźniowie, z którymi wcześniej kontaktu nie mieliśmy. Dla wszystkich byłych więźniów Auschwitz, którzy wyrażają chęć uczestnictwa w rocznicy, będzie przygotowane miejsce w namiocie głównym obchodów”.
Czyli Elie Wiesel powinien czuć się zaproszony i zarezerwować miejsce w namiocie.

Pracownik Biura Prasowego dodaje też, że organizatorzy współpracują także z amerykańskimi środowiskami żydowskimi, które organizują przyjazd około 100-osobowej grupy i w niej też może przybyć Wiesel.

Przeczytawszy odpowiedź, stwierdziliśmy, że pan Sawicki nie dopowiada wprost na pytanie, czy organizatorzy imiennie zaprosili Noblistę. Dopytaliśmy. Uzyskaliśmy odpowiedź, że już ktoś po stronie amerykańskiej "zapraszał Elie Wiesela na ob-chody rocznicowe i ta rzecz była wspólnie uzgodniona”.

Ponieważ pracownik Muzeum wymienił bardzo znaną postać świata żydowskiego, jako tego, co miał rzekomo Noblistę zapraszać (wciąż nie wiadomo, dlaczego nie administracja tego miejsca pamięci), ponownie dopytaliśmy go.

Przede wszystkim o źródło informacji, że wymieniana osoba "zapraszała”. Podobnie jak też o uściślenie: 1. Dlaczego jedni więźniowie otrzymali zaproszenia imienne, a inni – nie.

2. Czy fakt, iż akurat jeden z Niech wprowadził do sytemu pojęciowego świata współczesnego pojęcie Holocaustu oraz uruchomił dyskurs etyczny na temat tej zbrodni, uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla, wyróżnia go spośród innych więźniów KL Auschwitz na tyle, by mógł otrzymać indywidualne zaproszenie?

3. Czy organizatorzy nie poczuwają dyskomfortu z powodu niewysłania mu imiennego zaproszenia? 4. Czy nie zamierzają, póki jest na to jeszcze czas, niezręczności naprawić?
I tu już kontakt Sawickim się urwał. Przestał reagować na maile.

Skierowaliśmy więc zapytanie do przewodniczącej Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przy Premierze RP, prof. Barbary Engelking-Boni. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi mailowej, a sekretariat Muzeum odmówił podania do niej telefonu.

Zwróciliśmy się więc do ministra d/s dialogu międzynarodowego w kancelarii premiera Władysława Bartoszewskiego. Osoby związanej latami z Muzeum, a w przeszłości także więźnia KL Auschwitz.

Otrzymaliśmy odpowiedź, że "zachodzi zasadnicze nieporozumienie”, bo to strona amerykańsko-żydowska organizuje przyjazd grupy więźniów z USA i w ramach tej grupy miałby przybyć m.in. Elie Wiesel.

Napisaliśmy więc do pana ministra, że z naszych potwierdzonych informacji wynika, że żadne indywidualne zaproszenie do Elie Wiesela nie dotarło. I to – w rzeczy samej – jest "zasadnicze nieporozumienie”. Zapytaliśmy, czy nie uważa, że jest jeszcze czas, aby Muzeum KL Auschwitz to naprawiło. Zważywszy choćby fakt, iż takie indywidualne zaproszenia wysyłano. Także – czy służyłoby to dialogowi.

Urzędnik pana ministra odpowiedział, że na to już odpowiedzi nie otrzymamy. Dlaczego – nie wiadomo. Czy pytanie o elementarny poziom szacunku, w jakim wyraża się m.in. osobiste zaproszenie kogoś takiego w takie miejsce jest zbytkiem łaski?

Czy Władysław Bartoszewski też nie otrzymał na uroczystości osobistego zaproszenia i ma się czuć zaproszony lub przybyć w jakiejś zorganizowanej grupie?
Chcąc jednak rzecz wyjaśnić do końca zwróciliśmy się do przełożonej ministra d/s dialogu, pani premier Ewy Kopacz. Czekamy na odpowiedź.

Próbujący jeszcze sprawę po ludzku rozwiązać naczelny rabin Polski Michael Schudrich odpowiedział nam, że nie był świadom takiego procedowania i zrobił co mógł, aby Elie Wiesel otrzymał zaproszenie bezpośrednio z Muzeum KL Auschwitz, ale jest już za późno.

Piszemy o tym wszystkim z paru powodów. Po pierwsze dlatego, że poziom irytacji opinii publicznej w kwestiach związanych z obozami koncentracyjnymi bywa znaczny, kiedy nie dość precyzyjnie przedstawiana jest ich definicja. Po drugie dlatego, że Muzeum KL Auschwitz od lat zabiega w świecie, aby ów świat partycypował w utrzymywaniu placówki oświęcimskiej.

Po trzecie wreszcie dlatego, że takie postępowanie z Elie Wieselem po prostu się nie godzi.

Pozostałe informacje

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!