Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

21 października 2021 r.
7:23

9-letni Oliver walczy z przerzutami złośliwego rdzeniaka

9-letni Oliver kilka miesięcy temu przeszedł operację usunięcia guza mózgu. Okazało się, że to nie koniec walki z chorobą. Przerzuty złośliwego rdzeniaka zmuszają lekarzy i rodziców do szukania środków na skuteczną terapię.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Cały czas próbuje być pozytywnie nastawiony. Oczywiście, ma chwile słabości, mówi rzeczy, których dziewięciolatek nie powinien musieć mówić, na przykład: „Tato, boję się, że umrę”, albo mówi do mamy: „Mamo, jak obiecasz, że nie będziesz płakać, to ja wyzdrowieję i wszystko będzie dobrze” – przywołuje Michał Stachura.

Matka 9-latka mocno przeżywa chorobę syna.

- Stara się jak może, próbuje oswoić się z sytuacją, ale jest zdruzgotana. Żadna matka łatwo nie przeżyje takiej informacji, próbuje jak najlepiej pomóc Oliverkowi – mówi pan Michał.

Guz mózgu

Oliver jest pacjentem Centrum Zdrowia Dziecka.

- Diagnoza pojawiła się 21 czerwca. Sytuacja była taka, że bawił się w przydomowym basenie, wyszedł i zwymiotował. Na początku jedyne objawy, jakie miał, to były poranne wymioty – wskazuje pan Michał. I dodaje: - Trafiliśmy do szpitala w Kielcach, wykonano tomograf i wynik był druzgoczący. Był to guz mózgu 3 na 4 centymetry. Jeszcze tego samego dnia Oliver został przewieziony karetką do Centrum Zdrowia Dziecka. Uznano, że to pilny przypadek, bo cztery dni później przeszedł operację usunięcia guza. Operacja się udała, została uznana za pomyślną, guz został usunięty niemalże w całości. Natomiast została wdrożona procedura chemioterapii i po każdej chemioterapii Oliver miał duże powikłania. Od kilku miesięcy żona mieszka z synem w szpitalu.

Niestety, chemioterapia nie przyniosła oczekiwanych skutków, u Olivera pojawiły się przerzuty nowotworu.

- Okazało się, że Oliver ma rozsiew, czyli przerzuty do mózgu i rdzenia kręgowego na wysokości płuc. Lekarze proponują radioterapię oraz w zależności od reakcji, dalsze leczenie. A my na własną rękę konsultujemy ewentualne leczenie w Stanach. Jeżeli okaże się, że może wyjechać na zagraniczne leczenie do klinik np. w USA, to sami musimy na to uzbierać środki. Są to procedury nierefundowane. Koszty są oczywiście olbrzymie, przekraczające możliwości zwykłego człowieka – podkreśla ojciec 9-latka.

Potrzebna pomoc

Chłopca wspiera cała rodzina, która wciąż żyje nadzieją na wyzdrowienie Olivera.

- Czekam aż wróci i wyzdrowieje, długo go nie ma i tęsknię – mówi brat Olivera.
- Priorytetem jest nasz Oliver, nie możemy pozwolić mu odejść – zaznacza babcia 9-latka.

Nauczyciele, rodzice oraz uczniowie szkoły, do której uczęszcza Oliver, zorganizowali zbiórkę na leczenie chłopca. Do akcji można przyłączyć się poprzez media społecznościowe.

- O chorobie Olivera dowiedzieliśmy się na koniec roku szkolnego, wtedy kiedy szliśmy po świadectwa - Oli jechał na salę operacyjną. Było to dla nas bardzo traumatyczne przeżycie. Czekaliśmy wszyscy na sygnał ze szpitala, jaki jest stan Olivera – opowiada Katarzyna Chwiećko, wychowawczyni klasy Olivera. I dodaje: - Zrobiliśmy piękne laurki, wszystko przekazaliśmy do taty Olego, żeby mu to udostępniono. Wzruszył się, widząc to wszystko. Sam nie mógł odebrać świadectwa z wyróżnieniem, a jest bardzo dobrym uczniem, wzorowym. Przeżywamy to bardzo i czekamy na jego powrót.

- Jak tylko okazało się, że jest chory, postanowiliśmy działać pełną parą. Pomogłyśmy rodzicom w dołączeniu do Siepomaga i fundacji „Zobacz mnie”, jest podopiecznym obydwu. Wszyscy angażujemy się, jak tylko możemy. Odzew jest ogromny, angażują się też dzieci, proszą, żeby wystawiać ich zabawki na licytację – mówi Martyna Jarosińska.

- Siłę daje nam to, że jest szansa, żeby go uratować – podkreśla pan Michał.
Przed Oliverem długa terapia, rodzina chłopca liczy się z każdym scenariuszem, dlatego zbiera pieniądze. Być może będzie konieczne, kosztowne leczenie za granicą. Jeśli zebrana kwota nie zostanie wykorzystana na terapię dla Olivera, pieniądze będą przeznaczone na leczenie innego chorego dziecka.Historię Olivera poznali państwo dzięki zgłoszeniu w busie #tematdlauwagi. W czwartek nasz bus odwiedzi Szczytno.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium