Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

15 kwietnia 2021 r.
9:33

Adam Bodnar stracił stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Na skutek wyroku TK

Autor: Zdjęcie autora kyku
218 15 A A
(fot. Archiwum)

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że przepis pozwalający działać Rzecznikowi Praw Obywatelskich po zakończeniu jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę jest niekonstytucyjny. Wyrok został ogłoszony dzisiaj

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Trybunał zdecydował, w trosce o zachowanie ciągłości ochrony praw i wolności obywateli, że wyrok wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jest to czas dla parlamentu na dostosowanie systemu prawnego do orzeczenia TK. W ciągu trzech najbliższych miesięcy powinna zostać uchwalona ustawa regulująca sytuację, w których urząd rzecznika jest nieobsadzony przez jakiś czas po upływie kadencji - tłumaczy Stanisław Piotrowicz, sędzia TK. 

TK zajął się tą sprawą, na wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości, po raz pierwszy od wielu tygodni - wcześniej przekładał ją już osiem razy.

- Kadencja RPO, wynikająca z konstytucji, traktowana powinna być jako pierwszy wskaźnik jego legitymacji do działania. Z tą kadencją powinna iść synchronizacja kadencyjności w ustawie o RPO. Obecnie tego nie ma i dlatego zachodzi konieczność uruchomienia kontroli konstytucyjnej zaskarżonego przepisu - pisali w swoim wniosku posłowie partii rządzącej.

Rozprawa odbyła się w poniedziałek i wtorek. Pierwszego dnia swoje stanowiska zaprezentowali przedstawiciele: wnioskowdawców, Sejmu i Prokuratora Generalnego, wypowiadał się także sam Adam Bodnar. Z kolei dzień później uczestnicy rozprawy odpowiadali na pytania sędziów.

Dodajmy, że do tej pory nie został wybrany nowy Rzecznik Praw Obywatelskich. Parlament podejmował taką próbę już trzy razy, ale każda kończyła się fiaskiem. Dzisiaj posłowie mają ponownie zająć się tym tematem. Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego, a negatywnie oceniła dwóch kandydatów opozycji: Piotra Ikonowicza z ramienia Lewicy i prof. Sławomira Patyrę od Koalicji Obywatelskiej. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
roberto_f / 15 kwietnia 2021 r. o 09:49
+32
kiedy wszystko co robisz idzie zgodnie z tym co pewien szeregowy poseł powiedział to jesteś ok, jeśli zaczynasz przeszkadzać władzy tj. wykazywać ich błędy i brak poszanowania obywatela to jest apolityczny i trzeba cię jak najszybciej usunąć. dzisiaj bodnar jutro ty i twoje życie kiedy nadepniesz komuś z tej słusznej partii.
Avatar
Berretto / 15 kwietnia 2021 r. o 10:11
+24
Bodnar nie był rzecznikiem praw obywatelskich tylko rzecznikiem platformy obywatelskiej. On był tak apolityczny jak te pseudo niezawisłe sądy wychodzące z siedziby platformy. Niech się chłop zajmie synkiem przestępcą
Zapewne ten aktywny polityk PiS, który obecnie jest promowany na następce Bodnara nie będzie rzecznikiem PiS i będzie obiektywny, bu ha ha! :)
Avatar
FelixFelix / 15 kwietnia 2021 r. o 10:11
+20
Pawłowicz na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, albo Czarnek!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 15 kwietnia 2021 r. o 13:34
+6
Ani eurokibuc, ani UOKiK nie zgłosiły zastrzeżeń i transakcja zakupu przez ORLEN się DOKONAŁA. MIESIAC TEMU. Kasa przelana. Nagle sąd, pod presją "RPO" wydaje kuriozalne postanowienie. Zagrażające obrotowi gospodarczemu w PL. Tak można każda transakcję podważyć. I te sprzed roku, dwóch, czy sprzed miesiąca ?
Avatar
_XD_ / 17 kwietnia 2021 r. o 15:02
+1
Kłamstwo autora artykułu, w podpisie "kyku": Bodnar przyjmując angaż na stanowisko RPO wiedział, że jest to praca na 5 lat. Taka umowa społeczna, taki angaż. 5 lat minęło w ubiegłym roku. Przez te 5 lat i kilka następnych miesięcy Bodnar okazał się być rzecznikiem Platformy Obywatelskiej, która ma tyle samo wspólnego z obywatelami, co ów rzecznik. I tyle samo, co budżet obywatelski. Czyli: wszystkie inicjatywy, wszystkie akcje, działania, instytucje, które mają w nazwie "Obywatelski" służą zaciemnianiu skoku na kasę cwaniaków ze środowiska liberalnych komuchów.
 Gdyby PiSdowaty rząd wziął się do roboty wcześniej, może nie byłoby takiego problemu. Kadencja RPO upłynęła we wrześniu 2020. Kiedy PiSdy przypomniały sobie że może trzebaby wybrać nowego? W listopadzie. A wezwali na wysłuchanie kandydatkę (wówczas jedyną) tylko po to, żeby ją uwalić. Od tamtej pory nie udało im się wybrać nikogo godnego na to stanowisko. Co do skutku nas kasę, zaciemnianiem go jest wpieprzanie określenia "narodowy" we wszystkie szemrane interesy PiSdowatej zmiany. XD
 Gdyby PiSdowaty rząd wziął się do roboty wcześniej, może nie byłoby takiego problemu. Kadencja RPO upłynęła we wrześniu 2020. Kiedy PiSdy przypomniały sobie że może trzebaby wybrać nowego? W listopadzie. A wezwali na wysłuchanie kandydatkę (wówczas jedyną) tylko po to, żeby ją uwalić. Od tamtej pory nie udało im się wybrać nikogo godnego na to stanowisko. Co do skutku nas kasę, zaciemnianiem go jest wpieprzanie określenia "narodowy" we wszystkie szemrane interesy PiSdowatej zmiany. XD rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 15 kwietnia 2021 r. o 13:37
+1
... dlaczego rzecznik praw obywatelskich  zajmuje się kupnem zagranicznych tytułów prasowych???  To się w głowie nie mieści, proszę sobie sprawdzić jak z tym jest na Zachodzie, Francja Niemcy limitują dostęp obcego kapitału !!!!!
Avatar
poker / 16 kwietnia 2021 r. o 09:05
0
Kłamstwo autora artykułu, w podpisie "kyku": Bodnar przyjmując angaż na stanowisko RPO wiedział, że jest to praca na 5 lat. Taka umowa społeczna, taki angaż. 5 lat minęło w ubiegłym roku. Przez te 5 lat i kilka następnych miesięcy Bodnar okazał się być rzecznikiem Platformy Obywatelskiej, która ma tyle samo wspólnego z obywatelami, co ów rzecznik. I tyle samo, co budżet obywatelski. Czyli: wszystkie inicjatywy, wszystkie akcje, działania, instytucje, które mają w nazwie "Obywatelski" służą zaciemnianiu skoku na kasę cwaniaków ze środowiska liberalnych komuchów.
Kłamstwo autora artykułu, w podpisie "kyku": Bodnar przyjmując angaż na stanowisko RPO wiedział, że jest to praca na 5 lat. Taka umowa społeczna, taki angaż. 5 lat minęło w ubiegłym roku. Przez te 5 lat i kilka następnych miesięcy Bodnar okazał się być rzecznikiem Platformy Obywatelskiej, która ma tyle samo wspólnego z obywatelami, co ów rzecznik. I tyle samo, co budżet obywatelski. Czyli: wszystkie inicjatywy, wszystkie akcje, działania, instytucje, które mają w nazwie "Obywatelski" służą zaciemnianiu skoku na kasę cwani... rozwiń
Avatar
poker / 16 kwietnia 2021 r. o 09:03
-1
Nie jest problemem, że Adam Bodnar stracił stanowisko. Problemem jest to, że ten pseudo trybunał pozbawił Polaków instytucji, która stała na straży ich Praw Obywatelskich. Tym większe ma to znaczenie, że każdego dnia obserwujemy coraz większą brutalizacje działań policji w stosunku do protestujących obywateli !
 Zapomniałeś frajerze, jak Trybunał zalegalizował bezprawne działania rzadu Tuska tłumacząc je potrzebami finansowymi państwa, a niedorzecznik nabrał wodu w usta i nawet nie miałknął w obronie obywateli.
Avatar
poker / 16 kwietnia 2021 r. o 09:01
-1
Bodnar nie był rzecznikiem praw obywatelskich tylko rzecznikiem platformy obywatelskiej. On był tak apolityczny jak te pseudo niezawisłe sądy wychodzące z siedziby platformy. Niech się chłop zajmie synkiem przestępcą
 Już w tytule artykułu jest kłamstwo: 5 lat minęło w ubiegłym roku. Wtedy skończyła się kadencja Rzecznika Platformy Obywatelskiej.
Avatar
_XD_ / 15 kwietnia 2021 r. o 15:45
-1
Ani eurokibuc, ani UOKiK nie zgłosiły zastrzeżeń i transakcja zakupu przez ORLEN się DOKONAŁA. MIESIAC TEMU. Kasa przelana. Nagle sąd, pod presją "RPO" wydaje kuriozalne postanowienie. Zagrażające obrotowi gospodarczemu w PL. Tak można każda transakcję podważyć. I te sprzed roku, dwóch, czy sprzed miesiąca ?
 Chyba obajtkowy troll się przestraszył, że każą mu zwrócić pensję za to całe trolowanie. XD
Avatar
_XD_ / 17 kwietnia 2021 r. o 15:02
+1
Kłamstwo autora artykułu, w podpisie "kyku": Bodnar przyjmując angaż na stanowisko RPO wiedział, że jest to praca na 5 lat. Taka umowa społeczna, taki angaż. 5 lat minęło w ubiegłym roku. Przez te 5 lat i kilka następnych miesięcy Bodnar okazał się być rzecznikiem Platformy Obywatelskiej, która ma tyle samo wspólnego z obywatelami, co ów rzecznik. I tyle samo, co budżet obywatelski. Czyli: wszystkie inicjatywy, wszystkie akcje, działania, instytucje, które mają w nazwie "Obywatelski" służą zaciemnianiu skoku na kasę cwaniaków ze środowiska liberalnych komuchów.
 Gdyby PiSdowaty rząd wziął się do roboty wcześniej, może nie byłoby takiego problemu. Kadencja RPO upłynęła we wrześniu 2020. Kiedy PiSdy przypomniały sobie że może trzebaby wybrać nowego? W listopadzie. A wezwali na wysłuchanie kandydatkę (wówczas jedyną) tylko po to, żeby ją uwalić. Od tamtej pory nie udało im się wybrać nikogo godnego na to stanowisko. Co do skutku nas kasę, zaciemnianiem go jest wpieprzanie określenia "narodowy" we wszystkie szemrane interesy PiSdowatej zmiany. XD
 Gdyby PiSdowaty rząd wziął się do roboty wcześniej, może nie byłoby takiego problemu. Kadencja RPO upłynęła we wrześniu 2020. Kiedy PiSdy przypomniały sobie że może trzebaby wybrać nowego? W listopadzie. A wezwali na wysłuchanie kandydatkę (wówczas jedyną) tylko po to, żeby ją uwalić. Od tamtej pory nie udało im się wybrać nikogo godnego na to stanowisko. Co do skutku nas kasę, zaciemnianiem go jest wpieprzanie określenia "narodowy" we wszystkie szemrane interesy PiSdowatej zmiany. XD rozwiń
Avatar
poker / 16 kwietnia 2021 r. o 09:05
0
Kłamstwo autora artykułu, w podpisie "kyku": Bodnar przyjmując angaż na stanowisko RPO wiedział, że jest to praca na 5 lat. Taka umowa społeczna, taki angaż. 5 lat minęło w ubiegłym roku. Przez te 5 lat i kilka następnych miesięcy Bodnar okazał się być rzecznikiem Platformy Obywatelskiej, która ma tyle samo wspólnego z obywatelami, co ów rzecznik. I tyle samo, co budżet obywatelski. Czyli: wszystkie inicjatywy, wszystkie akcje, działania, instytucje, które mają w nazwie "Obywatelski" służą zaciemnianiu skoku na kasę cwaniaków ze środowiska liberalnych komuchów.
Kłamstwo autora artykułu, w podpisie "kyku": Bodnar przyjmując angaż na stanowisko RPO wiedział, że jest to praca na 5 lat. Taka umowa społeczna, taki angaż. 5 lat minęło w ubiegłym roku. Przez te 5 lat i kilka następnych miesięcy Bodnar okazał się być rzecznikiem Platformy Obywatelskiej, która ma tyle samo wspólnego z obywatelami, co ów rzecznik. I tyle samo, co budżet obywatelski. Czyli: wszystkie inicjatywy, wszystkie akcje, działania, instytucje, które mają w nazwie "Obywatelski" służą zaciemnianiu skoku na kasę cwani... rozwiń
Avatar
poker / 16 kwietnia 2021 r. o 09:03
-1
Nie jest problemem, że Adam Bodnar stracił stanowisko. Problemem jest to, że ten pseudo trybunał pozbawił Polaków instytucji, która stała na straży ich Praw Obywatelskich. Tym większe ma to znaczenie, że każdego dnia obserwujemy coraz większą brutalizacje działań policji w stosunku do protestujących obywateli !
 Zapomniałeś frajerze, jak Trybunał zalegalizował bezprawne działania rzadu Tuska tłumacząc je potrzebami finansowymi państwa, a niedorzecznik nabrał wodu w usta i nawet nie miałknął w obronie obywateli.
Avatar
poker / 16 kwietnia 2021 r. o 09:01
-1
Bodnar nie był rzecznikiem praw obywatelskich tylko rzecznikiem platformy obywatelskiej. On był tak apolityczny jak te pseudo niezawisłe sądy wychodzące z siedziby platformy. Niech się chłop zajmie synkiem przestępcą
 Już w tytule artykułu jest kłamstwo: 5 lat minęło w ubiegłym roku. Wtedy skończyła się kadencja Rzecznika Platformy Obywatelskiej.
Avatar
_XD_ / 15 kwietnia 2021 r. o 15:45
-1
Ani eurokibuc, ani UOKiK nie zgłosiły zastrzeżeń i transakcja zakupu przez ORLEN się DOKONAŁA. MIESIAC TEMU. Kasa przelana. Nagle sąd, pod presją "RPO" wydaje kuriozalne postanowienie. Zagrażające obrotowi gospodarczemu w PL. Tak można każda transakcję podważyć. I te sprzed roku, dwóch, czy sprzed miesiąca ?
 Chyba obajtkowy troll się przestraszył, że każą mu zwrócić pensję za to całe trolowanie. XD
Avatar
_XD_ / 15 kwietnia 2021 r. o 15:43
-1
... dlaczego rzecznik praw obywatelskich  zajmuje się kupnem zagranicznych tytułów prasowych???  To się w głowie nie mieści, proszę sobie sprawdzić jak z tym jest na Zachodzie, Francja Niemcy limitują dostęp obcego kapitału !!!!!
 Od kiedy się nagle zacząłeś na Niemcy i Francję oglądać? Przecież jak sam nie tak dawno pisałeś, Niemcy to faszyści, a Francuzi to zdrajcy i kolaboranci. I ty chcesz od takich wzorce ciągnąć? XD
Avatar
TECZOWY_ZSL / 15 kwietnia 2021 r. o 13:37
+1
... dlaczego rzecznik praw obywatelskich  zajmuje się kupnem zagranicznych tytułów prasowych???  To się w głowie nie mieści, proszę sobie sprawdzić jak z tym jest na Zachodzie, Francja Niemcy limitują dostęp obcego kapitału !!!!!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 15 kwietnia 2021 r. o 13:34
+6
Ani eurokibuc, ani UOKiK nie zgłosiły zastrzeżeń i transakcja zakupu przez ORLEN się DOKONAŁA. MIESIAC TEMU. Kasa przelana. Nagle sąd, pod presją "RPO" wydaje kuriozalne postanowienie. Zagrażające obrotowi gospodarczemu w PL. Tak można każda transakcję podważyć. I te sprzed roku, dwóch, czy sprzed miesiąca ?
Avatar
___K___ / 15 kwietnia 2021 r. o 11:05
-3
A co będzie, jeśli Parlamentowi nie uda się wybrać nowego RPO? PiS zrezygnuje z tego urzędu? To już wstęp do naprawdę zamordystycznej dyktatury!
Avatar
Adam_z_Lublina / 15 kwietnia 2021 r. o 10:37
-1
Nie jest problemem, że Adam Bodnar stracił stanowisko. Problemem jest to, że ten pseudo trybunał pozbawił Polaków instytucji, która stała na straży ich Praw Obywatelskich. Tym większe ma to znaczenie, że każdego dnia obserwujemy coraz większą brutalizacje działań policji w stosunku do protestujących obywateli !