Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 grudnia 2017 r.
6:36

Przeprowadzka w środku nocy. Półtora tysiąca mieszkańców Lublina zmieniło adres

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 65 A A
– Rodzina trafi, bo wie, gdzie mieszkam – mówi Leokadia Jusiak, która przez sen „przeprowadziła się” dzisiaj z ul. Kruczkowskiego na ul. Herberta
– Rodzina trafi, bo wie, gdzie mieszkam – mówi Leokadia Jusiak, która przez sen „przeprowadziła się” dzisiaj z ul. Kruczkowskiego na ul. Herberta (fot. Maciej Kaczanowski)

Półtora tysiąca mieszkańców Lublina obudziło się dzisiaj pod nowym adresem. O północy weszło w życie zarządzenie wojewody „dekomunizujące” nazwy trzech lubelskich ulic i jednego skweru.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie mam nic przeciwko temu – mówi Leokadia Jusiak, mieszkająca tu od 42 lat. O zmianie dowiedziała się od nas. – Jak trzeba, to trzeba. Rodzina trafi, bo wie, gdzie mieszkam. A nowy adres mi nie przeszkadza. Komuna niech już się skończy, za długo ona jest. Potąd jej mam – starsza pani kreśli linię nad głową.

Wczoraj pani Leokadia położyła się spać przy Kruczkowskiego. Dziś obudziła się przy Herberta. Tego samego doświadcza ponad tysiąc jej sąsiadów, nie licząc pacjentów sporego szpitala. Stały meldunek przy tej ulicy ma 1359 osób.

W znacznie mniejszej skali „nocna przeprowadzka” rozegrała się przy ul. I Armii Wojska Polskiego (104 meldunki), która jest od dziś ul. Żołnierzy Niepodległej. A także przy Hempla (72 meldunki), gdzie adres zmienił także nocny klub i od tej pory będzie się kręcić biodrami przy ul. Zesłańców Sybiru.

Najmniej zauważalna zmiana zaszła na skwerze Seidlera, dużym trawniku naprzeciw Chatki Żaka, który od dzisiaj będzie skwerem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Nie ma tu żadnych adresów i wystarczy wymienić tabliczkę z nazwą. Musi to zrobić uniwersytet, bo plac należy do UMCS. Gdzie indziej tabliczki wymieni miasto.

– To będzie sześć tabliczek za około 9 tys. złotych. Zostaną zamontowane na przełomie stycznia i lutego – zapowiada Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Wymieniać nie trzeba za to dokumentów, np. dowodu osobistego. – Wszystkie zachowują ważność do wskazanej w nich daty – uspokaja Radosław Brzózka, rzecznik wojewody.

Nowych nazw trzeba jeszcze „nauczyć” autobusy. Linia 20 będzie od dziś wozić na wyświetlaczu napis „HERBERTA”, a linia 74 „ZESŁAŃCÓW SYBIRU”. – Zgodnie ze zmienionymi nazwami ulic – mówi Anna Zalewska z Zarządu Transportu Miejskiego.

Trudniej od napisów będzie zmienić przyzwyczajenia. – Niektórzy nadal zamawiają taksówki na Gomułki albo Buczka – przyznaje pani Małgorzata, do niedawna dyspozytorka w popularnym radio taxi. Zastrzega, że tylko starszym ludziom zdarza się używać nazw zmienionych tuż po upadku PRL, gdy z niebieskich tabliczek znikał Lenin i Armia Czerwona.

Lenina usuwał pierwszy samorząd, z Hemplem rozprawia się dziś wojewoda. Powołuje się na ustawę dekomunizacyjną, która ma wymazać z map wszystko to, czego przed laty nie skreślili samorządowcy. Ale o tym, która nazwa jest niesłuszna, w praktyce przesądza Instytut Pamięci Narodowej.

To IPN stwierdził, że Hempel (założyciel działającej wciąż spółdzielni Społem) działał w partii będącej „instrumentem sowieckiej polityki”. Kruczkowskiemu zarzucił wspieranie komunistycznej propagandy, a Seidlerowi (twórcy miasteczka akademickiego) zbyt bliskie związki z Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą.

Decyzje wojewody uprawomocniły się o północy. Samorząd Lublina nie zaskarżył ich do sądu. Może to jeszcze zrobić, ale zapowiada, że nie skorzysta z tej możliwości.

– Wojewoda podjął decyzję, miał do tego prawo – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Nie będziemy się odwoływać, ani tego komentować.

A co z listami?

– Przesyłki zostaną doręczone również w przypadku podania przez nadawcę „starej” nazwy ulicy – zapewnia nas Maciej Michalski z biura zarządu Poczty Polskiej. – Listonosze mają wiedzę dotyczącą zmian – dodaje. Nie precyzuje jednak, przez jak długi czas poczta będzie „rozumieć” stare adresy. Czy doręczyciele poradziliby sobie z listem adresowanym jeszcze na al. Lenina lub ul. 22 Lipca? Na zadane wprost pytanie poczta nam nie odpowiedziała.

>>>

Zobacz także: Wojewoda nadaje nowe nazwy ulic w Lublinie

Quiz: Czy rozpoznasz te miejsca w Lublinie?

Czy rozpoznasz te miejsca w Lublinie?

Pozostałe informacje

Znalazł niewybuch w szczerym polu
Tomaszów Lubelski

Znalazł niewybuch w szczerym polu

Przedwczoraj mieszkaniec gminy Krynice powiadomił tomaszowską jednostkę policji o tym, że w rowie melioracyjnym w Polanach leży przedmiot przypominający niewybuch. Funkcjonariusze z Tomaszowa Lubelskiego natychmiast zabezpieczali znalezisko do czasu przyjazdu patrolu saperskiego.

Krystyna Maciąg
Dzień Wschodzi
film

Taniec i medycyna: 45 lat pasji Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Dzisiejszy poranek w naszym studio był wyjątkowo barwny i energiczny. Mieliśmy zaszczyt gościć Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który obchodzi swoje 45-lecie.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Jeżeli będziemy wybiegać w przyszłość, to rozmyje się to, co jest przed nami

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Jeżeli będziemy wybiegać w przyszłość, to rozmyje się to, co jest przed nami

Rozmowa z Mateuszem Stolarskim, trenerem Motoru Lublin

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy
LUBLIN

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy

Od soboty 25 maja do wtorku 28 maja w Lublinie zamknięty zostanie Plac Zamkowy. Nie będzie tam można ani wjechać ani zaparkować. Utrudnienia dotyczyć będą także innych ulic w okolicy Starego Miasta.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 24-26 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 24-26 maja

W sobotę dowiemy się czy Wisła Grupa Azoty utrzyma się w II lidze. W ostatniej kolejce puławianie zagrają u siebie z Pogonią Siedlce. Z kolei w niedzielę Motor Lublin zagra na Arenie Lublin z Podbeskidziem. Jeżeli wygra, to przynajmniej jeden mecz barażowy rozegra u siebie.

Noc Kultury 2024. Dziś ruszają zapisy na niektóre wydarzenia
1 czerwca 2024, 16:00

Noc Kultury 2024. Dziś ruszają zapisy na niektóre wydarzenia

Z soboty na niedzielę (1-2 czerwca) w Lublinie będzie rządziła kultura. To jedyna tak noc w roku! Większość wydarzeń jest bezpłatna aczkolwiek na kilkanaście z nich obowiązują wcześniejsze zapisy. Rezerwacja online rozpoczyna się dziś od godziny 11:00.

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie SP nr 2 wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty