Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

4 maja 2020 r.
9:48

Minister zdrowia o ustawie ws. wyborów korespondencyjnych: Jej odrzucenie może wywołać kryzys polityczny

47 29 A A
(fot. Adam Guz/KPRM)

– Jeśli ustawa o wyborach korespondencyjnych zostanie odrzucona, to może nastąpić nawet kryzys polityczny, ale mam nadzieję, że do tego nie dojdzie – zaznaczył w poniedziałek w Programie Trzecim Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Powtórzył też, że w obecnej sytuacji epidemicznej wybory tradycyjne nie powinny się odbyć.

Minister pytany o to, czy przedstawi swoją rekomendację dotyczącą wyborów prezydenckich w tradycyjnej formie z możliwością głosowania korespondencyjnego dla wybranych grup osób (powyżej 60 r.ż. i na kwarantannie), gdyby doszło do odrzucenia procedowanej w tej chwili w parlamencie ustawy o wyborach korespondencyjnych powiedział, że w takim wypadku mogłoby dojść do kryzysu politycznego.

– Jak będzie odrzucona ustawa o wyborach korespondencyjnych, to zupełnie nie mam pojęcia, co będzie. To wiemy, że może nastąpić całkowity kryzys polityczny. Mam nadzieję, że to jest sytuacja, do której nie dojdzie, bo w czasie epidemii takie sytuacje kryzysowe w rządzie, obozie rządzącym są trudne nawet do wyobrażenia sobie – odpowiedział.

Szumowski powtórzył też, że jego zdaniem wybory korespondencyjne są bezpieczniejsze od tych tradycyjnych. Podtrzymał też swoją rekomendację mówiącą o tym, że w przypadku, gdyby wybory korespondencyjne nie mogły się odbyć, to kadencja prezydenta powinna być przedłużona o dwa lata.

– Tradycyjne wybory nie powinny odbywać się w obecnej sytuacji epidemicznej i wtedy rozwiązaniem, które jest bezpiecznym rozwiązaniem, jest w przesunięcie wyborów i wydłużenie kadencji prezydenta o dwa lata. Tutaj ja się podpisałem pod tym projektem. Uważam, że on jest naprawdę najrozsądniejszy w sytuacji, kiedy nie wiemy, jak ma wyglądać epidemia – powiedział.

Zaznaczył też, że decyzje dotyczące kolejnych etapów odmrażania gospodarki nie mają nic wspólnego z wyborami prezydenckimi. Wyjaśnił, że klucz do łagodzenia kolejnych obostrzeń wprowadzonych przez rząd w związku z epidemią jest dwojaki.

– Jaka to jest część gospodarcza i jaki jest to procent PKB, jak dużo osób w tym sektorze pracuje. A z drugiej strony, jakie jest ryzyko epidemiczne. Bardzo często ludzie pytają o kosmetyczki, fryzjerów - dlaczego później, w trzecim etapie. Bo nie ma takiej metody technicznej, medycznej, jeśli ktoś pracuje blisko twarzy drugiej osoby i jest chory, żeby go nie zaraził. Żadna maseczka, osłona nie pomoże tutaj – wytłumaczył.

Uchwalona przez Sejm 6 kwietnia specustawa autorstwa PiS dotycząca głosowania wyłącznie korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r. obecnie jest w Senacie. Posiedzenie izby zostało zaplanowane na wtorek i środę. Następnie ustawa może wrócić do Sejmu, jeśli senatorowie zgłoszą poprawki lub wniosek o odrzucenie specustawy w całości.

Do odrzucenia ewentualnego sprzeciwu lub poprawek Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów - o jeden głos więcej, niż wszystkich pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się). Obecnie klub PiS liczy 235 posłów, spośród których 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 4 maja 2020 r. o 12:16
+8
BZDURY PLECIESZ - nawet kandydaci - celebryci tvn zmiażdżyli Kidawę ps "temat naduzyć" przypominam 2014 rzady PO/PSL  - wybory samorządowe 30 % nieważnych głosów !!!!!.  i kto fałszował wybory?
Avatar
Motorlublin / 4 maja 2020 r. o 11:56
+5
Nie wyjedzie żaden kryzys polityczny tylko społeczeństwo zobaczy Polskę w ruinie zgodnie z hasłem wyborczym. Do tego dojdą niepublikowane orzeczenia TK podpisywanie druku ulotek na wybory bez prawa itd itd. Była hossa na świecie to było super jest kryzys finansowy to teraz społeczeństwo ma prawo oczekiwać kompetencji i odpowiednich działań gospodarczych
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 maja 2020 r. o 22:27
+4
KIDAWA 2% - została pokonana nawet przez przez celebrytów TVN !!  - i  to jest prawdziwy powód wycia lewaków. W innych krajach ostatnio bezproblemowo udało się przeprowadzić wybory normalne jak i  korespondencyjne.
Avatar
___K___ / 4 maja 2020 r. o 11:38
+4
KIDAWA 2% - platforma na kolanach ! Nawet niszowi kandydaci zaorali partię Słońca Peru :0 - i to prawdziwy powód wycia lewackiej targowicy w temacie wyborów. ps __K__ - chodzi o te plusiki, które wstawia lewacka farma trolli ?
Czy ty myślisz, że zagłuszysz rozsądnych ludzi? Wszyscy doskonale wiedzą, że największym trollem tego forum jesteś ty. Choćbyś zmieniał nicki do dwa dni - i tak cię rozpoznamy. A farmy trolli utrzymuje PiS. Acz masz rację - to lewacka formacja...
"...i tak cię rozpoznamy"?? .. "my" to znaczy kto? trolle ?  Twoja super premier "E. Kopacz już dawno mówiła, że zatrudniają 50 hejterów, a docelowo ma być ich 100 lub więcej". Nie rozumiem "waszego" oburzenia towarzysze z sekcji  Soku z Buraka :)
Pewnie nie zrozumiesz, ale ci napiszę: my, czyli ludzie rozsądni. Myślący, a nie klepiący papkę z TVPiS.
Pewnie nie zrozumiesz, ale ci napiszę: my, czyli ludzie rozsądni. Myślący, a nie klepiący papkę z TVPiS. rozwiń
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 4 maja 2020 r. o 11:25
+3
Opłacony pisowski troll używający najpierw nicka Aaron_Langman a obecnie TECZOWY-ZSL odkrył lukę w skrypcie Dziennika Wschodniego i bezczelnie to wykorzystuje. Cały czas usuwa swoje stare wpisy i dodaje jako nowe. Kasują się minusy od czytelników i post wyświetla się na samej górze jako ostatni dodany w dyskusji. Drogi Dzienniku Wschodni może pora coś z tym zrobić? Wystarczy zablokować/wyłączyć opcję usuwania postów.
Avatar
___K___ / 4 maja 2020 r. o 11:07
+3
KIDAWA 2% - platforma na kolanach ! Nawet niszowi kandydaci zaorali partię Słońca Peru :0 - i to prawdziwy powód wycia lewackiej targowicy w temacie wyborów. ps __K__ - chodzi o te plusiki, które wstawia lewacka farma trolli ?
Czy ty myślisz, że zagłuszysz rozsądnych ludzi? Wszyscy doskonale wiedzą, że największym trollem tego forum jesteś ty. Choćbyś zmieniał nicki do dwa dni - i tak cię rozpoznamy. A farmy trolli utrzymuje PiS. Acz masz rację - to lewacka formacja...
Avatar
Ksawyer / 4 maja 2020 r. o 21:49
+2
Minister Zdrowia martwi się o wybory, o kryzys państwa, wybory organizuje minister od gospodarki, premier mówi, że odmraza gospodarkę znosząc zakaz wstępu do lasu dla spacerowiczow. Postępują tak niedorzecznir bo są slugusami prezesa, który wymyślił sobie przeprowadzenie wyborów w nadzwyczajnym stanie pandemii. Do czego prowadzi dyktat jednego człowieka? Jakie siły ten dyktat umożliwiają?
Avatar
Japolan / 4 maja 2020 r. o 11:40
+2
Kogo rozsądnego interesują problemy reżimu, który wprowadził satanistyczne restrykcje - w tym zmarnował przeżywanie Wielkanocy oraz poniża Polaków (internowaniem w domach, bandyckiej wysokości karami, przymuszaniem do noszenia "PiSowskich kagańców" ...)???  Jakie znaczenie mają wypowiedzi medycznego dyktatora, który niedawno publicznie wyśmiewał noszenie maseczek, a potem uczynił Polaków "ludźmi bez twarzy" - co można odebrać jako przejaw braku równowagi psychicznej?
Avatar
___K___ / 4 maja 2020 r. o 10:06
+2
Poza tym niech Pan nie straszy ludzi. Wzbudzanie strachu, to wasza podstawowa strategia. Polaków trzeba jednoczyć, a nie napuszczać jednych na drugich. To ine będzie żaden kryzys, bo niby dlaczego miałby być? Wprowadźcie wreszcie stan klęski żywiołowej - to pozwoli sprawować władzę waszemu prezydentowi i nie będzie kryzysu politycznego. Wybory odbędą się za miesiąc-dwa-pół roku. W normalnym trybie. Ale to wam nie pasuje, bo Pan Duda wówczas będzie miał mizerne szanse na reelekcję, gdy popierający was Polacy wreszcie przejrzą na oczy, gdy skończy się 500+, bo nie macie na to środków, gdy widmo prawdziwego kryzysu ekonomicznego zajrzy wielu Polakom w oczy tak, jak oni tego nawet nie pamiętają. Kryzys polityczny, to pikuś przy kryzysie ekonomicznym, w jaki PiS wprowadził Polskę!
Poza tym niech Pan nie straszy ludzi. Wzbudzanie strachu, to wasza podstawowa strategia. Polaków trzeba jednoczyć, a nie napuszczać jednych na drugich. To ine będzie żaden kryzys, bo niby dlaczego miałby być? Wprowadźcie wreszcie stan klęski żywiołowej - to pozwoli sprawować władzę waszemu prezydentowi i nie będzie kryzysu politycznego. Wybory odbędą się za miesiąc-dwa-pół roku. W normalnym trybie. Ale to wam nie pasuje, bo Pan Duda wówczas będzie miał mizerne szanse na reelekcję, gdy popierający was Polacy wreszcie przejrzą na oczy, gdy sko... rozwiń
Avatar
stary / 8 maja 2020 r. o 05:54
+1
Teczowy nie wyj.....podziekuj Sasinowi za wasze niepowodzenie bo prawda jest taka ze za co on sie nie wezmie to spaprze.....jeszcze kilku takich nieudacznikow(w szeregach tej sekty ich nie brakuje) i ta sekte ludzi nienawidzacych innych ktorzy maja inne poglady trafi sszlag
Avatar
stary / 8 maja 2020 r. o 05:54
+1
Teczowy nie wyj.....podziekuj Sasinowi za wasze niepowodzenie bo prawda jest taka ze za co on sie nie wezmie to spaprze.....jeszcze kilku takich nieudacznikow(w szeregach tej sekty ich nie brakuje) i ta sekte ludzi nienawidzacych innych ktorzy maja inne poglady trafi sszlag
Avatar
stary / 8 maja 2020 r. o 05:17
+1
jak na razie to wyje pis bo nie udalo im sie wprowadzic w zycie planow naczelnego "guru" tej sekty!!!!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 maja 2020 r. o 22:27
+4
KIDAWA 2% - została pokonana nawet przez przez celebrytów TVN !!  - i  to jest prawdziwy powód wycia lewaków. W innych krajach ostatnio bezproblemowo udało się przeprowadzić wybory normalne jak i  korespondencyjne.
Avatar
___K___ / 6 maja 2020 r. o 14:04
-1
Szanowni Państwo. Myślże, że już najwyższy czas zgłaszać posty gościa o nicku TECZOWY_ZSL do moderacji. Powinniśmy to robić masowo i wyrwać chwasta - kłamcę i manipulatora, trolla PiSowskiego opłacanego prawdopodobnie z naszych podatków.
Avatar
___K___ / 6 maja 2020 r. o 07:49
-1
KIDAWA 2% - pokonana nawet przez przez celebrytów TVN - i  to jest prawdziwy powód wycia lewaków. W innych krajach ostatnio bezproblemowo udało się przeprowadzić wybory normalne jak i  korespondencyjne.
Chłoptasiu PiSowski. Wybory korespondencyjne są OK, ale nie takie przygotowywane naprędce i w dodatku kontrolowane od początku do końca przez jedną z partii, która wystawia swojego kandydata. Czy w innych krajach wybory odbyły się bezproblemowo? Może jedynie w Korei, ale tam testy na koronawirusa były POWSZECHNE, dostępne, a zadbano o zabezpieczenia wszelakie. A u nas? Jakie zabezpieczenia są proponowane wyborcom? Poza Koreą tam, gdzie się odbyły wybory (Bawaria, Francja) zanotowano nawet kilkukrotny wzrost zaażeń. Nie kłam więc, TECZOWY_ZSL , bo robisz to typowo po PiSowsku - w żywe oczy i zaprzeczając powszechnie znanym faktom. Boicie się, że przerżniecie, że gniew wyborców wybuchnie niedługo i chcecie mieć obsadzony stołek Adrianem, bo on podpisze wszystko, każdą bzdurę, jaką dostanie z Nowogrodzkiej via Sejm. Tak, jak ty klepiesz każdą bzdurę przygotowaną w PiSowskim mateczniku.
Chłoptasiu PiSowski. Wybory korespondencyjne są OK, ale nie takie przygotowywane naprędce i w dodatku kontrolowane od początku do końca przez jedną z partii, która wystawia swojego kandydata. Czy w innych krajach wybory odbyły się bezproblemowo? Może jedynie w Korei, ale tam testy na koronawirusa były POWSZECHNE, dostępne, a zadbano o zabezpieczenia wszelakie. A u nas? Jakie zabezpieczenia są proponowane wyborcom? Poza Koreą tam, gdzie się odbyły wybory (Bawaria, Francja) zanotowano nawet kilkukrotny wzrost zaażeń. Nie kłam wi... rozwiń
Avatar
___K___ / 5 maja 2020 r. o 09:28
-11
KIDAWA 2% - pokonana nawet przez przez celebrytów TVN - i  to jest prawdziwy powód wycia lewaków. W innych krajach ostatnio bezproblemowo udało się przeprowadzić wybory normalne jak i  korespondencyjne.
TECZOWY_ZSL - wyłącz TVPiS, włącz myślenie.
Avatar
___K___ / 5 maja 2020 r. o 09:18
-7
Do tego Aaron vel TECZOWY_ZSL, usuwasz własne wpisy. Dobrze, że cytuję je w swoich odpowiedziach, więc to nie ginie, PiSowski trollu. Przy okazji - w Polsce jest kilkanaście tysięcy (podobno coś koło 17.000) zakonnic. Ile pomaga w niekościółkowych DPS-ach? Może poszliby tam katecheci? Skoro chcesz wysyłać WOŚP, to i katechetów wyślij, niech pokażą, na czym polega ta głoszona przez nich miłość bliźniego. I miłosierdzie.
Proces Owsiak vs Wielgucki  - Polecam zapoznać się szczegółami tej sprawy. ps Kiedy ofiarodawcy poznają beneficjentów 90 MLN, które poszły ze "ZMelona"  na "usługi obce" ? - ps tylko starsze cytowane posty usuwam - żeby lepiej czytelnicy mogli łatwiej ocenić przebieg wymiany zdań.
Kłamco, usuwasz te, które wklepałeś dzisiaj, czasem kilkanaście minut wcześniej. I jak to niby ma pomóc w ocenie?
 Proces Owsiak vs Wielgucki  - Polecam zapoznać się szczegółami tej sprawy. ps Kiedy ofiarodawcy poznają beneficjentów 90 MLN, które poszły ze "ZMelona"  na "usługi obce" ? - lepiej przeczytać jeden post i wiedzieć wszystko niż screenować ... ps nick __K__ -  od nazywania innych kłamcami?
Nie, od wskazywania kłamców. A to delikatna różnica.
Nie, od wskazywania kłamców. A to delikatna różnica. rozwiń
Avatar
___K___ / 5 maja 2020 r. o 09:12
-7
Do tego Aaron vel TECZOWY_ZSL, usuwasz własne wpisy. Dobrze, że cytuję je w swoich odpowiedziach, więc to nie ginie, PiSowski trollu. Przy okazji - w Polsce jest kilkanaście tysięcy (podobno coś koło 17.000) zakonnic. Ile pomaga w niekościółkowych DPS-ach? Może poszliby tam katecheci? Skoro chcesz wysyłać WOŚP, to i katechetów wyślij, niech pokażą, na czym polega ta głoszona przez nich miłość bliźniego. I miłosierdzie.
 tylko starsze cytowane posty usuwam - żeby lepiej czytelnicy mogli łatwiej ocenić przebieg wymiany zdań.
Kłamco, usuwasz te, które wklepałeś dzisiaj, czasem kilkanaście minut wcześniej. I jak to niby ma pomóc w ocenie?
Proces Owsiak vs Wielgucki  - Polecam zapoznać się szczegółami tej sprawy. ps Kiedy ofiarodawcy poznają beneficjentów 90 MLN, które poszły ze "ZMelona"  na "usługi obce" ?
Kiedy Polacy poznają rzeczywiste i kompleksowe wsparcie z budżetu (państwa i samorządów) dla Kościoła? Naprawdę, TECZOWY_ZSL, odpuść, bo już musisz usuwać swoje kłamliwe wpisy. Będę je gnoił i nie masz szans, żeby ze mną wygrać. Możesz tylko kasować swoje manipulacje, co czynisz. Propaganda zawsze przegra z faktami!!!
Kiedy Polacy poznają rzeczywiste i kompleksowe wsparcie z budżetu (państwa i samorządów) dla Kościoła? Naprawdę, TECZOWY_ZSL, odpuść, bo już musisz usuwać swoje kłamliwe wpisy. Będę je gnoił i nie masz szans, żeby ze mną wygrać. Możesz tylko kasować swoje manipulacje, co czynisz. Propaganda zawsze przegra z faktami!!! rozwiń
Avatar
___K___ / 5 maja 2020 r. o 08:51
-2
Do tego Aaron vel TECZOWY_ZSL, usuwasz własne wpisy. Dobrze, że cytuję je w swoich odpowiedziach, więc to nie ginie, PiSowski trollu. Przy okazji - w Polsce jest kilkanaście tysięcy (podobno coś koło 17.000) zakonnic. Ile pomaga w niekościółkowych DPS-ach? Może poszliby tam katecheci? Skoro chcesz wysyłać WOŚP, to i katechetów wyślij, niech pokażą, na czym polega ta głoszona przez nich miłość bliźniego. I miłosierdzie.
Proces Owsiak vs Wielgucki  - Polecam zapoznać się szczegółami tej sprawy. ps Kiedy ofiarodawcy poznają beneficjentów 90 MLN, które poszły ze "ZMelona"  na "usługi obce" ? - ps tylko starsze cytowane posty usuwam - żeby lepiej czytelnicy mogli łatwiej ocenić przebieg wymiany zdań.
Kłamco, usuwasz te, które wklepałeś dzisiaj, czasem kilkanaście minut wcześniej. I jak to niby ma pomóc w ocenie?
Kłamco, usuwasz te, które wklepałeś dzisiaj, czasem kilkanaście minut wcześniej. I jak to niby ma pomóc w ocenie? rozwiń
Avatar
___K___ / 5 maja 2020 r. o 08:30
-2
Do tego Aaron vel TECZOWY_ZSL, usuwasz własne wpisy. Dobrze, że cytuję je w swoich odpowiedziach, więc to nie ginie, PiSowski trollu. Przy okazji - w Polsce jest kilkanaście tysięcy (podobno coś koło 17.000) zakonnic. Ile pomaga w niekościółkowych DPS-ach? Może poszliby tam katecheci? Skoro chcesz wysyłać WOŚP, to i katechetów wyślij, niech pokażą, na czym polega ta głoszona przez nich miłość bliźniego. I miłosierdzie.