Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

13 kwietnia 2010 r.
18:27
Edytuj ten wpis

Nie tylko Smoleńsk. Największe i najbardziej pamiętane katastrofy lotnicze

W sobotę, 10 kwietnia 2010, w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku w Rosji zginęło 96 osób. Wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką i najważniejsze osoby w państwie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
POLSKA:

Okęcie – 1980 r.

Druga pod względem ofiar katastrofa w Polsce wydarzyła się 14 marca 1980 r. w pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie rozbił się lecący z Nowego Jorku samolot Polskich Linii Lotniczych "Mikołaj Kopernik” typu Ił-62. W katastrofie zginęło 77 pasażerów (m.in. Anna Jantar oraz 22 członków amatorskiej reprezentacji bokserskiej USA) i 10 członków załogi.

Według oficjalnego raportu, w końcowej fazie lotu, podczas podejścia samolotu do lądowania nastąpiło zniszczenie turbiny lewego, wewnętrznego silnika na skutek niekorzystnego i przypadkowego zbiegu okoliczności i ukrytych wad materiałowo-technologicznych. Elementami zniszczonej turbiny zostały uszkodzone silniki i układy sterowania samolotem sterami wysokości i kierunku.

Las Kabacki – 1987 r.

Największą katastrofą w historii polskiego lotnictwa cywilnego była katastrofa w Lesie Kabackim – 9 maja 1987 r. Rozbił się lecący do Nowego Jorku samolot Ił-62M "Tadeusz Kościuszko” należący do Polskich Linii Lotniczych LOT. Zginęła cała załoga i wszyscy pasażerowie - łącznie 183 osoby.

Na skutek poważnej awarii jednego z silników doszło do rozległych uszkodzeń drugiego silnika oraz części instalacji pokładowych. Awaria nastąpiła w 23 minucie lotu, na wysokości 8200 m, nad miejscowością Warlubie, niedaleko Grudziądza.

Jak wykazało późniejsze dochodzenie polskich specjalistów, bezpośrednią przyczyną było uszkodzenie jednego z łożysk w silniku. Przyczyną zatarcia łożyska były niezgodne z normami technicznymi "modyfikacje” wprowadzone przez producenta łożysk w ZSRR. Uszkodzenie to wywołało eksplozję i pożar silnika, który spowodował z kolei zniszczenie sąsiadującego z nim kolejnego silnika.

Piaseczno – 2003 r.

Najbardziej znaną katastrofą lotniczą ostatnich lat pozostaje wypadek z udziałem premiera Leszka Millera. 1 grudnia 2003 roku śmigłowiec Mi-8 z premierem Leszkiem Millerem na pokładzie, w czasie lotu z Wrocławia do Warszawy uległ katastrofie pod Piasecznem.

Na pokładzie śmigłowca było 15 osób: czterech członków załogi i 11 pasażerów (w tym Leszek Miller oraz Aleksandra Jakubowska). Podczas tej katastrofy nikt nie zginął, co należy zawdzięczać mistrzowskiemu pilotażowi - pilot śmigłowca major Marek Miłosz wykorzystał podczas awaryjnego lądowania tzw. autorotację, pozwalającą znacząco zmniejszyć szybkość opadania śmigłowca. Leszek Miller w wyniku wypadku doznał jedynie złamania dwóch kręgów piersiowych.

Mirosławiec – 2008 r.

W środę, 23 stycznia 2008 roku samolot typu CASA 295 M wykonywał lot po trasie Okęcie-Powidz-Krzesiny-Mirosławiec-Świdwin-Kraków. Po starcie z Okęcia o godz. 16.51, samolot z 4 członkami załogi oraz 36 pasażerami wykonywał międzylądowania na lotniskach w Powidzu (gdzie wysiadło 9-ciu żołnierzy) oraz w Krzesinach (gdzie z samolotu wysiadło 11 żołnierzy).

Po starcie z lotniska w Krzesinach samolot wykonywał lot zgodnie z planem, lecąc na wysokości 4900 m. z prędkością ok. 400 km/h. O godzinie 19:07, maszyna podchodząc do lądowania na lotnisku w Mirosławcu, spadła w las, w odległości około 800 metrów od pasa lotniska. Na pokładzie samolotu znajdowało się 16 pasażerów oraz 4 członków załogi. Wszyscy zginęli. Wszyscy pasażerowie - wysocy dowódcy wojskowi - wracali w konferencji poświęconej bezpieczeństwu lotów.

ŚWIAT

Teneryfa – 1977 r.

Największym wypadkiem lotniczym w historii było zderzenie dwóch maszyn nad lotniskiem Los Rodeos na Teneryfie w 1977 roku. Zginęły wtedy 583 osoby. Startujący Boeing 747 holenderskich linii KLM zderzył się zaraz po starcie z kołującym wokół portu Jambo Jetem linii PanAm.

Przyczyn tej katastrofy było wiele: błąd pilota, błąd kontroli lotów, trudności komunikacyjne, mgła, korek powietrzny spowodowany alarmem bombowym na najbliższym lotnisku. Z katastrofy uszło z życiem 61 pasażerów PanAm.

Tokio – 1985 r.

Najtragiczniejszym, biorąc pod uwagę liczbę ofiar, wypadkiem pojedyńczego samolotu był lot 123 Japan Airlines z 1985 roku. W niecały kwadrans po starcie z Tokio w tylnej przegrodzie ciśnieniowej miała miejsce eksplozja, w wyniku której doszło do dekompresji i utraty sterowności. Po półgodzinnym bezwładnym locie maszyna rozbiła się o zbocze góry.

Zginęło 520 osób, cudem przeżyły 4.

Charkhi Dadri – 1996 r.

W 1996 roku nad Charkhi Dadri w Indiach doszło do czołowego zderzenia dwóch maszyn w trakcie lotu: Boeinga 747 saudysjkich linii i kazachskiego Iła-76. Samoloty leciały kursem kolizyjnym, jednak powinny sie minąć na różnych wysokościach.

Winą za wypadek obarczono pilota Iła, który nie wykonał polecenia indyjskiego kontrolera lotów (być może ze względu na słabą znajomość angielskiego). Przyczyną mogły być także turbulencje – do kolizji doszło w chmurze. Zginęło 349 osób.

Oni też zginęli w katastrofach lotniczych

* 4 lipca 1943 r. – premier polskiego rządu na uchodźstwie i naczelny wódz gen. Władysław Sikorski

* 17 września 1961 r. – sekretarz generalny ONZ Dag Hammarskjöld

* 4 grudnia 1980 r. – premier Portugalii Francisco Sá Carneiro

* 31 lipca 1981 – gen. Omar Torrijos Herrera, przywódca Panamy

* 17 sierpnia 1988 r. – prezydent Pakistanu Mohammad Zia ul-Haq

* 6 kwietnia 1994 – prezydenci: Juvénal Habyarimana z Ruandy i Cyprien Ntaryamira z Burundi

* 26 lutego 2004 r. – prezydent Macedonii Borys Trajkowski

Katastrofa samolotu prezydenta w Smoleńsku - pełna lista ofiar (MSZ)

Smoleńsk: Katastrofa samolotu Tu 154. Prezydent Lech Kaczyński był na pokładzie. Nikt nie przeżył

Pozostałe informacje

Avia Świdnik tylko zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik dwukrotnie odrabiała straty w meczu z Czarnymi Połaniec: z 1:2 i z 2:3. W doliczonym czasie Paweł Uliczny nie strzelił rzutu karnego. Ostatecznie spotkanie zakończyło remisem 3:3

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik show. Lider Orlen Oil Motoru Lublin zaprezentował wyborną formę i wygrał Grand Prix Niemiec w Landshut. Z dobrej strony zaprezentowali się także inni zawodnicy trzykrotnych mistrzów Polski

Poradnik wyborcy– terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Poradnik wyborcy– terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Kalendarz wyborczy nie tylko podaje terminy pierwszej i ewentualnie drugiej tury wyborów prezydenckich, ale określa też dokładne daty czynności, jakie muszą wykonać komitety, a także wyborcy, jeśli np. chcą mieć nieodpłatny transport lub zamierzają głosować poza swoim okręgiem.

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Rada Miasta Chełm jednogłośnie przyjęła kompleksowy plan działania, mający przygotować miasto na różnorodne zagrożenia – zarówno militarne, jak i cywilne. Plan przewiduje powołanie Korpusu Obrony Cywilnej.

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik
galeria

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin nie miał problemów z pokonaniem Innpro ROW Rybnik. Lubelskie "Koziołki" wygrały 63:27 i umocniły się na pierwszym miejscu w stawce. Jak mecz podsumowali jego główni bohaterowie?

Wisła Puławy sprawiła sensację wygrywając w Krakowie z Wieczystą

Sensacja w Krakowie. Wisła Puławy ograła Wieczystą!

Za takie historie kibice kochają piłkę nożną. W sobotę skazywana na porażkę Wisła Puławy pokonała w Krakowie tamtejszą Wieczystą i wciąż jest blisko uniknięcia degradacji

36-latek, który w kwietniu miał potrącić nastolatkę, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia,
RAPORT

Hulajnogi na chodnikach: nie jest bezpiecznie

W Lublinie mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. W Puławach 40-latek jadąc hulajnogą stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Był nietrzeźwy i trafił do szpitala. W Chełmie 12-latka jadąca hulajnogą uderzyła w tył samochodu.

Podobnie jak w pierwszym, tak i w drugim meczu finału Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0.
galeria

Drugi mecz finału PlusLigi: Bogdanka LUK Lublin rozbiła Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Do złotego medalu lublinianie potrzebują już tylko jednego zwycięstwa. MVP wybrany został Wilfredo Leon. Trzeci mecz w środę w Sosnowcu, o godzinie 20.30

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji
zdjęcia
galeria

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji

Jak co roku mieszkańcy Puław, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji, służb mundurowych, szkół - zebrali przed Pomnikiem Konstytucji, by złożyć przed nim kwiaty i zapalić znicze. Uroczystościom towarzyszyła Puławska Orkiestra Dęta.

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja
zdjęcia
galeria

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja

Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej poprowadził dzisiaj "Poloneza dla Lublina". Tańczących, w tym przedstawicieli lokalnych władz, w historycznych strojach, oglądały tłumy mieszkańców zebranych na Krakowskim Przedmieściu i Placu Litewskim.

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

W Warszawie zakończyła się oficjalna część obchodów z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda wspomniał m.in o projekcie Borsuk, który może zostać polskim hitem eksportowym.

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym Sławinek na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium