Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

30 grudnia 2017 r.
12:15

Nowe prawo, podwyżki, e-zwolnienia. Jakie zmiany czekają nas w 2018 roku?

0 20 A A

Dwuletni okres próbny dla początkujących kierowców, ograniczenie handlu w niedziele, ułatwienia dla przedsiębiorców i strzelnica w każdym powiecie – to tylko niektóre ze zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku 2018.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niedziele bez handlu

Wszystko wskazuje na to, że już od marca zakupy zrobimy tylko w co drugą niedzielę. W listopadzie Sejm przyjął uchwałę ograniczającą handel. Ograniczenia będą wchodzić stopniowo. Od 2019 roku zakupy będziemy mogli zrobić tylko w jedną niedzielę miesiąca, a od 2020 roku handel w niedziele ma być zupełnie zakazany.

Ograniczenia nie będą dotyczyć m.in. stacji benzynowych, dworców kolejowych, aptek, części kwiaciarni oraz sklepów internetowych. Handel będzie też dozwolony, jeśli za ladą niewielkiego sklepu stanie jego właściciel. Ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Wraca zielony listek

Z początkiem czerwca wejdą w życie nowe przepisy dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę za kółkiem. Przez dwa lata będą na okresie próbnym.

W tym czasie będą musieli odbywać kursy doszkalające (ich cena to ok. 300 zł). Ale na tym nie koniec. Przez pierwsze osiem miesięcy młodzi kierowcy muszą powstrzymać się od nadmiernego wciskania pedału gazu. Będzie ich obowiązywać ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h poza nim. Na szybie swojego auta muszą też przykleić symbol zielonego klonowego liścia.

Konstytucja dla biznesu

W marcu wejdzie w życie pakiet pięciu ustaw zwanych Konstytucją dla biznesu. Najwięcej zmian dotyczy początkujących przedsiębiorców. Wszystko wskazuje na to, że przez pierwsze pół roku od założenia firmy nie będą musieli płacić składek ZUS, a potem zapłacą stawkę preferencyjną. Z kolei Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców pomoże w objaśnieniu najbardziej skomplikowanych przepisów. Zareaguje też, gdy będą łamane prawa osób prowadzących działalność gospodarczą. Dorywczy handel w ogóle nie będzie za nią uznawany.

Jeden rachunek w ZUS

Od stycznia przedsiębiorcy będą płacić składki na jeden rachunek. Jednym przelewem opłacą ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Do tej pory musieli wykonywać oddzielne przelewy.

Zmiany w prawie wodnym

W lipcu uchwalono nowe Prawo Wodne, które wejdzie w życie już od stycznia. Przepisy zakładają m.in. opłaty dla firm wodociągowych za pobór wody. Zmiany będą dotyczyć też handlu nieruchomościami. Gdy będziemy sprzedawać działkę z oczkiem wodnym lub basenem, prawo pierwokupu będzie miał Skarb Państwa, czyli starosta.

Zdrożeje prąd

Dla gospodarstw domowych ceny wzrosną o około 0,5 procenta. Zmiany wprowadzili najwięksi dostawcy, w tym Polska Grupa Energetyczna. Raczej nie będą zbyt odczuwalne dla naszych portfeli.

Tylko e-zwolnienia

Od lipca lekarze będą wystawiać wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie. Natychmiast po ich wystawieniu taki dokument trafi do pracodawcy.

Papierosy w górę

Minimalna stawka podatku akcyzowego na papierosy wzrośnie w tym roku do 5,4 proc. Oznacza to, że paczka papierosów podrożeje o kilkadziesiąt groszy do 16-17 zł. Więcej za swój nałóg zapłacą też użytkownicy e-papierosów. Rząd nałożył akcyzę na płyn do papierosów elektronicznych – 50 gr. za mililitr, ale ma ona wejść w życie dopiero w 2019 r.

Opłata recyklingowa

Od stycznia zapłacimy za każdą reklamówkę wydaną przy kasie sklepowej. Opłata wyniesie 25 groszy (w tym VAT). Szacuje się, że Skarb Państwa w ciągu roku zarobi na opłatach około miliarda złotych.

Strzelnica w każdym powiecie

W styczniu ma ruszyć program budowy strzelnic. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. MON dofinansuje budowy obiektów, których koszty powstania nie przekroczą dwóch milionów złotych.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku

Od 2018 roku osoby zarabiające do 8 tys. zł  rocznie nie zapłacą podatku. W 2017 roku wolna kwota wynosiła 6,6 tysięcy złotych, a wcześniej zaledwie 3091 zł. To jedna z istotnych zmian przy rozliczeniach z Urzędem Skarbowym.

Wyższa płaca minimalna

Od 1 stycznia 2018 roku najniższa to 2100 zł brutto, czyli około 1530 złotych netto (na rękę). W minionym płaca minimalna wynosiła 2000 zł brutto (ok. 1460 netto), a  dziesięć lat temu zaledwie 1126 złotych brutto.

Minimalna stawka za godzinę dla pracowników na innych umowach niż o pracę to 13,7 zł brutto.

Wzrosną emerytury

Najniższe emerytury wzrosną z 1000 do 1027 złotych – to skutek niedawnej waloryzacji. Jesienią rządzący ustalili, że wyniesie ona 2, 7 procent, a jej koszty wyniosą około 5 miliardów złotych.

Kto może liczyć na podwyżki

Pielęgniarki, ratownicy medyczni, funkcjonariusze policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej – rząd na podwyżki dla różnych grup zawodowych zarezerwował w tym roku 770 mln zł.

We wrześniu o 5 proc. mają też wzrosnąć pensje nauczycieli.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
olol / 30 grudnia 2017 o 15:40
+1
Duduś, nie podpisuj tego debilizmu o handlu w niedzielę, błagam.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 13:01
+1
Nigdy więcej pisowców przy misce.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2018 o 14:37
0
nie wspominacie o rodo, a to też bardzo istotna zmiana dotycząca prawa o ochronie danych osobowych. sporo nowego czeka i przedsiębiorców i konsumentów. warto zerknąć np. tutaj i poczytać co nasz czeka od maja: ***s://qradar.pl/e-book/
Avatar
Gość / 1 stycznia 2018 o 16:31
0
W gównianym kraju z gównianymi ludzmi nic się nie zmieni ci co coś oleju w głowie dawno wyjechali i normalnie żyją a Polska zawsze będzie okradana bo Polacy to z natury złodzieje i confidenty przykre ale prawdziwe
Avatar
filuś / 31 grudnia 2017 o 03:36
0
Lemingi wyją, skręcają się z bólu i trzymają formę w oklamywaniu... zwlaszcza siebie samych. Program 500+ sprawdził się, emerytow już PO nie gnębi (obniżono wiek emerytalny), młodzi widzą sens w pozostaniu w kraju...itd. Tak to zdrajców Polski i Polaków najbardziej boli. A tak miło się nas okradało i to za przyzwoleniem "niezależnych" (czyt. 100% peowskich) sądów. Kłamcie dalej lemingi, że głosowaliście na pizz, a rządzącym wzrośnie poparcie o kolejne 10%. Bo nie wiem, gdzie wam tak cena rośnie? W SPA?
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 03:28
0
@Zawiedziony... jak głosujesz za PO co roku to nie kłam tutaj jak Rudzielec z Brukseli. PiS realizuje program wyborczy, za którym głosowałem. Ma jeszcze 2 lata, by wprowadzić kwotę wolną od podatku na poziomie 8tys. zł bez gwiazdek w opisie. To tylko mnie wkurza. Ale rozumiem, że powoli i do tego dojdziemy. Za PO-ZSL nic nie robiono w tym kierunku
Avatar
Zawiedziony / 30 grudnia 2017 o 22:02
0
Koniec z popieraniem PIS. Jak takie tłumoki typu Tułajew głosują za ustawami które biją w społeczeństwo to ten młot albo nie czyta projektu ustawy albo nie rozumie co czyta. Tak czy siak PIS miał swoją szansę i nie wykorzystał podobnie jak Duda podpisując ustawy szczepionkowe godzące w podstawy bytu społeczeństwa polskiego.
Avatar
T... / 30 grudnia 2017 o 19:45
0
olol napisał:
Duduś, nie podpisuj tego debilizmu o handlu w niedzielę, błagam.
 Załóż sobie sklepik i sam(a) i w nim pracuj w każda niedzielą. Małe sklepy nie są objęte tą ustawą i właściciel może pracować.
Avatar
Jestem robotem / 30 grudnia 2017 o 17:04
0
Co za bzdury piszesz, 10 lat temu nie były płatne. Później wymyślili sobie ekologię..
Avatar
... / 30 grudnia 2017 o 16:55
0
januszek napisał:
JUż nie zagłosuje na pizz
 ja tez.niby taki sukces vat uszczelnili tyle mld odzyskane a przeciętny pracujacy czlowiek dalej klepie biede.  Moze w koncu pojawi sie partia prawdziwie patriotyczna ktora zadba o obywateli. 
Avatar
Gość / 2 stycznia 2018 o 14:37
0
nie wspominacie o rodo, a to też bardzo istotna zmiana dotycząca prawa o ochronie danych osobowych. sporo nowego czeka i przedsiębiorców i konsumentów. warto zerknąć np. tutaj i poczytać co nasz czeka od maja: ***s://qradar.pl/e-book/
Avatar
Gość / 1 stycznia 2018 o 16:31
0
W gównianym kraju z gównianymi ludzmi nic się nie zmieni ci co coś oleju w głowie dawno wyjechali i normalnie żyją a Polska zawsze będzie okradana bo Polacy to z natury złodzieje i confidenty przykre ale prawdziwe
Avatar
filuś / 31 grudnia 2017 o 03:36
0
Lemingi wyją, skręcają się z bólu i trzymają formę w oklamywaniu... zwlaszcza siebie samych. Program 500+ sprawdził się, emerytow już PO nie gnębi (obniżono wiek emerytalny), młodzi widzą sens w pozostaniu w kraju...itd. Tak to zdrajców Polski i Polaków najbardziej boli. A tak miło się nas okradało i to za przyzwoleniem "niezależnych" (czyt. 100% peowskich) sądów. Kłamcie dalej lemingi, że głosowaliście na pizz, a rządzącym wzrośnie poparcie o kolejne 10%. Bo nie wiem, gdzie wam tak cena rośnie? W SPA?
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 03:28
0
@Zawiedziony... jak głosujesz za PO co roku to nie kłam tutaj jak Rudzielec z Brukseli. PiS realizuje program wyborczy, za którym głosowałem. Ma jeszcze 2 lata, by wprowadzić kwotę wolną od podatku na poziomie 8tys. zł bez gwiazdek w opisie. To tylko mnie wkurza. Ale rozumiem, że powoli i do tego dojdziemy. Za PO-ZSL nic nie robiono w tym kierunku
Avatar
Zawiedziony / 30 grudnia 2017 o 22:02
0
Koniec z popieraniem PIS. Jak takie tłumoki typu Tułajew głosują za ustawami które biją w społeczeństwo to ten młot albo nie czyta projektu ustawy albo nie rozumie co czyta. Tak czy siak PIS miał swoją szansę i nie wykorzystał podobnie jak Duda podpisując ustawy szczepionkowe godzące w podstawy bytu społeczeństwa polskiego.
Avatar
T... / 30 grudnia 2017 o 19:45
0
olol napisał:
Duduś, nie podpisuj tego debilizmu o handlu w niedzielę, błagam.
 Załóż sobie sklepik i sam(a) i w nim pracuj w każda niedzielą. Małe sklepy nie są objęte tą ustawą i właściciel może pracować.
Avatar
Jestem robotem / 30 grudnia 2017 o 17:04
0
Co za bzdury piszesz, 10 lat temu nie były płatne. Później wymyślili sobie ekologię..
Avatar
... / 30 grudnia 2017 o 16:55
0
januszek napisał:
JUż nie zagłosuje na pizz
 ja tez.niby taki sukces vat uszczelnili tyle mld odzyskane a przeciętny pracujacy czlowiek dalej klepie biede.  Moze w koncu pojawi sie partia prawdziwie patriotyczna ktora zadba o obywateli. 
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 16:54
-1
"Od stycznia zapłacimy za każdą reklamówkę wydaną przy kasie sklepowej." ..... reklamówki przy kasach ZAWSZE były płatne. Nic się nie zmieni. Darmowe są i pozostaną tylko te małe torebki z cienkiej folii (na warzywa, owoce i pieczywo).
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 16:30
0
A gdzie zamrożona od 2007 r służba cywilna ???????????????????????????????? Czy ta służba ma niezmiennie ponosic ofiary na rzecz ..... no właśnie - kogo ?
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wiceminister przyjechał uroczyście otworzyć żłobek, który działa już od 3 września
galeria

Wiceminister przyjechał uroczyście otworzyć żłobek, który działa już od 3 września 0 0

Wiceminister rodziny przyjechał wczoraj uroczyście otworzyć żłobek w Białej Podlaskiej. A placówka działa już od 3 września.

Komitet Krzysztofa Żuka skarży się na TVP Lublin. Wytyka nieobecność na konferencjach

Komitet Krzysztofa Żuka skarży się na TVP Lublin. Wytyka nieobecność na konferencjach 2 3

Dlaczego nas nie pokazujecie – pytają Telewizję Polską działacze komitetu Krzysztofa Żuka i składają oficjalną skargę do TVP.

Kajakiem po Chodelce. Trasa spływu ma być bardziej atrakcyjna dla turystów

Kajakiem po Chodelce. Trasa spływu ma być bardziej atrakcyjna dla turystów 0 0

Chodelka będzie bardziej dostępna dla kajakarzy. 17-kilometrowa trasa spływu pobiegnie przez Opole Lubelskie, Karczmiska i Wilków.

Wieczne Czytanie: Józef Łobodowski w DDK Węglin
27 września 2018, 18:00

Wieczne Czytanie: Józef Łobodowski w DDK Węglin 2 0

Co Gdzie Kiedy. 27 września o godz. 18 w Muzeum Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu DDK Węglin Wieczne Czytanie, które będzie poświęcone twórczości Józefa Łobodowskiego.

Pomysł na biznes w Lublinie. Otworzył pierwszy w mieście automat z kebabami

Pomysł na biznes w Lublinie. Otworzył pierwszy w mieście automat z kebabami 161 6

Rozmowa z Pawłem Zasadą, właścicielem Kebab Box, pierwszego automatu na kebaby.

Były obawy o kolejne połączenie lotnicze z Lublina. Ważna deklaracja Wizz Air

Były obawy o kolejne połączenie lotnicze z Lublina. Ważna deklaracja Wizz Air 46 2

Loty linii Wizz Air do Londynu Luton pozostaną siatce połączeń Portu Lotniczego Lublin w przyszłorocznym sezonie letnim. Przewoźnik potwierdza natomiast, że do rozkładów nie wrócą zawieszane z końcem października rejsy do Sztokholmu i Kijowa.

Z opóźnieniem, ale są. Nowe trolejbusy wyjeżdżają na ulice Lublina

Z opóźnieniem, ale są. Nowe trolejbusy wyjeżdżają na ulice Lublina 9 11

Na ulice Lublina wyjeżdżają dziś nowe, przegubowe trolejbusy marki Ursus. Są klimatyzowane, wyposażone w biletomaty, a dzięki akumulatorom mogą kursować tam, gdzie nie ma nad jezdnią sieci zasilającej. Miasto kupiło w sumie 15 takich pojazdów za ponad 34 mln zł

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [21-23.09]
21 września 2018, 10:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [21-23.09] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Na ekrany lubelskich kin wkracza polski film kostiumowy Kamerdyner. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Miasto pozwało radną. Urząd domaga się przeprosin

Miasto pozwało radną. Urząd domaga się przeprosin 6 2

Władze Białej Podlaskiej pozwały radną niezależną Alicję Łagowską. Sprawa o ochronę dóbr osobistych toczy się przed Sądem Okręgowym w Lublinie.

Lubelskie: W przychodni zadrwili z RODO. Terminator, Jogi, Batman i inni na liście
galeria

Lubelskie: W przychodni zadrwili z RODO. Terminator, Jogi, Batman i inni na liście 224 11

Jogi, Batman, Szogun, Izaura, Masa, Skrzat – to tylko niektóre z zabawnych pseudonimów, jakie mieli otrzymać pacjenci przychodni w miejscowości Wohyń koło Radzynia, w województwie lubelskim. Chodzi o zachowanie anonimowości w związku z RODO (czyli nowego prawa o danych osobowych, które obowiązuje od 25 maja).

Motor gra z Sokołem Sieniawa bez nowego trenera. Rehabilitacja za Hutnika?

Motor gra z Sokołem Sieniawa bez nowego trenera. Rehabilitacja za Hutnika? 4 4

Piłkarze i kibice Motoru chcą, jak najszybciej zapomnieć o tym, co stało się w Krakowie. Ma w tym pomóc sobotni występ żółto-biało-niebieskich. Lublinianie zmierzą się na Arenie z Sokołem Sieniawa (godz. 18). Wszystko wskazuje na to, że na ławce trenerskiej „awaryjnie” zasiądzie Robert Chmura

Wypadek na al. Solidarności. Kierowca wjechał na czerwonym świetle?

Wypadek na al. Solidarności. Kierowca wjechał na czerwonym świetle? 10 7

Jedna osoba została ranna w wypadku na al. Solidarności w Lublinie.

Armia ukraińska przejęła dowództwo nad brygadą wielonarodową. Uroczystości na pl. Litewskim
galeria

Armia ukraińska przejęła dowództwo nad brygadą wielonarodową. Uroczystości na pl. Litewskim 0 10

Na placu Litewskim w Lublinie odbyły się w piątek dwie ceremonie wojskowe Wielonarodowej Brygady. Dowództwo nad brygadą przejęła armia ukraińska, zaś Batalion Dowodzenia otrzymał sztandar.

The World Biggest Eye Contact Experiment także w Lublinie
22 września 2018, 15:00

The World Biggest Eye Contact Experiment także w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny na całym świecie przeprowadzona zostanie wyjątkowa akcja, podczas której ludzie zatrzymają się, aby popatrzeć sobie w oczy. Ponownie The World Biggest Eye Contact Experiment zorganizowany zostanie także w Lublinie - 22 września w Tarasach Zamkowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!