Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

30 grudnia 2017 r.
12:15

Nowe prawo, podwyżki, e-zwolnienia. Jakie zmiany czekają nas w 2018 roku?

0 20 A A

Dwuletni okres próbny dla początkujących kierowców, ograniczenie handlu w niedziele, ułatwienia dla przedsiębiorców i strzelnica w każdym powiecie – to tylko niektóre ze zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku 2018.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niedziele bez handlu

Wszystko wskazuje na to, że już od marca zakupy zrobimy tylko w co drugą niedzielę. W listopadzie Sejm przyjął uchwałę ograniczającą handel. Ograniczenia będą wchodzić stopniowo. Od 2019 roku zakupy będziemy mogli zrobić tylko w jedną niedzielę miesiąca, a od 2020 roku handel w niedziele ma być zupełnie zakazany.

Ograniczenia nie będą dotyczyć m.in. stacji benzynowych, dworców kolejowych, aptek, części kwiaciarni oraz sklepów internetowych. Handel będzie też dozwolony, jeśli za ladą niewielkiego sklepu stanie jego właściciel. Ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Wraca zielony listek

Z początkiem czerwca wejdą w życie nowe przepisy dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę za kółkiem. Przez dwa lata będą na okresie próbnym.

W tym czasie będą musieli odbywać kursy doszkalające (ich cena to ok. 300 zł). Ale na tym nie koniec. Przez pierwsze osiem miesięcy młodzi kierowcy muszą powstrzymać się od nadmiernego wciskania pedału gazu. Będzie ich obowiązywać ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h poza nim. Na szybie swojego auta muszą też przykleić symbol zielonego klonowego liścia.

Konstytucja dla biznesu

W marcu wejdzie w życie pakiet pięciu ustaw zwanych Konstytucją dla biznesu. Najwięcej zmian dotyczy początkujących przedsiębiorców. Wszystko wskazuje na to, że przez pierwsze pół roku od założenia firmy nie będą musieli płacić składek ZUS, a potem zapłacą stawkę preferencyjną. Z kolei Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców pomoże w objaśnieniu najbardziej skomplikowanych przepisów. Zareaguje też, gdy będą łamane prawa osób prowadzących działalność gospodarczą. Dorywczy handel w ogóle nie będzie za nią uznawany.

Jeden rachunek w ZUS

Od stycznia przedsiębiorcy będą płacić składki na jeden rachunek. Jednym przelewem opłacą ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Do tej pory musieli wykonywać oddzielne przelewy.

Zmiany w prawie wodnym

W lipcu uchwalono nowe Prawo Wodne, które wejdzie w życie już od stycznia. Przepisy zakładają m.in. opłaty dla firm wodociągowych za pobór wody. Zmiany będą dotyczyć też handlu nieruchomościami. Gdy będziemy sprzedawać działkę z oczkiem wodnym lub basenem, prawo pierwokupu będzie miał Skarb Państwa, czyli starosta.

Zdrożeje prąd

Dla gospodarstw domowych ceny wzrosną o około 0,5 procenta. Zmiany wprowadzili najwięksi dostawcy, w tym Polska Grupa Energetyczna. Raczej nie będą zbyt odczuwalne dla naszych portfeli.

Tylko e-zwolnienia

Od lipca lekarze będą wystawiać wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie. Natychmiast po ich wystawieniu taki dokument trafi do pracodawcy.

Papierosy w górę

Minimalna stawka podatku akcyzowego na papierosy wzrośnie w tym roku do 5,4 proc. Oznacza to, że paczka papierosów podrożeje o kilkadziesiąt groszy do 16-17 zł. Więcej za swój nałóg zapłacą też użytkownicy e-papierosów. Rząd nałożył akcyzę na płyn do papierosów elektronicznych – 50 gr. za mililitr, ale ma ona wejść w życie dopiero w 2019 r.

Opłata recyklingowa

Od stycznia zapłacimy za każdą reklamówkę wydaną przy kasie sklepowej. Opłata wyniesie 25 groszy (w tym VAT). Szacuje się, że Skarb Państwa w ciągu roku zarobi na opłatach około miliarda złotych.

Strzelnica w każdym powiecie

W styczniu ma ruszyć program budowy strzelnic. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. MON dofinansuje budowy obiektów, których koszty powstania nie przekroczą dwóch milionów złotych.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku

Od 2018 roku osoby zarabiające do 8 tys. zł  rocznie nie zapłacą podatku. W 2017 roku wolna kwota wynosiła 6,6 tysięcy złotych, a wcześniej zaledwie 3091 zł. To jedna z istotnych zmian przy rozliczeniach z Urzędem Skarbowym.

Wyższa płaca minimalna

Od 1 stycznia 2018 roku najniższa to 2100 zł brutto, czyli około 1530 złotych netto (na rękę). W minionym płaca minimalna wynosiła 2000 zł brutto (ok. 1460 netto), a  dziesięć lat temu zaledwie 1126 złotych brutto.

Minimalna stawka za godzinę dla pracowników na innych umowach niż o pracę to 13,7 zł brutto.

Wzrosną emerytury

Najniższe emerytury wzrosną z 1000 do 1027 złotych – to skutek niedawnej waloryzacji. Jesienią rządzący ustalili, że wyniesie ona 2, 7 procent, a jej koszty wyniosą około 5 miliardów złotych.

Kto może liczyć na podwyżki

Pielęgniarki, ratownicy medyczni, funkcjonariusze policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej – rząd na podwyżki dla różnych grup zawodowych zarezerwował w tym roku 770 mln zł.

We wrześniu o 5 proc. mają też wzrosnąć pensje nauczycieli.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
olol / 30 grudnia 2017 o 15:40
+1
Duduś, nie podpisuj tego debilizmu o handlu w niedzielę, błagam.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 13:01
+1
Nigdy więcej pisowców przy misce.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2018 o 14:37
0
nie wspominacie o rodo, a to też bardzo istotna zmiana dotycząca prawa o ochronie danych osobowych. sporo nowego czeka i przedsiębiorców i konsumentów. warto zerknąć np. tutaj i poczytać co nasz czeka od maja: ***s://qradar.pl/e-book/
Avatar
Gość / 1 stycznia 2018 o 16:31
0
W gównianym kraju z gównianymi ludzmi nic się nie zmieni ci co coś oleju w głowie dawno wyjechali i normalnie żyją a Polska zawsze będzie okradana bo Polacy to z natury złodzieje i confidenty przykre ale prawdziwe
Avatar
filuś / 31 grudnia 2017 o 03:36
0
Lemingi wyją, skręcają się z bólu i trzymają formę w oklamywaniu... zwlaszcza siebie samych. Program 500+ sprawdził się, emerytow już PO nie gnębi (obniżono wiek emerytalny), młodzi widzą sens w pozostaniu w kraju...itd. Tak to zdrajców Polski i Polaków najbardziej boli. A tak miło się nas okradało i to za przyzwoleniem "niezależnych" (czyt. 100% peowskich) sądów. Kłamcie dalej lemingi, że głosowaliście na pizz, a rządzącym wzrośnie poparcie o kolejne 10%. Bo nie wiem, gdzie wam tak cena rośnie? W SPA?
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 03:28
0
@Zawiedziony... jak głosujesz za PO co roku to nie kłam tutaj jak Rudzielec z Brukseli. PiS realizuje program wyborczy, za którym głosowałem. Ma jeszcze 2 lata, by wprowadzić kwotę wolną od podatku na poziomie 8tys. zł bez gwiazdek w opisie. To tylko mnie wkurza. Ale rozumiem, że powoli i do tego dojdziemy. Za PO-ZSL nic nie robiono w tym kierunku
Avatar
Zawiedziony / 30 grudnia 2017 o 22:02
0
Koniec z popieraniem PIS. Jak takie tłumoki typu Tułajew głosują za ustawami które biją w społeczeństwo to ten młot albo nie czyta projektu ustawy albo nie rozumie co czyta. Tak czy siak PIS miał swoją szansę i nie wykorzystał podobnie jak Duda podpisując ustawy szczepionkowe godzące w podstawy bytu społeczeństwa polskiego.
Avatar
T... / 30 grudnia 2017 o 19:45
0
olol napisał:
Duduś, nie podpisuj tego debilizmu o handlu w niedzielę, błagam.
 Załóż sobie sklepik i sam(a) i w nim pracuj w każda niedzielą. Małe sklepy nie są objęte tą ustawą i właściciel może pracować.
Avatar
Jestem robotem / 30 grudnia 2017 o 17:04
0
Co za bzdury piszesz, 10 lat temu nie były płatne. Później wymyślili sobie ekologię..
Avatar
... / 30 grudnia 2017 o 16:55
0
januszek napisał:
JUż nie zagłosuje na pizz
 ja tez.niby taki sukces vat uszczelnili tyle mld odzyskane a przeciętny pracujacy czlowiek dalej klepie biede.  Moze w koncu pojawi sie partia prawdziwie patriotyczna ktora zadba o obywateli. 
Avatar
Gość / 2 stycznia 2018 o 14:37
0
nie wspominacie o rodo, a to też bardzo istotna zmiana dotycząca prawa o ochronie danych osobowych. sporo nowego czeka i przedsiębiorców i konsumentów. warto zerknąć np. tutaj i poczytać co nasz czeka od maja: ***s://qradar.pl/e-book/
Avatar
Gość / 1 stycznia 2018 o 16:31
0
W gównianym kraju z gównianymi ludzmi nic się nie zmieni ci co coś oleju w głowie dawno wyjechali i normalnie żyją a Polska zawsze będzie okradana bo Polacy to z natury złodzieje i confidenty przykre ale prawdziwe
Avatar
filuś / 31 grudnia 2017 o 03:36
0
Lemingi wyją, skręcają się z bólu i trzymają formę w oklamywaniu... zwlaszcza siebie samych. Program 500+ sprawdził się, emerytow już PO nie gnębi (obniżono wiek emerytalny), młodzi widzą sens w pozostaniu w kraju...itd. Tak to zdrajców Polski i Polaków najbardziej boli. A tak miło się nas okradało i to za przyzwoleniem "niezależnych" (czyt. 100% peowskich) sądów. Kłamcie dalej lemingi, że głosowaliście na pizz, a rządzącym wzrośnie poparcie o kolejne 10%. Bo nie wiem, gdzie wam tak cena rośnie? W SPA?
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 03:28
0
@Zawiedziony... jak głosujesz za PO co roku to nie kłam tutaj jak Rudzielec z Brukseli. PiS realizuje program wyborczy, za którym głosowałem. Ma jeszcze 2 lata, by wprowadzić kwotę wolną od podatku na poziomie 8tys. zł bez gwiazdek w opisie. To tylko mnie wkurza. Ale rozumiem, że powoli i do tego dojdziemy. Za PO-ZSL nic nie robiono w tym kierunku
Avatar
Zawiedziony / 30 grudnia 2017 o 22:02
0
Koniec z popieraniem PIS. Jak takie tłumoki typu Tułajew głosują za ustawami które biją w społeczeństwo to ten młot albo nie czyta projektu ustawy albo nie rozumie co czyta. Tak czy siak PIS miał swoją szansę i nie wykorzystał podobnie jak Duda podpisując ustawy szczepionkowe godzące w podstawy bytu społeczeństwa polskiego.
Avatar
T... / 30 grudnia 2017 o 19:45
0
olol napisał:
Duduś, nie podpisuj tego debilizmu o handlu w niedzielę, błagam.
 Załóż sobie sklepik i sam(a) i w nim pracuj w każda niedzielą. Małe sklepy nie są objęte tą ustawą i właściciel może pracować.
Avatar
Jestem robotem / 30 grudnia 2017 o 17:04
0
Co za bzdury piszesz, 10 lat temu nie były płatne. Później wymyślili sobie ekologię..
Avatar
... / 30 grudnia 2017 o 16:55
0
januszek napisał:
JUż nie zagłosuje na pizz
 ja tez.niby taki sukces vat uszczelnili tyle mld odzyskane a przeciętny pracujacy czlowiek dalej klepie biede.  Moze w koncu pojawi sie partia prawdziwie patriotyczna ktora zadba o obywateli. 
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 16:54
-1
"Od stycznia zapłacimy za każdą reklamówkę wydaną przy kasie sklepowej." ..... reklamówki przy kasach ZAWSZE były płatne. Nic się nie zmieni. Darmowe są i pozostaną tylko te małe torebki z cienkiej folii (na warzywa, owoce i pieczywo).
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 16:30
0
A gdzie zamrożona od 2007 r służba cywilna ???????????????????????????????? Czy ta służba ma niezmiennie ponosic ofiary na rzecz ..... no właśnie - kogo ?
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 25 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 2

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 133 53

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 59 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 11

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!