Organizacja Narodów Zjednoczonych ma już oficjalnie swego dziewiątego w historii sekretarza generalnego. Na urząd ten został zaprzysiężony 67-letni portugalski polityk Antonio Guterres.
Uroczystość odbyła się w Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ w obecności wszystkich jego 193 członków. Nowy sekretarz generalny składał przysięgę trzymając dłoń na Karcie Narodów Zjednoczonych podstawowym dokumencie tej organizacji uchwalonym w 1945 roku przez 51 państw założycielskich.
W październiku otrzymał on nominację Rady Bezpieczeństwa ONZ potwierdzoną następnie przez rezolucję Zgromadzenia Ogólnego.
Antonio Guterres jest socjalistą od czasów studenckich na Uniwersytecie Technicznym w Lizbonie, gdzie w 1971 roku ukończył inżynierię elektryczną. Pracował jak nauczyciel akademicki.
W 1975 roku został pracownikiem gabinetu Mário Soaresa, a rok później wybrano go do parlamentu portugalskiego. Następnie był członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Od 1986 roku we władzach Portugalskiej Partii Socjalistycznej, od 1991 roku przewodniczącym klubu parlamentarnego tej partii.
Od 1992 przez dziesięć kolejnych lat był sekretarzem generalnym swojej partii. Od tegoż roku wiceprzewodniczącym, a w latach 1999-2005 przewodniczącym Międzynarodówki Socjalistycznej. Pomiędzy 1995 a 2002 rokiem dwukrotnie zajmował stanowisko premiera Portugalii.
W 2005 roku powołany na urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ, które pełnił do chwili obecnej. Wykazywał w tej roli wielką energią w łagodzeniu problemów uchodźczych i krytyką rządów, które za wyzwaniami w tej materii nie nadążają. Brał bezpośredni udział w ratowaniu uchodźców na Morzu Śródziemnym. Jego poglądy na konieczność znacznie bardziej efektywnej pomocy w rozwiązywaniu tej tragedii humanitarnej są niemal tożsame ze stanowiskiem papieża Franciszka.
W swym przemówieniu po zaprzysiężeniu Guterres zapowiedział zmiany strukturalne w ONZ. Jak mówił, najwyższy czas, aby organizacja uprościła funkcjonowanie, została odbiurokratyzowana i zdecentralizowana. Stała się także bardziej operatywna i elastyczna w działaniu.
Konsens Rady Bezpieczeństwa w sprawie wyboru Antonio Guterresa został osiągnięty wyjątkowo szybko. Ustępujący sekretarz generalny Ban Ki-Moon określał go jednoznacznie – fantastyczna kandydatura.
Zgodnie podkreślane są zdolności dialogowe i konsyliacyjne Antonio Guterresa. Ma on także liczne znajomości w polskich środowiskach politycznych.
Obecnie pozostaje już tylko obserwować, jak obdarzony wielkim zaufaniem i oczekiwaniami nowy sekretarz generalny ONZ z nimi sobie poradzi.