Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 grudnia 2015 r.
20:11

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy ws. Trybunału Konstytucyjnego

Autor: Zdjęcie autora dw
0 40 A A
Prezydent Andrzej Duda w czwartek wieczorem wygłosił orędzie ws. Trybunału Konstytucyjnego (fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl)
Prezydent Andrzej Duda w czwartek wieczorem wygłosił orędzie ws. Trybunału Konstytucyjnego (fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl)

- Przychylam się do opinii wyrażonej przez obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego o potrzebie debaty nad zmianami procedury wyboru sędziów. Dlatego też w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierzam powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania Trybunału - powiedział prezydent Andrzej Duda

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Całe orędzie prezydenta Andrzeja Dudy:

 

Szanowni Państwo,

W ostatnich miesiącach wokół wyboru nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego narosło wiele wątpliwości. Wywołały one niepotrzebne spory i emocje.
 
Polacy oczekują od polityków pracy na rzecz dobra wspólnego i rozwoju państwa, nie zaś kłótni i awantur.
 
29 maja tego roku, gdy w Pałacu Wilanowskim w Warszawie odbierałem zaświadczenie o wyborze na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej, apelowałem, by ważne dla ustroju Polski decyzje nie były podejmowane w okresie zmiany władz państwowych, ponieważ mogą one rodzić w przyszłości wiele problemów. Niestety, Sejm poprzedniej kadencji nie przychylił się do mojej prośby i dokonał wadliwego prawnie wyboru osób - kandydatów na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego, naruszając tym samym również dobry obyczaj polityczny. Nie można zgodzić się na dokonaną tuż przed wyborami zmianę prawną, która miała na celu jednostronne upolitycznienie Trybunału. Bo przecież instytucja ta powinna być pluralistyczna i politycy powinni tę zasadę bezwzględnie szanować. Tego oczekują od nich przecież obywatele.
 Aby zakończyć niepotrzebne waśnie podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa polskiego, stojąc na straży konstytucji i ciągłości władzy państwowej, postanowiłem odebrać przysięgę od sędziów wybranych wczoraj. Kierowałem się przy tym wolą nowo wyłonionego Sejmu, w którym Polacy pokładają tak ogromną nadzieję na naprawę Rzeczypospolitej.
Jednocześnie chciałbym podkreślić, że przychylam się do opinii wyrażonej przez obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego o potrzebie debaty nad zmianami procedury wyboru sędziów. Dlatego też w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierzam powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania Trybunału. Tak, by w przyszłości nie pojawiły się żadne wątpliwości co do jego bezstronności.
 
Chciałbym do tego dialogu zaprosić przedstawicieli wszystkich partii politycznych, byłych sędziów Trybunału, ekspertów od prawa konstytucyjnego i inne zainteresowane podmioty. Liczę na to, że dzięki tej inicjatywie uda nam się wspólnie zapobiegać podobnym sporom w przyszłości.
 
Szanowni Państwo, to decyzje narodu i jego przedstawicieli powinny być w pierwszej kolejności podstawą inicjatyw ustawodawczych. To istota demokracji. Jestem głęboko przekonany, że dzisiejsza decyzja także zbliża nas do realizacji tego celu.
 
Składając przysięgę prezydencką, ślubowałem, że dobro Ojczyzny i pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Że swoje osobiste cele podporządkuję całkowicie służbie społeczeństwu. Dlatego podjąłem tę decyzję w imię dobra wspólnego, w imię budowy sprawiedliwego i uczciwego państwa.
 
Dziękuję.

Sonda: Czy w Polsce trzeba zmienić procedury wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego?

Liczba głosów: 333
47.15%
Tak
46.85%
Nie
6.01%
Nie wiem

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 16:23
0

Teraz już wiemy co znaczy słowo ORĘDZIE. Prezydent opowiada przez 3 min o tym, co media nadają przez cały dzień.

Wszystko ulega dewaluacji. Teraz  prezydent to ten od usługiwania PREZESOWI. Jakie czasy, taki prezydent.

Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 14:34
0
za sznurki pociąga kaczor,ty jesteś jego marionetką a nie prezydentem,jeżeli masz jeszcze jaja to rządż sam albo podaj sie do dymisji,nie ośmieszaj naszego kraju.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 14:30
0
ja myślę,że cała wschodnia strona głosowała na jedynego prawego prezydencika "wszystkich Polaków "jak on to mówi więc macie teraz o niebo lepiej,na Piotrowicza prokuratora lat osiemdziesiątych ale to nic na tego samego prokuratora który zamiast oskarżać księdza o molestowanie to go bronił ,brawo tak trzymać,na pewno wschodnia strona będzie miodem i mlekiem płynąca po wszystkich obietnicach prezydenta i pisu
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 13:01
0
Podsumowanie orędzia: PO wybrała na sędziego bezpartyjnego prezesa NSA Hausera czy bezpartyjnego prof. Jakubeckiego = PO upolitycznia trybunał. PiS na sędziów wybiera swojego posła (Pszczółkowski) czy byłego senatora (Cioch) = to nie jest upolitycznienie Trybunału. Aż się przypomina klasyczne "nikt nam nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne"
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 11:15
0
Duda, mam w d**ie twoje orędzia. Nie jesteś prezydentem, ale marionetką Kaczora. Głosowałam na ciebie, ale to był mój błąd, a teraz mam nadzieję, że ciebie postawią przed trybunałem za twoje rządy.
Avatar
2015 / 4 grudnia 2015 o 11:05
0

Nie ma żadnego tłumaczenia na łamanie prawa i konstytucji przez tego prezydenta, to po prostu skandal.

taaak ale jak w czerwcu

Helsińska Fundacja Praw Człowieka apelowała aby PO nie grzebało przy ustawie to nie było nagonki

taaak ale jak w czerwcu

Helsińska Fundacja Praw Człowieka apelowała aby PO nie grzebało przy ustawie to nie było nagonki

rozwiń
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 10:59
0
ja niestety głosowałem na łamacza konstytucji ..........żałuję
Avatar
gość / 4 grudnia 2015 o 10:01
0

Nie ma żadnego tłumaczenia na łamanie prawa i konstytucji przez tego prezydenta, to po prostu skandal.

Najpierw poczytaj konstytucję bo śmiem twierdzić że 99.999% tych oburzonych to nawet na oczy jej nie widziała.

Avatar
gość / 4 grudnia 2015 o 10:00
0

Coś nieprawdopodobnego facet wybrany na prezydenta co prawda przez przypadek lub omyłkę łamie w bezszczelny sposób Konstytucję i łże jak pies, że nie wie o co chodzi ! Podłość nie zna granic ! Rodacy czas pogonić tą sektę nienawiści, chaosu i bandytyzmy ruszamy na ulicę !

Gieroj się znalazł. "Rodacy do boju"!!! a sam srasz w pory ze strachu za kompem.

Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 09:48
0
Nie wiem czy piszą idioci czy trolle PO . Ta bandycka partyjka zmieniała konstytucje jak tylko chciała ... OFE, lasy, emerytury i ... nic, nikt się nie odezwał. Jak trzeba wypier...lić sędziów pewoskich to już wielkie larum. Sami znawcy konstytucji. K...wa wasza mać gdzie byliście jak PO łamało konstytucje ?
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 16:23
0

Teraz już wiemy co znaczy słowo ORĘDZIE. Prezydent opowiada przez 3 min o tym, co media nadają przez cały dzień.

Wszystko ulega dewaluacji. Teraz  prezydent to ten od usługiwania PREZESOWI. Jakie czasy, taki prezydent.

Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 14:34
0
za sznurki pociąga kaczor,ty jesteś jego marionetką a nie prezydentem,jeżeli masz jeszcze jaja to rządż sam albo podaj sie do dymisji,nie ośmieszaj naszego kraju.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 14:30
0
ja myślę,że cała wschodnia strona głosowała na jedynego prawego prezydencika "wszystkich Polaków "jak on to mówi więc macie teraz o niebo lepiej,na Piotrowicza prokuratora lat osiemdziesiątych ale to nic na tego samego prokuratora który zamiast oskarżać księdza o molestowanie to go bronił ,brawo tak trzymać,na pewno wschodnia strona będzie miodem i mlekiem płynąca po wszystkich obietnicach prezydenta i pisu
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 13:01
0
Podsumowanie orędzia: PO wybrała na sędziego bezpartyjnego prezesa NSA Hausera czy bezpartyjnego prof. Jakubeckiego = PO upolitycznia trybunał. PiS na sędziów wybiera swojego posła (Pszczółkowski) czy byłego senatora (Cioch) = to nie jest upolitycznienie Trybunału. Aż się przypomina klasyczne "nikt nam nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne"
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 11:15
0
Duda, mam w d**ie twoje orędzia. Nie jesteś prezydentem, ale marionetką Kaczora. Głosowałam na ciebie, ale to był mój błąd, a teraz mam nadzieję, że ciebie postawią przed trybunałem za twoje rządy.
Avatar
2015 / 4 grudnia 2015 o 11:05
0

Nie ma żadnego tłumaczenia na łamanie prawa i konstytucji przez tego prezydenta, to po prostu skandal.

taaak ale jak w czerwcu

Helsińska Fundacja Praw Człowieka apelowała aby PO nie grzebało przy ustawie to nie było nagonki

taaak ale jak w czerwcu

Helsińska Fundacja Praw Człowieka apelowała aby PO nie grzebało przy ustawie to nie było nagonki

rozwiń
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 10:59
0
ja niestety głosowałem na łamacza konstytucji ..........żałuję
Avatar
gość / 4 grudnia 2015 o 10:01
0

Nie ma żadnego tłumaczenia na łamanie prawa i konstytucji przez tego prezydenta, to po prostu skandal.

Najpierw poczytaj konstytucję bo śmiem twierdzić że 99.999% tych oburzonych to nawet na oczy jej nie widziała.

Avatar
gość / 4 grudnia 2015 o 10:00
0

Coś nieprawdopodobnego facet wybrany na prezydenta co prawda przez przypadek lub omyłkę łamie w bezszczelny sposób Konstytucję i łże jak pies, że nie wie o co chodzi ! Podłość nie zna granic ! Rodacy czas pogonić tą sektę nienawiści, chaosu i bandytyzmy ruszamy na ulicę !

Gieroj się znalazł. "Rodacy do boju"!!! a sam srasz w pory ze strachu za kompem.

Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 09:48
0
Nie wiem czy piszą idioci czy trolle PO . Ta bandycka partyjka zmieniała konstytucje jak tylko chciała ... OFE, lasy, emerytury i ... nic, nikt się nie odezwał. Jak trzeba wypier...lić sędziów pewoskich to już wielkie larum. Sami znawcy konstytucji. K...wa wasza mać gdzie byliście jak PO łamało konstytucje ?
Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 12 1

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 5 1

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 10 3

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 1 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej 0 3

Sejm w piątek przyjął uchwałę o ustanowieniu patronów 2019 roku. Jednym z uhonorowanych w ten sposób wydarzeń jest Unia Lubelska. W przyszłym roku przypada 450. rocznica jej zawarcia.

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego 0 0

Karolina Kołeczek z AZS UMCS Lublin i Piotr Tarkowski z AZS AWF Biała Podlaska wywalczyli srebrne medale w swoich konkurencjach podczas trzeciego dnia mistrzostw Polski w lekkiej atletyce rozgrywanych w Lublinie

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę 73 19

Motor Lublin miałby wyemitować akcje do kupienia przez wszystkich zainteresowanych, dzięki temu zyskałby pieniądze na działalność. Taką propozycję podsuwa prezydentowi lubelska Fundacja Wolności, która woli, żeby klub nie był – jak obecnie – finansowany z pieniędzy podatników.

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia]
galeria

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia] 10 13

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ma nową siedzibę. Funkcjonująca od stycznia w ramach Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie instytucja mieści się teraz przy ul. Leszka Czarnego 3 w dzielnicy Rury.

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem! 4 1

Zawodnik Agrosu Zamość wywalczył drugi krążek na trwającej od piątku imprezy w Lublinie. Po złocie na 100 metrów Kopeć dołożył kolejne, ale na dwa razy dłuższym dystansie