Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

9 stycznia 2020 r.
8:14

Z roku na rok jest coraz mniej Polaków. Naukowcy alarmują, że to niebezpieczny trend

0 25 A A
Według powszechnej opinii dla kobiet najlepszym okresem na zajście w ciążę jest czas między 25. a 30. rokiem życia
Według powszechnej opinii dla kobiet najlepszym okresem na zajście w ciążę jest czas między 25. a 30. rokiem życia

Przyrost naturalny w Polsce jest coraz niższy. Ogólna liczba urodzeń stale się zmniejsza – jeśli trend się utrzyma, w ciągu najbliższych 35 lat liczba mieszkańców naszego kraju spadnie o ponad 4,5 miliona

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według powszechnej opinii, dla kobiet najlepszym okresem na zajście w ciążę jest czas między 25. a 30. rokiem życia. To wtedy kobiety są w najmniejszym stopniu narażone na błędy genetyczne, które powstają w procesie dojrzewania komórek jajowych. Z wiekiem płodność kobiet się zmienia, a z badań GUS z 2007 roku wynika, że przyszła generacja młodych matek w miastach będzie o około 45% mniejsza niż obecna generacja.

Zróżnicowanie dzietności jest powiązane z miejscem zamieszkania również w ten sposób, że na terenach silnie zurbanizowanych (województwo śląskie, opolskie) notuje się najniższą wartość współczynnika dzietności. Polskie kobiety najczęściej decydują się na dziecko, gdy mają 28 lat – to tzw. wiek środkowy matek, czyli mediana wieku rodzenia dziecka.

Według danych Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA, u 40-letniej kobiety aż 80% komórek jajowych ma wady genetyczne, a u 3 lata starszej już 90%. Błędy genetyczne pojawiają się również u młodych kobiet, jednak z innych powodów.

Jak zmienia się płodność polskich kobiet?

W Polsce od 2009 roku, ze skokiem na przełomie 2010 i 2011 roku, odnotowywany jest spadek liczby urodzeń, a wiele par decyduje się tylko na jedno dziecko, co ma ogromne znaczenie dla zmian demograficznych. Według szacunków w 2050 roku w naszym kraju będzie żyło 34 mln osób. Według danych GUS-u, w pierwszym półroczu 2015 roku urodziło się aż o 3 tys. mniej dzieci niż rok temu. Coraz większym problemem staje się również niepłodność.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Koalicję Na Rzecz Kompleksowej Terapii Niepłodności „Wspieramy płodność” z 2015 roku, problem niepłodności dotyka 1,5 mln polskich par. W dokumencie czytamy, jak ważne w rozwiązywaniu tego problemu społecznego są nowe technologie oraz innowacyjne metody leczenia, jednak nie bez znaczenia jest również zdrowie psychiczne i fizyczne przyszłych rodziców.

– Niepłodność dotyka co piątej pary w Polsce, dlatego coraz więcej rodaków korzysta z pomocy wyspecjalizowanych klinik czy ośrodków. Zaburzenie płodności w równym stopniu dotyczy kobiet (40%) oraz mężczyzn (40%), a 20% dotyczy wspólnych problemów – informuje Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Najczęściej to nadmierny stres, zanieczyszczenie środowiska, stosowanie leków, choroby oraz nieodpowiednia dieta wpływają na problemy z płodnością Polek oraz Polaków.

Ryzykowne ciąże

W Polsce wiele kobiet decyduje się jednak na macierzyństwo pomimo tego, że boryka się z chorobą. Ciąża wysokiego ryzyka to przypadek, w którym ryzyko powikłań ciąży oraz komplikacji porodu jest znacznie wyższe w przypadku zdrowej ciąży. Czynnikami, które sprawiają, że ciążą staje się wysokiego ryzyka, są przede wszystkim choroby przewlekłe, nadciśnienie, otyłość, niedowaga czy ciąża powyżej 35. roku życia oraz poniżej 17. roku życia.

Co istotne, ciąża może stać się ciążą wysokiego ryzyka również w trakcie jej trwania, gdy u zdrowej kobiety pojawi stan zagrażający jej przebiegowi, a także zdrowiu dziecka oraz matki. Nie oznacza to jednak, że przebieg ciąży będzie nieprawidłowy i pojawią się komplikacje jak w przypadku ciąży zagrożonej. Jest to stan, który wymaga większego zaangażowania ze strony lekarzy oraz samej kobiety – częstsze badania oraz kontrole mogą ograniczyć ryzyko ewentualnych komplikacji.

Niestety, czasami nawet najlepsza opieka lekarska nie jest w stanie zagwarantować bezpiecznego przebiegu ciąży oraz okresu połogu. Wady serca są zaliczane do istotnych czynników, które wpływają na to, że ciąża może stać się ciążą wysokiego ryzyka. Choroby układu krążenia i serca, w tym arytmia, należą również do najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce – odpowiadają za niemal co drugą śmierć (43% w 2016 r.).

Z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego w kraju co roku umiera 91 tys. kobiet, co stanowi aż 55% wszystkich zgonów Polek. Dla wielu z nich macierzyństwo jest niezwykle trudną decyzją, stanowiącą również ogromne wyzwanie, któremu muszą podołać.

– Kobiety bardzo często potrzebują specjalistycznej opieki po porodzie. W podobnej sytuacji znalazła się Katarzyna Wondołowska, która w porozumieniu ze swoim lekarzem odstawiła leki na arytmię, by móc karmić synka piersią. Podczas karmienia jej serce przestało bić, co spowodowało niedotlenienie mózgu, a w konsekwencji śpiączkę. Obecnie Katarzyna uczęszcza na rehabilitację, a lekarze dają jej szansę powrotu do całkowitej sprawności. Niestety wiąże się to z ogromnymi kosztami, dlatego Fundacja stara się pomóc jej w walce o osiągnięcie samodzielności – twierdzi Anna Krawczyk, prezes Fundacji Rycerze i Księżniczki.

Polityka prorodzinna

Działania podejmowane przez państwo są bardzo ważnym elementem, który ma wpływ na decyzje Polaków dotyczące posiadania potomstwa. Pomoc rządowa ogranicza się obecnie do wypłacania zasiłków, becikowego, wydłużonego urlopu wychowawczego dla mam, a także płatnego urlopu dla ojców, tzw. tacierzyńskiego. Sztandarowym programem obecnego rządu jest 500+, którego celem jest poprawa sytuacji materialnej rodzin. Rządowa propozycja ma spełniać trzy cele: wpłynąć na wzrost liczby urodzeń, ograniczyć ubóstwo oraz stanowić inwestycję w rodzinę.

Panel Badawczy Ariadna przeprowadził badanie dotyczące problemów, z jakimi zmagają się przyszli rodzice.

Według Polaków to zwiększenie płac (około 61%) jest najistotniejszym elementem długofalowej polityki prorodzinnej.

Zaraz potem rodacy wymieniają regularnie wypłacane dodatki do pensji za dziecko (45%), a także stabilność rynku pracy (44%). Dla wielu osób (34%) istotne są również systemowe ułatwienia dla kobiet pracujących.

Jak widać, przyszli rodzice oczekują, że w polityce prorodzinnej będą przewidziane rozwiązania, które poprawią ich sytuację ekonomiczną, gdyż aż 74% uważa, że nie ma wystarczających warunków materialnych do tego, by powiększyć rodzinę.

e-Wydanie

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
k8 / 9 stycznia 2020 o 10:11
+17
Każdy powinien mieć tyle dzieci, żeby był w stanie je utrzymać bez pomocy państwa. Dokładnie tak. Dlatego tak wielu ludzie dzieci nie ma. 70% nie ma zdolnośći kredytowej na mieszkanie. Jeśli chdzi o demografie, to trend się nie utrzyma tylko spadnie, bo wychodzimy z wyżu. Jeśli wejdzie pokolenie jeszcze bardziej egoistyczne i wygodne to będzie krach.  
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 o 10:21
+14
500 dodać to nie jest program prodziecięcy to program kupowania głosów. A lud głupi, prosty, kościelny, wierzący w duchy, w duchy święte, niepokalane poczęcie, chodzenie po wodzie, zombi itd to i głosuje na 500 dodać.
Avatar
_K_ / 9 stycznia 2020 o 09:51
+14
A ja nie rozumiem, po co ma nas być aż tak dużo? Nie jest sztuką napłodzić dzieci. Sztuką jest je wychować, wykształcić i zapewnić pracę. A ktoś, kto - jak w komentarzu powżej, być może tylko prowokacyjnym - ma siódemkę dzieci i czeka, że państwo, a więc my wszyscy, mu będziemy życie finansować, jest nieodpowiedzialny. Każdy powinien mieć tyle dzieci, żeby był w stanie je utrzymać bez pomocy państwa. Rodziny wielodzietne generalnie nie mają takich środków, ale z jakiegoś powodu (brak wiedzy?) mnożą się napotęgę ipotrem czekają na pomoc. Takie rodziny z reguły (nie zawsze, ale często) nie są w stanie zapewnić dzieciom wykształcenia wyższego, niż podstawowe, a powszechne od paru lat rozdawnictwo pieniędzy tylko buduje patologię. Nam nie trzeba uchodźców, my sobie ich sami hodujemy we własnym kraju z własnych współobywateli. Coraz więcej ludzi nie pracuje, tylko czeka na pomoc - a to 500+, a to wszelkiego rodzaju OPS-y. Wszystkim się wszystko należy, ale kto będzie na to wszystko pracował???
A ja nie rozumiem, po co ma nas być aż tak dużo? Nie jest sztuką napłodzić dzieci. Sztuką jest je wychować, wykształcić i zapewnić pracę. A ktoś, kto - jak w komentarzu powżej, być może tylko prowokacyjnym - ma siódemkę dzieci i czeka, że państwo, a więc my wszyscy, mu będziemy życie finansować, jest nieodpowiedzialny. Każdy powinien mieć tyle dzieci, żeby był w stanie je utrzymać bez pomocy państwa. Rodziny wielodzietne generalnie nie mają takich środków, ale z jakiegoś powodu (brak wiedzy?) mnożą się napotęgę ipotrem czekają na pomoc. Taki... rozwiń
Avatar
Taka prawda / 9 stycznia 2020 o 08:33
+14
Tak naprawdę żadne ekstra pieniądze nic tu nie pomogą. To wszystko to wynik chęci wygodnego życia i zapewnienia sobie stabilnej kariery młodych Polaków, ale przedewszystkim Polek. Nowopowstałe wzorce kulturowe w latach 90 kiedy nastąpił krach z dzietnością, wskazują na większą edukację i stabilną karierę jako priorytet, a to osiąga się dopiero po 30, i nie ma już zbyt dużo czasu na zwiększenie rodziny. Dodatkowo dziecko to zrezygnowanie z własnych przyjemności na rzecz potomstwa, a młodzi ludzie są raczej wychowywani w duchu dogadzania samym sobie. Trzeba też zauważyć żeby utrzymać stabilną populację trzeba mieć MINIMUM 3 dzieci w tym jedną dziewczynkę (każda potencjalna matka). By naprawić naszą populację matki musiałyby mieć od 5-8 dzieci. Na dziś to niemożliwe, żadna młoda dziewczyna, po za pojedynczymi przypadkami, nawet o tym nie myśli. Wniosek bolesny, ale nieunikniony, czeka nas powolne (około 500 lat) wymieranie, genetycznego narodu Polskiego. Bo jacyś ludzie którzy utożsamiać z Polską będą ale na ile będą z nami związani krwią??
Tak naprawdę żadne ekstra pieniądze nic tu nie pomogą. To wszystko to wynik chęci wygodnego życia i zapewnienia sobie stabilnej kariery młodych Polaków, ale przedewszystkim Polek. Nowopowstałe wzorce kulturowe w latach 90 kiedy nastąpił krach z dzietnością, wskazują na większą edukację i stabilną karierę jako priorytet, a to osiąga się dopiero po 30, i nie ma już zbyt dużo czasu na zwiększenie rodziny. Dodatkowo dziecko to zrezygnowanie z własnych przyjemności na rzecz potomstwa, a młodzi ludzie są raczej wychowywani w duchu dogadzania samym... rozwiń
Avatar
a / 9 stycznia 2020 o 08:34
+11
Bo maciory za 500+ nie chcą już kopulować w celu produkcji bombelko-gowniakow ?? Dziwne, bo tyle co słyszałem o sukcesie 500+...
 A po co od razu tak agresywnie? Jak można nazywać dzieci bombelko-gówniakami, też kiedyś byłeś dzieckiem...albo kobiety maciorami. Po co tyle jadu? Nie lubisz dzieci, spoko, masz takie prawo. Drażnią Cię kobiety w ciąży-luzik-mogą,ale dlaczego od razu obrażać? 
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 o 11:48
+10
Świadomi prokreacji ludzie widząc co się dzieje na ziemi, nie chcą skazywać swoje dzieci na pasmo udręki. Widocznie doświadczają w swoim życiu więcej bodźców negatywnych niż pozytywnych i decydują.
Avatar
_K_ / 9 stycznia 2020 o 11:54
+9
.....jakoś wszyscy utyskują na różne rozwiązania socjalne, ale nie starają się rzetelnie spojrzeć na rzeczywistość. U nas najważniejsze osoby w państwie tryskają zaradnością w tworzeniu wielodzietnych rodzin i wskazywaniu właściwych kierunków rozwoju demograficznego kraju! Każda z tych osób ma nie mniej niż 4-5 dzieci i jest z tego dumna nawet, jeśli spotyka się z trudnościami związania końca z końcem!
No to popatrzmy: Andrzej Duda - 1 dziecko. Jarosław Kaczyński - 0 dzieci. Elżbieta Witek - ciężko zgadnąć, bo nie ma na ten temat ani słowa na jej stronie, ani w Wikipedii. Tomasz Grodzki - 2 dzieci. I tylko Mateusz Morawiecki ma czwórkę. To tak w kwestii najważniejszych osób w państwie.
No to popatrzmy: Andrzej Duda - 1 dziecko. Jarosław Kaczyński - 0 dzieci. Elżbieta Witek - ciężko zgadnąć, bo nie ma na ten temat ani słowa na jej stronie, ani w Wikipedii. Tomasz Grodzki - 2 dzieci. I tylko Mateusz Morawiecki ma czwórkę. To tak w kwestii najważniejszych osób w państwie. rozwiń
Avatar
propozycja / 9 stycznia 2020 o 23:15
+8
Może gdyby usunąć feminazistki z sądów rodzinnych, to więcej mężczyzn decydowałoby się na dziecko? Bo obecnie w sprawach rozwodowych, w przypadku mężczyzny występuje domniemanie winy a to co mówi kobieta przyjmowane jest jako najświętsza prawda. Więc jeżeli rozwód, to niemal na pewno alimenty na dziecko i byłą żonę oraz brak kontaktów z dzieckiem. Tak więc wystarczy, że kobiecie coś odbije i może sobie bezkarnie żyć za cudze pieniądze. Mężczyźnie takie rozwiązanie się raczej nie opłaca.
Avatar
cdfnry / 9 stycznia 2020 o 08:25
+8
I 500+ nie pomogło i nie pomoże !
Avatar
stefan / 9 stycznia 2020 o 22:13
+7
Polaków jest mnóstwo w GB, USA, zachodniej europie, po prostu nikt nie chce mieszkać w tym ***dołku, jak z folwarku zwierzęcego
Avatar
Gość / 20 stycznia 2020 o 07:11
0
Więcej feminizmu i wyzwolonych placzacych po kątach kocich bab. Drogie panie nie możecie zjeść ciasta i mieć ciasto, musicie odpowiadać za swoje czyny.
Avatar
Jacek / 15 stycznia 2020 o 08:02
-1
Poza tym wszystkim co zostało tu napisane, to należy dołożyć jeszcze fakt, iż ludziom zwyczajnie "przejadł się" konserwatywny, patriarchalny i tradycjonalny model rodziny. Tzw. "rodziny" zakładane przez naszych rodziców, dziadków i przodków to były (i nadal są) w zdecydowanej większości jakieś obrzydliwe twory - "familoki" - nacechowane m.in.: konserwatyzmem, nietolerancją, hermetyczną klanowością, rasizmem, pseudo-patriotyzmem, głupotą, obłudą, ignorancją, gusłami, rytuałami (np. religijnymi, do których członkowie "rodziny" często byli zmuszani wbrew woli), nieposzanowaniem jakichkolwiek zasad demokracji czy choćby wspólnoty rodzinnej (czy nietykalności cielesnej), nieliczeniem się ze swobodami (także tymi obywatelskimi) i potrzebami uczuciowymi oraz emocjonalnymi poszczególnych osób w "rodzinie" itd. itp. A wszystko nierzadko okraszone bywało ubóstwem i patologią typu alkoholizm, a także zidioceniem intelektualnym oraz bandytyzmem. Na takich podstawach nie da się stworzyć normalnej rodziny czy w ogóle jakiejkolwiek normalności. I odpowiedzialni ludzie mają po prostu czegoś takiego dosyć. Wolą się nie rozmnażać i nie powielać nędzy i nieszczęścia (wręcz systemowego). A inni popitoleńcy nadal pitolą o "konieczności obrony tradycyjnej, prawdziwej rodziny", która (ta prawdziwa rodzina) tak na prawdę nigdy nie istniała.
Poza tym wszystkim co zostało tu napisane, to należy dołożyć jeszcze fakt, iż ludziom zwyczajnie "przejadł się" konserwatywny, patriarchalny i tradycjonalny model rodziny. Tzw. "rodziny" zakładane przez naszych rodziców, dziadków i przodków to były (i nadal są) w zdecydowanej większości jakieś obrzydliwe twory - "familoki" - nacechowane m.in.: konserwatyzmem, nietolerancją, hermetyczną klanowością, rasizmem, pseudo-patriotyzmem, głupotą, obłudą, ignorancją, gusłami, rytuałami (np. religijnymi, do których członko... rozwiń
Avatar
_K_ / 10 stycznia 2020 o 09:14
0
Bieda! Bieda lubi dzieci, im większa bieda tym więcej dzieci!!!!
Bieda i mizerne wykształcenie, dodałbym :-(
Avatar
dziedzic maryński / 10 stycznia 2020 o 07:49
+1
Bieda! Bieda lubi dzieci, im większa bieda tym więcej dzieci!!!!
Avatar
antygnIDA / 9 stycznia 2020 o 23:39
+2
Za to Żydów jest coraz więcej z czego Dziennik Dalekowschodni zapewne się cieszy ? Oni nam szybko dzietność poprawią. Ustawa 447 zapewni im 500 + i będzie POLIN .
Avatar
propozycja / 9 stycznia 2020 o 23:15
+8
Może gdyby usunąć feminazistki z sądów rodzinnych, to więcej mężczyzn decydowałoby się na dziecko? Bo obecnie w sprawach rozwodowych, w przypadku mężczyzny występuje domniemanie winy a to co mówi kobieta przyjmowane jest jako najświętsza prawda. Więc jeżeli rozwód, to niemal na pewno alimenty na dziecko i byłą żonę oraz brak kontaktów z dzieckiem. Tak więc wystarczy, że kobiecie coś odbije i może sobie bezkarnie żyć za cudze pieniądze. Mężczyźnie takie rozwiązanie się raczej nie opłaca.
Avatar
stefan / 9 stycznia 2020 o 22:13
+7
Polaków jest mnóstwo w GB, USA, zachodniej europie, po prostu nikt nie chce mieszkać w tym ***dołku, jak z folwarku zwierzęcego
Avatar
a / 9 stycznia 2020 o 13:03
0
Bo maciory za 500+ nie chcą już kopulować w celu produkcji bombelko-gowniakow ?? Dziwne, bo tyle co słyszałem o sukcesie 500+...
A po co od razu tak agresywnie? Jak można nazywać dzieci bombelko-gówniakami, też kiedyś byłeś dzieckiem...albo kobiety maciorami. Po co tyle jadu? Nie lubisz dzieci, spoko, masz takie prawo. Drażnią Cię kobiety w ciąży-luzik-mogą,ale dlaczego od razu obrażać?
Bo mam dość tej patologii utrzymywanej z moich pieniędzy. Jakoś jak ja byłam w ciąży mogłam pracować do 8 miesiąca, nikt też mi nie płacił i nikt obcy mi nie pomagał. A obecne madki - daj, mnie się należy !!! Teraz to jest produkcja na ilość.
 W dalszym ciągu nie widzę powodów, żeby kogoś obrażać. Ja też pracowałam w ciązy. Teraz też pracuje, nie wyobrażam sobie, że miałabym siedzieć w domu po prostu dla zachcianki. I totalnie nie rozumiem kobiet, które rezygnują z pracy TYLKO dla 500+ . Ale w życiu nie przyszłoby mi do głowy obrażania zwłaszcza dzieci...Wydaje mi się, że inteligentny człowiek potrafi inteligentnie dyskutować, a nie pluć jadem na lewno i prawo :) 
 W dalszym ciągu nie widzę powodów, żeby kogoś obrażać. Ja też pracowałam w ciązy. Teraz też pracuje, nie wyobrażam sobie, że miałabym siedzieć w domu po prostu dla zachcianki. I totalnie nie rozumiem kobiet, które rezygnują z pracy TYLKO dla 500+ . Ale w życiu nie przyszłoby mi do głowy obrażania zwłaszcza dzieci...Wydaje mi się, że inteligentny człowiek potrafi inteligentnie dyskutować, a nie pluć jadem na lewno i prawo :)  rozwiń
Avatar
_K_ / 9 stycznia 2020 o 11:54
+9
.....jakoś wszyscy utyskują na różne rozwiązania socjalne, ale nie starają się rzetelnie spojrzeć na rzeczywistość. U nas najważniejsze osoby w państwie tryskają zaradnością w tworzeniu wielodzietnych rodzin i wskazywaniu właściwych kierunków rozwoju demograficznego kraju! Każda z tych osób ma nie mniej niż 4-5 dzieci i jest z tego dumna nawet, jeśli spotyka się z trudnościami związania końca z końcem!
No to popatrzmy: Andrzej Duda - 1 dziecko. Jarosław Kaczyński - 0 dzieci. Elżbieta Witek - ciężko zgadnąć, bo nie ma na ten temat ani słowa na jej stronie, ani w Wikipedii. Tomasz Grodzki - 2 dzieci. I tylko Mateusz Morawiecki ma czwórkę. To tak w kwestii najważniejszych osób w państwie.
No to popatrzmy: Andrzej Duda - 1 dziecko. Jarosław Kaczyński - 0 dzieci. Elżbieta Witek - ciężko zgadnąć, bo nie ma na ten temat ani słowa na jej stronie, ani w Wikipedii. Tomasz Grodzki - 2 dzieci. I tylko Mateusz Morawiecki ma czwórkę. To tak w kwestii najważniejszych osób w państwie. rozwiń
Avatar
Nic z przypadku / 9 stycznia 2020 o 11:49
+3
Wszystko zgodnie z planem zydomasońskiej agendy 2030 NWO. Następuje depopulacja, mieszanie ludności i wynarodowianie... Globalistyczne korporacje wszędzie mają swoje pacynki - banksterow i ministrow... oni wykonują ich plan. Pinokio tez nie jest z przypadku...
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 stycznia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 stycznia 2020 r. 0 1

Dobre pomysły na salon z aneksem kuchennym

Dobre pomysły na salon z aneksem kuchennym 0 0

Wraz z rosnącą popularnością małych mieszkań coraz częściej stajemy przed podjęciem decyzji: jak połączyć pokój dzienny z kuchnią. Te dwa pomieszczenia, mimo pełnienia zupełnie różnych funkcji, mogą stworzyć świetnie zgrany duet.

Pomysł radnego na hospicjum dla matek. "W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne"

Pomysł radnego na hospicjum dla matek. "W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne" 9 3

Jest pomysł, ale do realizacji jeszcze daleka droga. Radny Tomasz Szydło postuluje, by w powiecie świdnickim stworzyć hospicjum perinatalne. To miejsce, w którym opieką zostają otoczone kobiety ciężarne, których dziecko ma ciężkie i nieodwracalne zaburzenie rozwojowe prowadzące do śmierci płodu lub noworodka

Lublin: Miasto chce ułatwić Politechnice Lubelskiej zakup kamienicy

Lublin: Miasto chce ułatwić Politechnice Lubelskiej zakup kamienicy 0 4

Prezydent Lublina chce, by Rada Miasta zrezygnowała z żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przez miasto Politechnice Lubelskiej podczas sprzedaży kamienicy przy Okopowej 8.

Uciekali przed policją pod wpływem narkotyków. W aucie były kilkumiesięczne dzieci
film

Uciekali przed policją pod wpływem narkotyków. W aucie były kilkumiesięczne dzieci 15 3

Głogów (woj. dolnośląskie). Na ulicach Głogowa doszło do policyjnego pościgu. Funkcjonariusze próbowali zatrzymać samochód bez tablic rejestracyjnych, jednak kierowca zaczął wtedy uciekać. Okazało się, że cztery osoby dorosłe przebywające w aucie - w tym kierowca - były pod wpływem narkotyków. Co więcej, w samochodzie znajdowała się dwójka kilkumiesięcznych dzieci.

Koncert Marka Andrzejewskiego w Nałęczowie
1 lutego 2020, 19:30

Koncert Marka Andrzejewskiego w Nałęczowie 0 0

Kawiarnia Lipowa w Nałęczowie (ul. Lipowa 43) zaprasza na koncert Marka Andrzejewskiego "Piosenki jak listy". Artysta wystąpi na scenie lokalu 1 lutego o godz. 19.30.

Lublin: Rozkopują ul. Turystyczną. Będą wyznaczać przystanki komunikacji miejskiej

Lublin: Rozkopują ul. Turystyczną. Będą wyznaczać przystanki komunikacji miejskiej 4 16

Problemów z przejazdem muszą się spodziewać kierowcy na ul. Turystycznej, gdzie zaczęła się przebudowa drogi związana z wyznaczeniem przystanków komunikacji miejskiej blisko przejazdu kolejowego

Licealiści w Terespolu będą od września uczyć się języka chińskiego

Licealiści w Terespolu będą od września uczyć się języka chińskiego 14 4

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu (pow. bialski) od września będą uczyć się języka chińskiego. – Jest to związane z rozwojem suchego portu w Małaszewiczach – tłumaczy dyrektor szkoły.

Jaś zginął pod kołami tramwaju. Wyrok w zawieszeniu dla motorniczej z Poznania
film

Jaś zginął pod kołami tramwaju. Wyrok w zawieszeniu dla motorniczej z Poznania 0 2

Poznań. Poznański sąd skazał motorniczą, która śmiertelnie potrąciła w Poznaniu na przejściu dla pieszych ośmioletniego Jasia. Ani chłopiec, ani prowadząca tramwaj nie powinni znaleźć się na skrzyżowaniu - mieli czerwone światło. Kobieta dobrowolne poddała się karze roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Książka o „biciu dzieci na zimno” zniknie z rynku? Wydawcy: "Uczy przebaczenia i prawdomówności"

Książka o „biciu dzieci na zimno” zniknie z rynku? Wydawcy: "Uczy przebaczenia i prawdomówności" 0 4

Uczy przebaczania i prawdomówności – tak o książce „Pasterz dziecięcego serca” myślą jej polscy wydawcy. Po tym, jak m.in. lubelscy pedagodzy okrzyknęli pozycję instruktażem bicia niemowlaków, zdecydowali oni jednak o jej wycofaniu z otwartego rynku.

Policja przejęła nielegalne automaty do gier w Lublinie
galeria

Policja przejęła nielegalne automaty do gier w Lublinie 0 0

Policja zabezpieczyła 5 urządzeń. Trwa ustalanie, kto jest odpowiedzialny za zorganizowanie nielegalnych gier.

Premiera w Teatrze Andersena w Lublinie. W domach z betonu nie ma miłości [zdjęcia]
galeria

Premiera w Teatrze Andersena w Lublinie. W domach z betonu nie ma miłości [zdjęcia] 3 0

Ważne jest to, co prawdziwe, a nie sztuczne. Kiedy babcia Dora sprzeda gospodarkę i pójdzie do domu z betonu, zabierze ze sobą gąskę i świnkę. Ale w domach z betonu nie ma miłości. Życie toczy się w internecie, nikt z nikim nie rozmawia, a nawet nie segreguje śmieci. Nowy spektakl w Andersenie trafia w samo sedno. Brawo.

Koncert Pawła Szamburskiego w Kazimierzu
1 lutego 2020, 20:00

Koncert Pawła Szamburskiego w Kazimierzu 0 0

Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) zaprasza na koncert klarnecisty i kompozytora Pawła Szamburskiego. Wydarzenie odbędzie się 1 lutego o godz. 20.

Drugi transfer Górnika. Wzmocnienie z Ekstraklasy

Drugi transfer Górnika. Wzmocnienie z Ekstraklasy 0 3

25-letni Bartłomiej Kalinkowski podpisał z Górnikiem Łęczna 1,5 roczny kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny rok. Pomocnik trafił do Łęcznej na zasadzie transferu definitywnego z występującego w PKO Ekstraklasie Łódzkiego Klubu Sportowego

Automatyk, kierowca mechanik, technik energetyk. Minister edukacji wskazuje zawody przyszłości w Polsce

Automatyk, kierowca mechanik, technik energetyk. Minister edukacji wskazuje zawody przyszłości w Polsce 1 4

Minister edukacji narodowej wskazał 24 zawody, na które prognozuje się zapotrzebowanie. W tegorocznym zestawieniu znalazły się takie zawody jak: ślusarz, mechanik-monter maszyn i urządzeń, a także technik energetyk. Jako nowe wskazane zostały: automatyk i technik-programista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.