Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

9 stycznia 2020 r.
8:14

Z roku na rok jest coraz mniej Polaków. Naukowcy alarmują, że to niebezpieczny trend

Według powszechnej opinii dla kobiet najlepszym okresem na zajście w ciążę jest czas między 25. a 30. rokiem życia
Według powszechnej opinii dla kobiet najlepszym okresem na zajście w ciążę jest czas między 25. a 30. rokiem życia

Przyrost naturalny w Polsce jest coraz niższy. Ogólna liczba urodzeń stale się zmniejsza – jeśli trend się utrzyma, w ciągu najbliższych 35 lat liczba mieszkańców naszego kraju spadnie o ponad 4,5 miliona

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według powszechnej opinii, dla kobiet najlepszym okresem na zajście w ciążę jest czas między 25. a 30. rokiem życia. To wtedy kobiety są w najmniejszym stopniu narażone na błędy genetyczne, które powstają w procesie dojrzewania komórek jajowych. Z wiekiem płodność kobiet się zmienia, a z badań GUS z 2007 roku wynika, że przyszła generacja młodych matek w miastach będzie o około 45% mniejsza niż obecna generacja.

Zróżnicowanie dzietności jest powiązane z miejscem zamieszkania również w ten sposób, że na terenach silnie zurbanizowanych (województwo śląskie, opolskie) notuje się najniższą wartość współczynnika dzietności. Polskie kobiety najczęściej decydują się na dziecko, gdy mają 28 lat – to tzw. wiek środkowy matek, czyli mediana wieku rodzenia dziecka.

Według danych Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA, u 40-letniej kobiety aż 80% komórek jajowych ma wady genetyczne, a u 3 lata starszej już 90%. Błędy genetyczne pojawiają się również u młodych kobiet, jednak z innych powodów.

Jak zmienia się płodność polskich kobiet?

W Polsce od 2009 roku, ze skokiem na przełomie 2010 i 2011 roku, odnotowywany jest spadek liczby urodzeń, a wiele par decyduje się tylko na jedno dziecko, co ma ogromne znaczenie dla zmian demograficznych. Według szacunków w 2050 roku w naszym kraju będzie żyło 34 mln osób. Według danych GUS-u, w pierwszym półroczu 2015 roku urodziło się aż o 3 tys. mniej dzieci niż rok temu. Coraz większym problemem staje się również niepłodność.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Koalicję Na Rzecz Kompleksowej Terapii Niepłodności „Wspieramy płodność” z 2015 roku, problem niepłodności dotyka 1,5 mln polskich par. W dokumencie czytamy, jak ważne w rozwiązywaniu tego problemu społecznego są nowe technologie oraz innowacyjne metody leczenia, jednak nie bez znaczenia jest również zdrowie psychiczne i fizyczne przyszłych rodziców.

– Niepłodność dotyka co piątej pary w Polsce, dlatego coraz więcej rodaków korzysta z pomocy wyspecjalizowanych klinik czy ośrodków. Zaburzenie płodności w równym stopniu dotyczy kobiet (40%) oraz mężczyzn (40%), a 20% dotyczy wspólnych problemów – informuje Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Najczęściej to nadmierny stres, zanieczyszczenie środowiska, stosowanie leków, choroby oraz nieodpowiednia dieta wpływają na problemy z płodnością Polek oraz Polaków.

Ryzykowne ciąże

W Polsce wiele kobiet decyduje się jednak na macierzyństwo pomimo tego, że boryka się z chorobą. Ciąża wysokiego ryzyka to przypadek, w którym ryzyko powikłań ciąży oraz komplikacji porodu jest znacznie wyższe w przypadku zdrowej ciąży. Czynnikami, które sprawiają, że ciążą staje się wysokiego ryzyka, są przede wszystkim choroby przewlekłe, nadciśnienie, otyłość, niedowaga czy ciąża powyżej 35. roku życia oraz poniżej 17. roku życia.

Co istotne, ciąża może stać się ciążą wysokiego ryzyka również w trakcie jej trwania, gdy u zdrowej kobiety pojawi stan zagrażający jej przebiegowi, a także zdrowiu dziecka oraz matki. Nie oznacza to jednak, że przebieg ciąży będzie nieprawidłowy i pojawią się komplikacje jak w przypadku ciąży zagrożonej. Jest to stan, który wymaga większego zaangażowania ze strony lekarzy oraz samej kobiety – częstsze badania oraz kontrole mogą ograniczyć ryzyko ewentualnych komplikacji.

Niestety, czasami nawet najlepsza opieka lekarska nie jest w stanie zagwarantować bezpiecznego przebiegu ciąży oraz okresu połogu. Wady serca są zaliczane do istotnych czynników, które wpływają na to, że ciąża może stać się ciążą wysokiego ryzyka. Choroby układu krążenia i serca, w tym arytmia, należą również do najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce – odpowiadają za niemal co drugą śmierć (43% w 2016 r.).

Z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego w kraju co roku umiera 91 tys. kobiet, co stanowi aż 55% wszystkich zgonów Polek. Dla wielu z nich macierzyństwo jest niezwykle trudną decyzją, stanowiącą również ogromne wyzwanie, któremu muszą podołać.

– Kobiety bardzo często potrzebują specjalistycznej opieki po porodzie. W podobnej sytuacji znalazła się Katarzyna Wondołowska, która w porozumieniu ze swoim lekarzem odstawiła leki na arytmię, by móc karmić synka piersią. Podczas karmienia jej serce przestało bić, co spowodowało niedotlenienie mózgu, a w konsekwencji śpiączkę. Obecnie Katarzyna uczęszcza na rehabilitację, a lekarze dają jej szansę powrotu do całkowitej sprawności. Niestety wiąże się to z ogromnymi kosztami, dlatego Fundacja stara się pomóc jej w walce o osiągnięcie samodzielności – twierdzi Anna Krawczyk, prezes Fundacji Rycerze i Księżniczki.

Polityka prorodzinna

Działania podejmowane przez państwo są bardzo ważnym elementem, który ma wpływ na decyzje Polaków dotyczące posiadania potomstwa. Pomoc rządowa ogranicza się obecnie do wypłacania zasiłków, becikowego, wydłużonego urlopu wychowawczego dla mam, a także płatnego urlopu dla ojców, tzw. tacierzyńskiego. Sztandarowym programem obecnego rządu jest 500+, którego celem jest poprawa sytuacji materialnej rodzin. Rządowa propozycja ma spełniać trzy cele: wpłynąć na wzrost liczby urodzeń, ograniczyć ubóstwo oraz stanowić inwestycję w rodzinę.

Panel Badawczy Ariadna przeprowadził badanie dotyczące problemów, z jakimi zmagają się przyszli rodzice.

Według Polaków to zwiększenie płac (około 61%) jest najistotniejszym elementem długofalowej polityki prorodzinnej.

Zaraz potem rodacy wymieniają regularnie wypłacane dodatki do pensji za dziecko (45%), a także stabilność rynku pracy (44%). Dla wielu osób (34%) istotne są również systemowe ułatwienia dla kobiet pracujących.

Jak widać, przyszli rodzice oczekują, że w polityce prorodzinnej będą przewidziane rozwiązania, które poprawią ich sytuację ekonomiczną, gdyż aż 74% uważa, że nie ma wystarczających warunków materialnych do tego, by powiększyć rodzinę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Auto szorowało po asfalcie

Jechał gratem na zakazie

Policjanci z ryckiej drogówki pełnili służbę na terenie Dęblina. Na ulicy Kockiej zauważyli osobowe renault, które tylnym zderzakiem niemalże ocierało o nawierzchnię. Wszystko wskazywało na to, że pojazd jest poważnie uszkodzony i nie ma prawa jeździć po drodze publicznej.

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK
ZDJĘCIA
galeria

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK

Czwarta po rundzie zasadniczej PlusLigi Bogdanka LUK Lublin w sobotę wywalczyła pierwszy w historii klubu tytuł mistrza Polski. Jak spotkanie i ten sezon oceniają siatkarze i eksperci?

PGE MKS FunFloor zakończył występy u siebie wygraną z Gnieznem

Udane pożegnanie, PGE MKS FunFloor Lublin bez problemów pokonał rywalki z Gniezna

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor w niedzielny wieczór pożegnały się ze swoimi kibicami. W ostatnim, domowym meczu sezonu 24/25 lublinianki pokonały w hali Globus MKS URBiS Gniezno 36:31. Bohaterką spotkania była Magda Balsam, która rzuciła aż 11 bramek.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Górnik Łęczna w niedzielę przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką i jego szanse na zajęcie miejsca w strefie barażowej spadły do minimum. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu ekip?

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia
ZDJĘCIA
galeria

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia

Biało-czerwone flagi, średniowieczni wojowie i echo hymnu rozbrzmiewające w sercu miasta – tak Lublin świętował jedną z najważniejszych rocznic w historii Polski.

Cyklista w drodze do więzienia

Napadł na lombard, czmychnął na rowerze. Teraz nie pojeździ nawet 7,5 roku

Kryminalni z lubartowskiej komendy zatrzymali 26-latka, który pod koniec kwietnia b.r. wtargnął do jednego z miejscowych lombardów i ukradł tacę ze złotą biżuterią. Z łupem w ręku złodziej uciekł, odjeżdżając rowerem. Pokrzywdzony właściciel oszacował wówczas straty na kilkanaście tysięcy złotych.

Rowerowa wiosna w Świdniku

Rowerowa wiosna w Świdniku

To lepsze i zdrowsze rozwiązanie od siedzenia w domu przez komputerem. Władze Świdnika zachęcają dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu. Służy temu akcja „Rowerowa Wiosna w Świdniku”.

Justyna Szafranek i Dorota Krać z Polskiego Związku Niewidomych w Lublinie podkreślają, że najwięcej barier powoduje zbyt mała świadomość na temat specyfiki dysfunkcji wzroku Codzienne bariery to nie tylko schody, ale porzucone hulajnogi i krawężniki
Magazyn

Codziennych barier jest coraz mniej. Osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć jak inni

Miasto rozbudowuje infrastrukturę, oferuje asystentów, dostosowuje szkoły i wspiera edukację. Ale osoby z niepełnosprawnością wciąż wskazują na bariery, które dla innych są niewidoczne.

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Kibice, którzy wspierają Górnika Łęczna od kilku ładnych lat doskonale wiedzą, że mecze zielono-czarnych z Bruk-Bet Tetmaliką Nieciecza bywają bardzo emocjonujące. Tak też było w niedzielę. Popularne „Słoniki” wygrały u siebie 3:1, ale spotkanie było zdecydowanie bardziej emocjonujące i zacięte niż wskazuje na to wynik

Kamil Ożarowski chce pomóc wychowankom domu dziecka w Zwierzyńcu

Opuści salon masażu i ruszy przez Polskę. Robi to dla dzieci

Pomysł: Pokonać na nartorolkach Polskę od Zakopanego po Hel. Cel: Pomóc potrzebującym dzieciom, chorym i z domów dziecka. Dlatego właśnie Kamil Ożarowski, właściciel salonu masażu z Zamościa podjął się "Biegu po uśmiech". Wspiera go Stowarzyszenie Dwa Domki.

Piknik był niebywałą frajdą dla dzieci
ZDJĘCIA
galeria

Transportowa niedziela z historią i przyszłością – Piknik Europejski na Placu Zamkowym

Zamek, zabytki i… Ikarus. W niedzielne popołudnie Plac Zamkowy w Lublinie zamienił się w kolorową zajezdnię pełną uśmiechów, zabawy i miejskiej mobilności z przeszłości i przyszłości. Wszystko za sprawą Europejskiego Pikniku Transportowego 2025 – flagowego wydarzenia lokalnych obchodów Dni Funduszy Europejskich.

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina

Ponad 80 zawodników z Polski i różnych stron świata ściga się w Lublinie podczas „XXVIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów" oraz VI "Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny”.

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin
Foto
galeria

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin

W Rzucie Beretem majówka nabrała rumieńców szybciej niż policzki po trzecim drinku. Było głośno, gorąco i z odrobiną szaleństwa – czyli dokładnie tak, jak lubicie. Zobaczcie, kto rzucił beretem... i resztą garderoby oraz jak się bawił Lublin.

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek przygotowuje największy w historii spółki program inwestycyjny, czyli gruntowną przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Świdniku. Będzie to kosztować blisko 53 mln zł, a jego realizacja planowana jest na lata 2025-2034.

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie
WIDEO
film

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie

Wojciech Cejrowski odwiedził Lublin z nowym stand-up’em podróżniczym. Choć znany jest z podróżniczych opowieści i kontrowersyjnych wypowiedzi, tym razem stawia na stand-up – ale w zupełnie innym stylu niż ten, do którego przyzwyczaili nas polscy komicy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium