Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

5 czerwca 2025 r.
7:50

Prezes IPN wybrany prezydentem. Następcę Karola Nawrockiego powoła Sejm

Autor: Zdjęcie autora PAP
Karol Nawrocki został prezesem Instytutu Pamięci Narodowej w 2021 roku
Karol Nawrocki został prezesem Instytutu Pamięci Narodowej w 2021 roku (fot. IPN)

Dr Karol Nawrocki, który wygrał II turę wyborów prezydenckich, wypełnia obecnie obowiązki prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i prezydenta-elekta, ale będzie musiał zrezygnować ze stanowiska, które pełni od 2021 r. Nawrocki 6 sierpnia ma zostać zaprzysiężony przez Zgromadzenie Narodowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu został powołany 19 stycznia 1999 r. na mocy ustawy z 18 grudnia 1998 r. o IPN. W dniu 27 stycznia 2022 r. Sejm uchwalił Nowelizację tej ustawy, która obowiązuje obecnie. W rozdziale 2, w artykułach 9-14 mowa jest o sposobie wyboru prezesa IPN i warunkach, jakie musi spełniać kandydat na to stanowisko.

W ustawie o IPN napisano, że instytutem kieruje jego prezes, którego powołuje i odwołuje Sejm RP za zgodą Senatu. Kandydatów na to stanowisko zgłasza Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, spoza swego grona. Nie wcześniej niż na 6 miesięcy i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji prezesa IPN przewodniczący Kolegium IPN ogłasza publiczny konkurs na stanowisko prezesa tej instytucji.

W zaistniałej obecnie sytuacji – wyboru prezesa IPN dra Karola Nawrockiego na urząd prezydenta RP – ma zastosowanie kolejny zapis ustawy: "W przypadku innej przyczyny opróżnienia stanowiska Prezesa Instytutu Pamięci, termin zgłaszania się kandydatów do konkursu na to stanowisko wynosi 30 dni od dnia ogłoszenia konkursu. Przesłuchania kandydatów na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci mają charakter publiczny".

Konkurs na stanowisko prezesa IPN ogłasza przewodniczący Kolegium IPN – obecnie jest nim prof. Wojciech Polak. Musi on opublikować ogłoszenie o konkursie w "Biuletynie Informacji Publicznej Instytutu Pamięci". Ogłoszenie zawiera m.in.: wymagania niezbędne do sprawowania stanowiska, wykaz dokumentów i oświadczeń kandydata oraz informacje o sposobie, terminie i miejscu ich składania.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym sprawdzane są dokumenty i oświadczenia złożone przez kandydatów. Drugi etap polega na publicznym wysłuchaniu kandydatów, podczas którego prezentują oni swoje umiejętności i przedstawiają koncepcje kierowania IPN.

W kolejnym kroku Kolegium IPN podejmuje uchwałę w sprawie wyłonienia kandydata na stanowisko prezesa IPN w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów. Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości głosów, wówczas przeprowadza się kolejne głosowanie zwykłą większością głosów, z udziałem kandydatów, którzy uzyskali dwie kolejne największe liczby głosów.

Jeżeli w głosowaniach żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, Kolegium IPN, w drodze uchwały, uznaje konkurs za nierozstrzygnięty, a jego przewodniczący ponownie ogłasza konkurs.

Warunkiem zgłoszenia do konkursu jest: posiadanie wyłącznie obywatelstwa polskiego, niekaralność, wyróżnianie się wysokimi walorami moralnymi oraz wiedzą przydatną w pracach instytutu, posiadanie stopienia naukowego: doktora, doktora habilitowanego lub profesora. W ustawie zaznaczono, że na stanowisko prezesa IPN nie może być powołana osoba, która pełniła służbę, pracowała lub była współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa oraz sędzia, który orzekając uchybił godności urzędu. Prezes IPN nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z godnością jego urzędu. Stanowiska tego nie można łączyć z mandatem posła albo senatora.

Przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków prezes IPN składa przed Sejmem RP następujące ślubowanie: "Ślubuję uroczyście na powierzonym mi stanowisku Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej służyć wiernie Narodowi Polskiemu, stać na straży prawa, obowiązki mojego urzędu wypełniać sumiennie, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości". Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: "Tak mi dopomóż Bóg".

Prezes IPN, którego kadencja trwa pięć lat, w sprawowaniu swego urzędu jest niezależny od organów władzy państwowej. Ta sama osoba nie może być prezesem więcej niż przez dwie kolejne kadencje. W ustawie znalazł się również zapis, że prezes IPN nie może być bez zgody Sejmu pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani pozbawiony wolności. Są w tym względzie jednak wyjątki, np. ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa i jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania.

W środę rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz poinformował PAP, że Karol Nawrocki nadal wypełnia obowiązki prezesa IPN. Leśkiewicz zapytany, kiedy może ruszyć procedura wyboru nowego prezesa, odpowiedział, że: "to nie jest moment na te pytania. Nawrocki jest prezesem IPN wybranym na urząd Prezydenta. Tryb wyboru Prezesa określają art. 10 i 10a ustawy”. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Żądza pieniądza, a z konta „wyparowało” 290 tysięcy

Żądza pieniądza, a z konta „wyparowało” 290 tysięcy

 Blisko 290 tysięcy złotych straciła 69-letnia mieszkanka powiatu lubartowskiego, która uwierzyła, że dzięki inwestycjom w kryptowaluty zarobi krocie. Niestety perspektywa szybkiego solidnego zysku wyłączyła jej ostrożność.

Basen po remoncie otwarty. Jest nowy cennik biletów
galeria

Basen po remoncie otwarty. Jest nowy cennik biletów

Zachwyca funkcjonalnością, designem i udogodnieniami dla całych rodzin – tak otwarty w środę po generalnym remoncie kryty basen w Krasnymstawie ocenia miasto. – To była walka, ale wspólnymi siłami – z urzędem, nadzorem, naszym zespołem – udało się ją wygrać – dorzuca wykonawca.

Centrum Puław - po lewej hotel Izabela, w środku teren po byłej jednostce wojskowej zagospodarowany na cele handlowo-usługowe z galerią Zieloną. W oddali osiedla Niwa i Włostowice

Puławy w liczbach - nowy raport o stanie miasta

Pod koniec czerwca w sali obrad puławskiego Ratusza odbędzie się debata o stanie miasta, którą merytoryczną podstawę stanowi opublikowany niedawno raport. Dokument przygotowany przez urzędników to obszerny zbiór danych od demografii po zieleń.

Jeden z zatrzymanych już w miejscu "dłuższego pobytu"

Policja zarzuciła sieć. Tylko w Lubelskiem wpadło 117 poszukiwanych

Ukrywający się przestępcy mieli dwa fatalne dni. Policja w całej Polsce  przeprowadziła zmasowaną akcję, w wyniku której tylko w naszym regionie zatrzymano 117 osób poszukiwanych, w Polsce 1567, w tym 153 obcokrajowców.

"Akcja jest taka, że ja daję piątaka, Ty dajesz piątaka". Wesprzyj leczenie małego Jasia Greli
film

"Akcja jest taka, że ja daję piątaka, Ty dajesz piątaka". Wesprzyj leczenie małego Jasia Greli

Ma niecałe 4 latka, a żeby mógł żyć potrzeba aż 15 milionów złotych. Lubelscy celebryci połączyli siły i dla małego Jasia Greli nagrali piosenkę.

Od 60 lat kształcą ekonomistów. Jubileusz wydziału UMCS
ZDJĘCIA
galeria

Od 60 lat kształcą ekonomistów. Jubileusz wydziału UMCS

Formalnie został założony 15 lutego 1965 roku. Wydział Ekonomii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w tym roku obchodzi okrągły jubileusz. Podczas jubileuszowych uroczystości był czas na wspomnienia, odznaczenia pracowników i rozmowy o przyszłości wydziału.

Wybiegną na ulice. Kierowcy i komunikacja miejska pojadą objazdami
Lublin

Wybiegną na ulice. Kierowcy i komunikacja miejska pojadą objazdami

W sobotni wieczór biegacze zmierzą się w zawodach, a w niedzielę natomiast wyjadą kolarze. Kierowcy i pasażerowie muszą liczyć się z utrudnieniami.

Monika Kowalczyk

Świdniczanka na festiwalu w Opolu

Dziś cały Świdnik będzie trzymać kciuki za Monikę Kowalczyk, która wystąpi podczas „Debiutów” Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 

Powstanie kilka kilometrów nowej drogi dla rowerów przy al. Warszawskiej

Powstanie kilka kilometrów nowej drogi dla rowerów przy al. Warszawskiej

Miasto Lublin planuje budowę drogi dla rowerów wzdłuż al. Warszawskiej oraz zatoki autobusowej w rejonie ul. Czeremchowej. Do przetargu zgłosiło się sześć firm. Najtańszą ofertę – 2,92 mln zł – złożyło Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A. To mniej niż przewidziano w budżecie.

Ile czasu zarażamy grypą po zachorowaniu? Skuteczne metody leczenia

Ile czasu zarażamy grypą po zachorowaniu? Skuteczne metody leczenia

Grypa jest nie tylko uciążliwą chorobą wirusową, ale także bywa zagrożeniem dla otoczenia, w którym przebywasz. Istotna jest świadomość, jak długo zarażamy oraz jako szybko i przede wszystkim skutecznie korzystać z dostępnych metod leczenie, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Komunikacja miejska dostosuje się do pociągów. Przed nami zmiany w rozkładach

Komunikacja miejska dostosuje się do pociągów. Przed nami zmiany w rozkładach

Na kolei wchodzi wakacyjny rozkład jazdy, więc lubelskie autobusy się do niej dostosowują.

12 lat odpowiedzialności, 150 spotkań i jedna wielka gala! Lublin szykuje się na święto CSR
NASZ PATRONAT
13 czerwca 2025, 19:00

12 lat odpowiedzialności, 150 spotkań i jedna wielka gala! Lublin szykuje się na święto CSR

Już 13 czerwca 2025 roku w lubelskim Hotelu Atelia Luxor odbędzie się wydarzenie, które dla lokalnego świata biznesu jest niczym Oscarowa noc dla Hollywood. Klub Odpowiedzialnego Biznesu świętuje swoje 12. urodziny oraz... 150. spotkanie! Z tej okazji organizowana jest Gala Odpowiedzialnej Marki Roku 2024 – wydarzenie, które łączy elegancję, wartości i konkretne działania na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Ponad 80 mln zł dofinansowania wręczył marszałek. Na liście projektów Błonia pod Zamkiem i amfiteatr na Tatarach

Ponad 80 mln zł dofinansowania wręczył marszałek. Na liście projektów Błonia pod Zamkiem i amfiteatr na Tatarach

114 mln zł – to łączna wartość projektów dofinansowanych z funduszy europejskich. Z tej kwoty ponad 82 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej, a ponad 9 mln zł z budżetu państwa.

Dawid Sokołowski to nowy przyjmujący drużyny PZL Leonardo Avia Świdnik

PZL Leonardo Avia Świdnik ma trzech nowych zawodników. Rozgrywający spełnił marzenie

Rozgrywający Jaromir Orlicz, środkowy Igor Oziabło oraz przyjmujący Dawid Sokołowski nowymi zawodnikami PZL Leonardo Avia Świdnik.

Wniosek o decyzję środowiskową od firmy zbierającej odpady. Ma plany dużej inwestycji

Wniosek o decyzję środowiskową od firmy zbierającej odpady. Ma plany dużej inwestycji

Firma, która odbiera śmieci od mieszkańców Białej Podlaskiej zamierza poszerzyć swój zakres działalności. Na osiedlu Sielczyk Komunalnik chce zbudować swój zakład do zbierania i przetwarzania odpadów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium