Świadczenie z programu 500 plus załatwimy bez wychodzenia z domu – mówi Bartosz Marczuk, wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Jak informuje wiceminister wniosek o świadczenie 500 plus będzie można złożyć m.in. przez bankowość elektroniczną. Po wypełnieniu wniosku otrzymamy potwierdzenie, że został on złożony – mejlem albo wewnętrznym komunikatorem banku, a z gminy przyjdzie listem decyzja administracyjna, że świadczenie zostało przyznane – mówi Marczuk.
– To rewolucja, jeśli chodzi o sposób myślenia o kontaktach obywatel-administracja – przekonuje w rozmowie z PAP wiceszef MRPiPS. Jego zdaniem udział w programie będzie korzystny dla banków.
Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w formie papierowej – bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty oraz przez internet, za pomocą czterech kanałów: przez portal empatia prowadzony przez MRPiPS, portal usług elektronicznych ZUS, ePUAP oraz – co jest nowością, jeśli chodzi o załatwienie spraw urzędowych online – bankowość elektroniczną.
– Do tej pory, jak chcieliśmy online załatwić coś w administracji, to musieliśmy mieć podpis elektroniczny, ePUAP, który raz działał, raz nie działał. A tu mówimy ludziom: chcemy, żebyście mieli jak najwygodniej, wiemy, że logujecie się do banku swoim identyfikatorem i hasłem, i niczego więcej już od was nie chcemy – dodaje Bartosz Marczuk.
Jak tłumaczy, ma to wyglądać tak, że osoba chcąca złożyć wniosek loguje się na swoje konto w banku i tam znajduje zakładkę „Rodzina 500 plus”, pod którą będzie wniosek. I albo wypełnia go bezpośrednio na stronie banku, po czym on wędruje do gminy, albo daje dyspozycję, że chce taki wniosek za pomocą swoich loginów i haseł bankowych wypełnić i zostaje przekierowana na stronę ZUS, gdzie też będzie zakładka „Rodzina 500 plus”.
Po wypełnieniu wniosku otrzymamy potwierdzenie, że został on złożony – mejlem albo wewnętrznym komunikatorem banku, a z gminy przyjdzie listem decyzja administracyjna, że świadczenie zostało przyznane.
Wiceminister podkreśla, że tą drogą będzie można też dołączyć niezbędne załączniki.
– Z tym, że jeśli ktoś nie ma skomplikowanej sytuacji rodzinnej i ubiega się o świadczenie na drugie lub kolejne dziecko, to wystarczy sam wniosek – precyzuje.
Jeśli pojawią się jakieś wątpliwości, gdy są potrzebne dodatkowe oświadczenia lub zaświadczenia, gmina będzie wzywać wnioskodawcę do uzupełnienia informacji.
Pytany, czy banki będą chciały włączyć się do programu – co zapewne będzie dla nich oznaczało jakieś dodatkowe koszty – Marczuk stwierdza, że jest to dla nich super interes.
– Pamiętajmy, że miesięczny transfer w ramach programu 500 plus to jest ok. 1 mld 300 mln zł. A gdy bank uruchomi taką usługę, to te pieniądze będą dedykowane temu bankowi, bo klient raczej nie będzie szukał nowego konta – mówi wiceminister.
Deklaruje, że już wkrótce będzie wiadomo, które banki włączą się do programu od 1 kwietnia. – Wydaje się, że docelowo będą to wszystkie banki – podkreśla.
Wniosek o świadczenie jest bezpłatny. Jest to ważna informacja, bo pojawiają się próby wyłudzania pieniędzy w ten sposób.