Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

4 marca 2016 r.
13:40

Skandal z "ławeczką Karskiego" w Portugalii. Kto ją stawia?

0 9 A A
Doktor Wiesława Kozielewska jest zdumiona dyplomacją ławeczkową... Fot. Archiwum Rodzinne<br />
Doktor Wiesława Kozielewska jest zdumiona dyplomacją ławeczkową... Fot. Archiwum Rodzinne

Rozmowa z dr Wiesławą Kozielewską, bratanicą i córką chrzestną Jana Karskiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

 Pani doktor, podczas odsłaniania w Krakowie, przed synagogą Remu’h, kolejnej tzw. ławeczki Jana Karskiego, padła zapowiedź autora instalacji, że następna będzie w… Portugalii. Chyba właśnie się ona tam odnalazła…

- Jak opowiadał krakowskiej gazecie autor odlewów, miało to mieć miejsce w portugalskim mieście nadmorskim Estoril niedaleko Lizbony. Tym razem na ławeczce usadzony został nie tylko Jan Karski, ale też Jerzy Lerski i… Jan Nowak-Jeziorański.

Tym razem ta prowokacja zabolała szczególnie, bo Nowak zaciekle zwalczał mego Stryja od 1995 roku, kiedy wysmarował wraz z Bartoszewskim paszkwil na Karskiego w „Rzeczypospolitej”. Poniżył pamięć bohatera, bo ten… odważył się nie głosować na Wałęsę w wyborach prezydenckich.

Jan Karski więcej ręki Nowakowi i Bartoszewskiemu nie podał. O tym wiedzieli wszyscy, którzy cokolwiek wiedzieli o Karskim. Trzeba było jednak tym odlewem poniżać go dalej. Odlewnik twierdził, że cała trójka z ławeczki to byli… przyjaciele. W przypadku mego Stryja, jego poziom przyjaźni z Nowakiem był taki, jak miedzy dwoma polskimi kandydatami w niedawnych wyborach prezydenckich.

 Skąd w ogóle miasto w Portugalii?

 - Jak opowiadał wykonawca odlewu, zgłosił się z pomysłem takiego „tercetu” do MSZ, kierowanego przez pana Sikorskiego, po czym podchwycił go pan Misztal, ambasador w Lizbonie. On też wyszukał jakiegoś prywatnego biznesmena, który kupił odlew, żeby sobie postawić na swojej działce.

 Pani w to uwierzyła?

- Nie. Moja wyobraźnia jednak nie ogarniała sytuacji, że przedstawiciel Polski może zajmować się pośrednictwem między krajową odlewnią, a właścicielem prywatnego interesu w przedmiocie pamięci wybitnego członka naszej rodziny i jednego z największych bohaterów dwudziestego wieku. To mi się jednak w głowie nie mieściło… W taką formę dyplomacji jednak nie wierzyłam.

 I co?

- Napisałam list do burmistrza i Rady Miejskiej aglomeracji Cascais-Estoril z pytaniem, czy mają oni cokolwiek wspólnego z tą instalacją. Pan burmistrz Carlos Careiras odpowiedział mi bardzo szybko i niezwykle uprzejmie, że jego miasto istotnie nie ma nic wspólnego ze stawianiem ławeczki.

Prosił także o przyjęcie przeprosin, bowiem nie był poinformowany o kontekście historycznym całego zjawiska tzw. ławeczki Jana Karskiego. Dodał też, że dalej sprawą zajmuje się polskie przedstawicielstwo.

Wie pani, kto kupił sobie ławeczkę w Porugalii?

- Nie wiem. Zapytałam o to burmistrza Careirasa. Podobno ambasada odmawia ujawnienia nazwiska [potwierdzamy – przyp. red.]

 Nie dziwi to Pani?

- Oczywiście, że mnie dziwi. Co to jest? Konspiracja? To oczywiste, że chcemy wiedzieć, kto wizerunkiem Jana Karskiego się posługuje i w jakim celu. Trochę to zaczyna przypominać sprawę innego biznesmena z Portugalii, którego na wniosek ambasadora, za szefowania w MSZ pana Sikorskiego, odznaczono, a potem jego następca, pan Schetyna, publicznie twierdził, że to nie on akceptował.

Zrobiło się głośno w całej Polsce, bo wyszło, że chodziło o czołową postać zarządzającą koncernu, do którego należy polska sieć „Biedronka”, której pracownicy mieli wiele do powiedzenia na temat warunków, w jakich pracują. Jak się okazało odznaczenie wręczono w jakimś zaciszu gabinetowym. Teraz klimat zacisza unosi się nad „ławeczką” portugalską.

Dla rodziny Karskiego takie klimaty to chyba nie pierwszyzna? 

- Podobnie za naszymi plecami kombinowano w Waszyngtonie, gdzie jakaś prywatna grupa osób z tamtejszym ambasadorem chciała zdjąć Janowi Karskiemu nagrobek, a ówczesny szef dyplomacji pan Sikorski chciał tę fanaberię finansować z pieniędzy resortu, czyli polskiego podatnika.

Podobnie pan Rotfeld, wysłany przez MSZ, odbierał zamiast naszej rodziny w Białym Domu od Barcka Obamy Prezydencki Medal Wolności. Do dziś nie sposób ustalić, na jakiej podstawie prawnej. MSZ posiadał wiedzę o naszej rodzinie na długo przed wręczaniem tego odznaczenia. Ciekawe, czy poinformował o rodzinie stronę amerykańską?

Jacyś inni prywatni ludzie wmawiali naszej rodzinie, że Jan Kozielwski (Karski) nie urodził się też wtedy, kiedy się urodził. Mało tego, napierali na Kapitol w Waszyngtonie i Senat RP, żeby oficjalnie zadekretować nieprawdziwą datę urodzin.

Dlaczego tak się Jana Karskiego uczepiono?

- Prowadzona jest jakaś gra Jego postacią. Moim zdaniem używany jest do „neutralizowania” niekoniecznie najjaśniejszych stron w historii polsko-żydowskiej i ucinania dyskursu publicznego. Stryj w grobie się przewraca…

Może już pora na objęcie wizerunku bohatera ochroną prawną?

- Jeżeli nie nastąpi opamiętanie tych ochoczych „utrwalaczy” pamięci Jana Karskiego, zapewne nie będziemy mieli innego wyjścia…

Burmistrz portugalskiego Cascais-Estoril zwrócił się do dr Wiesławy Kozielewskiej z przeprosinami. Potwierdził, że instalacją ławeczkową zajmuje się polskie przedstawicielstwo, fot: YouTube.com
Burmistrz portugalskiego Cascais-Estoril zwrócił się do dr Wiesławy Kozielewskiej z przeprosinami. Potwierdził, że instalacją ławeczkową zajmuje się polskie przedstawicielstwo, fot: YouTube.com

Profesor Michael Szporer, wykładowca politologii i dziennikarstwa University of Maryland komentuje specjalnie dla „Dziennika Wschodniego”:

 - Szczerze współczuję Rodzinie Bohatera, a mego mentora Profesora Jana Karskiego, że musi ona znosić i przeżywać wszystkie te upokorzenia i poniżenia fundowane im przez ludzi, którzy wmówili sobie, a potem próbowali innym, że to właśnie oni są od zarządzania pamięcią tego wielkiego człowieka.

Poczynając od przechwycenia Prezydenckiego Medalu Wolności pośmiertnie przyznanego Janowi Karskiemu, z pominięciem Rodziny, o której istnieniu sam informowałem polską ambasadę, poprzez te wszystkie socrealistyczne ławeczki, poprzez kuglarstwo z pośmiertną nominacją generalską, po nawet próbę przeforsowania swojej wersji daty urodzin bohatera i niezaproszenie Rodziny na otwarcie Muzeum Historii Żydów w Warszawie, gdzie Karski ma swój kąt ekspozycyjny.

Jest szczególnie przykre, że we wszystkim tym brała udział ekipa ludzi chętnie pouczająca nas o wartościach najważniejszych. 

Wracając zaś do akcji ławeczkowej w Portugalii: gdyby jakikolwiek ambasador amerykański załatwiał jakiemukolwiek biznesmenowi w kraju misji stawianie na jego prywatnej posesji pomnika amerykańskiego bohatera, bo tak sobie ten wymyślił, Departament Stanu dobrze wiedziałby, co z tym zrobić. (not. AM-M)

Profesor Michael Szporer: Bądźcie przyzwoici wobec pamięci Jana Karskiego, fot. Archiwum
Profesor Michael Szporer: Bądźcie przyzwoici wobec pamięci Jana Karskiego, fot. Archiwum
Czytaj więcej o:

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 20:20
0
Embaixador, duas cervejas, rapidamente. Dwa piwa, na jednej nodze, pani ładny...
Avatar
Polak z Lizbony / 6 marca 2016 o 20:09
0

Serwis ambasadzki na telefon. A to krzyż przyniosą do domu, a to ławeczkę :D No fajne chłopaki... Może pół litra przyniesiecie?

Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 19:45
0
Kelneryzm MSZ z sierpnia 2015 roku: Ministerstwo Sprawa Zagranicznych wręczyło odznaczenie po kryjomu. Jak dowiedział się portal tvp.info, Krzyż wręczono Portugalczykowi już w sierpniu, w czasie „kameralnej uroczystości”. Mimo to, nie znamy dokładnej daty wspomnianej uroczystości. Order został wręczony w sierpniu przez jednego z członków kierownictwa MSZ. Uroczystość miała charakter kameralny i prywatny na wniosek samego zainteresowanego — tłumaczy rzecznik MSZ, Marcin Wojciechowski. Pereira da Silva odznaczenie miał otrzymać już 29 lipca, jednak presja społeczna doprowadziła do odwołania uroczystości i MSZ był zmuszony uhonorować dyrektora operacyjnego Grupy Geronimo Martins bez kamer, w innym terminie. To jest projekt, który się pojawił dużo ponad rok temu, wiosną 2014 roku, zgłoszony przez ambasadora Polski w Lizbonie, zaakceptowany przez mojego poprzednika — tak Grzegorz Schetyna tłumaczył pomysł odznaczenia szefa dyskontu spożywczego. Pereira da Silva został uhonorowany za: Wkład w rozwój gospodarczy Polski, tworzenie miejsc pracy, zaangażowanie firmy w działalność społeczną i charytatywną oraz znaczący wkład w rozwój stosunków handlowych między Polską a Portugalią
Kelneryzm MSZ z sierpnia 2015 roku: Ministerstwo Sprawa Zagranicznych wręczyło odznaczenie po kryjomu. Jak dowiedział się portal tvp.info, Krzyż wręczono Portugalczykowi już w sierpniu, w czasie „kameralnej uroczystości”. Mimo to, nie znamy dokładnej daty wspomnianej uroczystości. Order został wręczony w sierpniu przez jednego z członków kierownictwa MSZ. Uroczystość miała charakter kameralny i prywatny na wniosek samego zainteresowanego — tłumaczy rzecznik MSZ, Marcin Wojciechowski. Pereira da Silva odznaczenie miał otrzymać już 29 lipca, ... rozwiń
Avatar
Lolita / 6 marca 2016 o 19:42
0

A może to szef Biedronki postawi sobie ławeczkę koło fontanny i palmy?

Avatar
Br. Henryk / 4 marca 2016 o 22:57
0

Sprawa jest prosta jak dwa metry sznurka w kieszeni. Wuj Bredzisław i wuj Radosław oraz ich przyd_pasy  zapolowały sobie na  Karskiego i pośmiertenie próbowały siłą wtłoczyć do  Platformy. Przeliczyły się, bo nie wzięły pod uwagę dzielnej bratanicy i córki chrzestnej Bohatera, która powiedziała im: WARA!

Avatar
Anna A. / 4 marca 2016 o 17:39
0

Naprawdę nikt nie wie co się stało z Sikorskim? Przecież ludzie nie znikają. Może jest na księżycu???

No cóż nie wszyscy którzy wcześniej zaczynają "karierę" czy "karierostwo" polityczne dobrze w średnim wieku kończą.

Czasem, jak napisałeś "kamień w wodę".

Avatar
hnju888 / 4 marca 2016 o 17:24
0

WIADOMO CO SIĘ DZIEJE Z  RADZIEM SIKORSKIM  'OPERATOREM' PAMIĘCI KARSKIEGO? GOŚCIU GDZIEŚ ZNIKNĄŁ? NO, KAMIEŃ W WODE. KTOŚ COŚ WIE?

No cóż nie wszyscy którzy wcześniej zaczynają "karierę" czy "karierostwo" polityczne dobrze w średnim wieku kończą.

Czasem, jak napisałeś "kamień w wodę".

Avatar
Wanda / 4 marca 2016 o 14:56
0

WIADOMO CO SIĘ DZIEJE Z  RADZIEM SIKORSKIM  'OPERATOREM' PAMIĘCI KARSKIEGO? GOŚCIU GDZIEŚ ZNIKNĄŁ? NO, KAMIEŃ W WODE. KTOŚ COŚ WIE?

Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 14:28
0
Tak Polska, puścić pawia i zrobić rezerwację do Londynu...
Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 20:20
0
Embaixador, duas cervejas, rapidamente. Dwa piwa, na jednej nodze, pani ładny...
Avatar
Polak z Lizbony / 6 marca 2016 o 20:09
0

Serwis ambasadzki na telefon. A to krzyż przyniosą do domu, a to ławeczkę :D No fajne chłopaki... Może pół litra przyniesiecie?

Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 19:45
0
Kelneryzm MSZ z sierpnia 2015 roku: Ministerstwo Sprawa Zagranicznych wręczyło odznaczenie po kryjomu. Jak dowiedział się portal tvp.info, Krzyż wręczono Portugalczykowi już w sierpniu, w czasie „kameralnej uroczystości”. Mimo to, nie znamy dokładnej daty wspomnianej uroczystości. Order został wręczony w sierpniu przez jednego z członków kierownictwa MSZ. Uroczystość miała charakter kameralny i prywatny na wniosek samego zainteresowanego — tłumaczy rzecznik MSZ, Marcin Wojciechowski. Pereira da Silva odznaczenie miał otrzymać już 29 lipca, jednak presja społeczna doprowadziła do odwołania uroczystości i MSZ był zmuszony uhonorować dyrektora operacyjnego Grupy Geronimo Martins bez kamer, w innym terminie. To jest projekt, który się pojawił dużo ponad rok temu, wiosną 2014 roku, zgłoszony przez ambasadora Polski w Lizbonie, zaakceptowany przez mojego poprzednika — tak Grzegorz Schetyna tłumaczył pomysł odznaczenia szefa dyskontu spożywczego. Pereira da Silva został uhonorowany za: Wkład w rozwój gospodarczy Polski, tworzenie miejsc pracy, zaangażowanie firmy w działalność społeczną i charytatywną oraz znaczący wkład w rozwój stosunków handlowych między Polską a Portugalią
Kelneryzm MSZ z sierpnia 2015 roku: Ministerstwo Sprawa Zagranicznych wręczyło odznaczenie po kryjomu. Jak dowiedział się portal tvp.info, Krzyż wręczono Portugalczykowi już w sierpniu, w czasie „kameralnej uroczystości”. Mimo to, nie znamy dokładnej daty wspomnianej uroczystości. Order został wręczony w sierpniu przez jednego z członków kierownictwa MSZ. Uroczystość miała charakter kameralny i prywatny na wniosek samego zainteresowanego — tłumaczy rzecznik MSZ, Marcin Wojciechowski. Pereira da Silva odznaczenie miał otrzymać już 29 lipca, ... rozwiń
Avatar
Lolita / 6 marca 2016 o 19:42
0

A może to szef Biedronki postawi sobie ławeczkę koło fontanny i palmy?

Avatar
Br. Henryk / 4 marca 2016 o 22:57
0

Sprawa jest prosta jak dwa metry sznurka w kieszeni. Wuj Bredzisław i wuj Radosław oraz ich przyd_pasy  zapolowały sobie na  Karskiego i pośmiertenie próbowały siłą wtłoczyć do  Platformy. Przeliczyły się, bo nie wzięły pod uwagę dzielnej bratanicy i córki chrzestnej Bohatera, która powiedziała im: WARA!

Avatar
Anna A. / 4 marca 2016 o 17:39
0

Naprawdę nikt nie wie co się stało z Sikorskim? Przecież ludzie nie znikają. Może jest na księżycu???

No cóż nie wszyscy którzy wcześniej zaczynają "karierę" czy "karierostwo" polityczne dobrze w średnim wieku kończą.

Czasem, jak napisałeś "kamień w wodę".

Avatar
hnju888 / 4 marca 2016 o 17:24
0

WIADOMO CO SIĘ DZIEJE Z  RADZIEM SIKORSKIM  'OPERATOREM' PAMIĘCI KARSKIEGO? GOŚCIU GDZIEŚ ZNIKNĄŁ? NO, KAMIEŃ W WODE. KTOŚ COŚ WIE?

No cóż nie wszyscy którzy wcześniej zaczynają "karierę" czy "karierostwo" polityczne dobrze w średnim wieku kończą.

Czasem, jak napisałeś "kamień w wodę".

Avatar
Wanda / 4 marca 2016 o 14:56
0

WIADOMO CO SIĘ DZIEJE Z  RADZIEM SIKORSKIM  'OPERATOREM' PAMIĘCI KARSKIEGO? GOŚCIU GDZIEŚ ZNIKNĄŁ? NO, KAMIEŃ W WODE. KTOŚ COŚ WIE?

Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 14:28
0
Tak Polska, puścić pawia i zrobić rezerwację do Londynu...
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 0

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 9 1

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 8 5

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 20 8

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 36 15

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 5

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 26

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 8

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 4 22

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!