Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

16 maja 2016 r.
11:16

Tablica pamięci Jana Karskiego i Jerzego Choróbskiego odsłonięta

0 5 A A
Złożenie wieńca pod tablicą przez  dr Wiesławę Kozielewską w asyście prof. Andrzeja Wanke i Jacka Woźniaka (fot: Andrzej Ludek)
Złożenie wieńca pod tablicą przez  dr Wiesławę Kozielewską w asyście prof. Andrzeja Wanke i Jacka Woźniaka (fot: Andrzej Ludek)

Na warszawskim Powiślu w budynku przy ulicy Czerwonego Krzyża 6 odsłonięto w niedzielę tablicę upamiętniającą konspiracyjną działalność bohaterów Polski Podziemnej - Jana Karskiego (Kozielewskiego) i Jerzego Choróbskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od czerwca 1941 do sierpnia 1942 roku prowadzili wspólnie nasłuch zagranicznych stacji radiowych i redagowali na tej podstawie „Biuletyn Sztabowy” dla ścisłego kierownictwa wojskowego i cywilnego Polski Podziemnej.

Stał się on bezcennym, szybkim i kompetentnym źródłem wiedzy przychodzącej bezpośrednio z alianckiego świata polityki i opinii publicznej. 

Nakład liczył od 40 do 50 numerowanych egzemplarzy. Adresatom był dostarczany przez łączników i łączniczki. Tylko do rąk własnych i tylko na czas potrzebny do przeczytania. Początkowa nazwa brzmiała „Biuletyn Sztabowy”. Po trzech miesiącach została zmieniona na „Biuletyn”.

Najpierw pracowali oni na radioodbiorniku „Philipsa” ukrywanego w specjalnej skrytce pod podłogą jednego z pokoi mieszkania. Kiedy jednak w budynku doszło do serii rewizji w poszukiwaniu odbiorników, aparat uległ przeróbce. 

Wnętrze wyjęte z oryginalnej obudowy zostało umieszczone w obudowie… kuchenki elektrycznej. Dokonali tego specjaliści służby technicznej AK. Co warte podkreślenia - bez jakiegokolwiek spadku jakości nasłuchu. Z tym jednak, że teraz musiał być prowadzony wyłącznie w słuchawkach.

Choróbski i Karski, na przykład w niedzielę 7 grudnia 1941 roku, jako pierwsi wysłuchali i przekazali przełożonym informację radiową o japońskiej napaści na amerykańską bazę Pearl Harbor.

Przemawia w imieniu społeczności żydowskiej rabin Yehoshua Ellis (fot. Andrzej Ludek)

W minioną niedzielę uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą koncelebrowaną za obu bohaterów w bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. To świątynia, z która obaj byli blisko związani. Nabożeństwo prowadził proboszcz parafii ksiądz Zygmunt Robert Berdychowski. 

Przybyły rodziny obu bohaterów, członkowie Towarzystwa Jana Karskiego, członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej spółdzielni „Domostwo”, do której należy budynek przy ulicy Czerwonego Krzyża 6.

Druga część uroczystości odbyła się już na miejscu. Licznie zebranych powitał profesor Andrzej Wanke, prezes Wspólnoty Mieszkańców. Opowiedział o historii kamienicy. Mieszkało w niej przed wojną wiele znamienitych postaci. Podczas okupacji działało w niej kilka lokali konspiracyjnych, a podczas powstania warszawskiego, stąd wyruszali w bój żołnierze Armii Krajowej.

Poświęcenie tablicy przez ks. Zygmunta Roberta Berdychowskiego, proboszcza parafii Świętego Krzyża (fot. Andrzej Ludek)

Zaprezentowany został list okolicznościowy przekazany w imieniu pierwszej pary RP Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy przez ministra Kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego. Zawierał gratulacje związane z ideą i formą upamiętnienia bohaterów, przypominał postaci Jana Karskiego i Jerzego Choróbskiego.

„Tablica umieszczona na ścianie domu, w którym podczas okupacji hitlerowskiej redagowany był „Biuletyn Sztabowy” Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej ZWZ-AK, to dowód naszej pamięci o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego, o zasługach polskich bohaterów, ale też znakomity przejaw kształtowania i pielęgnowania wzorca patriotyzmu, z którego czerpać mogą kolejne pokolenia Polaków” - brzmiał ostatni akapit listu. 

W imieniu rodziny Jana Karskiego głos zabrał Jerzy Kozielewski, jego stryjeczny wnuk. Podziękował za inicjatywę tablicy upamiętniającej bohaterów. „To ważne, że na mapie Warszawy znajdzie się miejsce upamiętniające tych, którzy stawiali opór najeźdźcy i gotowi byli oddać życie za Ojczyznę„ - powiedział.

W okolicznościowym adresie przewodniczącego wykonawczego Towarzystwa Jana Karskiego Waldemara Piaseckiego, zaprezentowanym przez sekretarza Jacka Woźniaka, przypomniane zostały biografie i zasługi Jerzego Choróbskiego i Jana Karskiego oraz okoliczności, w jakich działali. Konkluzją było przekonanie, że tablica będzie dobrze służyć pamięci obu bohaterów i pamięci narodowej. 

Rabin Yehoshua Ellis, delegat naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, podkreślił, że życie obydwu bohaterów może stanowić inspirację dla wszystkich wolnych narodów. Dodał, że naród izraelski pamięta i będzie pamiętał o wszystkich przyjaciołach, którzy pomogli Żydom w czasie II wojny światowej. Rabin modlił się słowami Psalmu 23. W tym samym czasie, w Nowym Jorku, oddawał hołd bohaterom rabin Michael Schudrich.

Marmurową tablicę autorstwa Artura Terpiłowskiego odsłoniła dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna Jana Karskiego, zaś w imieniu złożonej chorobą Krystyny Choróbskiej, wdowy po Jerzym Choróbskim, uczynił to, prowadzący uroczystość Andrzej Ludek z Towarzystwa Jana Karskiego.

Tablicę pobłogosławił ks. Zygmunt Robert Berdychowski, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża. Podkreślił, że uroczystość jest także okazją do refleksji nad związkami Polski Podziemnej z parafią św. Krzyża, w której działał ks. Edmund Krause, bohaterski kapłan i członek Podziemia ściśle współpracujący m. in. z Janem Karskim i Zofią Kossak.

„To wszystko dzisiaj powraca i po wielu latach nabiera szczególnej wymowy” - mówił ks. Berdychowski. W imieniu duszpasterzy parafii św. Krzyża wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tablicy. W szczególności mieszkańcom budynku, Towarzystwu Jana Karskiego i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Uroczystość zakończyła się ceremonią złożeniem wieńca pod tablicą. Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie reprezentowała radczyni Kathleen Morenski, kierująca Wydziałem Politycznym amerykańskiej placówki. Córka Polonusa, który w amerykańskim mundurze brał udział w wyzwalaniu Europy spod okupacji hitlerowskiej.

Całości wydarzenia oprawę ceremonialną zapewnili żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, którzy przy tablicy zaciągnęli wartę honorową.

Warta honorowa Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego przed tablicą (fot. Andrzej Ludek)
Rabin Yehoshua Ellis w rozmowie z Jackiem Woźniakiem (fot. Andrzej Ludek)
Tablica upamiętniająca bohaterów (fot. Artur Terpiłowski)
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. 56-latek właśnie usłyszał wyrok.

Trwa zbiórka dla pogorzelców z Idalina. Gmina ogłosiła żałobę
PO POŻARZE

Trwa zbiórka dla pogorzelców z Idalina. Gmina ogłosiła żałobę

Zaledwie w kilka godzin internauci uzbierali ponad 180 tys. zł, a kwota cały czas rośnie. Ocalałym pomagają m.in. sąsiedzi i władze gminy

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

Ktoś w Polsce trafił główną nagrodę w loterii Eurojackpot. Rozbił bank, zgarniając ponad 91 mln zł. 13 grudnia okazał się dla niego szczęśliwy.

Mikołajki z Trzydziestką
foto
galeria

Mikołajki z Trzydziestką

W Klubie 30 obchodzono Mikołajki. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Impreza na całego. Na parkiecie był ogień. Nie zabrakło największych hitów ostatnich lat oraz wspólnych fotek. Tak się bawi Lublin!

Pogoń Łaszczówka po rundzie jesiennej zajmuje siódme miejsce w zamojskiej klasie okręgowej

Pogoń 96 Łaszczówka liczy na udaną rundę wiosenną w zamojskiej klasie okregowej

W ostatnich latach Pogoń 96 Łaszczówka nadawała ton rozgrywkom najciekawszej ligi świata i kończyła je w ścisłej czołówce. Jednak po rundzie jesiennej obecnego sezonu ekipa trenera Jerzego Bojko zajmuje dopiero siódme miejsce w stawce. W Łaszczówce wierzą jednak, że wiosną będzie zdecydowanie lepiej

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda
Magazyn

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda

Zbliża się finał 24. edycji akcji Szlachetna Paczka, czyli Weekend Cudów. Wolontariusze ruszą z darami do potrzebujących rodzin.

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium