Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

24 marca 2025 r.
20:21

To jego zatrzymanie wywołało największe od lat protesty w Turcji

Stambuł, Plac Taksim:  protest przeciwko zatrzymaniu burmistrza miasta, Ekrema Imamoglu. Od 19 do 23 marca podczas organizowanych w Turcji demonstracji zatrzymano już 1133 osób
Stambuł, Plac Taksim: protest przeciwko zatrzymaniu burmistrza miasta, Ekrema Imamoglu. Od 19 do 23 marca podczas organizowanych w Turcji demonstracji zatrzymano już 1133 osób (fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN)

Ekrem Imamoglu już przed aresztowaniem był uważany za symbol tureckiej opozycji i głównego, politycznego rywala prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Teraz, po jego zatrzymaniu przez Turcję przelewają się wielkie protesty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

54-letni Ekrem Imamoglu uzyskał stopień magistra zarządzania zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Stambulskim, na który przeniósł się z prywatnej uczelni na Cyprze Północnym. Po ukończeniu studiów pracował w Stambule w lokalu serwującym kofte - tureckie klopsiki - oraz rodzinnej firmie budowlanej. W latach 2002-2003 był członkiem zarządu swojego ulubionego klubu piłkarskiego Trabzonspor.

Polityczną karierę rozpoczął w 2008 roku, kiedy wstąpił w szeregi najstarszej, nadal aktywnej partii politycznej kraju: Republikańskiej Partii Ludowej (CHP).
W 2014 roku został burmistrzem jednej z dzielnic Stambułu; położonego na europejskim krańcu metropolii Beylikduzu.

Przez brak szerokiej rozpoznawalności jego wyznaczenie na kandydata CHP w wyborach burmistrza Stambułu w 2019 roku było dla wielu zaskoczeniem. Imamoglu wygrał ostatecznie wyścig o fotel burmistrza największej tureckiej metropolii, pokonując kandydata rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Po kilkunastu dniach wyniki wyborów zostały anulowane, a głosowanie powtórzone. Kandydat CHP pokonał w powtórce rywala z jeszcze większą różnicą głosów, kończąc ponad 20-letnie rządy AKP w mieście.

Utrata władzy nad Stambułem była dla partii prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana bolesna również dlatego, że to w tym mieście turecki przywódca rozpoczął swoją polityczną karierę. Prezydent sprawował urząd burmistrza metropolii w latach 1994-98.

(fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN)

Imamoglu powtórzył wyborczy sukces w wyborach lokalnych w 2024 roku, dzięki czemu

jest nazywany w Turcji jedyną osobą, która pokonała w wyborach obóz rządzący aż trzykrotnie.

Polityk podkreślał w swoich kampaniach otwartość na wszystkie segmenty tureckiego społeczeństwa, od lewicy czy ugrupowań prokurdyjskich po konserwatystów. Obiecywał też lepsze zarządzanie funduszami metropolii, zarzucając przy tym poprzednikom rozrzutność.
Uczciwa, racjonalna i sprawiedliwa administracja” – obiecywał przed wyborami i podkreślał też konieczność przemiany Stambułu w „miasto przyjazne dzieciom, młodzieży, kobietom i niepełnosprawnym”.

Zwolennicy doceniają go za bliski kontakt z wyborcami, z którymi spotykał się w trakcie kampanii na ulicach Stambułu czy na bazarach. Do młodych wyborców, nazywających go zdrobnieniem od imienia - Eko, przemawia jego aktywność w mediach społecznościowych czy używanie w internecie slangu i memów.
Imamoglu rozpowszechnił też wśród sympatyków znak serca składanego ze zgiętych palców wskazujących i wyprostowanych kciuków obu dłoni: symbol głoszonej przez niego inkluzywności.

(fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN)

Krytycy przypominają z kolei jego wakacje, na których pozostał pomimo zalania części Stambułu przez powódź w 2019 roku. W trakcie trzęsienia ziemi, które nawiedziło w 2020 roku położoną na wschodzie Turcji prowincję Elazig, burmistrz Stambułu w gronie innych polityków odwiedził region, ale krótko potem udał się na narty w inną część kraju.

Oponenci oraz część jego wyborców zwracają także uwagę na „zbyt bliskie” kontakty z kurdyjskimi ugrupowaniami politycznymi, które znaczna część społeczeństwa wiąże z organizacją terrorystyczną Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Imamoglu został w środę 19 marca zatrzymany w związku z dwoma śledztwami dotyczącymi rzekomej korupcji i powiązań z organizacją terrorystyczną.

W niedzielę, na podstawie śledztwa dotyczącego domniemanej korupcji, trafił na czas trwania procesu do więzienia Marmara na zachodzie metropolii.

Ministerstwo spraw wewnętrznych „w ramach środka tymczasowego” odsunęło tego samego dnia polityka oraz burmistrzów dwóch innych dzielnic Stambułu od pełnienia obowiązków. Imamoglu został w niedzielnych wewnętrznych prawyborach CHP wybrany na kandydata partii w wyborach prezydenckich zaplanowanych na rok 2028.

Dzień przed zatrzymaniem odebrano mu dyplom ukończenia studiów wyższych, co może formalnie uniemożliwić mu ubieganie się o urząd prezydenta.
Decyzja uniwersytetu musi jednak zostać ostatecznie zatwierdzona przez sąd. W argumentacji powołano się na nieprawidłowości w transferze z uczelni na Cyprze Północnym do uniwersytetu w Stambule w 1990 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium