Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

13 lipca 2017 r.
16:19

To początek końca demokracji czy odzyskanie kontroli społecznej? Awantura o sądownictwo

0 106 A A

Liderzy PO i Nowoczesnej wezwali do konsolidacji opozycji i utworzenia wspólnego frontu ws. projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. PiS odpowiada, że SN nie pozostaje dziś pod żadną kontrolą społeczną, i że należy to zmienić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Projekt nowej ustawy o SN, autorstwa PiS pojawił się na stronach Sejmu w środę późnym wieczorem. Zakłada on utworzenie trzech nowych Izb SN, zmiany w powoływaniu sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Sędziowie SN powołani na podstawie dotychczasowych przepisów przejdą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministra sprawiedliwości. W praktyce to minister będzie decydował o tym, kto będzie sędzią Sądu Najwyższego. Jeżeli sędzia SN zajmujący stanowisko I pierwszego prezesa Sądu Najwyższego zostanie przeniesiony w stan spoczynku, zadania i kompetencje I prezesa SN będzie wykonywać sędzia Sądu Najwyższego wskazany przez ministra sprawiedliwości.

Projekt wywołał prawdziwą burzę i jest bardzo ostro krytykowany przez opozycję. Grzegorz Schetyna nazwał go "zapowiedzią zamachu stanu" i likwidacją niezależności Sądu Najwyższego. Lider PO stwierdził, że zagrożone są wolne wybory, bo to właśnie SN stwierdza ich ważność. Schetyna zagroził też, że 49 posłów PiS, którzy podpisali się pod projektem, może spodziewać się zarzutów karnych za udział w zamachu stanu.

– Oni chcą władzy absolutnej. To jest początek końca demokracji w Polsce – powiedziała była premier Ewa Kopacz. – Najbliższe wybory także zabezpieczone są odpowiednimi ustawami. Bo kto, jak nie SN uznaje prawidłowość i legalność tych wyborów? Dotyczy to też wyborów prezydenckich – zauważyła.

Wideo: TVN 24 / x-news

Głos w sprawie zabrał Ryszard Petru, który zaapelował do całej opozycji o wspólny front w sprawie Sądu Najwyższego. Dodał, że jest w kontakcie z liderami partii opozycyjnych i, że wymagane jest działanie ponad podziałami.

Według posła PiS Stanisława Piotrowicza projekt ustawy o SN jest konstytucyjny. Jak dodał poseł, w Polsce nie było żadnej reformy po 1989 r., jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości. Powiedział też, że dziś sądownictwo nie pozostaje pod żadną kontrolą społeczną. 

Projekt ustawy o SN, to nie jedyna zmiana, jaką przeprowadza w sądownictwie rząd PiS. W środę posłowie uchwalili między innymi ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Większość posłów opozycji na znak protestu nie wzięła udziału w głosowaniu. W sumie głosowało 232 posłów. Za jej przyjęciem opowiedziało się 227, w tym 224 z PiS. Przeciw było pięciu posłów - 2 z PO i 3 z koła Republikanie. W głosowaniu nie wzięła udziału większość z posłów PO, w całości nie głosował Kukiz'15.

Ustawa skutkuje wygaśnięciem kadencji sędziów zasiadających w KRS. Obecnie są oni wybierani przez środowiska sędziowskie. Ich następców wybierze Sejm.

W środę Sejm przyjął także zapisy nowelizacji Prawa o ustroju sądów. Zakładają one m.in. zmianę zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

Sonda: Jak oceniasz zmiany w polskim sądownictwie przeprowadzane przez PiS?

Liczba głosów: 948
58.44%
To zamach na demokrację
41.56%
Całkowicie popieram, należało to zrobić

Komentarze 106

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 lipca 2017 o 13:16
+2
Niewiarygodne, że duża część Polaków akceptuje wszystko co robi PIS! Przecież ludzie w Polsce zawsze byli mądrzy i odważni, mieli własne poglądy i własne zdanie. Czy naprawdę chcemy żyć w kraju niedemokratycznym? Ludzie, obudźcie się!
Avatar
Gość / 14 lipca 2017 o 12:58
+2
PiS dewastuje Polskę we wszystkich dziedzinach. Ale likwidacja trójpodziału władzy to praktycznie zamach stanu. Mam nadzieję, że wszyscy za to odpowiedzialni odpowiedzą za to przed Trybunałem Stanu !!!
Avatar
Adam_z_Lublina / 14 lipca 2017 o 15:05
+1
PiS dewastuje Polskę we wszystkich dziedzinach. Ale likwidacja trójpodziału władzy to praktycznie zamach stanu. Mam nadzieję, że wszyscy za to odpowiedzialni odpowiedzą za to przed Trybunałem Stanu !!!
Avatar
Gość / 14 lipca 2017 o 14:34
+1
Przejęcie całkowitej władzy przez PiS to koniec Demokracji i początek władzy autorytarnej. Nie wiem czy nie jest to zamach stanu! A każdy kto temu się nie sprzeciwia, bierze na siebie odpowiedzialność za tą dewastację Państwa Prawa!
Avatar
anik / 14 lipca 2017 o 13:52
+1
Czy to co proponuje PiS - sady pod kontrola jednej, rzadzacej partii rozwiaze bolaczki sadownictwa w Polsce ? Czy sady beda dzialac sprawniej wydajac wyroki skazujace na ludzi myslacych odmiennie niz pis  a korzystnie dla swoich zwolennikow ?????? Patrz - wypadki limuzyn rzadowych chociazby .
Avatar
anik / 14 lipca 2017 o 13:45
+1
Ktos pisze o sędziach z PRLu ?/ Czlowieku otworz oczy - Kto to jest Piotrowicz - peerelowiec , który z ramienia pisu zniszczyl w Polsce Trybunal Konstytucyjny a teraz KRS !!!!!! PiS = PRLbis !
Avatar
Gość / 14 lipca 2017 o 13:39
+1
Polacy, lublinianie niezależne sady , trojpodzial władzy to wartości demokracji i Unii Europejskiej . To co robi PiS skutkuje wyprowadzeniem Polski z Unii . Chcecie tego ? Niezalezny Sad Najwyzszy kontroluje prawidlowosc wyborow !Czy spodziewacie się uczciwych wyborow po przejeciu Sadu przez jedna partie ?? !! To bardzo ważne sprawy , na które my - Obywatele nie możemy się zgodzić.
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 22:26
+1
TW BOLEK : żeby mnie wyrwać, bo byłem groźny, to na siłę dano mi mieszkanie. Nie dostałem tego w nagrodę.
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 20:46
+1
Tchórzliwe śmierdziele pod osłoną nocy przegłosowują kolejne ważne ustawy. Bez konsultacji, bez udziału ekspertów, to jest prawdziwy dramat.
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 19:20
+1
Skutki odczujemy niebawem. Brak słów na to wszystko co dzieje się w kraju.
Avatar
realdocsonline / 16 lipca 2017 o 12:19
0
Buy Real fake Documents with Best Quality Novelty real and Buy Real fake Documents with Best Quality Novelty real and Fake IDs and Passports,Marriage certificates and Drivers license etc buy now high quality-We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES With over 13million of out documents circulating over the world. -IDs Scan-yes… -HOLOGRAMS: IDENTICAL -BAR CODES: IDS SCAN -UV: YES IDS WITH FAST SHIPPING – EMAIL SUPPORT questions on email addresses mentioned below) Contact e-mails: realdocsonline@protonmail.com General support: realdocsonline@protonmail.com Technical support:realdocsonline@protonmail.com Real and Fake ID’s for 19.95 Over 50’s state drivers license cards and State ID cards available. Includes state driver’s license hologram and magnetic strip or bar code on back. 2 business day shipping order (2.95 shipping and handling). The BEST authentic fake ID’s on the web. Same quality, high resolution that Department of Motor Vehicles use. Send current .JPG or .GIF of current license with picture and changes in NAME, DOB, LICENSE #, RESTRICTIONS, etc. we produce the best fake ID online we sell UK/EU fake ID, Canadian fake ID, Australian fake ID and fake IDs for many other countries from fake passports to fake driving licenses to fake bank statements we have your identification needs covered. Our fake IDs include all security features such as genuine holograms, ultraviolet watermarks, intaglio printing, special paper, fluorescent dyes, RFID chips, bar codes corresponding to your details and more. Our fake IDs are identical to the real thing no other site will offer you this quality we are the best. new identity protect your privacy and take back your freedom. The following Buy Real and fake Documents will help you know the list of documents we deliver Keywords: Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Australia Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Austria Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of USA Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of UK Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Canada Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Germany Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Italy Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of France Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Finland Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Norway Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Denmark Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Sweden Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Ireland Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of China Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Romania Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Hungary Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Bulgaria Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Belgium Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Switzerland Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Spain Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Brazil Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Russian Federation Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Mexico Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Greece Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Portugal Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Estonia Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Latvia Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Malta Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Iceland Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Greenland Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of South Africa Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Jamica Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Netherlands Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Czech Republic Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of South Korea Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Lithuania Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Kyrgyzstan Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Luxembourg Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Croatia Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Cyprus Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Turkey Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Panama Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Cuba Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Guatemala Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Monaco Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Slovakia Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Slovenia Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Serbia & Montenegro Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Poland Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Paraguay Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Philippines Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of New Zealand Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Malaysia Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Japan Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Argentina Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of Bosnia Herzegovina Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver’s License and Ids of
Buy Real fake Documents with Best Quality Novelty real and Buy Real fake Documents with Best Quality Novelty real and Fake IDs and Passports,Marriage certificates and Drivers license etc buy now high quality-We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES With over 13million of out documents circulating over the world. -IDs Scan-yes… -HOLOGRAMS: IDENTICAL -BAR CODES: IDS SCAN -UV: YES IDS WITH FAST SHIPPING – EMAIL SUPPORT questions on email addresses mentioned below) Contact e-mails: realdocsonline@protonmail.com General support: r... rozwiń
Avatar
Gość / 16 lipca 2017 o 09:44
0
Nie oddamy demokracji!!!
Avatar
Gość / 14 lipca 2017 o 19:30
0
PiS właśnie konczy niszczyć trojpodział wladzy, ktory jest podstawą Demokracji. Panstwo Prawa upada, zastepuje je rzady autorytarne małego czlowieczka z Żoliborza. Obudź się Polsko!
Avatar
Gość / 14 lipca 2017 o 16:54
0
Ja jestem ciekawa, czy ci co tak krzyczą w ogóle znają zmienioną ustawę i zmiany jakie mają wejść, bo odnoszę wrażenie, że ogarnął ich jakiś obłęd. Pani Kopacz niech zrobi sobie okład na głowę. Nic złego nie będzie. Sądy powinny być kontrolowane przez inny organ, a nie sobie same sterem, żeglarzem i okrętem. Sędziowie to nie kasta, a ludzie żyjący z podatków, ludzie nie płacący składek do ZUS-u, ludzie, którym przekręciło się we łbach, a w naszym państwie to naród ma władzę zwierzchnią.
Avatar
Adam_z_Lublina / 14 lipca 2017 o 15:05
+1
PiS dewastuje Polskę we wszystkich dziedzinach. Ale likwidacja trójpodziału władzy to praktycznie zamach stanu. Mam nadzieję, że wszyscy za to odpowiedzialni odpowiedzą za to przed Trybunałem Stanu !!!
Avatar
Gość / 14 lipca 2017 o 14:51
-1
Natężenie wycia odrywanych czerwonych ryjów oznacza, że zmiany są więcej niż dobre. Nadzwyczajna Kasta zauważyła swój koniec. Coś pięknego.
Avatar
Gość / 14 lipca 2017 o 14:49
-1
Postkomunistyczna sitwa nazywająca się Najwyższą Kastą płaci za wygłupy Tulei i Łączewskiego. Trzeba im podziękować za dekomunizację sądów.
Avatar
Gość / 14 lipca 2017 o 14:49
-1
"antysystemowcy" od Kukiza kolejny raz glosuja tak samo jak totalna opozycja..tym razem w obronie nadzwyczajne j kasta
Avatar
Gość / 14 lipca 2017 o 14:48
-1
Kasta w panice, bo w proj. o Sądzie Najwyższym 400 razy pada: dyscyplinarny. Nie drgnęli,gdy wyrzucali 40 tys. ludzi na bruk w reprywatyzacji
Avatar
Gość / 14 lipca 2017 o 14:47
-1
MOZE PRZESTANA KRASC PENDRIVY...
Zobacz wszystkie komentarze 106

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 13 1

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 5 1

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 10 3

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 1 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej 0 3

Sejm w piątek przyjął uchwałę o ustanowieniu patronów 2019 roku. Jednym z uhonorowanych w ten sposób wydarzeń jest Unia Lubelska. W przyszłym roku przypada 450. rocznica jej zawarcia.

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego 0 0

Karolina Kołeczek z AZS UMCS Lublin i Piotr Tarkowski z AZS AWF Biała Podlaska wywalczyli srebrne medale w swoich konkurencjach podczas trzeciego dnia mistrzostw Polski w lekkiej atletyce rozgrywanych w Lublinie

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę 74 19

Motor Lublin miałby wyemitować akcje do kupienia przez wszystkich zainteresowanych, dzięki temu zyskałby pieniądze na działalność. Taką propozycję podsuwa prezydentowi lubelska Fundacja Wolności, która woli, żeby klub nie był – jak obecnie – finansowany z pieniędzy podatników.

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia]
galeria

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia] 10 13

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ma nową siedzibę. Funkcjonująca od stycznia w ramach Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie instytucja mieści się teraz przy ul. Leszka Czarnego 3 w dzielnicy Rury.

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem! 4 1

Zawodnik Agrosu Zamość wywalczył drugi krążek na trwającej od piątku imprezy w Lublinie. Po złocie na 100 metrów Kopeć dołożył kolejne, ale na dwa razy dłuższym dystansie