Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

23 grudnia 2021 r.
16:12

Może w tym roku tradycyjne potrawy świąteczne bez oleju palmowego

4 0 A A
Więcej informacji na stronie akcji: „Nie jem palmowego – chronię orangutany”.
Więcej informacji na stronie akcji: „Nie jem palmowego – chronię orangutany”. (fot. Materiały prasowe UP w Poznaniu)

Przy robieniu zakupów świątecznych należy unikać produktów zawierających tłuszcz palmowy – radzą naukowcy. Szkodliwy dla zdrowia i środowiska naturalnego olej palmowy to „tani wypełniacz” w produktach spożywczych, a także składnik kosmetyków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Obecnie tłuszcz palmowy jest składnikiem tak wielu produktów spożywczych, bo przyzwyczailiśmy się, że wielkie koncerny spożywcze i sieci supermarketów walczą o klienta niskimi cenami swoich produktów. Niestety, musi się to odbijać na ich jakości i mniejszym poszanowaniu dla środowiska przy ich wytwarzaniu – tłumaczy dr hab. Andrzej Węgiel z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jak wyjaśnia, olej palmowy charakteryzuje się wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych (około 45 proc.), zbliżoną do zawartości w tłuszczach zwierzęcych. Jest to olej roślinny o właściwościach takich jak smalec czy łój wołowy.

– Nasycone kwasy tłuszczowe, spożywane w nadmiarze, przyczyniają się do zaburzeń lipidowych, większego zagrożenia miażdżycą, chorobami sercowo-naczyniowymi, przypisuje im się też generowanie procesów zapalnych, a te mogą leżeć u podłoża rozwoju nowotworów. Olej palmowy zawiera przede wszystkim kwas palmitynowy, który podwyższa poziom cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu) co wiąże się z ryzykiem miażdżycy, również pogorszoną nietolerancją glukozy, powoduje zaburzenia składu mikrobioty, czy też zaburzenia w odczuwaniu sytości – wylicza dr hab. Andrzej Węgiel.

Dodaje, że z pestek owoców wytłacza się olej o jeszcze wyższym udziale nasycenia kwasów tłuszczowych, podobny do oleju kokosowego, który jednak głównie stosowany jest w kosmetyce. Tłuszcz palmowy może znajdować się bowiem nie tylko w gotowych daniach lub półproduktach, ale także w środkach czystości, kosmetykach i środkach do pielęgnacji ciała.

Naukowiec podkreśla, że wpływ oleju palmowego na środowisko jest jednoznacznie negatywny. Ekspansja plantacji palmy olejowej powoduje wycinanie wielkich połaci lasów, przekształcanie mokradeł, wzrost emisji dwutlenku węgla, zwiększenie ryzyka pożarów i powodzi. Ponadto, ścieki powstające przy produkcji oleju powodują eutrofizację i zakwaszanie, zawierają związki toksyczne, które zanieczyszczają ekosystemy wodne i lądowe oraz uwalniają gazy cieplarniane.

Emisja dwutlenku węgla powodowana wylesieniami jest tak wysoka, że zajmuje drugą pozycję na świecie, zaraz po emisji sektora energetycznego. Kolejnym znaczącym źródłem emisji dwutlenku węgla do atmosfery jest wypalanie torfowisk. Pod tym względem przoduje Indonezja, która odpowiada za 90 proc. takich emisji. Oba te czynniki powodują, że kraj ten stał się trzecim na świecie (po USA i Chinach) emiterem dwutlenku węgla.

– Największym problemem dla środowiska jest etap zakładania nowych plantacji. Najczęściej odbywa się to kosztem lasów deszczowych i mokradeł. Potencjalnie, plantacje mogą być zakładane na terenach użytkowanych rolniczo, w miejsce innych plantacji (np. kauczukowca), czy po prostu na tak zwanych nieużytkach (terenach niezagospodarowanych). Niestety, dostępność takich miejsc jest ograniczona, aby więc sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na olej palmowy, większość plantacji zakładane jest w miejscu, gdzie uprzednio był las. Zakładanie plantacji w miejscu wyciętego lasu wiąże się z dodatkowymi korzyściami: jest tam żyzna niezdegradowana gleba, a ponadto, pieniądze ze sprzedaży drewna pokrywają koszty założenia plantacji” – opisuje dr hab. Węgiel w informacji przesłanej przez UPP.

Naukowiec uzasadnia w ten sposób tezę, że wraz ekspansją plantacji palmy olejowej, w szybkim tempie ubywa lasów. Indonezja dawniej była prawie w całości pokryta lasami, jej lesistość wynosiła około 99 proc. W wyniku prowadzonych od lat 70. intensywnych wylesień, powierzchnia lasów tego kraju zajmuje mniej niż połowę pierwotnego stanu. Zmniejszanie powierzchni lasów naturalnych jest przyczyną zmniejszenia bioróżnorodności i stanowi zagrożenie wyginięcia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Jest to główna przyczyna spadku liczebności orangutanów.

„Zatem, przygotowując się do tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia, może warto sięgnąć po tradycyjne przepisy, a do ich wykonania kupować jedynie produkty podstawowe, nieprzetworzone, najlepiej wytwarzane lokalnie. Wtedy, jednocześnie dbamy o swoje zdrowie, jak i o planetę” – podsumowuje dr hab.

Więcej informacji na stronie akcji: „Nie jem palmowego – chronię orangutany”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Piotr Ceglarz (Motor): W Lublinie jest duża potrzeba wielkiej piłki

Piotr Ceglarz (Motor): W Lublinie jest duża potrzeba wielkiej piłki

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, zawodnikiem Motoru Lublin

Największa inwestycja tej kadencji. W październiku rusza budowa mostu

Największa inwestycja tej kadencji. W październiku rusza budowa mostu

Największa inwestycja tej kadencji samorządu ruszy w październiku. Mowa o nowym moście na Krznie, na który mieszkańcy Białej Podlaskiej czekali kilkadziesiąt lat.

Obietnica 100 obwodnic. W Dzwoli łopata już wbita

Obietnica 100 obwodnic. W Dzwoli łopata już wbita

Ruszyły prace przy rozbudowie ponad 9 km DK74 od Janowa Lubelskiego do Dzwoli, a w czwartek symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęła się budowa obwodnicy tej miejscowości. Jest to pierwsza w województwie lubelskim inwestycja realizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. 

Azoty Puławy kontra MMTS Kwidzyn. Nie chcą powtórki z Opola

Azoty Puławy kontra MMTS Kwidzyn. Nie chcą powtórki z Opola

W szóstej kolejce Azoty Puławy podejmą MMTS Kwidzyn. Pierwszy gwizdek w hali przy ul. Lubelskiej w sobotę o godzinie 18.

Puławski Budżet Obywatelski 2023. Znamy wyniki głosowania

Puławski Budżet Obywatelski 2023. Znamy wyniki głosowania

Ponad 3 tysiące osób zagłosowało w 10. jubileuszowej edycji Budżetu Obywatelskiego w Puławach. Z 31 projektów wybranych do głosowania zrealizowanych zostanie 8! Mieszkańcy zadecydowali m.in. że na osiedlu Niwa powstanie tężnia solankowa, a psy i koty puławian poddane zostaną sterylizacji i kastracji wraz z czipowaniem.

I już po studiach. Uroczyste czepkowanie w Akademii Zamojskiej
galeria

I już po studiach. Uroczyste czepkowanie w Akademii Zamojskiej

One dostały czepki, oni specjalne przypinki. Tak wyglądało oficjalne pasowanie kolejnego rocznika absolwentów pielęgniarstwa Akademii Zamojskiej.

Miliony na doposażenie oddziału ratunkowego. Pacjenci mają szybko odczuć różnicę

Miliony na doposażenie oddziału ratunkowego. Pacjenci mają szybko odczuć różnicę

Blisko 11,5 mln złotych dostanie Kliniczny Oddział Ratunkowy szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. Placówka przygotowuje się do dużych zakupów.

Chełm: Będzie kolorowo na rondzie Dmowskiego

Chełm: Będzie kolorowo na rondzie Dmowskiego

Wczoraj rozpoczęły się prace na Rondzie Dmowskiego w Chełmie. Kierowcy, którzy wjeżdżają do miasta od strony Lublina, Włodawy i Rejowca już wkrótce nie poznają tego miejsca. W końcu się zazieleni.

Anhelina Łysak nie ma medalu mistrzostw świata w zapasach, ale zdobyła kwalifikację olimpijską

Anhelina Łysak nie ma medalu mistrzostw świata w zapasach, ale zdobyła kwalifikację olimpijską

Anhelina Łysak z Cementu-Gryfa Chełm nie zdobyła medalu podczas mistrzostw świata w Belgradzie, wywalczyła za to kwalifikację olimpijską do Paryża.

Deweloper do radnych Zamościa: Wy już nie głosujcie

Deweloper do radnych Zamościa: Wy już nie głosujcie

Prezes spółki PRBUD Development chce, aby radni Zamościa, którzy odmówili mu kilka razy zgody na budowę, w kolejnym głosowaniu w ogóle nie wzięli udziału. Zainteresowani określają to jako „fanaberie”.

Dlaczego używanie kremu z filtrem UV jest niezbędne przez cały rok?

Dlaczego używanie kremu z filtrem UV jest niezbędne przez cały rok?

Skóra to jeden z największych narządów ludzkiego ciała. Jej rola jest wieloaspektowa. Pełni funkcje ochronne, czuciowe i wydzielnicze. Odpowiednia troska o nią powinna mieć charakter systematyczny i profilaktyczny, i dotyczyć nie tylko jej oczyszczania i nawilżania, ale również ochrony przed nadmiernym promieniowaniem UV. Bardzo ważne jest także świadome podejście do fotoprotekcji i zdawanie sobie sprawy z tego, że szkodliwe promienie UV mogą powodować uszkodzenia na poziomie DNA i podrażnienia skóry — nie tylko w sezonie letnim, a przez cały rok. Dlaczego zatem należy pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem o każdej porze roku?

Lublin Jaz: Tomasz Gadecki / Olbrzym i Kurdupel
22 września 2023, 19:00

Lublin Jaz: Tomasz Gadecki / Olbrzym i Kurdupel

Dwa wyjątkowe koncerty jednego wieczora. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprosi na muzyczne wydarzeni z cyklu "Lublin Jazz". W piątek, 22 września o godz. 19 wystąpią Tomasz Gadecki oraz duet Olbrzym i Kurdupel.

Odkryj produkty z oferty Emultimax. Zadbaj o odpowiedni klimat w swoim domu!

Odkryj produkty z oferty Emultimax. Zadbaj o odpowiedni klimat w swoim domu!

Znaczenie optymalnego klimatu w pomieszczeniu jest często niedoceniane, a tymczasem ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i komfort życia. Właściwa temperatura, wilgotność i jakość powietrza wpływają na nasz komfort, zdrowie i samopoczucie. Firma Emultimax doskonale rozumie tę zależność, dlatego w swojej ofercie posiada produkty, które pomogą Ci zadbać o idealny klimat w Twoim domu. Dlaczego warto zaufać ekspertyzie tej firmy? Zapoznaj się ze specyfiką pracy tej marki oraz oferowanym sprzętem. Przekonaj się, jak łatwo zadać o najbliższe otoczenie, będąc wyposażonym w odpowiednie, wysokojakościowe produkty.

Zamość: Stara kinowa sala jak nowa. Filmy ogląda się komfortowo

Zamość: Stara kinowa sala jak nowa. Filmy ogląda się komfortowo

To nie był delikatny retusz, ale gruntowna modernizacja. Jedna z sal w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu przeszła prawdziwą metamorfozę.

Masaż z kryształkami Swarovskiego albo kriosauna. Taki relaks na uczelni
galeria

Masaż z kryształkami Swarovskiego albo kriosauna. Taki relaks na uczelni

Najpierw można pójść na basen, a później na pełny relaks w Medical & Spa. To nowa propozycja bialskiej uczelni, skierowana nie tylko do studentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium