Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

19 maja 2018 r.
21:42

Wchodzą do domu oknem. Przez konflikt rodzinny

Autor: Zdjęcie autora x-news

Starsi ludzie zmuszeni są wchodzić do domu oknem, pozbawieni łazienki załatwiają potrzeby na pobliskim polu. Wcześniej małżeństwo przepisało gospodarstwo na syna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Byki to niewielka miejscowość położona kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy. W jednym z tamtejszych gospodarstw, od kilku lat trwa rodzinny konflikt pomiędzy Grzegorzem Włodarkiem i jego żoną Angeliką, a rodzicami mężczyzny – Teresa i Stanisławem. Sprawy zaszły, tak daleko, że starsi państwo poprosili Uwagę! o pomoc.

- Dwa lata wchodzimy do domu oknem. Nie ważne, czy zima, czy zawieje, ledwo śnieg odgarniamy. Takie nam syn daje utrzymanie – żali się Teresa Włodarek.

- Moje drzwi wyrzucił i założył antywłamaniowe i nie ma teraz wejścia– dodaje Stanisław Włodarek.

Państwo Włodarkowie przez całe życie rozwijali swoje gospodarstwo. Dziś jest ono warte około miliona złotych, a w jego skład wchodzą dom, budynki gospodarcze i duży sad. W 2005 roku przepisali majątek na syna Grzegorza, który w zamian za to miał zapewnić im dożywotnią opiekę i utrzymanie.

- Obiecywał rodzicom, że będzie dobrze, że będzie się nimi opiekował. Tyle lat mu zawierzyli, a teraz w taki sposób odpłacił – mówi Agnieszka Gałązka, córka państwa Włodarków.

Z powodu konfliktu, starsi państwo nie mają możliwości normalnego wchodzenia do domu. Korzystając z prowizorycznej platformy wchodzą do wydzielonej dla nich części domu przez okno. Ich mieszkanie pozbawione jest łazienki i kuchni.

Jan Wesołek to były listonosz, który przez wiele lat odwiedzał dom państwa Włodarków. Ich syna Grzegorza pamięta od najmłodszych lat.

- Był zżyty z ojcem, a ojciec z nim. Zawsze mówił: „mój Grzesio”. To było idealne dziecko, które mogło być przykładem na wsi. Jak Grzegorz poznał tę dziewczynę to robiło się coraz gorzej. Zrobił się agresywny, zamknął rodziców. Wszystko się przekręciło o 180 stopni – mówi.

Wesołek niedawno spotkał się z panem Stanisławem.

- Po prostu płakał. Mówił, do czego doszło, jak go łobuz pobił. Był pobity. Miał ślady na nogach, rękach i na twarzy. Matka też była pobita – mówi Wesołek.

Inaczej sprawę przedstawia Grzegorz Włodarek i jego żona. Przekonują, że to oni są ofiarami tego konfliktu. Ze strony rodziców mają spotykać ich ciągłe szykany, dochodzi też do rękoczynów.

- Pobili mnie. Byłam w ciąży. W piątym miesiącu. Mam zaświadczenie od lekarza. I nagranie, jak mnie bili i szarpali – mówi Angelika, żona pana Grzegorza.

- Dobrze, że akurat byłem na podwórku. Wcześniej też atakowali. Tylko tym razem udało nam się to nagrać. Potrafią awanturować się o byle co. Postawię wózek dziecięcy na podwórku i już jest awantura – mówi pan Grzegorz.

Innym razem rodzice pana Grzegorza mieli wezwać policję.

- Zadzwonili, że nie mogą spać, bo dziecko płacze. Dziecko ma kolkę, co ja zrobię? – pyta pan Grzegorz.

- Teściowa przy policji mówi, że mnie zasztyletuje w nocy – dodaje pani Angelika.

Żona pana Grzegorza odtworzyła nam też nagranie, w którym jego matka nakłania syna do rozstania z synową.

- Weź wyp…. obie. Wywieź to do ch…, niech nie wracają. Daj im tylko wolną rękę. To ja ją od razu wezmę i wyp… Ona cię zamorduje. Widzę, jak ty schudłeś, zamorduje. Świnio jedna. Nie odpuszczę ci teraz – słyszymy w nagraniu.

Pan Grzegorz przekonuje, że chciał dobudować do istniejącego domu oddzielną kuchnię i łazienkę.

- Wezwałem architekta, architekt przyjechał, policja przyjechała. Architekt musiał oznaczyć wszystkie wejścia do budynku, bo budynek jest stary i nie ma planu. Rodzice nie zezwolili na wejście i wygnali architekta – mówi mężczyzna.

- Nikt nie wyganiał. Tylko on chciał nam drzwi wybić w oknie – mówi pani Teresa.

Państwo Włodarkowie złożyli w sądzie pozew o wyegzekwowanie od syna przestrzegania umowy dożywocia. Z kolei ich syn Grzegorz chce zamiany obowiązku utrzymywania i opieki nad rodzicami na wypłacanie im dożywotniej renty. Takie rozwiązanie oznaczałoby dla starszych ludzi konieczność opuszczenia domu.

- Pójdziemy na sznurek. Nie stać nas, żeby w sądach siedzieć. Mąż ma duże ciśnienie. Niech on się gospodarzy, niech ma nas na sumieniu – mówi pani Teresa.

Sprawą konfliktu rodzinnego zajął się już mediator.

Pozostałe informacje

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Najwyższa domowa porażka w sezonie. Motor Lublin - Piast Gliwice (zapis relacji na żywo)

Motor bardzo dobrze zaczął mecz z Piastem Gliwice, ale beniaminek z Lublina niespodziewanie przegrał u siebie aż 1:4.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Papież Leon XIV
galeria
film

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. Watykan podał datę

Spotkanie z mediami, korpusem dyplomatycznym i wreszcie uroczysta inauguracja pontyfikatu z udziałem głów państw i oficjalnych delegacji. Wiadomo też na kiedy zaplanowano pierwszą audiencję generalną Leona XIV.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium