Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

11 grudnia 2018 r.
7:49

Wigilia i Wielki Piątek wolne od pracy? [sonda]

0 18 A A

Sonda: Czy Wigilia i Wielki Piątek powinny być ustawowo wolne od pracy?

Liczba głosów: 713
81.07%
Tak
16.13%
Nie
2.81%
Nie mam zdania

Wielki Piątek i Wigilia Bożego Narodzenia 24 grudnia wolne od pracy - taki projekt autorstwa Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Europejskich Demokratów trafił właśnie do Sejmu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Autorzy pomysłu wskazują na szczególne znaczenie tych dni dla wierzących Polaków.

Wielki Piątek przedstawiany jest jako "jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza Św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan".

Politycy argumentują też, że w Wigilę nie pracuje się m.in. na Cyprze, w Bułgarii, Irlandii, Czechach, Danii, Estonii, Litwie, Finlandii, Słowacji a także na Węgrzech.

Z kolei w Wielki Piątek nie pracują m.in.: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy i Szwedzi - wyliczają autorzy projektu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 grudnia 2018 r. o 09:24
Nie tylko Wielki ale KAŻDY piątek powinien być wolny aby z rodziną lub grupą przyjaciół usiąść i podumać nad losem świata lub celem ludzkiego życia. :P
Avatar
ktoś / 11 grudnia 2018 r. o 09:04
W takim razie proszę pracodawców zwolnic z obowiązku płacenia Zusu za wszytskie dni wolne kto jest za tym ? 
Avatar
majoncydosyć / 11 grudnia 2018 r. o 08:25
i jeszcze 40 dni z okazji ramadanu !!!
Avatar
Henryk / 11 grudnia 2018 r. o 13:39
Dorzuciłbym jeszcze 2 listopada. Ludzie nieraz przemierzają setki km z okazji Wszystkich Św.
Avatar
Marek t / 11 grudnia 2018 r. o 11:10
Od kiedy komuniści z ZSL zrobili się tacy wieżący chyba że nawrócił ich Niesiołowski niezła kiełbasa wyborcza
Avatar
Gość / 11 grudnia 2018 r. o 10:40
Ja dorzucił bym jeszcze Sylwestra bo niby jak po robocie mam zdążyć na imprezę przecież trzeba wrócić z roboty do domu swoje odsiedzieć w łazience potem się wystroić a tu czasu mało
Avatar
LUBLINER tugblAT / 11 grudnia 2018 r. o 08:54
"nie przechodzi do żadna rubryka !"
Avatar
Gość / 11 grudnia 2018 r. o 07:58
Co to za sondaż? Może napiszcie czy Chcecie od Państwa pod choinkę po 5000 zł na głowę? Co za debilizm?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2018 r. o 10:34
poproszę jeszcze 22 czerwca
Avatar
Gość / 11 grudnia 2018 r. o 10:15
Wigilia wolna od pracy ma znacznie więcej sensu niż wolny 11 listopada.
Avatar
Henryk / 11 grudnia 2018 r. o 13:39
Dorzuciłbym jeszcze 2 listopada. Ludzie nieraz przemierzają setki km z okazji Wszystkich Św.
Avatar
1a1a / 11 grudnia 2018 r. o 13:30
Wigilia - TAK! Wielki Piątek - nie
Avatar
PATRIOTA 1952 R. / 11 grudnia 2018 r. o 11:47
KIEDY POLSKA MA SIĘ PODNIEŚĆ Z KOLAN JAK CO CHWILA WOLNE ?. MOŻE LEPIEJ NIE PRACOWAĆ TYLKO ŚWIĘTOWAĆ ?.CO GŁUPIEMU PO ROZUMIE JAK NIE POTRAFI GO USZANOWAĆ.
Avatar
iX / 11 grudnia 2018 r. o 11:19
JAK KTOŚ NIE DOROBIŁ SIĘ PRZEZ CAŁY ROK, TO W WIGILIĘ TEŻ SIĘ NIE DOROBI./ WIELKI PIĄTEK ? ALE WIGILIA POWINNA BYĆ WOLNA.
 Za co te minusy. Trudno ale myślę tak samo. Przed Wielkanocą jest Wielka Sobota, to jest czas na refleksję i jest ona takim odpowiednikiem Wigilii przed Bozym Narodzeniem.
Avatar
Marek t / 11 grudnia 2018 r. o 11:10
Od kiedy komuniści z ZSL zrobili się tacy wieżący chyba że nawrócił ich Niesiołowski niezła kiełbasa wyborcza
Avatar
Ja / 11 grudnia 2018 r. o 10:49
I tak pracujemy najwiecej w europie za marne pieniadze wiec czemu nie. Niech bedzie wolnego ile sie da!! A i opieka na dziecko powinna byc min 2 dni w roku na kazdedziecko! Jak ktos ma 3 to juz 6 dni mozna se wolnego zrobic
Avatar
figofago / 11 grudnia 2018 r. o 10:40
Wolne tak ale tylko dla tych co w tych dnia nie wezmą nic do ust. Nie ma pracy, nie ma papu
Avatar
Gość / 11 grudnia 2018 r. o 10:40
Ja dorzucił bym jeszcze Sylwestra bo niby jak po robocie mam zdążyć na imprezę przecież trzeba wrócić z roboty do domu swoje odsiedzieć w łazience potem się wystroić a tu czasu mało
Avatar
K / 11 grudnia 2018 r. o 10:36
Jasne. Zrobimy wolne te dwa dni, a za parę lat odezwą się głosy, żeby zrobić wolne w dni poprzedzające Wigilię i Wielki Piątek. To chore. Weźmy sie do roboty, a nie aby świętować będziemy. Liczenie na reparacje i kasę z Unii za nic nie przyniesie nam nic dobrego. Jak sami sobie nie wypracujemy, to nie będziemy mieli i tyle.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2018 r. o 10:34
poproszę jeszcze 22 czerwca
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2022 r.

Mundial 2022: Japonia - Hiszpania 2:1. Niemcy kończą udział na mundialu!

Mundial 2022: Japonia - Hiszpania 2:1. Niemcy kończą udział na mundialu!

Fantastyczne spotkania i wielkie emocje w ostatniej kolejce i meczach grupy E. W starciach Japonii z Hiszpanią, a szczególnie Kostaryki z Niemcami sytuacja zmieniała się niczym w kalejdoskopie i to niejednokrotnie. Ostatecznie Samurajowie wygrali z La Roja 2:1, a nasi zachodni sąsiedzi pokonali Keylora Navasa i spółkę 4:2. Wygrana ta ma jednak gorzki smak, bo Die Manschaft wracają do domu, a Hiszpania i Japonia grają dalej

Lublin. Nie podoba Ci się ścisk w autobusie? Może byc gorzej

Lublin. Nie podoba Ci się ścisk w autobusie? Może byc gorzej

Z końcem roku z ulic Lublina zniknie 16 przegubowych autobusów firmy, której kończy się umowa na wożenie pasażerów. Miasto szuka jej następcy, ale – wbrew wcześniejszym zapewnieniom – trudno liczyć na płynne przejęcie kursów od 1 stycznia

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Ruszył już nabór pomysłów do nowej edycji Zielonego Budżetu. Do 14 grudnia można zgłaszać władzom miasta tereny zielone, które wymagają „remontu i odświeżenia”. Spośród tych propozycji wybrane mają być tereny, które w rok lub dwa przejdą renowację.

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie, a także zalecenia jak się odżywiać żeby być zdrowym i szczupłym. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego wsparcie w nowym gabinecie dostaną bezpłatnie. W planach jest otwarcie usług komercyjnych dla każdego chętnego.

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Listopad obfitował w nagrody dla młodych artystów z Puławskiego Ośrodka Kultury. Laury z ogólnopolskich konkursów od Katowic po Malbork przywiozły tancerki, recytatorki i wokaliści z Domu Chemika.

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Kraśnicki szpital jest w tak dramatycznej sytuacji finansowej, że chce zaciągnąć 18 mln zł pożyczkę w parabanku. Zwykłe banki nie chcą już dawać mu kredytu.

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki
4 grudnia 2022, 17:00

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki

To właśnie pochodzący z Lublina artysta był jedną z osób odpowiedzialnych za kształt brzmieniowy organów Filharmonii Lubelskiej. Ćwierć wieku później zagra na nich recital. Koncert odbędzie się 4 grudnia o godz. 17.

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Rolnicy podejrzewają, że polskie młyny produkują mąkę ze zbóż technicznych. Wojewoda lubelski mówi, że to przestępstwo i zarządza kontrolę.

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Duża niespodzianka w grupie F. Maroko po wygranej z Kanadą awansowało do 1/8 finału mundialu z pierwszego miejsca. A do domu jedzie Belgia, która w czwartek bezbramkowo zremisowała z Chorwacją.

Wieczór z Molierem w DDK Węglin
7 grudnia 2022, 18:30

Wieczór z Molierem w DDK Węglin

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza "Wieczór z Molierem" z okazji 400. rocznicy urodzin autora. Wydarzenie odbędzie się 7 grudnia o godz. 18.30.

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

100-letni dąb Alojzy w gminie Międzyrzec Podlaski mógł wstrzymać budowę autostrady A2. Sprawę drzewa musiał rozstrzygać sąd.

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"
1 grudnia 2022, 19:00

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"

Wojciech Rotowski & Roman Słomka to duet, który przed kilkoma miesiącami wygrał konkurs "Incydent polski" na autorski spektakl cyrkowy realizowany pod patronatem festiwalu Carnaval Sztukmistrzów. Teraz przedstawienie będzie można zobaczyć w Pubie u Szewca. Premierowe pokazy 1 grudnia o godz. 19 i 2 grudnia o godz. 19.30.

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Koniec z miejskimi dotacjami dla prywatnych żłobków i klubów dziecięcych w Zamościu. Od 1 stycznia miasto nie będzie im już przekazywać pieniędzy. Ale rodzice maluchów nie pozostaną bez wsparcia. Ci, którzy mieszkają, pracują i odprowadzają podatki w Zamościu, otrzymają świadczenie pod nazwą Zamojski Bon Żłobkowy.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego
3 grudnia 2022, 16:00

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego

Od 3 grudnia na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego będzie można podziwiać wyjątkowe prace litewskiego artysty Stasysa Eidrigeviciusa. Wernisaż i spotkanie z autorem zaplanowano na sobotę o godz. 16 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!