Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

22 marca 2016 r.
21:14

Bruksela. "Poszkodowani celnicy nie są z woj. lubelskiego"

0 15 A A
Domniemani terroryści. Dwóch nie żyje (od lewej), trzeci jest poszukiwany
Domniemani terroryści. Dwóch nie żyje (od lewej), trzeci jest poszukiwany

Co najmniej 34 osoby zginęły, a około 190 zostało rannych po zamachach na lotnisku Zaventem i w metrze w centrum miasta. Rannych jest troje Polaków. O napiętej sytuacji w stolicy Belgii opowiadają nam lubelscy posłowie do Parlamentu Europejskiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wtorek po godz. 8 halą odlotów lotniska Zaventem, położonego 12 km od Brukseli, wstrząsnęły dwa wybuchy. W wyniku eksplozji zginęło 14 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Trzeci ładunek znalazły i rozbroiły służby. Do eksplozji doszło też na stacji metra Maelbeek, położonej ok. 100 metrów od siedziby Komisji Europejskiej. Tam zginęło 20 osób, a 106 zostało rannych. Ofiar mogło być znacznie więcej, ale część pracowników instytucji europejskich wyjechało na święta. Ruch w metrze był więc mniejszy niż zwykle.

Według informacji lokalnych mediów, tuż przed wybuchem na lotnisku słychać było okrzyki w języku arabskim. Przy zwłokach zamachowca policja znalazła karabin Kałasznikowa, znaleziono także pas z materiałami wybuchowymi, które nie eksplodowały. W ciałach rannych były fragmenty śrub i gwoździ.

Do zamachów przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

– Bojownicy Państwa Islamskiego przeprowadzili we wtorek serię zamachów bombowych, wykorzystując do tego pasy i ładunki z materiałami wybuchowymi, a ich celem było lotnisko i stacja metra w centrum stolicy Belgii - Brukseli – poinformowała powiązana z islamistami agencja prasowa Al-Amak.

Chaos

W Brukseli nie działała we wtorek komunikacja miejska. Nie jeździły autobusy, tramwaje ani metro. Przebywa tam obecnie europoseł Mirosław Piotrowski z Lublina, który rano uczestniczył w posiedzeniu jednej z komisji.

– Z mediów dowiedziałem się o wydarzeniach na lotnisku. Później, idąc do Parlamentu Europejskiego, słyszałem wyjące syreny i na miejscu usłyszałem o wybuchach w metrze. Mój współpracownik w drodze do biura widział ludzi uciekających ze stacji Maelbeek. Niektórzy byli zakrwawieni – relacjonuje Piotrowski. – Ludzie są przestraszeni, ale też zaniepokojeni tym, jak wrócą do domów na święta. Wiele osób ma zarezerwowane bilety na dziś lub jutro. Sam planowałem lecieć do domu w środę, ale w tej chwili nie wiem co będzie.

O nastrojach w Belgii mówi też europoseł Krzysztof Hetman. – Nikt z osób, z którymi rozmawiałem nie zamierza wracać do Polski samolotem, ani nawet pociągiem. Organizują sobie samochody – mówi europoseł. Były marszałek woj. lubelskiego obecnie przebywa w Lublinie i jest w kontakcie ze swoimi współpracownikami w Brukseli. – Jedni zostają w swoich miejscach pracy i czekają. Inni wracają do domu na piechotę, bo komunikacja miejska przestała funkcjonować. Panuje kompletny chaos, coraz trudniej jest się dodzwonić do ludzi, bo sieci telefonii komórkowych są przeciążone.

Ranni celnicy nie są z Lubelskiego

Jak podało  polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, rannych zostało troje Polaków: jedna kobieta, która została ciężko ranna i dwaj mężczyźni. Jeden z nich jest w stanie ciężkim, drugi odniósł lekkie obrażenia. Dwaj poszkodowani są funkcjonariuszami Służby Celnej. Pojechali do Brukseli w delegację. – Nie są to funkcjonariusze z województwa lubelskiego – mówi Marzena Siemieniuk z Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Wszyscy ranni trafili do szpitali.

Belgijskie władze ogłosiły najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego. Zamknięto granicę między Belgią a Francją. Zwiększono kontrole na granicach Niemiec z Belgią, Francją, Holandią i Luksemburgiem. Dodatkowe siły pojawiły się także na innych lotniskach, m.in. Pradze, Bukareszcie, Londynie czy Warszawie. W stolicy Polski zwiększono także liczbę patroli na stacjach metra.

– W tej chwili Polska jest państwem bezpiecznym, nie ma podstaw do tego, żeby wprowadzać podwyższony stopień bezpieczeństwa – powiedziała podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa premier Beata Szydło.

Lotnisko w Brukseli ma być nieczynne do odwołania. Belgia ogłosiła trzydniową żałobę narodową.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 marca 2016 o 20:57
0
Nie jesteśmy w stanie monitorować setek, a nawet tysięcy osób jednocześnie, które są powiązane z islamskim ekstremizmem. To nie jest możliwe logistycznie —powiedział jeden z funkcjonariuszy brukselskiej jednostki do walki z terroryzmem w rozmowie z amerykańskim portalem „BuzzFeed”.
Avatar
Gość / 23 marca 2016 o 20:56
0
Dżihadyści uważają, że Europa to miękkie podbrzusze Zachodu, a Belgia to miękkie podbrzusze Europy —zaznaczył francuski ekspert ds. terroryzmu Gilles Kepel.
Avatar
Gość / 23 marca 2016 o 20:55
0
Infiltracja (Beglii) przez dżihadystów trwa od dwóch dekad, a oni dopiero teraz zaczęli nad tym pracować. Kiedy jesteśmy zmuszeni wejść z nimi w kontakt lub wysłać im naszych ludzi, aby z nimi rozmawiali, to w zasadzie rozmawiamy z dziećmi. Oni nie są aktywni, nie wiedzą, co się dzieje. Nie chcą przyznać, że ich kraj został przejęty (przez dżihadystów – red.), więc udają, jakby problemu nie było —ubolewa wysoki rangą przedstawiciel amerykańskich służb w rozmowie z „Daily Beast”.
Avatar
Gość / 23 marca 2016 o 20:54
0
Amerykanie ostro krytykują działania operacyjne belgijskich służb. „Robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by im pomóc. Ale oni są jak dzieci" „Oni nie są aktywni, nie wiedzą, co się dzieje. Nie chcą przyznać, że ich kraj został przejęty przez dżihadystów, więc udają, jakby problemu nie było”.
Avatar
jOOj / 23 marca 2016 o 10:09
0

To co się stało w Brukseli stało się "w imię Boga " w tym przypadku Bóg miał na imię Allah. Większość z nas zapomniała wyprawy krzyżowe ( rownież w imię Boga). Tak długo nie będzie pokoju jak długo będziemy mieli rożnych "bogów", i jak długo bedą oni odgrywać role w naszym życiu codziennym. Porządna edukacja to jedyna droga do pokoju....

Dopowiem: NA świecie nie było by tych najkrwawszych wojen jak by Bóg nie pozwolił zabijać w jego imię...! "Got mit uns"... Allah'u Akbar... "Bóg honor ojczyzna" itp... Jedynie chyba Buddyści nie zabijają w imię boga ale nie jestem pewien!

Dopowiem: NA świecie nie było by tych najkrwawszych wojen jak by Bóg nie pozwolił zabijać w jego imię...! "Got mit uns"... Allah'u Akbar... "Bóg honor ojczyzna" itp... Jedynie chyba Buddyści nie zabijają w imię boga ale nie jestem pewien!

rozwiń
Avatar
Moja opinia / 23 marca 2016 o 10:01
0

Tragiczna sytuacja Unii Europejskiej bierze się stąd, że nienawidzi ona własnej, chrześcijańskiej tożsamości i ją coraz usilniej zwalcza. Jan Paweł 2 ostrzegał Francję, Niemcy, że to się źle skończy. Długo nie musielismy czekać na rezultaty odejścia od praw ustanowionych przez Boga.


To co się stało w Brukseli stało się "w imię Boga " w tym przypadku Bóg miał na imię Allah. Większość z nas zapomniała wyprawy krzyżowe ( rownież w imię Boga). Tak długo nie będzie pokoju jak długo będziemy mieli rożnych "bogów", i jak długo bedą oni odgrywać role w naszym życiu codziennym. Porządna edukacja to jedyna droga do pokoju....

To co się stało w Brukseli stało się "w imię Boga " w tym przypadku Bóg miał na imię Allah. Większość z nas zapomniała wyprawy krzyżowe ( rownież w imię Boga). Tak długo nie będzie pokoju jak długo będziemy mieli rożnych "bogów", i jak długo bedą oni odgrywać role w naszym życiu codziennym. Porządna edukacja to jedyna droga do pokoju.... rozwiń
Avatar
Gość / 23 marca 2016 o 07:06
0

EUROPA NASZA, EUROPA NASZA, A ZA CHWILĘ RESZTA ŚWIATA. EUROPA NASZA, EUROPA NASZA, A ZA MOMENT RESZTA ŚWIATA. HAHAHAHAHAHA, HAHAHAHAHAHA, ZIEMIA BĘDZIE TYLKO NASZA.

Nie pal już zioła.

Avatar
Gość / 23 marca 2016 o 07:05
0
Z terroryzmem trudno jest walczyć. Niestety sytuacja się nasila. Rządy muszą zacząć wreszcie coś robić, bo na razie głównie gadają i gadają...... służby, służby - i co? Nie wyłapali ich zawczasu. Teraz po fakcie widzą na filmach z monitoringu terrorystów , ale wcześniej nikogo nie zdziwiło, że dwóch arabów lezie z rękawiczkami na lewych dłoniach (prawe bez rękawiczek).... Służby widzą po fakcie, a przed są ślepe.
Avatar
Gość / 23 marca 2016 o 00:09
0
Wizyta BOGA jest odwołana.
Avatar
Gość / 22 marca 2016 o 23:13
0
Tragiczna sytuacja Unii Europejskiej bierze się stąd, że nienawidzi ona własnej, chrześcijańskiej tożsamości i ją coraz usilniej zwalcza. Jan Paweł 2 ostrzegał Francję, Niemcy, że to się źle skończy. Długo nie musielismy czekać na rezultaty odejścia od praw ustanowionych przez Boga.
Avatar
Gość / 23 marca 2016 o 20:57
0
Nie jesteśmy w stanie monitorować setek, a nawet tysięcy osób jednocześnie, które są powiązane z islamskim ekstremizmem. To nie jest możliwe logistycznie —powiedział jeden z funkcjonariuszy brukselskiej jednostki do walki z terroryzmem w rozmowie z amerykańskim portalem „BuzzFeed”.
Avatar
Gość / 23 marca 2016 o 20:56
0
Dżihadyści uważają, że Europa to miękkie podbrzusze Zachodu, a Belgia to miękkie podbrzusze Europy —zaznaczył francuski ekspert ds. terroryzmu Gilles Kepel.
Avatar
Gość / 23 marca 2016 o 20:55
0
Infiltracja (Beglii) przez dżihadystów trwa od dwóch dekad, a oni dopiero teraz zaczęli nad tym pracować. Kiedy jesteśmy zmuszeni wejść z nimi w kontakt lub wysłać im naszych ludzi, aby z nimi rozmawiali, to w zasadzie rozmawiamy z dziećmi. Oni nie są aktywni, nie wiedzą, co się dzieje. Nie chcą przyznać, że ich kraj został przejęty (przez dżihadystów – red.), więc udają, jakby problemu nie było —ubolewa wysoki rangą przedstawiciel amerykańskich służb w rozmowie z „Daily Beast”.
Avatar
Gość / 23 marca 2016 o 20:54
0
Amerykanie ostro krytykują działania operacyjne belgijskich służb. „Robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by im pomóc. Ale oni są jak dzieci" „Oni nie są aktywni, nie wiedzą, co się dzieje. Nie chcą przyznać, że ich kraj został przejęty przez dżihadystów, więc udają, jakby problemu nie było”.
Avatar
jOOj / 23 marca 2016 o 10:09
0

To co się stało w Brukseli stało się "w imię Boga " w tym przypadku Bóg miał na imię Allah. Większość z nas zapomniała wyprawy krzyżowe ( rownież w imię Boga). Tak długo nie będzie pokoju jak długo będziemy mieli rożnych "bogów", i jak długo bedą oni odgrywać role w naszym życiu codziennym. Porządna edukacja to jedyna droga do pokoju....

Dopowiem: NA świecie nie było by tych najkrwawszych wojen jak by Bóg nie pozwolił zabijać w jego imię...! "Got mit uns"... Allah'u Akbar... "Bóg honor ojczyzna" itp... Jedynie chyba Buddyści nie zabijają w imię boga ale nie jestem pewien!

Dopowiem: NA świecie nie było by tych najkrwawszych wojen jak by Bóg nie pozwolił zabijać w jego imię...! "Got mit uns"... Allah'u Akbar... "Bóg honor ojczyzna" itp... Jedynie chyba Buddyści nie zabijają w imię boga ale nie jestem pewien!

rozwiń
Avatar
Moja opinia / 23 marca 2016 o 10:01
0

Tragiczna sytuacja Unii Europejskiej bierze się stąd, że nienawidzi ona własnej, chrześcijańskiej tożsamości i ją coraz usilniej zwalcza. Jan Paweł 2 ostrzegał Francję, Niemcy, że to się źle skończy. Długo nie musielismy czekać na rezultaty odejścia od praw ustanowionych przez Boga.


To co się stało w Brukseli stało się "w imię Boga " w tym przypadku Bóg miał na imię Allah. Większość z nas zapomniała wyprawy krzyżowe ( rownież w imię Boga). Tak długo nie będzie pokoju jak długo będziemy mieli rożnych "bogów", i jak długo bedą oni odgrywać role w naszym życiu codziennym. Porządna edukacja to jedyna droga do pokoju....

To co się stało w Brukseli stało się "w imię Boga " w tym przypadku Bóg miał na imię Allah. Większość z nas zapomniała wyprawy krzyżowe ( rownież w imię Boga). Tak długo nie będzie pokoju jak długo będziemy mieli rożnych "bogów", i jak długo bedą oni odgrywać role w naszym życiu codziennym. Porządna edukacja to jedyna droga do pokoju.... rozwiń
Avatar
Gość / 23 marca 2016 o 07:06
0

EUROPA NASZA, EUROPA NASZA, A ZA CHWILĘ RESZTA ŚWIATA. EUROPA NASZA, EUROPA NASZA, A ZA MOMENT RESZTA ŚWIATA. HAHAHAHAHAHA, HAHAHAHAHAHA, ZIEMIA BĘDZIE TYLKO NASZA.

Nie pal już zioła.

Avatar
Gość / 23 marca 2016 o 07:05
0
Z terroryzmem trudno jest walczyć. Niestety sytuacja się nasila. Rządy muszą zacząć wreszcie coś robić, bo na razie głównie gadają i gadają...... służby, służby - i co? Nie wyłapali ich zawczasu. Teraz po fakcie widzą na filmach z monitoringu terrorystów , ale wcześniej nikogo nie zdziwiło, że dwóch arabów lezie z rękawiczkami na lewych dłoniach (prawe bez rękawiczek).... Służby widzą po fakcie, a przed są ślepe.
Avatar
Gość / 23 marca 2016 o 00:09
0
Wizyta BOGA jest odwołana.
Avatar
Gość / 22 marca 2016 o 23:13
0
Tragiczna sytuacja Unii Europejskiej bierze się stąd, że nienawidzi ona własnej, chrześcijańskiej tożsamości i ją coraz usilniej zwalcza. Jan Paweł 2 ostrzegał Francję, Niemcy, że to się źle skończy. Długo nie musielismy czekać na rezultaty odejścia od praw ustanowionych przez Boga.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 23 6

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 4 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 19 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 116 11

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 336 13

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 4 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 20 9

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 7 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 16 5

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 3 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!