

Komisja Europejska wyraziła zgodę na powołanie długo wyczekiwanego Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO). Informację ogłosił w piątek rano wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Środki w wysokości 26 miliardów złotych mają zostać przeznaczone m.in. na rozbudowę infrastruktury ochrony cywilnej, rozwój przemysłu zbrojeniowego oraz inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

„Koniec negocjacji z Komisją Europejską! Mamy zgodę na powołanie Funduszu Bezpieczeństwa i Odbudowy z KPO. (...) Dwa miesiące temu obiecaliśmy FBiO, dziś dowozimy tę obietnicę” – napisał wiceminister Szyszko na portalu X (dawniej Twitter).
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, Fundusz ma ruszyć w trzecim kwartale 2025 roku. Jak podkreślił Szyszko, podczas ubiegłotygodniowych negocjacji Komisja Europejska nie odrzuciła żadnego z przedstawionych celów programu.
Na co zostaną przeznaczone środki?
Z puli funduszu sfinansowane zostaną między innymi:
-
budowa schronów, studni, infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz komunikacyjnej,
-
modernizacja dróg, torów kolejowych, lądowisk i lotnisk – z naciskiem na tzw. infrastrukturę podwójnego zastosowania,
-
rozbudowa polskich hut oraz przemysłu zbrojeniowego,
-
inwestycje w obszarze cyberbezpieczeństwa, w tym rozwój radarów, systemów ochrony danych oraz bezpiecznego ich przechowywania.
Fundusz kosztem zielonej transformacji
W celu sfinansowania FBiO, rząd przekierował część środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), pierwotnie przeznaczonych na zieloną transformację miast. Zmiana ta została uwzględniona w ramach trwającej rewizji KPO, którą zaakceptowała już Komisja Europejska.
Nowy priorytet bezpieczeństwa
Powołanie FBiO jest elementem szerszej strategii państwa, której celem jest zwiększenie odporności Polski na potencjalne zagrożenia militarne i cybernetyczne. To odpowiedź na rosnące wyzwania geopolityczne i konieczność unowocześnienia krajowej infrastruktury obronnej.
Źródło: PAP
