Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

17 grudnia 2019 r.
12:07

Sprytna reakcja samorządowca na wniosek CBA. Jednego dnia odwołany i powołany na to samo stanowisko

Autor: Zdjęcie autora aa jsz kyku
11 54 A A
Tych którzy wróżyli mi rychły koniec mojej kariery zawodowej chciałbym rozczarować – napisał Andrzej Maj
Tych którzy wróżyli mi rychły koniec mojej kariery zawodowej chciałbym rozczarować – napisał Andrzej Maj

Centralne Biuro Antykorupcyjne domaga się odwołania samorządowców z Zamościa i Hrubieszowa oraz prezesa Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu. Wnioski CBA związane są ze złamaniem tzw. ustawy antykorupcyjnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lubelscy agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego badali przestrzeganie przepisów ograniczających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Po kontroli CBA wystąpiło o szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o odwołanie Wacława Gajewskiego – prezesa SKO w Zamościu. Do tamtejszej rady powiatu wpłynął także wniosek o odwołanie Lucjana Bednarza – członka zarządu powiatu. Podobny wniosek skierowano w sprawie Marka Katy – członka zarządu powiatu w Hrubieszowie.

– Wszystkie te osoby pełniąc funkcje publiczne prowadziły jednocześnie działalność gospodarczą, czym naruszały zakaz wymieniony w tzw. ustawie antykorupcyjnej – informuje CBA.

Kraśnik

Biuro zwróciło się też do Rady Nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Mieszkaniowego. Skierowało tam wniosek o odwołanie Andrzeja Maja, pełniącego funkcję prezesa KPM. Jak ustalili kontrolerzy CBA, w trakcie pełnienia funkcji Maj posiadał więcej niż 10 proc. udziałów w spółce prawa handlowego.

– Rzeczywiście mam udziały. Podjąłem już działania, aby się ich pozbyć – mówił kilka dni temu Dziennikowi Andrzej Maj, prezes KPM, który jest także radnym powiatowym. – Czekam też na decyzję Rady Nadzorczej, która zapewne odwoła mnie z funkcji, ponieważ w tej sytuacji nie ma innej możliwości – dodawał.

Już w poniedziałek sytuacja została rozwiązana.

– Tych którzy wróżyli mi rychły koniec mojej kariery zawodowej chciałbym rozczarować, Tym którzy wspierali, serdecznie dziękuję – napisał wczoraj na Facebooku Andrzej Maj. – Po uregulowaniu kwestii formalnych, zostałem powołany przez Radę Nadzorczą na Prezesa Spółki i dalej będę pełnił tą funkcję. Dziękuję bardzo członkom rady za zaufanie.

W poniedziałek odbyły się bowiem dwa posiedzenia rady nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Mieszkaniowego – na pierwszym Andrzej Maj został odwołany z funkcji prezesa, na drugim ponownie wybrany na tę funkcję.

– Chcę zaznaczyć że kontrola CBA wykazała jedynie przeszkody formalne, które kolidowały z pełnieniem funkcji prezesa co nie jest żadnym przestępstwem – podkreśla Maj.

Obecnie tych przeszkód już nie ma. – Pozbyłem się udziałów w spółce i dalej jestem prezesem – mówi prezes KPM.

Hrubieszów

Z kolei Marek Kata, członek zarządu powiatu w Hrubieszowie, w oświadczeniu majątkowym za ubiegły rok wykazał, że zajmował się handlem wielobranżowym. Zdaniem CBA, przy powołaniu na członka zarządu powiatu w Hrubieszowie powinien ją jednak zamknąć.

– Kiedy zostałem powołany na stanowisko, wysłałem zapytanie do prawników, czy mogę kontynuować tę działalność. Interpretacja była taka, że w niczym ona nie przeszkadza. Gdyby było inaczej, to zamknąłbym ją w ciągu trzech miesięcy. W sierpniu ją zawiesiłem, a w październiku po raz pierwszy spotkałem się z CBA. Nie chciałem niczego ukrywać, dlatego wykazałem tę działalność w swoim oświadczeniu majątkowym – mówi Marek Kata.

Zamość

Z wnioskiem CBA nie zgadza się natomiast Wacław Gajewski, prezes SKO w Zamościu. Jak ocenia, interpretacja przepisów przyjęta przez służby pozostawia wiele do życzenia. – Nigdy nie prowadziłem żadnej działalności gospodarczej. Od 20 lat jestem rzeczoznawcą i wykonywałem wyceny na umowę o dzieło, czego nie zabraniało mi prawo. Nie figuruje w centralnym rejestrze jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, nie mam też swojego biura. Moje oświadczenia majątkowe trafiały do ministerstwa, rozliczałem się z Urzędem Skarbowym, składając PIT-11. Jestem bardzo zaskoczony całą sytuacją – tłumaczy Wacław Gajewski.

Jak dodaje, nie podpisał protokołu sporządzonego przez CBA i wysłał zażalenie do szefa służb. Prezes zamojskiego SKO zapowiada, że złoży skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zdaniem Lucjana Bednarza, członka zarządu powiatu zamojskiego, wniosek jest teraz bezpodstawny. – Jestem rolnikiem i miałem zarejestrowaną działalność gospodarczą. Od dwóch miesięcy już jej jednak nie prowadzę, dlatego moim zdaniem ten wniosek jest bezzasadny. Nie miałem żadnych szkoleń, że nie mogę tego łączyć – przyznaje.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
OMIJANIE PRAWA jest SPRYTEM ? ? !!! / 17 grudnia 2019 r. o 12:24
+31
!!!!!!!!!!!    to nie są żadni politycy czy samorządowcy, nie idą tam, żeby służyć suwerenowi - oni idą do koryta naszych podatków P0 łatwą KASĘ dla siebie !!!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 12:41
+17
Nie sprytna tylko cwaniacka.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 12:11
+15
Za sanacji urzędnik za przestępstwa popełnione z chęci zysku stawał przed plutonem egzekucyjnym. Dzisiaj urzędnicy sami złagodzili sobie prawo, żeby łatwiej było ....
Avatar
Закрытая система / 17 grudnia 2019 r. o 13:37
+14
Pamiętacie "Układ Zamknięty"
Avatar
zadziwiony / 17 grudnia 2019 r. o 20:22
+13
cóz innego potrafi tenże wiosenny człowiek. Od zawsze szef.Na robocie znać się nie musi
Avatar
gość / 18 grudnia 2019 r. o 21:17
+12
Nie rozumiem co was tak burzy. Przecież to niedopatrzenie nie było złamaniem prawa. Stanowiło tylko przeszkodę do objęcia stanowiska w myśl prawa pracy. Zgodnie z przepisami rozwiązano stosunek pracy. Po usunięciu przeszkody przywrócono na poprzednie stanowisko. Tak powino być...
 Naprawdę? Gdyby przez swoje niedopatrzenie a moją niewiedzę jakis urzędnik wypłacał by mi świadczenie pieniężne, co do pobierania którego istniałaby przedszkoda i gdyby po jakimś czasie dopatrzył sie swojej pomyłki, to niestety, ale byłbym zmuszony do oddania całej pobranej kwoty i to z odsetkami. W tym przypadku traktuje sie sprawę jakby nic sie nie stało. Jako samorzadowiec miał wiedzę, że posiadanie akcji jest przeszkodą do pełnienia funkcji do jakiej go powołano. A tym samym stał się przez to świadomym oszustem. Mnie za świadome oszustwo oskarżono by o wyłudzenie. Ale cóż , jak widać żyjemy w państwie bezprawia.
 Naprawdę? Gdyby przez swoje niedopatrzenie a moją niewiedzę jakis urzędnik wypłacał by mi świadczenie pieniężne, co do pobierania którego istniałaby przedszkoda i gdyby po jakimś czasie dopatrzył sie swojej pomyłki, to niestety, ale byłbym zmuszony do oddania całej pobranej kwoty i to z odsetkami. W tym przypadku traktuje sie sprawę jakby nic sie nie stało. Jako samorzadowiec miał wiedzę, że posiadanie akcji jest przeszkodą do pełnienia funkcji do jakiej go powołano. A tym samym stał się przez to świadomym oszustem. Mnie za ś... rozwiń
Avatar
jdw / 19 grudnia 2019 r. o 22:37
+11
Do "mieszkańca" pytasz o dane KPM? Oto niektóre dane.W 2018 r. było zatrudnionych 29 osób, z tego pracowników fizycznych 11, umysłowych 18, na wynagrodzenia wydano 1 mln 682 tyś, w tym na Prezesa i członka zarządu 161 tyś.Ciekawe?! I oto paradoks - na 1 pracownika fizycznego przypada blisko 2 pracowników umysłowych. KPM w 2018 roku osiągnęła przychody 3 mln a zajmuje się m.in mieszkaniami socjalnymi i mieszkaniami dla zmarłych na cmentarzu komunalnym. Pracownicy fizyczni strzeżcie się ,gdyż macie podwójny nadzór. A Maj to wielki prezes małego zakładu, bez stosownego wykształcenia, umiejętności i wiadomości.Nie wspomnę o kulturze osobistej i zachowaniu!!!Pozdrawiam!!!
Do "mieszkańca" pytasz o dane KPM? Oto niektóre dane.W 2018 r. było zatrudnionych 29 osób, z tego pracowników fizycznych 11, umysłowych 18, na wynagrodzenia wydano 1 mln 682 tyś, w tym na Prezesa i członka zarządu 161 tyś.Ciekawe?! I oto paradoks - na 1 pracownika fizycznego przypada blisko 2 pracowników umysłowych. KPM w 2018 roku osiągnęła przychody 3 mln a zajmuje się m.in mieszkaniami socjalnymi i mieszkaniami dla zmarłych na cmentarzu komunalnym. Pracownicy fizyczni strzeżcie się ,gdyż macie podwójny nadzór. A Maj to wielki pr... rozwiń
Avatar
A.W. / 17 grudnia 2019 r. o 16:19
+11
Sprytne? Tak to się teraz nazywa?
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 20:44
+10
Przyspawany, skazany na bycie dyrektorem.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 13:39
+9
a ta rada nadzorcza tom kto?? jakieś nazwiska tych sprytnych ludzi??
Avatar
Gość / 25 stycznia 2020 r. o 08:30
+1
Taka jest polska polityka, kto u władzy ten kryty.
Avatar
Zenek / 25 stycznia 2020 r. o 07:21
-1
To jest takie czepianie się szczegółów a Banasie i inne Kaczynskie kręcą "lody" na grube sumy i tu agenci CBA jakoś nie są chętni to kontroli...
Avatar
Oszukana / 24 stycznia 2020 r. o 17:51
0
Panie Gajewski, przyznaje że pracuje jako rzeczoznawca majątkowy a czy takie zlecenia uprawniały Pana do fałszowania operatu szacunkowego? Jako źródła informacji wpisał Pan " odbiór stacji , koncesja" Odbioru nigdy nie było tylko samowola budowlana ( 13 lat użytkowana przez inwestorów) tak samo nie zgodna z przepisami prawa wydana Koncesja przez URE w Lublinie . Dowodem jest pismo podpisane z up. Prezesa Radca prawny w dniu 01 sierpnia 2012 r "pozwolenia na użytkowanie - brak" Jak Pan posiadał Decyzję odbioru to oddaj Pan.!!! Tego się Pan nie wyprze posiadam go z pana pieczątką i podpisem f a ł s z. Oszukał Pan kupujących nieruchomość a także Bank Polski SA. Tak się fałszuje urzędową dokumentację w środowisku zamojskim - dla dobra kolesi i aby oszukać kupującego. Panie Wacławie Gajewski to jest przestępstwo urzędnicze
Panie Gajewski, przyznaje że pracuje jako rzeczoznawca majątkowy a czy takie zlecenia uprawniały Pana do fałszowania operatu szacunkowego? Jako źródła informacji wpisał Pan " odbiór stacji , koncesja" Odbioru nigdy nie było tylko samowola budowlana ( 13 lat użytkowana przez inwestorów) tak samo nie zgodna z przepisami prawa wydana Koncesja przez URE w Lublinie . Dowodem jest pismo podpisane z up. Prezesa Radca prawny w dniu 01 sierpnia 2012 r "pozwolenia na użytkowanie - brak" Jak Pan posiadał Decyzję odbioru to oddaj... rozwiń
Avatar
Gość / 2 stycznia 2020 r. o 11:02
+5
Spółki miejskie służą władzy do upychania w nich kolesiostwa. Całkiem podobna sytuacja jak w KPM jest w MPK. Po co w takim MPK prezes i rada nadzorcza, skoro decydujący głos w sprawie MPK zapada w mieście i to przez specjalnie powołanego pracownika na to stanowisko, potocznie zwanego misiaczkiem.
Avatar
Biłoraj na nie dla Sławka / 30 grudnia 2019 r. o 12:31
+2
Panie wicepremierze Jacku Sasinie proszę niech Pan przejmuje okręg 7 jak najszybciej bo idą wybory prezydenckie. Istnieje pilna potrzeba zastąpienia szefa okręgu chełmsko-zamojskiego.
Avatar
gość / 27 grudnia 2019 r. o 19:25
+3
Ale czy swego czasu identyczną pijawką na tym samym stołku nie był taki Choma i inni z poparcia PiSu?
Avatar
gość / 26 grudnia 2019 r. o 22:49
+7
A co ten Maj robi w tym KPM ? Ma w ogóle jakieś wykształcenie? Czy ten KPM musi istnieć i mieć aż tylu urzędników, radę nadzorczą i jakiegoś prezesa? Tą ich robotę mogłoby robić 2 pracowników, jak za Czapli. Taka rozdęta biurokracja to pijawa, bo kasa z czynszów idzie tylko na ich pensje, a nie na remonty tych marnych zasobów. Właściciele wykupionych mieszkań powinni zrobić sobie wyodrębnienie ich własności, wyzwolić się spod KPM, i sami zarządzać swoją własnością. Nie muszą utrzymywać ani urzędników ani prezesa ani ich siedzib (czyli tego na co idzie mnóstwo pieniędzy). Pozostałoby kilkanaście mieszkań nie wykupionych w gestii UM i 1 osoba poradziłby sobie zarządzając nimi. A ten Pan niech sobie sam poszuka roboty. Ma ojca chrzestnego który go niańczy? To niech go finansuje sam ze swojej kieszeni, a nie na koszt innych.
A co ten Maj robi w tym KPM ? Ma w ogóle jakieś wykształcenie? Czy ten KPM musi istnieć i mieć aż tylu urzędników, radę nadzorczą i jakiegoś prezesa? Tą ich robotę mogłoby robić 2 pracowników, jak za Czapli. Taka rozdęta biurokracja to pijawa, bo kasa z czynszów idzie tylko na ich pensje, a nie na remonty tych marnych zasobów. Właściciele wykupionych mieszkań powinni zrobić sobie wyodrębnienie ich własności, wyzwolić się spod KPM, i sami zarządzać swoją własnością. Nie muszą utrzymywać ani urzędników ani prezesa ani ich siedzib (czyli tego n... rozwiń
Avatar
joanna / 23 grudnia 2019 r. o 09:58
0
a co z p.o. z-cy dyr. Wydziału geodezji w Zamościu, z p. Renatą? Już zajęło się nią CBA? Większych przekrętów to nie widziałam. A i Bożena K. z tego wydziału ma dużo za uszami.
Avatar
agregat / 21 grudnia 2019 r. o 17:20
+1
Wystarczy wejść na stronę Kpm i wszystko pisze
 Jest napisane......
Avatar
Xyz / 21 grudnia 2019 r. o 17:14
+2
Wystarczy wejść na stronę Kpm i wszystko pisze
Zobacz wszystkie komentarze 54

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biała Podlaska: Policjanci wyprowadzili kobietę z zadymionego mieszkania

Biała Podlaska: Policjanci wyprowadzili kobietę z zadymionego mieszkania

Dzięki szybkiej reakcji bialskich policjantów nie doszło do tragedii. Sierżant sztabowy Adam Strychalski oraz starszy sierżant Arkadiusz Marcinkowski wyprowadzili z zadymionego mieszkania 52-letnią kobietę.

Chełm. Ulice i chodniki w śniegu. Gdzie dzwonić po pomoc?
galeria

Chełm. Ulice i chodniki w śniegu. Gdzie dzwonić po pomoc?

W niespełna trzy godziny całkowicie zmieniły się warunki jazdy w Chełmie i okolicach. Wszystko za sprawą intensywnych opadów śniegu, którego spadło od 10 do 20 centymetrów. Na kierowcach zmiana pogody wymusiła natychmiastowe zmiany nawyków jazdy, drogowcy zaś ruszyli do odśnieżania.

Lubelskie ma dostać 1,7 miliarda euro z Unii Europejskiej. PO chce więcej

Lubelskie ma dostać 1,7 miliarda euro z Unii Europejskiej. PO chce więcej

Lubelskie ma otrzymać ponad 1,7 mld euro z funduszy unijnych. Samorządowcy z PO mówią, że to za mało i chcą zwiększenia puli na województwo.

Puławy: Będzie więcej bezpiecznych przejść dla pieszych

Puławy: Będzie więcej bezpiecznych przejść dla pieszych

W tym roku miasto Puławy zainwestuje w budowę trzech „inteligentnych” przejść dla pieszych w ul. Wróblewskiego, Skłodowskiej i Czartoryskich.

Zamość pod śniegiem
Zdjęcia
galeria

Zamość pod śniegiem

Stare Miasto i Park Miejski w Zamościu po obfitych opadach śniegu.

Joszko Broda - koncert kolęd i pastorałek w Radiu Lublin
29 stycznia 2021, 19:00

Joszko Broda - koncert kolęd i pastorałek w Radiu Lublin

W piątek, 29 stycznia o godz. 19 w siedzibie Radia Lublin odbędzie się koncert Joszka Brody. W Studio im. Budki Suflera (ul. Obrońców Pokoju 2) zabrzmią kolędy i pastorałki z regionu. Koncert dostępny wyłącznie w formie online.

Pracownicy zakażeni. PCPR w Świdniku czasowo zamknięte

Pracownicy zakażeni. PCPR w Świdniku czasowo zamknięte

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdniku jest czasowo zamknięte. W związku z potwierdzonymi przypadkami zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników PCPR będzie nieczynne do 30 stycznia. Tak zdecydował sanepid.

Atak zimy. Utrudnienia wokół Lublina, autobusy nie docierają do celu

Atak zimy. Utrudnienia wokół Lublina, autobusy nie docierają do celu

Z powodu zasypanych dróg kolejna podmiejska linia autobusowa będzie kursować skróconą trasą. W samym Lublinie główne ulice są przejezdne.

Wojsławice: Z drogi w rów. Pomogli strażacy

Wojsławice: Z drogi w rów. Pomogli strażacy

Nagły atak zimy potrafił zaskoczyć kierowców. Przekonała się o tym kierująca bmw, która jadąc ul. Rynek w Wojsławicach najprawdopodobniej nie dostosowała prędkości i stylu jazdy do panujących warunków i jazdę zakończyła w rowie.

Lublin: CBA donosi do prokuratury za start-upy w "pustostanie"

Lublin: CBA donosi do prokuratury za start-upy w "pustostanie"

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zawiadomili prokuraturę o możliwym oszustwie i próbie wyłudzenia milionów złotych. Chodzi o prywatny park naukowo-technologiczny, który miał pomagać start-upom.

Maraton – Tomasovia 2:3. W Krzeszowicach zawsze mają pod górkę

Maraton – Tomasovia 2:3. W Krzeszowicach zawsze mają pod górkę

Jest 14 wygrana Tomasovii w sezonie 2020/2021! Tym razem podopieczne Stanisława Kaniewskiego do swojego konta dopisały jednak tylko dwa punkty. Tylko, bo prowadziły już w Krzeszowicach z tamtejszym Maratonem 2:0. I wydawało się, że znowu odniosą gładkie zwycięstwo. Rywalki miały jednak inne plany i ostatecznie zawody rozstrzygnęły się dopiero w tie-breaku.

Lublin. Na haju podpalali wiaty śmietnikowe na Czubach. W jednej był człowiek

Lublin. Na haju podpalali wiaty śmietnikowe na Czubach. W jednej był człowiek

Policja zatrzymała trzech mężczyzn, którzy po zażyciu psychotropowej substancji wpadli na pomysł podpalania śmietników. W jednej takiej wiacie spał bezdomny.

Lubelskie. IMGW znowu wydał ważny alert
galeria

Lubelskie. IMGW znowu wydał ważny alert

W nocy na terenie całego województwa na drogach będzie ślisko. I będzie padać jeszcze więcej śniegu.

Uczelnia Państwowa Zamość przegrała z Palmiarnią Zielona Góra 1:3

Uczelnia Państwowa Zamość przegrała z Palmiarnią Zielona Góra 1:3

W Superlidze tenisa stołowego nie ma łatwych rywali, a z drużynami walczącymi o utrzymanie często gra się trudniej, niż z tymi walczącymi o medale. Tak było w spotkaniu zamojskich tenisistów z broniącą się przed spadkiem drużyną z Zielonej Góry.

Chełm: Śnieg, koleiny, ślisko. Trzeba bardzo uważać na drodze (FILM)
film

Chełm: Śnieg, koleiny, ślisko. Trzeba bardzo uważać na drodze (FILM)

Przejezdne, ale śliskie i pokryte błotem są w poniedziałek chełmskie ulice. Drogowcom udaje się utrzymać dobrą przejezdność głównych ulic - ul. Rejowieckiej, Lubelskiej, Armii Krajowej i Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, Wojsławickiej i Hrubieszowskiej, ale już na ul. Kolejowej, Szwoleżerów, Piłsudskiego auto zwalniają do 30-40 km/h. Jeszcze gorzej jest na rondach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.