Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

28 stycznia 2021 r.
6:27

Dyrektor biura posła PiS i pani Śmieć. Jak to możliwe, że prokuratura nie wykryła autora wpisów?

8 17 A A
Jadwiga Kmieć, działaczka z Kraśnika, jest przekonana, że wpisy na FB Michała Stawiarskiego dotyczą jej osoby
Jadwiga Kmieć, działaczka z Kraśnika, jest przekonana, że wpisy na FB Michała Stawiarskiego dotyczą jej osoby (fot. Archiwum)

Michał Stawiarski, dyrektor biura posła Kazimierza Chomy (PiS), syn marszałka województwa, nie odpowie za zniesławiające wpisy pod adresem mieszkanki Kraśnika. Na jego profilu na FB można było przeczytać o „pani Śmieć”, która „nienawidzi PiS” i jest „kodofilką”. Prokurator umorzył sprawę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie mam absolutnie żadnych wątpliwości, że to chodzi o mnie. Nie są to tylko moje odczucia, bo o tych wpisach na Facebooku dowiedziałam się od obcych ludzi. Wie o tym cały Kraśnik – podkreśla w rozmowie z Dziennikiem Jadwiga Kmieć. – Nie znam Michała Stawiarskiego osobiście. Nigdy nie zamieniłam z nim ani jednego słowa. Nie wiem, dlaczego mnie zaatakował.

Aktywistka i dyrektor

Mieszkanka Kraśnika deklaruje, że jest bezpartyjna, jednak w ostatnich wyborach samorządowych walczyła o mandat radnej. Starowała z komitetu wyborczego Porozumienie i Rozwój Wojciecha Wilka (Platforma Obywatelska), obecnego burmistrza Kraśnika. Angażuje się w społeczne antyrządowe akcje, m.in. Wolne Sądy i Strajk Kobiet.

Michał Stawiarski to z kolei syn Jarosława Stawiarskiego (PiS), pochodzącego z Kraśnika marszałka województwa lubelskiego. Kieruje lokalnym biurem posła Kazimierza Chomy (PiS). Parlamentarzysta jest bliskim współpracownikiem jego ojca.

– Michał to jest taki biblijny syn marnotrawny. Tyle że to jego nawrócenie jest udawane i pod publiczkę – mówi nam jeden z obserwatorów życia politycznego Kraśnika. – Znam ludzi, którzy się „nawrócili” i zmienili swoje życie. Ale tylko Michał jako jedyny z tej grupy przeszedł ze skrajności w skrajność. W przeszłości miał problemy z prawem. A teraz? „Santo subito” (święty od zaraz-red). Tyle, że ja w tę metamorfozę nie wierzę – komentuje nasz rozmówca.

Przypomnijmy, że kilka lat temu Michał Stawiarski odpowiadał przed sądem za handel marihuaną.

Na tropie sprawcy

W lecie zeszłego roku Jadwiga Kmieć skierowała zawiadomienie do prokuratury. Poszło o wpisy na Facebooku zamieszczone na profilu Michała Stawiarskiego 1 marca i 30 czerwca zeszłego roku i komentarze, które są pod nimi znalazły. Autor wpisu z początku marca zwrócił się do swoich znajomych „w liczbie 4975 z informacją, że wie kto zniszczył 70 banerów wyborczych (Andrzeja Dudy – red.)” – czytamy w poście.

Postępowanie dotyczące plakatów zostało umorzone ze względu na niewykrycie sprawców. Tymczasem autor postu twierdził, że wie kto za tym stoi, ale boi się powiedzieć, podobnie jak rzekomy świadek zdarzenia.

„Też nie powiem, że się nie boję tej kobiety jest nieobliczalna ma 60 lat mieszka na ulicy Koszarowej wysoka. Nienawidzi PiS… Kodofilka najbardziej zagorzała z tego terenu (…) – czytamy we wpisie.

W podobnym tonie jest post z 30 czerwca, w którym autor informuje o zniszczonych banerach kandydata PiS w wyborach prezydenckich.

„Jeśli chodzi o banery to znowu jest osoba, która widziała, że zrobiła to Jadwiga Śmieć, ale nikt nie pójdzie z nią do sądu z obawy o późniejsze konsekwencje tej sprawy i nękanie (…) – ostrzega autor, który w tym samym wpisie ogłosił, że „dla osoby, która widziała, lub zobaczy bądź nagrała Panią Śmieć (…) przewidziana jest nagroda w kwocie 3 tys. złotych”.

Przyzwolenie na znieważanie

Pod postami znalazły się komentarze szlakujące mieszkankę Kraśnika, które – jak czytamy w zawiadomieniu do prokuratury – „wyczerpują znamiona przestępstw i zniewagi”. Wśród nich np. takie: „To jest już stan chorobowy u tej kobiety. Leczyć ją trzeba”, „Skandal to chore babsko zamknąć do psychiatryka”, „takich speudokobiet trzeba unikać jak ognia, a gdyby miało już dojść do spotkania oko w oko z takim prymitywem odganiać butem z daleka, żeby nie pogryzła przypadkiem” (pisownia oryginalna – red.).

„Michał Stawiarski jako osoba funkcjonująca w lokalnym życiu publicznym daje sygnał i przyzwolenie do ataków na mnie, sam pomawiając mnie o niegodziwe zachowania, przedstawiając jako osobę nieobliczalną, publicznie znieważając nazywając Jadwigą Śmieć, czym demonstruje pogardę dla mnie jako człowieka i zachęca do tego innych” – napisała w zawiadomieniu do śledczych Jadwiga Kmieć.

Pomagam ludziom i zwierzętom

• Kim jest Jadwiga Śmieć?

– To jest osoba, o której usłyszałem, która niszczyła banery wyborcze – odpowiada Michał Stawiarski. – „Jadwiga Śmieć” została wymyślona.

• To pisze pan o wymyślonej osobie?

– O tej osobie, o której napisałem, dowiedziałem się od innych osób. Powiedziały mi, jak ona ma na nazwisko. To wszystko, co mam do powiedzenia. Wszystko, co wiedziałem w tej sprawie, powiedziałem na policji.

• To znalazł pan winną. A policja tego nie zrobiła?

– Policja nie znalazła winnego, bo kamery się zacięły czy coś takiego.

• Dlaczego pan obraża ludzi?

– Jak obrażam? Jakich ludzi obrażam? Działam społecznie. Pomagam ludziom i zwierzętom, np. psom ze schroniska w Rachowie. W sprawie, o której pani mówi, nie mam nic więcej do dodania.

Dochodzenie

Po zawiadomieniu złożonym do prokuratury przez Jadwigę Kmieć, w październiku śledczy uznali ją „za pokrzywdzoną” wszczynając dochodzenie „w sprawie dotyczącym zniesławienia oraz znieważenia Jadwigi Kmieć za pomocą środków masowego komunikowania, a także nawoływania do popełnienia przestępstw na jej szkodę przez Michała Stawiarskiego i innych (…).

Po dwóch miesiącach dochodzenie zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy czynów oraz braku znamion czynu zabronionego.

W sprawie przesłuchano Michała Stawiarskiego, „który zeznał, że nie pamięta, kto zamieszczał wpisy 1 marca 2020 r. oraz 30 czerwca 2020 r. dotyczące niszczenia banerów, ponieważ ma kilka osób, które zajmują się jego kontem na Facebooku i dokonują wpisów” – czytamy w uzasadnieniu decyzji o umorzeniu śledztwa. „(Stawiarski – red.) nie jest w stanie powiedzieć, kto w tych dniach zamieszczał przedmiotowe wpisy. Dodał, iż nie wie, jak wygląda pani Jadwiga Kmieć, ponieważ jej nie zna.

Z nimi się nie wygra

– Wiedziałam, że tak to się skończy już w momencie, kiedy pani prokurator podczas rozmowy telefonicznej zapytała mnie, czy Michał Stawiarski jest synem marszałka Stawiarskiego – przyznaje Jadwiga Kmieć. – Patrząc na to, co się obecnie dzieje w kraju, że „niepokorni” prokuratorzy są oddelegowywani do pracy kilkaset kilometrów od domu, to czy powinnam się dziwić z takiego obrotu sprawy? W Kraśniku nikt z PiS-em nie wygra.

Sprawa nie jest jeszcze zakończona. Kmieć złożyła zażalenie na decyzję prokuratury.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 28 stycznia 2021 r. o 07:57
+60
No ale jak wieszane były portrety posłów opozycji na szubienicach to była instalacja artystyczna...
Avatar
AdrinK21 / 28 stycznia 2021 r. o 07:17
+54
Czy tylko ja mam wrażenie że jakby było w drugą stronę, ktoś wypisywałby takie rzeczy na polityka PIS to raz dwa znaleziono by winnego. Prawdziwi Polacy mogą więcej..
Avatar
Apollo13 / 28 stycznia 2021 r. o 06:49
+45
Niedaleko pada jabłko od jabłoni.
Avatar
PlePle / 28 stycznia 2021 r. o 10:25
+38
Czyli rozumiem, że pan Michał udostępnia swój login i hasło do konta kilku osobom, które mają dowolność w dodawaniu znajomych i równie dobrze mogą zamieścić tam wpisy jak ci hakerzy od Suskiego? ;))))
Avatar
Adam_z_Lublina / 28 stycznia 2021 r. o 11:35
+31
Po tej sytuacji widać jak koczy się upartyjnienie prokuratury. Politycy i sympatycy partii rządzącej, oraz ich rodziny są pod ochroną prokuratury, za to członkowie opozycji są ścigani nawet pod idiotycznym pretekstem ! Prokuratorzy którzy nie stosują się do tej zasady są zsyłani z dnia na dzień do placówek odległych nawet o 400 km od domu !
Avatar
Tuco_Ramirez / 28 stycznia 2021 r. o 19:27
+22
... a co na to radny Jamróz??? Skomentował już na necie bohaterską, patriotyczną, katolicką, obywatelską i kulturalną postawę syna swojego kolegi z pisu???
Avatar
Zgredek Edek / 28 stycznia 2021 r. o 10:21
+14
Jak powiedział pan Kobuszewski "Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom"
Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, marszałkowski pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi
Avatar
Zgredek Edek / 28 stycznia 2021 r. o 11:09
+12
Zjedz wafelka że swastyka, idź się zaszczepić razem z hienami z tefałenu
Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, wielokrotnie w łeb jebn....pajacu z wypranym mózgiem. Nick adekwatny do faktycznego stanu umysłowego. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi
Avatar
wiechosta19955 / 29 stycznia 2021 r. o 06:12
+6
Biblijny syn marnotrawny
Avatar
_XD_ / 31 stycznia 2021 r. o 19:26
+3
Czy tylko ja mam wrażenie że jakby było w drugą stronę, ktoś wypisywałby takie rzeczy na polityka PIS to raz dwa znaleziono by winnego. Prawdziwi Polacy mogą więcej..
Cienko prowokujesz...:(
 To nie prowokacja, tylko stwierdzenie faktu. Trollu. XD
Avatar
_XD_ / 31 stycznia 2021 r. o 19:26
+3
Czy tylko ja mam wrażenie że jakby było w drugą stronę, ktoś wypisywałby takie rzeczy na polityka PIS to raz dwa znaleziono by winnego. Prawdziwi Polacy mogą więcej..
Cienko prowokujesz...:(
 To nie prowokacja, tylko stwierdzenie faktu. Trollu. XD
Avatar
_XD_ / 31 stycznia 2021 r. o 19:24
+2
No ale jak wieszane były portrety posłów opozycji na szubienicach to była instalacja artystyczna...
A ajk w teatrze gwałcono portret i krzyż, to jest "sztuka"?
 Ale to przecież PiSdziecka prokuratura umorzyła postępowanie, bo "performance" XD
Avatar
wiechosta19955 / 29 stycznia 2021 r. o 06:12
+6
Biblijny syn marnotrawny
Avatar
lublinsylwia / 28 stycznia 2021 r. o 22:05
-8
Sama zostałam oczerniona w sądzie i na osiedlu na którym mieszkam przez ,,przyjaciela" VII KP, co była moja krzywda to była ale przez Prokuraturę Rejonową, Okręgową, Sąd Rejonowy nic osiągnęłam podając tego człowieka. A ten pan M.Stawiarski to zdaje się dobry człowiek, dokarmia psy. Coś lepszego od tego co mnie nękał.
Avatar
poker / 28 stycznia 2021 r. o 20:08
-5
Po tej sytuacji widać jak koczy się upartyjnienie prokuratury. Politycy i sympatycy partii rządzącej, oraz ich rodziny są pod ochroną prokuratury, za to członkowie opozycji są ścigani nawet pod idiotycznym pretekstem ! Prokuratorzy którzy nie stosują się do tej zasady są zsyłani z dnia na dzień do placówek odległych nawet o 400 km od domu !
 Gdyb nie protesty przeciw udąstępnieniu zawodów prawniczych ludziom spoza kasty, nie byłoby problemu. A tak? Muszą jeżdzić w delegację, bo są ogromne braki kadrowe!
Avatar
poker / 28 stycznia 2021 r. o 20:03
-8
No ale jak wieszane były portrety posłów opozycji na szubienicach to była instalacja artystyczna...
 A ajk w teatrze gwałcono portret i krzyż, to jest "sztuka"?
Avatar
poker / 28 stycznia 2021 r. o 20:02
-8
Czy tylko ja mam wrażenie że jakby było w drugą stronę, ktoś wypisywałby takie rzeczy na polityka PIS to raz dwa znaleziono by winnego. Prawdziwi Polacy mogą więcej..
 Cienko prowokujesz...:(
Avatar
Tuco_Ramirez / 28 stycznia 2021 r. o 19:27
+22
... a co na to radny Jamróz??? Skomentował już na necie bohaterską, patriotyczną, katolicką, obywatelską i kulturalną postawę syna swojego kolegi z pisu???
Avatar
Adam_z_Lublina / 28 stycznia 2021 r. o 11:35
+31
Po tej sytuacji widać jak koczy się upartyjnienie prokuratury. Politycy i sympatycy partii rządzącej, oraz ich rodziny są pod ochroną prokuratury, za to członkowie opozycji są ścigani nawet pod idiotycznym pretekstem ! Prokuratorzy którzy nie stosują się do tej zasady są zsyłani z dnia na dzień do placówek odległych nawet o 400 km od domu !
Avatar
Zgredek Edek / 28 stycznia 2021 r. o 11:09
+12
Zjedz wafelka że swastyka, idź się zaszczepić razem z hienami z tefałenu
Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, wielokrotnie w łeb jebn....pajacu z wypranym mózgiem. Nick adekwatny do faktycznego stanu umysłowego. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Większa świadomość kierowców i pieszych, bezpieczniej na drogach. "Zryw do prędkości jest dosyć spory"
Magazyn

Większa świadomość kierowców i pieszych, bezpieczniej na drogach. "Zryw do prędkości jest dosyć spory"

W 2020 roku na drogach naszego województwa doszło do 937 wypadków. Zginęło 155 osób, a 955 zostało rannych. Jak pokazują policyjne statystyki, to wyraźnie mniej niż rok wcześniej. Jednak instruktorzy jazdy przestrzegają, że takie suche liczby mogą być mylące.

Zasłaniaj usta i nos. Długa historia maskowania

Zasłaniaj usta i nos. Długa historia maskowania

We współczesnej Europie maski były symbolem teatru i karnawału, kojarzyły się z zabawą. Pandemia role masek odwróciła. Oznaczają rygory i poszukiwanie bezpieczeństwa. Dawniej raczej zakazywano zakrywania twarzy, teraz stało się to obowiązkiem – tłumaczą naukowcy

Spektakl "Przygoda z ogrodnikiem" w Centrum Spotkania Kultur
14 marca 2021, 16:00

Spektakl "Przygoda z ogrodnikiem" w Centrum Spotkania Kultur

Anna Mucha, Katarzyna Cichopek czy Michał Sitarski to gwiazdy komediowego spektaklu "Przygoda z ogrodnikiem", który już 14 marca o godz. 16 i 19.15 będzie można zobaczyć w Centrum Spotkania Kultur.

Orlęta Spomlek – KSZO 2:1. Mogli stracić zwycięstwo w końcówce
galeria

Orlęta Spomlek – KSZO 2:1. Mogli stracić zwycięstwo w końcówce

Sporo emocji dostarczyła końcówka spotkania drużyn z Radzynia Podlaskiego i Ostrowca Świętokrzyskiego. Orlęta prowadziły już 2:0, ale najpierw w 82 minucie rywale zaliczyli kontaktowe trafienie, a kilka chwil później wykonywali jeszcze rzut karny. Nie zamienili go jednak na gola i trzy punkty wywalczyli biało-zieloni.

Pszczółka Start Lublin gra z MKS Dąbrowa Górnika. Wolą uniknąć czwartego i piątego miejsca

Pszczółka Start Lublin gra z MKS Dąbrowa Górnika. Wolą uniknąć czwartego i piątego miejsca

Pszczółka Start Lublin w sobotę o godz. 17.35 zmierzy się na wyjeździe z MKS Dąbrowa Górnicza.

Wicepremier obejrzał pierwszy. Od soboty Zamek Lubelski otwarty dla wszystkich [zdjęcia]
galeria

Wicepremier obejrzał pierwszy. Od soboty Zamek Lubelski otwarty dla wszystkich [zdjęcia]

W sobotę, po ponad dwuletniej przerwie, lubelski Zamek otworzy się dla zwiedzających. Muzealne wnętrza w nowej odsłonie jako jeden z pierwszych w piątek obejrzał wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Woda z Ulgi zamknęła ulicę Działkową w Hrubieszowie

Woda z Ulgi zamknęła ulicę Działkową w Hrubieszowie

Nie ma przejazdu ulicą Działkową, bo niewiele brakuje, by woda z kanału Ulga zaczęła ją zalewać. Władze tłumaczą, że to dla bezpieczeństwa, bo przesiąka wał, którym biegnie droga zwana przez mieszkańców Huczwostradą

Lubelskie: Volkswagen wjechał w opla na skrzyżowaniu. Jedna osoba w szpitalu

Lubelskie: Volkswagen wjechał w opla na skrzyżowaniu. Jedna osoba w szpitalu

Do niebezpiecznego wypadku doszło na krajowej "dwunastce" na wysokości Wólki Okopskiej w powiecie chełmskim. Na zjeździe w kierunku Świerż na tył skręcającego opla najechał volkswagenem 63-latek. Poszkodowany kierowca opla został przewieziony do szpitala z obrażeniami twarzy. Ruch pojazdów w stronę granicy został na czas pracy policjantów nieznacznie spowolniony.

Lekarz skazany za seks z nastolatką nie trafił za kratki. Znalazł za to pracę w przychodni

Lekarz skazany za seks z nastolatką nie trafił za kratki. Znalazł za to pracę w przychodni

Skazany za seks z 14-latką Maciej T., lekarz z Białej Podlaskiej, nie tylko nie poszedł za kratki, ale znalazł pracę w przychodni w Międzyrzecu Podlaskim.

Czytanie Szewczenki w tym roku online
9 marca 2021, 16:00

Czytanie Szewczenki w tym roku online

Jak co roku Towarzystwo Ukraińskie zaprosi 9 marca do wspólnego czytania Tarasa Szewczenki, tym razem jednak akcja zorganizowana zostanie w formie online.

Mieszkańcy Lubartowa chcą komunikacji miejskiej. Jakimi trasami pojedzie?

Mieszkańcy Lubartowa chcą komunikacji miejskiej. Jakimi trasami pojedzie?

Blisko 90 proc. ankietowanych poparło pomysł utworzenia komunikacji zbiorowej w Lubartowie. Mieszkańcy zgłosili sporo uwag, m.in. dotyczących przebiegu proponowanych tras.

Chełm. Spod asfaltu wyjrzał gomułkowski bruk
galeria

Chełm. Spod asfaltu wyjrzał gomułkowski bruk

– Rozlazła nam się ulica – mówi pani Kasia, mieszkanka ul. Słowackiego i przesyła zdjęcia, na których widać wodę stojącą w dziurach wielkich jak kratery. – Zgłosiłam to miastu - alert #88366. I teraz czekam na reakcję. Póki co, nic się nie wydarzyło. A my z nią badamy, jak sobie radzi miejska aplikacja naprawmyto.pl

Będą zmiany w teleporadach. Nowe obostrzenia w kolejnym województwie

Będą zmiany w teleporadach. Nowe obostrzenia w kolejnym województwie

Bardziej restrykcyjne obostrzenia zostały wprowadzone w kolejnym województwie - pomorskim. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej także o planowanych zmianach w funkcjonowaniu teleporad.

Spotkania z wybitnymi radiowcami - Agata Kasprolewicz
9 marca 2021, 18:00

Spotkania z wybitnymi radiowcami - Agata Kasprolewicz

Radio Lublin zaprasza na zupełnie nowy cykl "Radio MasterClass", czyli spotkania z wybitnymi radiowcami. Już 9 marca o godz. 18 będzie można posłuchać dziennikarki, Agaty Kasprolewicz.

Marek Saganowski (Motor): W Pruszkowie spodziewamy się zupełnie innego meczu niż w Grudziądzu

Marek Saganowski (Motor): W Pruszkowie spodziewamy się zupełnie innego meczu niż w Grudziądzu

Na konferencji prasowej przed meczem ze Zniczem Pruszków na pytania dziennikarzy odpowiadał Marek Saganowski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.