W sierpniu mają ruszyć spotkania dla mieszkańców starej części Kraśnika dotyczące przygotowania programu rewitalizacji Starego Miasta. Bez tego dokumentu nie będzie można ubiegać się o unijne wsparcie na rewitalizację.
– Prace nad programem rewitalizacji Starego Miasta rozpoczynamy od początku – przyznaje Emilia Łukasik, p.o. rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Kraśniku. – Program, który wcześniej był przygotowany przez nasz urząd, dotyczył przede wszystkim remontów i zagospodarowania terenu. Urzędnicy wskazali, co ich zdaniem trzeba w tym zakresie zmienić. Nie było konsultacji z mieszkańcami. Teraz zmieniły się przepisy, w których jest mowa o tym, że te pomysły muszą wyjść od samych mieszkańców. I to właśnie m.in. na organizację konsultacji społecznych otrzymaliśmy dofinansowanie.
Kraśnicki wniosek znalazł się na liście liczącej 38 gmin w Lubelskiem wybranych do dofinansowania w konkursie dotyczącym przygotowania programów rewitalizacji. Kraśnik otrzymał dofinansowanie w wysokości blisko 180 tys. zł. – Umowa dotycząca dofinansowania zostanie podpisana w przyszłym tygodniu – zapowiada Łukasik.
Poza organizacją konsultacji społecznych gminy mogą przeznaczyć te pieniądze m.in. na opłacenie ekspertów, którzy pomogą opracować program jak też sporządzenie analiz dotyczących ochrony środowiska i gospodarki.
W Kraśniku spotkania z mieszkańcami starej części miasta mają rozpocząć się już w sierpniu. – Pierwszym etapem prac nad opracowaniem programu będzie m.in. określenie najpilniejszych potrzeb mieszkańców, czy też przekroju społeczeństwa, gdzie są najbardziej zaniedbane obszary i gdzie są miejsca niebezpiecznie. Po tym etapie określimy obszar, który ma ta rewitalizacja obejmować. Później przygotujemy program. Następnym krokiem będą dalsze konsultacje społeczne i ocena tego, co w programie się znalazło.
Obecnie rewitalizacja jest traktowana szerzej, ponieważ nie dotyczy już jedynie remontów czy modernizacji budynków. Ważna jest też pomoc mieszkańcom zdegradowanych obszarów miejskich, których dotykają takie problemy jak alkoholizm, przestępczość czy bezrobocie.
Przygotowanie takiego lokalnego programu rewitalizacji jest o tyle ważne, że bez tego dokumentu gminy nie będą miały możliwości starania się o unijne wsparcie na rewitalizację, m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.