Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

14 lutego 2017 r.
14:25

Kraśnik: Rynek przejdzie lifting. Zniknie pomnik?

Pomnik „Kraśnickiej Cegły”, określany także jako „pomnik nieznanego ceglarza” to budowla nawiązująca do przekroju pieca Hoffmana. Ustawienie pomnika w rynku było inicjatywą obywatelską. Już w 2011 roku urzędnicy chcieli pomnik usunąć, argumentując, że jest to samowola budowlana. Instalacja stanęła w rynku w 2003 r. W latach 2002-2007 Urząd Miasta Kraśnik wraz z kraśnickimi producentami cegły organizowali imprezę pod hasłem Kup Pan Cegłę. Jej celem było promowanie miasta i lokalnych producentów cegły
Pomnik „Kraśnickiej Cegły”, określany także jako „pomnik nieznanego ceglarza” to budowla nawiązująca do przekroju pieca Hoffmana. Ustawienie pomnika w rynku było inicjatywą obywatelską. Już w 2011 roku urzędnicy chcieli pomnik usunąć, argumentując, że jest to samowola budowlana. Instalacja stanęła w rynku w 2003 r. W latach 2002-2007 Urząd Miasta Kraśnik wraz z kraśnickimi producentami cegły organizowali imprezę pod hasłem Kup Pan Cegłę. Jej celem było promowanie miasta i lokalnych producentów cegły (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Nowe energooszczędne lampy, więcej zieleni i mniej samochodów - tak ma zmienić się kraśnicki rynek. Niewykluczone, że z placu Wolności zostanie usunięty pomnik Kraśnickiej Cegły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Urząd Miasta w Kraśniku ogłosił właśnie przetarg na opracowanie koncepcji rewitalizacji tej części miasta. Zmiany czekają przede wszystkim pl. Wolności, ale też pobliskie ulice: Narutowicza, Krakowską, Tęczyńskich, Kościuszki i Ogrodową.

Urzędnicy nie zamierzają zmienić organizacji ruchu – przejazd drogą przecinającą pl. Wolności dalej będzie możliwy. Ograniczony może być za to ruch wokół rynku. Przyszli projektanci tej części miasta mają też przeanalizować sytuację pod kątem m.in. zmiany liczby miejsc parkingowych czy też wprowadzenia strefy płatnego parkowania.

– To tylko i wyłącznie nasze sugestie, niczego z góry nie zakładamy. Niektóre z nich, jak chociażby fontanna czy więcej zieleni, to są pomysły zgłoszone przez mieszkańców – mówi Dariusz Lisek, zastępca burmistrza Kraśnika. – Chcemy iść w kierunku zwiększenia przepustowości w tej części miasta. Obecnie parkingi są cały dzień zajęte przez osoby prowadzące działalność gospodarczą w rynku i ich pracowników.

Wprowadzenie strefy płatnego parkowania to również jeden z pomysłów do rozważenia. – Ja jednak wolałbym tego uniknąć – przyznaje Lisek. – Raczej widziałbym rozwiązanie polegające na wyłączeniu z ruchu jednej pierzei np. od strony kościoła.

Władze miasta pracują obecnie nad nową organizacją ruchu w tej części miasta. – Chciałbym aby obwodnica była w pełni wykorzystywana. Tak, aby ruch ciężarówek w mieście, który jest zwłaszcza wieczorem i w nocy, został całkowicie zlikwidowany – mówi zastępca burmistrza Kraśnika.
Urzędnicy dopuszczają usunięcie pomnika „Kraśnickiej Cegły” i przesunięcie pomnika Józefa Piłsudskiego.

– Myślę, że zaproponujemy przeniesienie „Kraśnickiej Cegły” w jakieś inne miejsce – przyznaje Lisek. – Decyzja co do jego nowej lokalizacji jeszcze nie zapadła. Będziemy konsultować się w tej sprawie z osobami związanymi z produkcją cegły. W przypadku pomnika marszałka zobaczymy co zaproponuje nam projektant.

Rynek ma być też bardziej zielony. Urzędnicy chcą wymienić oświetlenie na ledowe. Być może pojawi się też fontanna.

Urzędnicy z Kraśnika czekają na oferty firm dotyczące opracowania koncepcji rewitalizacji rynku do 28 lutego. Dokumentacja ma być gotowa do 29 marca.

– Kiedy koncepcja będzie gotowa zorganizujemy spotkanie z mieszkańcami – zapowiada zastępca burmistrza Kraśnika.

Władze Kraśnika chciałyby przystąpić do prac już w przyszłym roku. Miasto będzie się starać o dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium