„Opaski życia” ma otrzymać bezpłatnie ok. 80 seniorów z Kraśnika. Przypominające zegarek, zakładane na rękę urządzenia służą do monitorowania stanu zdrowia, a w razie zagrożenia życia umożliwiają połączenie z centrum teleopieki. Rusza rekrutacja.
„Program Wsparcia i Aktywizacji Społecznej Seniorów na terenie miasta Kraśnik na lata 2022-2027 powstał w odpowiedzi na zmieniającą się sytuację demograficzną i społeczną miasta tj. postępujące starzenie się społeczeństwa” – czytamy w dokumencie, który na ostatniej sesji zaakceptowali miejscy radni.
– Ten program tak naprawdę stanowi podsumowanie pewnych realizowanych działań, zakłada ich kontynuację ale również wskazuje na nowe przedsięwzięcia, które będą podejmowane w stosunku do środowiska senioralnego – wyjaśniła radnym Beata Niedziałek, kierująca Referatem Spraw Społecznych, Partycypacji i Sportu. – Jego podjęcie jest niezbędne abyśmy mogli przystąpić do programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniora”.
Chodzi o objęcie grupy kraśnickich seniorów tzw. systemem teleopieki. – Są to „opaski życia” – sprecyzowała Niedziałek.
– Szukamy możliwości wspierania kraśnickich seniorów, realizując własne projekty, jak chociażby bezpłatna komunikacja MPK czy „Złota Rączka” – podkreślił burmistrz Wojciech Wilk. – Tam, gdzie jest to możliwe, staramy się o dofinansowanie zewnętrzne. Tak było w przypadku powstania Klubu Seniora w dzielnicy fabrycznej i właśnie z „opaskami życia”. Cieszę się, że stwarzamy w ten sposób możliwość zapewnienia lepszego bezpieczeństwa naszym seniorom.
Na realizację tego programu kraśnicki magistrat otrzymał pieniądze z ministerstwa.
– Szacujemy, że ramach kwoty 87 tys. zł około 80 seniorów byłoby objętych tą teleopieką. Za tę kwotę kupilibyśmy 80 opasek wraz z usługą teleopieki do końca tego roku, ponieważ program musi być zrealizowany do 31 grudnia 2022 r. Program nie zakłada żadnego wkładu własnego, będzie całkowicie finansowany ze środków ministerialnych – tłumaczyła na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta Niedziałek.
Rekrutacja do programu będzie prowadzona w dniach 6-20 maja. Mogą się zgłaszać osoby począwszy od 65 roku życia, które mieszkają na terenie miasta Kraśnika. Jest też jeszcze jeden warunek. Należy posiadać orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub zaświadczenie lekarskie o potrzebie korzystania z usług opiekuńczych. Przy wyborze uczestników, pod uwagę brane będzie też to czy senior mieszka samotnie lub z innymi osobami w wieku powyżej 65 roku. Urzędnicy zastrzegają, że „pierwszeństwo uczestnictwa w projekcie mają osoby samotnie zamieszkujące”.
Wnioski będzie przyjmować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Formularz zostanie umieszczony dzisiaj na stronie internetowej miasta.
Na koniec 2021 r. Kraśnik miał 31 861 mieszkańców, z czego 31 proc. stanowiły osoby powyżej 60 roku życia, zaś odsetek osób powyżej 65 roku życia w stosunku do ogólnej liczby mieszkańców wynosił 24 proc.