Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

11 stycznia 2010 r.
8:33
Edytuj ten wpis

Los kraśnickiej FTŁ w rękach Unii

Autor: Zdjęcie autora FABIAN PLAPIS
0 13 A A

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku stara się o pomoc rządu. Ale na dofinansowanie z budżetu państwa musi zgodzić się Komisja Europejska w Brukseli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od stycznia w największym kraśnickim zakładzie pracuje niewiele ponad 2 tys. osób. Podczas ostatnich zwolnień pracę straciło 340 ludzi. Mimo wielu prób do tej pory nie udało się zdobyć znaczącej pomocy dla zakładu. Nie powiodła się m.in. sprzedaż za ponad 10 mln zł Zakładu Łożysk Wielkogabarytowych. Nastroje wśród załogi są nie najlepsze.

– Zarabiamy mało, bo mamy zmniejszone wymiary etatów do pięciu szóstych. Ledwo wyciągamy po tysiąc złotych. Ale to i tak lepsze niż pójście na zasiłek i ludzie boją się o pracę – mówi pani Janina z wydziału P-4.

Brak zamówień dla FŁT to również spadek produkcji zakładów funkcjonujących dzięki nim. Wiele mniejszych firm utrzymuje się bowiem tylko z zamówień z fabryki. Produkują dla niej m.in. elementy gumowe, skrzynie, opakowania. A to są kolejne miejsca pracy.

– Nie mamy długoterminowych zamówień, więc trudno myśleć o dalekosiężnych planach. Najważniejsze jednak, że poziom zamówień nie spada. Jednak żeby w przyszłości móc realizować większe partie towaru, potrzebne są nam pieniądze – mówi Grzegorz Jasiński, prezes FŁT.

W tej sytuacji zapadła decyzja, żeby starać się o pomoc rządową. W piątek fabryka złożyła wniosek w Agencji Rozwoju Przemysłu. Ale do pieniędzy droga daleka. Zgodę na budżetowe wsparcie musi dać Komisja Europejska. Pomoc rządowa jest bowiem możliwa tylko w określonych i bardzo uzasadnionych przypadkach.

Ponieważ procedury unijne trwają długo, fabryka stara się równolegle o rządową pożyczkę. – 12 mln zł pozwoli nam przetrwać najtrudniejsze miesiące i rozpocząć restrukturyzację firmy – dodaje prezes Jasiński.

W najbliższych dniach do FŁT wybiera się eurodeputowana Lena Kolarska-Bobińska. Ma spotkać się z zarządem oraz załogą i zapoznać z sytuacją firmy. Decyzja Komisji Europejskiej będzie bowiem w dużej mierze zależała od aktywności polskich eurodeputowanych.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 stycznia 2010 r. o 15:12
~kolka~ napisał:
Nie róbcie jaj Kolarska-Babińska,Palikot i Mucha...oni pewnie dokładnie nie wiedzą gdzie jest położony Kraśnik ?Zastanawiam się kto i w jakim celu ich wybrał ? Ci ludzie do tej pory niczego dobrego dla Regionu nie zrobili. To są ludzie od sensacji a nie działania,dopełnia ich jeszcze Cugowski który jak sam twierdzi- że nie wie dlaczego brał udział w wyborach(ale ten to chociaż ładnie śpiewa).


akurat Palikot wie gdzie Kraśnik,bo się kumpluje z Wodzem


akurat Palikot wie gdzie Kraśnik,bo się kumpluje z Wodzem rozwiń
Avatar
lkr / 12 stycznia 2010 r. o 11:02
powinni zacząć od cięć swoich wypłat, pracowniki biorą ledo 1 tys zł,. a nieroby po kilka tysiecy, to jest chore
Avatar
laki7 / 12 stycznia 2010 r. o 07:26
Za obniżenie wartości fabryki przed prywatyzacją ( nawet na drodze upadłości) bierze sie dużą kasę. To był główny cel ludzi skierowanych przez PO do tej firmy. Udało się - niestety.
Avatar
alba / 12 stycznia 2010 r. o 00:19
. napisał:
Poziom reprezentowany przez Dziennik wschodni jest coraz bardziej żenujący. Panie redaktorze należało by zwrócić szczególną uwagę na poprawną pisownię, a może to nie tylko literówka lecz nie znajomość tematu? W Kraśniku nie ma bowiem FTŁ. Wstyd, naprawdę wstyd, a to już nie pierwszy tego typu błąd. Wykonywanie zawodu dziennikarza do czegoś zobowiązuje, przede wszystkim do bezstronności droga redakcjo Dziennika.



A mnie interesuje ta zapowiedź restrukturyzacji (oczywista, po otrzymaniu pożyczki od rządu cudotwórców).Czy szykują się kolejne "nominacje" do zwolnień i trzeba skądś wytrzasnąć kasę na odprawy?



A mnie interesuje ta zapowiedź restrukturyzacji (oczywista, po otrzymaniu pożyczki od rządu cudotwórców).Czy szykują się kolejne "nominacje" do zwolnień i trzeba skądś wytrzasnąć kasę na odprawy? rozwiń
Avatar
. / 11 stycznia 2010 r. o 19:36
Poziom reprezentowany przez Dziennik wschodni jest coraz bardziej żenujący. Panie redaktorze należało by zwrócić szczególną uwagę na poprawną pisownię, a może to nie tylko literówka lecz nie znajomość tematu? W Kraśniku nie ma bowiem FTŁ. Wstyd, naprawdę wstyd, a to już nie pierwszy tego typu błąd. Wykonywanie zawodu dziennikarza do czegoś zobowiązuje, przede wszystkim do bezstronności droga redakcjo Dziennika.
Avatar
tomasz / 11 stycznia 2010 r. o 13:52
ROZPIEPRZYLI ZAKŁADY "EDA" W PONIATOWEJ, NIKT PALCEM NIE RUSZYŁ, ROZPIEPRZĄ I "FŁT" W KRAŚNIKU!!!!
TYLKO PYTANIE KOMU NA TYM ZALEŻY BYŚMY BYLI NAJBIEDNIEJSZYM WOJEWÓDZTWEM W POLSCE?????
A MOŻE NA STANOWISKA W ZARZĄDZIE SPÓŁEK I WE WŁADZACH POWOŁYWANI SĄ SAMI deb***E KOESIE???
Avatar
tomasz / 11 stycznia 2010 r. o 13:46
TU NALEŻY POWOŁAĆ SEJMOWĄ KOMISJĘ ŚLEDCZĄ!!!!
BĘDĄ SOBIE ROBIĆ JAWNE ŻARTY Z POLAKÓW I PO 13 000ZŁ NA MIESIĄC DO KIESZENI WYBIERAMY POSŁÓW A ONI SIĘ PRZEKSZTAŁCAJĄ W KLOWNÓW!!!
Avatar
wiesmak / 11 stycznia 2010 r. o 13:24
Załoga fabryki nie wierzy POpulistom. Szum medialny, nic poza tym. A poseł Wilk, jeśli będzie taki skuteczny jak przy prezesowaniu kraśnickiej Stali, to potęguje to obawy o przyszłość FŁT.
Avatar
~kolka~ / 11 stycznia 2010 r. o 12:36
Nie róbcie jaj Kolarska-Babińska,Palikot i Mucha...oni pewnie dokładnie nie wiedzą gdzie jest położony Kraśnik ?Zastanawiam się kto i w jakim celu ich wybrał ? Ci ludzie do tej pory niczego dobrego dla Regionu nie zrobili. To są ludzie od sensacji a nie działania,dopełnia ich jeszcze Cugowski który jak sam twierdzi- że nie wie dlaczego brał udział w wyborach(ale ten to chociaż ładnie śpiewa).
Avatar
Widz / 11 stycznia 2010 r. o 11:28
raczej Fabryka Łożysk Tocznych, a nie FTŁ!
Avatar
Gość / 12 stycznia 2010 r. o 15:12
~kolka~ napisał:
Nie róbcie jaj Kolarska-Babińska,Palikot i Mucha...oni pewnie dokładnie nie wiedzą gdzie jest położony Kraśnik ?Zastanawiam się kto i w jakim celu ich wybrał ? Ci ludzie do tej pory niczego dobrego dla Regionu nie zrobili. To są ludzie od sensacji a nie działania,dopełnia ich jeszcze Cugowski który jak sam twierdzi- że nie wie dlaczego brał udział w wyborach(ale ten to chociaż ładnie śpiewa).


akurat Palikot wie gdzie Kraśnik,bo się kumpluje z Wodzem


akurat Palikot wie gdzie Kraśnik,bo się kumpluje z Wodzem rozwiń
Avatar
lkr / 12 stycznia 2010 r. o 11:02
powinni zacząć od cięć swoich wypłat, pracowniki biorą ledo 1 tys zł,. a nieroby po kilka tysiecy, to jest chore
Avatar
laki7 / 12 stycznia 2010 r. o 07:26
Za obniżenie wartości fabryki przed prywatyzacją ( nawet na drodze upadłości) bierze sie dużą kasę. To był główny cel ludzi skierowanych przez PO do tej firmy. Udało się - niestety.
Avatar
alba / 12 stycznia 2010 r. o 00:19
. napisał:
Poziom reprezentowany przez Dziennik wschodni jest coraz bardziej żenujący. Panie redaktorze należało by zwrócić szczególną uwagę na poprawną pisownię, a może to nie tylko literówka lecz nie znajomość tematu? W Kraśniku nie ma bowiem FTŁ. Wstyd, naprawdę wstyd, a to już nie pierwszy tego typu błąd. Wykonywanie zawodu dziennikarza do czegoś zobowiązuje, przede wszystkim do bezstronności droga redakcjo Dziennika.



A mnie interesuje ta zapowiedź restrukturyzacji (oczywista, po otrzymaniu pożyczki od rządu cudotwórców).Czy szykują się kolejne "nominacje" do zwolnień i trzeba skądś wytrzasnąć kasę na odprawy?



A mnie interesuje ta zapowiedź restrukturyzacji (oczywista, po otrzymaniu pożyczki od rządu cudotwórców).Czy szykują się kolejne "nominacje" do zwolnień i trzeba skądś wytrzasnąć kasę na odprawy? rozwiń
Avatar
. / 11 stycznia 2010 r. o 19:36
Poziom reprezentowany przez Dziennik wschodni jest coraz bardziej żenujący. Panie redaktorze należało by zwrócić szczególną uwagę na poprawną pisownię, a może to nie tylko literówka lecz nie znajomość tematu? W Kraśniku nie ma bowiem FTŁ. Wstyd, naprawdę wstyd, a to już nie pierwszy tego typu błąd. Wykonywanie zawodu dziennikarza do czegoś zobowiązuje, przede wszystkim do bezstronności droga redakcjo Dziennika.
Avatar
tomasz / 11 stycznia 2010 r. o 13:52
ROZPIEPRZYLI ZAKŁADY "EDA" W PONIATOWEJ, NIKT PALCEM NIE RUSZYŁ, ROZPIEPRZĄ I "FŁT" W KRAŚNIKU!!!!
TYLKO PYTANIE KOMU NA TYM ZALEŻY BYŚMY BYLI NAJBIEDNIEJSZYM WOJEWÓDZTWEM W POLSCE?????
A MOŻE NA STANOWISKA W ZARZĄDZIE SPÓŁEK I WE WŁADZACH POWOŁYWANI SĄ SAMI deb***E KOESIE???
Avatar
tomasz / 11 stycznia 2010 r. o 13:46
TU NALEŻY POWOŁAĆ SEJMOWĄ KOMISJĘ ŚLEDCZĄ!!!!
BĘDĄ SOBIE ROBIĆ JAWNE ŻARTY Z POLAKÓW I PO 13 000ZŁ NA MIESIĄC DO KIESZENI WYBIERAMY POSŁÓW A ONI SIĘ PRZEKSZTAŁCAJĄ W KLOWNÓW!!!
Avatar
wiesmak / 11 stycznia 2010 r. o 13:24
Załoga fabryki nie wierzy POpulistom. Szum medialny, nic poza tym. A poseł Wilk, jeśli będzie taki skuteczny jak przy prezesowaniu kraśnickiej Stali, to potęguje to obawy o przyszłość FŁT.
Avatar
~kolka~ / 11 stycznia 2010 r. o 12:36
Nie róbcie jaj Kolarska-Babińska,Palikot i Mucha...oni pewnie dokładnie nie wiedzą gdzie jest położony Kraśnik ?Zastanawiam się kto i w jakim celu ich wybrał ? Ci ludzie do tej pory niczego dobrego dla Regionu nie zrobili. To są ludzie od sensacji a nie działania,dopełnia ich jeszcze Cugowski który jak sam twierdzi- że nie wie dlaczego brał udział w wyborach(ale ten to chociaż ładnie śpiewa).
Avatar
Widz / 11 stycznia 2010 r. o 11:28
raczej Fabryka Łożysk Tocznych, a nie FTŁ!