Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

14 marca 2019 r.
13:37

Nie ma cię w pracy, bo honorowo oddajesz krew? Premii nie będzie

0 58 A A
– Na tej podstawie premii nie dostaną honorowi krwiodawcy ani osoba, która skorzysta z opieki z dzieckiem – zaznacza nasz rozmówca
– Na tej podstawie premii nie dostaną honorowi krwiodawcy ani osoba, która skorzysta z opieki z dzieckiem – zaznacza nasz rozmówca (fot. Maciej Kaczanowski)

Druga co do wielkości kraśnicka firma - TN Polska - „karze” swoich pracowników finansowo za oddawanie honorowe krwi – informuje jeden z naszych czytelników. Chodzi o ustalony przez zarząd dodatkowy bonus za wysoką frekwencję w pracy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Na początku stycznia zarząd TN Polska w Kraśniku ustawił przepis, na mocy którego wypłacana jest dodatkowa premia za brak absencji chorobowej – informuje nasz Czytelnik.

Premia w wysokości 50 zł brutto miesięcznie jest wypłacana łącznie z wynagrodzeniem, ale pod pewnymi warunkami. Nie przysługuje ona pracownikom, których nieobecność w pracy była spowodowana innymi przyczynami niż urlop wypoczynkowy, wyjazd służbowy czy szkolenie.

– Na tej podstawie premii nie dostaną honorowi krwiodawcy ani osoba, która skorzysta z opieki z dzieckiem (pracownikowi przysługują dwa takie dni w roku-red.) – zaznacza nasz rozmówca. Jak dodaje, w kraśnickiej TN Polska honorowo krew oddaje kilkadziesiąt osób.

– Wszyscy pracownicy TN Polska mają pełne prawo korzystać z przywilejów przewidzianych przez ustawodawcę – podkreśla Adam Karamon, członek zarządu TN Polska. – Zarówno regulaminy wewnętrzne firmy, jak i porozumienie z zakładowymi organizacjami związkowymi określające zasady przyznawania „standardowej” premii za brak absencji chorobowej, formułowane są w tym właśnie duchu, z pełnym poszanowaniem prawa – zapewnia.

Karamon tłumaczy, że premia za brak absencji chorobowej funkcjonuje równolegle ze „standardową” premią za frekwencję.

– Premia ta w niczym nie ogranicza, ani nie narusza premii „standardowej” – zaznacza Karamon.

– Premia dodatkowa za brak absencji chorobowej została wprowadzona zarządzeniem, a nie na zasadzie porozumienia ze związkami zawodowymi – mówi Stanisław Szczygielski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w TN Polska w Kraśniku. – Honorowi krwiodawcy korzystający z dnia wolnego czy też osoby, które wykorzystują opiekę nad dzieckiem, tej premii nie dostaną. Dlatego też to może być dla niektórych krzywdzące – przyznaje.

Zdaniem związkowca zamiarem pracodawcy nie było jednak „karanie” ani honorowych krwiodawców ani rodziców. – Zapisy te zapewne wynikły z pewnego niedomówienia szczegółów – przypuszcza Szczygielski.

Premia dodatkowa została wprowadzona na próbę, obowiązuje od 1 stycznia do 31 marca 2019 r.

– Między innymi po to, by pokazać pracownikom, którzy nie korzystają ze zwolnień lekarskich, że ich postawa nie pozostaje niezauważona – zaznacza Karamon. – Można to rozumieć jako rodzaj poparcia i uznania dla tych, którzy nie mogą liczyć na wypłacenie premii standardowej ze względu na odmienną postawę koleżanek i kolegów.

Uzgadniana ze związkowcami premia standardowa uwzględnia absencję w skali całego zakładu. Jest wypłacana w momencie, kiedy miesięczna absencja blisko 400-osobowej załogi spadnie poniżej 6 proc. – Wtedy każdy pracownik, który nie był na zwolnieniu lekarskim taką premię dostanie – tłumaczy Szczygielski.

Już wiadomo, że premii dodatkowej w kolejnych miesiącach nie będzie. – Miała być ona gestem firmy skierowanym ku pracownikom. Elementem pozytywnym, a nie budzącym kontrowersje. Niestety nie spełniła pokładanych w niej nadziei i praktyka ta nie będzie kontynuowana – stwierdza Adam Karamon.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 58

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
P Kosiński / 15 marca 2019 r. o 10:04
+15
Jeżeli ktoś uwaza że HONOROWI KRWIODAWCY przestaną oddawać krew bo nie otrzymamy 50 zł brutto- to  się przekonacie że nadal .jesteśmy Honorowi bo nawet teraz tracąc przez to te "jałmużnę" nadal będziemy oddawali.  Podobnie jak z dniem wolnym na opiekę na ustawę- uważacie że ktoś będzie patrzył na te pieniądze gdy będzie potrzebował wolnego na opiekę nad dzieckiem. Najbardziej zaraz będą szczekali tej co nie mają dzieci lub mają już dorosłe i zapomnieli ile czasu i nieprzespanych nocy trzeba przejść z chorym dzieckiem.  "Pieski szczekają, karawana ...." Róbmy swoje i nie przejmujmy się tego typu żałosnymi uchwałami zarządu. Zapraszam wszystkich ludzi z chciał pomocy innym do oddawania honorowego krwii. I nie widzę powodu żeby nie korzystać z przywilejów z tym związanych bo wszyscy korzystają z tej krwii w sposób uprzywilijowany -za darmo. Akurat po 25 marca mogę już znowu oddać i napewno oddam - jeżeli ktoś ma też ochotę spróbować to zapraszam ze mną. Oczywiście zarząd też zapraszam
Jeżeli ktoś uwaza że HONOROWI KRWIODAWCY przestaną oddawać krew bo nie otrzymamy 50 zł brutto- to  się przekonacie że nadal .jesteśmy Honorowi bo nawet teraz tracąc przez to te "jałmużnę" nadal będziemy oddawali.  Podobnie jak z dniem wolnym na opiekę na ustawę- uważacie że ktoś będzie patrzył na te pieniądze gdy będzie potrzebował wolnego na opiekę nad dzieckiem. Najbardziej zaraz będą szczekali tej co nie mają dzieci lub mają już dorosłe i zapomnieli ile czasu i nieprzespanych nocy trzeba przejść z chorym dzieckiem.  "Piesk... rozwiń
Avatar
Gość / 14 marca 2019 r. o 13:49
+13
Jest to prywatna firma więc ma prawo wymyślać zasady premii jakie chce. W wielu firmach w ogóle żadnych premii nie ma. Sami możecie sobie firmy pootwierać i płacić po 4 netto i premie po 1000 zł, a krwiodawcom nawet 2000.
Avatar
Pracownik TN Polska - P. Kosiński / 14 marca 2019 r. o 19:00
+11
Firma ma prawo ustalać sobie rozporządzenia wewnętrzne które nie łamią przepisów prawa pracy. Tak zrobiła w tym przypadku. Jeżeli zarząd moralnie uważa że jest to w porządku to już zostawmy to do ich sumienia. Sam jestem honorowym krwiodawcą od kilkunastu lat i takie zarządzenia nie wpłyną napewno na moją decyzję o oddawaniu krwi- będę to robił nadal. Przypominam co niektórym że krew oddajemy nieodpłatnie i przysługuje nam za to dzień wolny i nie ma powodu żebym nie korzystał z tego przywileju. Tak samo jak WY lub wasi bliscy którzy to krytykujecie możecie potrzebować tej krwi. I wówczas skoro tak wam przeszkadza że ją oddajemy i mamy za to przywileje (dzień wolny), też nie korzystajcie z przywileju korzystania z NASZEJ krwi za darmo i PŁACIE za nią. Do oddawania "krwi w sobotę" - nie wypowiadaj się o czymś o czym nie masz pojęcia bo się ośmieszasz. Krwiodawstwo pracuje tylko od poniedziałku do piątku. A akcje weekendowe są tak sporadyczne w Kraśniku (autobusowe) że praktycznie ich nie ma. I nie zapominajcie że kiedyś możecie też potrzebować krwi, i może się okazać że jej nie będzie bo pracodawcy skutecznie zniechęcą pracowników do jej oddawania. Jeżeli ma ktoś ochotę to skomentować negatywnie to proszę mieć odwagę zrobić to podpisując się pod komentarzem. Bo anonimowe tekst pajaców typu nie podoba się to się zwolnij są na poziomie rozmowy z pijanym bezmózgim chamem z pod budki z piwem
Firma ma prawo ustalać sobie rozporządzenia wewnętrzne które nie łamią przepisów prawa pracy. Tak zrobiła w tym przypadku. Jeżeli zarząd moralnie uważa że jest to w porządku to już zostawmy to do ich sumienia. Sam jestem honorowym krwiodawcą od kilkunastu lat i takie zarządzenia nie wpłyną napewno na moją decyzję o oddawaniu krwi- będę to robił nadal. Przypominam co niektórym że krew oddajemy nieodpłatnie i przysługuje nam za to dzień wolny i nie ma powodu żebym nie korzystał z tego przywileju. Tak samo jak WY lub wasi bliscy którzy to kryty... rozwiń
Avatar
Gość / 14 marca 2019 r. o 18:20
+10
Wszyscy którzy walczą z honorowymi krwiodawcami powinni mieć wpisane we wszystkich dokumentach ze w razie potrzeby nie otrzymają krwi i ich rodziny. Chcą krwi niech sobie ja kupią A nie za free .
Avatar
Gość / 14 marca 2019 r. o 14:25
+10
Tania sensacja. Firma przecież nie potrąca z pensji za karę jak Cię nie ma, tylko premiuje obecności, żeby plany produkcyjne im się spinały. Co w tym takiego,m że trzeba artykuł napisać? Wiele firm w ogóle żadnej premii nie daje.
Avatar
Zasłużony Krwiodawca / 15 marca 2019 r. o 08:37
+9
Mam nadzieję że jak będzie tobie albo twojej rodzinie potrzebna krew to zmienisz to głupie gadanie przydupasie K.......!!!
Avatar
anty / 15 marca 2019 r. o 07:51
+9
Ludzie tak nisko upaść za 50 zł brutto ?? Czy Wam nie wstyd ?
Avatar
Polak krwiodawca / 14 marca 2019 r. o 13:50
+9
Widocznie dyrektor firmy ani jego członek rodziny nigdy nie potrzebowali krwi... Sytuacja się odmieni gdy taki pacan będzie jej kiedyś potrzebował. Wtedy będzie hojny na maxa i honorowym krwiodawcom będzie płacił dodatkowe pieniądze za jej oddawanie. KREW DAREM ŻYCIA DRODZY BRACIA POLACY !!!
Avatar
Jola / 14 marca 2019 r. o 21:18
+8
Strasznie prymitywna próba wywołania problemu: brak premii to nie kara tylko stwierdzenie faktu, że nie pracujesz "na maxa". Oddaję krew po pracy, bo chcę pomagać: jeśli szukam powodu by nie pójść do pracy biorę urlop. Proste? Premia jest za solidną pracę nie inne aktywności! A co ma zrobić taki krwiodawca jak ja? Mogę oddać tylko w krwiobusie, który stoi u nas od 8 do 13 w pierwsza i trzecią środę miesiąca (uroki zadupia). Praca jest od 8 do 16. To kiedy to oddanie "po pracy" ma nastąpić? Nie każdy ma tak dobrze. Nie w każdym przypadku działa to "po pracy". Muszę wziąć wolny dzień aby oddać krew. Czy przez to jestem gorsza bo biorę wolne? Głupie tłumaczenie.
Strasznie prymitywna próba wywołania problemu: brak premii to nie kara tylko stwierdzenie faktu, że nie pracujesz "na maxa". Oddaję krew po pracy, bo chcę pomagać: jeśli szukam powodu by nie pójść do pracy biorę urlop. Proste? Premia jest za solidną pracę nie inne aktywności! A co ma zrobić taki krwiodawca jak ja? Mogę oddać tylko w krwiobusie, który stoi u nas od 8 do 13 w pierwsza i trzecią środę miesiąca (uroki zadupia). Praca jest od 8 do 16. To kiedy to oddanie "po pracy" ma nastąpić? Nie każdy ma tak dobrze. Nie w ... rozwiń
Avatar
On / 15 marca 2019 r. o 21:51
+7
Poczekajcie pracodawcy jeszcze trochę, a sami będziecie stać przy maszynach. Młodzi do takiej roboty nie pójdą, chyba że dużo dużo więcej dacie zarobić. 50 zł "premii" buhaha. Jeden z drugim na waciki więcej wydajecie.
Avatar
Gość / 20 marca 2019 r. o 21:53
0
Widocznie nie zna małomiasteczkowych realiów. A jak tak brak rąk do pracy, to dlaczego nie przyjmują do pracy? Dlaczego nie odpowiadają na złożone im CV? No, ale nic nie stoi na przeszkodzie, zebyś pokazał żeś ty panem a nie pracodawca.
Avatar
Podpis / 20 marca 2019 r. o 20:01
0
Prawda jest taka, że w każdej firmie brak rąk do pracy, nawet profesor Filipiak stwierdził na łamach wyborczej, że dziś pracownik jest panem a nie pracodawca !
Avatar
Gość / 20 marca 2019 r. o 19:25
0
Ta? A w jaki sposób, w czasach kiedy więcej jest chętnych do pracy niz miejsc pracy, a pracodawca nastawiony jest na jak największe zyski? Nie ma ludzi niezastapionych, a zeby żyć trzeba pracowac, zeby zarobic na to życie..To władze robią ze swojego społeczeństwa białych niewolników ustalajac najniższa krajową na tak niskim poziomie, a pracodawcy tylko wykorzystują ten fakt.
Właśnie przez takie podejście mamy co mamy dostanie pracy to nie jest przywilej i nie traktujmy tego jak wygranie w lotka
 No niestety, w polskich realiach to przywilej, prawie tak jak wygranie w totka. To nie podejście, to nasza rzeczywistość. Pisana juz od 30 lat.
 No niestety, w polskich realiach to przywilej, prawie tak jak wygranie w totka. To nie podejście, to nasza rzeczywistość. Pisana juz od 30 lat. rozwiń
Avatar
Gość / 20 marca 2019 r. o 19:21
-1
Ta? A w jaki sposób, w czasach kiedy więcej jest chętnych do pracy niz miejsc pracy, a pracodawca nastawiony jest na jak największe zyski? Nie ma ludzi niezastapionych, a zeby żyć trzeba pracowac, zeby zarobic na to życie..To władze robią ze swojego społeczeństwa białych niewolników ustalajac najniższa krajową na tak niskim poziomie, a pracodawcy tylko wykorzystują ten fakt.
Co Ty bredzisz !? Jest zupełnie na odwrót. Masz gówno nie mózg. Obudź sie !
 To gdzie masz ten odwrót? Bo na pewno nie w polskim realu, który jest ci obcy!
 To gdzie masz ten odwrót? Bo na pewno nie w polskim realu, który jest ci obcy! rozwiń
Avatar
Mlody Polak / 20 marca 2019 r. o 10:49
+1
Ta? A w jaki sposób, w czasach kiedy więcej jest chętnych do pracy niz miejsc pracy, a pracodawca nastawiony jest na jak największe zyski? Nie ma ludzi niezastapionych, a zeby żyć trzeba pracowac, zeby zarobic na to życie..To władze robią ze swojego społeczeństwa białych niewolników ustalajac najniższa krajową na tak niskim poziomie, a pracodawcy tylko wykorzystują ten fakt.
 Właśnie przez takie podejście mamy co mamy dostanie pracy to nie jest przywilej i nie traktujmy tego jak wygranie w lotka 
Avatar
Podpis / 20 marca 2019 r. o 09:19
+1
Ta? A w jaki sposób, w czasach kiedy więcej jest chętnych do pracy niz miejsc pracy, a pracodawca nastawiony jest na jak największe zyski? Nie ma ludzi niezastapionych, a zeby żyć trzeba pracowac, zeby zarobic na to życie..To władze robią ze swojego społeczeństwa białych niewolników ustalajac najniższa krajową na tak niskim poziomie, a pracodawcy tylko wykorzystują ten fakt.
 Co Ty bredzisz !? Jest zupełnie na odwrót. Masz gówno nie mózg. Obudź sie !
Avatar
Gość / 19 marca 2019 r. o 18:44
0
Ta? A w jaki sposób, w czasach kiedy więcej jest chętnych do pracy niz miejsc pracy, a pracodawca nastawiony jest na jak największe zyski? Nie ma ludzi niezastapionych, a zeby żyć trzeba pracowac, zeby zarobic na to życie..To władze robią ze swojego społeczeństwa białych niewolników ustalajac najniższa krajową na tak niskim poziomie, a pracodawcy tylko wykorzystują ten fakt.
Avatar
Młody Polak / 18 marca 2019 r. o 22:02
+1
A to sobie pracujcie za 1500 w zabzdzianym krasniku i cieszcie się z 35m2 w bloku
No wiesz, żeby wszyscy wybyli do stolicy i zostali politycznymi marionetkami to nie jest wyjście z sytuacji.
 przecież nie o to mi chodzi, tylko na prawde to wykorzystywanie pracownika powinno sie skonczyc ale to my sami powinnismy o to zadbac
Avatar
Dawca krwi / 18 marca 2019 r. o 21:56
+1
Krew oddaje się do godziny 12 od poniedziałku do piatku, wiec niektorym ciężko oddać " po pracy" ale jak tyle litrow oddane to powinieneś o tym wiedzieć
Avatar
Gość / 18 marca 2019 r. o 21:56
+1
A to sobie pracujcie za 1500 w zabzdzianym krasniku i cieszcie się z 35m2 w bloku
No wiesz, żeby wszyscy wybyli do stolicy i zostali politycznymi marionetkami to nie jest wyjście z sytuacji.