Przebudowa zespołu budynków przy ul. Kościuszki 26, odnowienie rynku Starego Miasta czy powstanie centrum przesiadkowego. To tylko część przedsięwzięć, które znalazły się w projekcie programu rewitalizacji miasta. W środę radni mają ten program zatwierdzić.
Projekt Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Kraśnik na lata 2017 – 2023 to dokument liczący 249 stron. Przyjęcie tego programu ma otworzyć drogę do starań o środki unijne nie tylko samorządom, ale też stowarzyszeniom, spółdzielniom mieszkaniowym, czy Kościołom.
Kraśnicki dokument opiniowały już połączone komisje – Budżetu i Finansów oraz Gospodarki Komunalnej, Przedsiębiorczości i Inwestycji. Na środę została zwołana sesja nadzwyczajna, która będzie poświęcona temu tematowi.
Zgodnie z przepisami obszar rewitalizacji nie może być większy niż 20 proc. ogólnej powierzchni miasta. Nie może być też zamieszkały przez więcej niż 30 proc. ogólnej liczby jego ludności. Z tych też powodów teren przeznaczony do rewitalizacji w Kraśniku obejmuje przestrzeń o powierzchni blisko 43 ha. To centrum starego Kraśnika.
Wśród 16 wpisanych do dokumentu projektów podstawowych są m.in. takie inwestycje jak • przebudowa zespołu budynków przy ul. Kościuszki 26, • odnowa rynku Starego Miasta czyli pl. Wolności z przyległymi ulicami. • Wpisany został też projekt pod nazwą „Przystanek Kraśnik”. Chodzi o stworzenie centrum przesiadkowego komunikacji publicznej w zbiegu ulic Lubelskiej, Mostowej i Struga.
– W mieście mamy bałagan i chaos komunikacyjny, może komunikacji miejskiej to najmniej dotyczy, chodzi zaś o przewozy międzymiastowe, międzygminne i międzynarodowe – wylicza Dariusz Lisek, zastępca burmistrza Kraśnika. – Przystanków jest bardzo dużo m.in. przy ul. Struga, czy przez Urzędem Miasta. Część przewoźników jeździ też ze starego dworca. Trzeba ogromnej wiedzy aby się orientować, w którym miejscu do danego autobusu wsiąść. I dodaje: Priorytetem jest właśnie aby wszyscy przewoźnicy z tego przystanku przesiadkowego korzystali.
Poza wiatami przystankowymi i toaletami w planach jest też m.in. zadaszony parking rowerowy i punkt informacji turystycznej.
Urzędnicy z Kraśnika właśnie w przypadku tych trzech projektów chcą starać się o unijne wsparcie w ramach konkursu rewitalizacyjnego. – We wrześniu ma się rozpocząć nabór wniosków do tego konkursu – dodaje zastępca burmistrza Kraśnika.
Miasto planuje
W projekcie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Kraśnik na lata 2017 – 2023 znalazły się jeszcze takie projekty jak:
• Modernizacja – remont sali gimnastycznej przy ZPO nr 1
• Budowa i modernizacja szaletów miejskich
• Termomodernizacja budynków w obszarze rewitalizacji
• Seniorzy na scenę! (m.in. organizacja zajęć teatralnych z instruktorem i warsztatów dla seniorów)
• Prace społeczno-użyteczne na rzecz budownictwa socjalnego
• Centrum Usług Społecznych - CUS