Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

7 stycznia 2013 r.
21:19
Edytuj ten wpis

Swastyka i szubienica na pomniku ofiar hitlerowców

0 22 A A
Pomnik w Urzędowie (Zdjęcie nadesłane przez Czytelnika)
Pomnik w Urzędowie (Zdjęcie nadesłane przez Czytelnika)

Pomnik stojący w miejscu dawnego kirkutu, a upamiętniający pomordowanych przez hitlerowców Żydów, został zdewastowany. – To nie jest pierwszy raz, kiedy monument jest niszczony – mówią mieszkańcy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie można sprowadzać takich czynów wyłącznie do aktów wandalizmu i chuligaństwa. Byłoby to bagatelizowanie problemu. Wyobrażam sobie oburzenie społeczne gdyby zbezczeszczono swastykami groby Polaków pomordowanych w czasie pacyfikacji Zamojszczyzny – zaznacza pan Andrzej, mieszkaniec Kraśnika, który zauważył swastykę kilka dni temu, podczas rowerowej wycieczki.

Zdewastowany pomnik znajduje się w połowie drogi między Kraśnikiem Fabrycznym a Urzędowem. Monument ma kształt macewy. Upamiętnia urzędowskich Żydów pomordowanych przez hitlerowców w latach 1939–1944. Postawiono go w miejscu dawnego kirkutu. Monument ufundowali mieszkańcy Urzędowa w 1993 r.

– Do gwiazdy Dawida dorysowano szubienicę, z tyłu pomnika narysowano swastykę – opowiada nasz Czytelnik. – Wokół pomnika leżą rozbite butelki. Teren jest odludniony, zimą rzadko odwiedzany. Wokół są pola i łąki, kilka działek rekreacyjnych.

Okazuje się, że nie jest to pierwszy przypadek dewastacji. – W sierpniu 2012 r. otrzymaliśmy informację
e-mailową, że ten pomnik został zbezczeszczony – mówi Agnieszka Machaj z Urzędu Gminy w Urzędowie. – Na miejsce pojechali pracownicy z urzędu. Rzeczywiście, pomnik był pomalowany farbą. Były na nim napisy. Jakie? Tego nie wiem. Zostały usunięte.

O kolejnym incydencie urzędnicy dowiedzieli się od nas. – Ktoś z urzędu pojedzie na miejsce, żeby to sprawdzić – zapewnia Machaj.

Sprawą zajmują się też policjanci. – Na miejsce został wysłany patrol. Będziemy prowadzić czynności w tej sprawie – informuje mł. asp. Janusz Majewski, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku.

Przypadki niszczenia miejsc pamięci zdarzają się na terenie powiatu kraśnickiego raczej rzadko. – Sporadycznie dochodzi do kradzieży rynien z budynku bożnicy w Kraśniku, ale nie tylko. Rynny kradzione są również z kościołów – zaznacza Majewski.


Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jaś / 9 stycznia 2013 r. o 11:25
[quote name='kacper' timestamp='1357641199' post='717509']
To jezyk milosci Pisu prowadzi do takich zachowan! Wystarczylo posluchac dzisiaj rano w radiu Girzynskiego ... Pis to prawdziwy dramat wolnej Polski!
[/quote]
Może tak może nie! Ale może to jest ostrzeżenia dla żydów sprawujących czasowo władzę w Polsce? Takich np icków rostowskich, bartoszewskich-kolaborantów, że o geremku który już gnije nie wspomnę!
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 r. o 19:33
[quote name='Gość' timestamp='1357661333' post='717630']
Darku, a jeśli to nie jest grób tylko pomnik, to już można bezcześcić ?
[/quote]To jest pomnik na dawnym kirkucie, czyli cmentarzu.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 r. o 19:05
[quote name='gada' timestamp='1357667633' post='717668']
Szanowny panie Andrzeju, jakoś nikt nie protestował i nie doszukiwał się niczego, gdy całkiem niedawno dewastowano groby polskich patriotów na Litwie i Ukrainie. Ani polskojęzyczni dziennikarze ani Pan, Szalom. Aj waj.
[/quote]Widocznie pana Andrzeja nie było w tym czasie na Litwie i Ukrainie, tu był, widział i wie o czym mówi. Możliwe również, ze nie zajmuje się zawodowo protestowaniem, przemierzając kraj nasz jak długi i szeroki. Ty byłeś na Litwie i Ukrainie i protestowałeś? Skoro Pol Pot mordował w Kambodży i pan Andrzej nie protestował, to znaczy że Amin w Ugandzie juz mógł mordowac?
[quote name='gada' timestamp='1357667633' post='717668']
Szanowny panie Andrzeju, jakoś nikt nie protestował i nie doszukiwał się niczego, gdy całkiem niedawno dewastowano groby polskich patriotów na Litwie i Ukrainie. Ani polskojęzyczni dziennikarze ani Pan, Szalom. Aj waj.
[/quote]Widocznie pana Andrzeja nie było w tym czasie na Litwie i Ukrainie, tu był, widział i wie o czym mówi. Możliwe również, ze nie zajmuje się zawodowo protestowaniem, przemierzając kraj nasz jak długi i szeroki. Ty byłeś na Litwie... rozwiń
Avatar
gada / 8 stycznia 2013 r. o 18:53
Szanowny panie Andrzeju, jakoś nikt nie protestował i nie doszukiwał się niczego, gdy całkiem niedawno dewastowano groby polskich patriotów na Litwie i Ukrainie. Ani polskojęzyczni dziennikarze ani Pan, Szalom. Aj waj.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 r. o 18:26
[quote name='Dariusz' timestamp='1357661925' post='717632']
Ja bym zostawił w spokoju ,a Ty ?
[/quote]

Uf ! To dobrze !
Ja też oczywiście.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 r. o 18:03
Czy aby napewno nie jest to krzyz maltański???))) tak przeciez policja nazwała swastyke , która ktos namalował na garażu w lbln
Avatar
Dariusz / 8 stycznia 2013 r. o 17:18
[quote name='Gość' timestamp='1357661333' post='717630']
Darku, a jeśli to nie jest grób tylko pomnik, to już można bezcześcić ?
[/quote]

Ja bym zostawił w spokoju ,a Ty ?
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 r. o 17:08
Darku, a jeśli to nie jest grób tylko pomnik, to już można bezcześcić ?
Avatar
Dariusz / 8 stycznia 2013 r. o 16:35
[quote name='schaboszczak' timestamp='1357641368' post='717510']
No rzeczywiście, bardzo źle by było... Żałujesz także, że wytłukli tak mało "etnicznych" Polaków? A co do Piask i pobierania jakiegoś tam myta - najzwyczajniej w świecie KŁAMIESZ. Poza tym, Żydów mieszkało całkiem sporo w całym regionie, Piaski natomiast w swoim czasie były ostoją polskich protestantów (stąd dawna nazwa miejscowości Piaski Luterskie), pochodził stamtąd także jeden powstaniec i zegarmistrz, który na nazwisko miał Patek - słyszałeś o takim, Polaczku?
[/quote]

[quote name='schaboszczak' timestamp='1357641368' post='717510']
No rzeczywiście, bardzo źle by było... Żałujesz także, że wytłukli tak mało "etnicznych" Polaków? A co do Piask i pobierania jakiegoś tam myta - najzwyczajniej w świecie KŁAMIESZ. Poza tym, Żydów mieszkało całkiem sporo w całym regionie, Piaski natomiast w swoim czasie były ostoją polskich protestantów (stąd dawna nazwa miejscowości Piaski Luterskie), pochodził stamtąd także jeden powstaniec i zegarmistrz, który na nazwisko miał Patek - słyszałeś o takim, Polaczku?
[/quote] hej ,schaboszczak ,jeśli nie posiadaz wiedzy to nie zarzucaj mi kłamstwa.Myto było pobierane przez żydów .Do tej pory jest stróżówka przy moście Na Giełczwi ponizej kościoła ,w kierunku na Zamość.Odsyłam cie do ksiażek znanego regionalisty p.Świetlickiego.Zreszta do tej pory starsi ludzie to potwierdzaja.Arcymistrza światowego zegarnictwa Norberta Patka tez znam z historii.Jego imie nosi piaseckie gimnazjum.Także mnie tym nie zagiąłeś ćwoku.W Piaskach urodził sie też znanu reżyser Zaorski oraz ostatni partyzant Franczak który zginąl w1963 roku.Osobiście znam Jego syna Marka.W Piaskach jest jego grób i pomnik.
A co do zydów....dobrze ze ich już jednak nie ma ...ale Ich grobów bezczescić nie wolno !
[quote name='schaboszczak' timestamp='1357641368' post='717510']
No rzeczywiście, bardzo źle by było... Żałujesz także, że wytłukli tak mało "etnicznych" Polaków? A co do Piask i pobierania jakiegoś tam myta - najzwyczajniej w świecie KŁAMIESZ. Poza tym, Żydów mieszkało całkiem sporo w całym regionie, Piaski natomiast w swoim czasie były ostoją polskich protestantów (stąd dawna nazwa miejscowości Piaski Luterskie), pochodził stamtąd także jeden powstaniec i zegarmistrz, który na nazwisko miał Patek - s... rozwiń
Avatar
ja / 8 stycznia 2013 r. o 15:41
ładna pogoda na tym zdjęciu : )
Avatar
Jaś / 9 stycznia 2013 r. o 11:25
[quote name='kacper' timestamp='1357641199' post='717509']
To jezyk milosci Pisu prowadzi do takich zachowan! Wystarczylo posluchac dzisiaj rano w radiu Girzynskiego ... Pis to prawdziwy dramat wolnej Polski!
[/quote]
Może tak może nie! Ale może to jest ostrzeżenia dla żydów sprawujących czasowo władzę w Polsce? Takich np icków rostowskich, bartoszewskich-kolaborantów, że o geremku który już gnije nie wspomnę!
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 r. o 19:33
[quote name='Gość' timestamp='1357661333' post='717630']
Darku, a jeśli to nie jest grób tylko pomnik, to już można bezcześcić ?
[/quote]To jest pomnik na dawnym kirkucie, czyli cmentarzu.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 r. o 19:05
[quote name='gada' timestamp='1357667633' post='717668']
Szanowny panie Andrzeju, jakoś nikt nie protestował i nie doszukiwał się niczego, gdy całkiem niedawno dewastowano groby polskich patriotów na Litwie i Ukrainie. Ani polskojęzyczni dziennikarze ani Pan, Szalom. Aj waj.
[/quote]Widocznie pana Andrzeja nie było w tym czasie na Litwie i Ukrainie, tu był, widział i wie o czym mówi. Możliwe również, ze nie zajmuje się zawodowo protestowaniem, przemierzając kraj nasz jak długi i szeroki. Ty byłeś na Litwie i Ukrainie i protestowałeś? Skoro Pol Pot mordował w Kambodży i pan Andrzej nie protestował, to znaczy że Amin w Ugandzie juz mógł mordowac?
[quote name='gada' timestamp='1357667633' post='717668']
Szanowny panie Andrzeju, jakoś nikt nie protestował i nie doszukiwał się niczego, gdy całkiem niedawno dewastowano groby polskich patriotów na Litwie i Ukrainie. Ani polskojęzyczni dziennikarze ani Pan, Szalom. Aj waj.
[/quote]Widocznie pana Andrzeja nie było w tym czasie na Litwie i Ukrainie, tu był, widział i wie o czym mówi. Możliwe również, ze nie zajmuje się zawodowo protestowaniem, przemierzając kraj nasz jak długi i szeroki. Ty byłeś na Litwie... rozwiń
Avatar
gada / 8 stycznia 2013 r. o 18:53
Szanowny panie Andrzeju, jakoś nikt nie protestował i nie doszukiwał się niczego, gdy całkiem niedawno dewastowano groby polskich patriotów na Litwie i Ukrainie. Ani polskojęzyczni dziennikarze ani Pan, Szalom. Aj waj.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 r. o 18:26
[quote name='Dariusz' timestamp='1357661925' post='717632']
Ja bym zostawił w spokoju ,a Ty ?
[/quote]

Uf ! To dobrze !
Ja też oczywiście.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 r. o 18:03
Czy aby napewno nie jest to krzyz maltański???))) tak przeciez policja nazwała swastyke , która ktos namalował na garażu w lbln
Avatar
Dariusz / 8 stycznia 2013 r. o 17:18
[quote name='Gość' timestamp='1357661333' post='717630']
Darku, a jeśli to nie jest grób tylko pomnik, to już można bezcześcić ?
[/quote]

Ja bym zostawił w spokoju ,a Ty ?
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 r. o 17:08
Darku, a jeśli to nie jest grób tylko pomnik, to już można bezcześcić ?
Avatar
Dariusz / 8 stycznia 2013 r. o 16:35
[quote name='schaboszczak' timestamp='1357641368' post='717510']
No rzeczywiście, bardzo źle by było... Żałujesz także, że wytłukli tak mało "etnicznych" Polaków? A co do Piask i pobierania jakiegoś tam myta - najzwyczajniej w świecie KŁAMIESZ. Poza tym, Żydów mieszkało całkiem sporo w całym regionie, Piaski natomiast w swoim czasie były ostoją polskich protestantów (stąd dawna nazwa miejscowości Piaski Luterskie), pochodził stamtąd także jeden powstaniec i zegarmistrz, który na nazwisko miał Patek - słyszałeś o takim, Polaczku?
[/quote]

[quote name='schaboszczak' timestamp='1357641368' post='717510']
No rzeczywiście, bardzo źle by było... Żałujesz także, że wytłukli tak mało "etnicznych" Polaków? A co do Piask i pobierania jakiegoś tam myta - najzwyczajniej w świecie KŁAMIESZ. Poza tym, Żydów mieszkało całkiem sporo w całym regionie, Piaski natomiast w swoim czasie były ostoją polskich protestantów (stąd dawna nazwa miejscowości Piaski Luterskie), pochodził stamtąd także jeden powstaniec i zegarmistrz, który na nazwisko miał Patek - słyszałeś o takim, Polaczku?
[/quote] hej ,schaboszczak ,jeśli nie posiadaz wiedzy to nie zarzucaj mi kłamstwa.Myto było pobierane przez żydów .Do tej pory jest stróżówka przy moście Na Giełczwi ponizej kościoła ,w kierunku na Zamość.Odsyłam cie do ksiażek znanego regionalisty p.Świetlickiego.Zreszta do tej pory starsi ludzie to potwierdzaja.Arcymistrza światowego zegarnictwa Norberta Patka tez znam z historii.Jego imie nosi piaseckie gimnazjum.Także mnie tym nie zagiąłeś ćwoku.W Piaskach urodził sie też znanu reżyser Zaorski oraz ostatni partyzant Franczak który zginąl w1963 roku.Osobiście znam Jego syna Marka.W Piaskach jest jego grób i pomnik.
A co do zydów....dobrze ze ich już jednak nie ma ...ale Ich grobów bezczescić nie wolno !
[quote name='schaboszczak' timestamp='1357641368' post='717510']
No rzeczywiście, bardzo źle by było... Żałujesz także, że wytłukli tak mało "etnicznych" Polaków? A co do Piask i pobierania jakiegoś tam myta - najzwyczajniej w świecie KŁAMIESZ. Poza tym, Żydów mieszkało całkiem sporo w całym regionie, Piaski natomiast w swoim czasie były ostoją polskich protestantów (stąd dawna nazwa miejscowości Piaski Luterskie), pochodził stamtąd także jeden powstaniec i zegarmistrz, który na nazwisko miał Patek - s... rozwiń
Avatar
ja / 8 stycznia 2013 r. o 15:41
ładna pogoda na tym zdjęciu : )
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna - Legionovia Legionowo 2:2. Dali szansę klubowej młodzieży

Górnik Łęczna - Legionovia Legionowo 2:2. Dali szansę klubowej młodzieży

Górnik Łęczna w piątek poza sparingiem z Motorem Lublin zmierzył się jeszcze z Legionovią Legionowo. Skład desygnowany do gry przeciwko ekipie z trzeciej ligi zagrał na remis 2:2, a jedną z bramek dla zielono-czarnych strzelił 15-letni Michał Wachowicz

Studniówka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie. Zdjęcia
galeria

Studniówka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie. Zdjęcia

Uczniowie kolejnej szkoły ponadpodstawowej w Lublinie zaczęli odliczanie do matury. To LO Paderewski.

Włodzimierz Czarzasty twardo. Liderzy Lewicy chcą dymisji Przemysława Czarnka

Włodzimierz Czarzasty twardo. Liderzy Lewicy chcą dymisji Przemysława Czarnka

Lider Nowej Lewicy zaapelował do całej opozycji o przedyskutowanie zgłoszenia wotum nieufności wobec ministra Przemysława Czarnka. Chodzi o aferę dotyczącą milionowych dotacji dla organizacji pozarządowych związanych z PiS na zakup nieruchomości. Jednocześnie Włodzimierz Czarzasty poinformował o porozumieniu z prezydentem Lublina.

Demolka w meczu na szczycie. MKS Funfloor rozbity w Lubinie 24:38

Demolka w meczu na szczycie. MKS Funfloor rozbity w Lubinie 24:38

Nie było niespodzianki w meczu na szczycie PGNiG Superligi kobiet. Zdecydowany lider tabeli nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem drugiej drużyny. Wyrównana walka toczyła się tak naprawdę przez 10 minut. Od stanu 5:5 Zagłębie Lubin zdobyło jednak sześć bramek z rzędu i już do przerwy prowadziło aż 19:9. Ostatecznie „Miedziowie” rozbiły MKS FunFloor 38:24.

Balony, wstęga i ksiądz. Tak otwarto pracownię komputerową w LO w Lublinie. Zdjęcia
galeria

Balony, wstęga i ksiądz. Tak otwarto pracownię komputerową w LO w Lublinie. Zdjęcia

W V Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie powstały dwie nowe pracownie informatyczne. Uczniowie mają do dyspozycji 36 stanowisk komputerowych.

Światowy Dzień Mokradeł czyli na UMCS nie tylko naukowo o bagnach. Zdjęcia
galeria

Światowy Dzień Mokradeł czyli na UMCS nie tylko naukowo o bagnach. Zdjęcia

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie już po raz szósty wiązł udział w Światowym Dniu Mokradeł. Święto było okazją do przedstawienia globalnej akcji edukacyjnej, która ukazuje problemy ochrony tych ważnych, a zarazem wyjątkowych dla ludzi i przyrody, ekosystemów.

Lublin będzie dopłacał do in vitro. Miasto szuka kliniki dla 150 par

Lublin będzie dopłacał do in vitro. Miasto szuka kliniki dla 150 par

150 par z Lublina do końca 2025 roku będzie mogło skorzystać z dopłat do zabiegów leczenia niepłodności metodą in vitro. Ratusz ogłosił właśnie konkurs na realizację programu polityki zdrowotnej w tym zakresie.

Kacper Wełniak (Motor Lublin): Zawsze było widać, że Kuba Kiwior ma wielki potencjał

Kacper Wełniak (Motor Lublin): Zawsze było widać, że Kuba Kiwior ma wielki potencjał

Rozmowa z Kacprem Wełniakiem, nowym napastnikiem Motoru Lublin

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy
galeria

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy

W sobotę, 4 lutego o godz. 19 na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zadebiutuje spektakl „Nowy wspaniały świat” w reżyserii Piotra Ratajczaka. To adaptacja słynnej powieści Aldousa Huxleya.

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety
4 lutego 2023, 0:00

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety

Startuje kolejna edycja cyklu spacerów organizowanych przez Lokalną Organizację Turystyczną Metropolia Lublin. Mieszkańcy i turyści będą mogli odkrywać uroki Lublina z przewodnikami.

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Po raz pierwszy w tym roku kibice w Zamościu będą mieli okazję zobaczyć swoich pupili w akcji. KPR Padwa podejmie w sobotę MKS Wieluń. Początek meczu zaplanowano na godz. 18.

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia
galeria

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia

Za dwa tygodnie premierę będzie miał „Dziewczyna i kosmonauta”. To serial Netflixa, do którego sceny powstawały w Lublinie. Trwają też prace nad nową wersją „Znachora”.

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym
galeria

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna po raz VI zorganizowała konkurs fotograficzny #LublinTravel. Znamy jego zwycięzców.

Rozgrywki Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu mają za sobą przedostatnią serię spotkań

Rozgrywki Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu mają za sobą przedostatnią serię spotkań

Nadal nie znamy mistrza w Olimp Lidze Oldbojów. Od kilku tygodni lider Progres Lublin prowadzi korespondencyjny pojedynek z obrońcami tytułu czyli Dywanami Łuszczów.

Ostrzeżenie IMGW dla lubelskiego. To będzie trudna noc

Ostrzeżenie IMGW dla lubelskiego. To będzie trudna noc

IMGW wydali alert pogodowy dla 14 powiatów województwa lubelskiego. Chodzi o sytuację w nocy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!